Постанова від 06.02.2026 по справі 160/33534/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/33534/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Ясенової Т.І., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року в адміністративній справі №160/33534/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІФТОВИК-ДНІПРО» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та визнання протиправною та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІФТОВИК-ДНІПРО» (далі - позивач, ТОВ «ЛІФТОВИК-ДНІПРО») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі -відповідач, ГУДПС), в якому просило:

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0285680407 від 06.10.2023 про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліфтовик-Дніпро» (код ЄДРПОУ 41698834) штрафу у розмірі 43109,04 грн;

-визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 29.11.2023 №0026082-1305-0436.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року задоволено частково позов, а саме суд:

Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення №0285680407 від 06.10.2023 в частині визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліфтовик-Дніпро» штрафу у сумі 21034 (двадцять одна тисяча тридцять чотири) грн 11 коп.

Визнав протиправною та скасував податкову вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 29.11.2023 №0026082-1305-0436.

В іншій частині позовних вимог в їх задоволенні відмовив.

Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліфтовик-Дніпро» (житловий масив Тополя-1, буд.11, м. Дніпро, 49040, код ЄДРПОУ 41698834) судові витрати з оплати судового збору у сумі 1880 (одна тисяча вісімсот вісімдесят) грн 72 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення скасувати в частині задоволених вимог та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, з підстав зазначених в позові.

В обґрунтування зазначено, що перевіркою даних ЄРПН встановлено порушення Позивачем строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН визначених п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Так, відповідно інформації наведеній у акті перевірки, додатку до податкового повідомлення-рішення від 06.10.2023 р. за №0285680407, перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН 32-х податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних. Затримка реєстрації в ЄРПН зазначених податкових накладних склала від 1 до 23 днів.

Факт порушення терміну реєстрації вищевказаних податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних підтверджено даними ЄРПН.

За результатами розгляду акта перевірки ГУ ДПС відповідно до норм чинного законодавства, зокрема пункту 1201.1 статті 1201 ПК України, прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.10.2023 р. за №0285680407 про застосування штрафних санкцій у загальній сумі 43109 грн. 04 коп. (відповідно до терміну затримки реєстрації - 10 та 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних) за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. Реквізити (№, дата виписки) податкових накладних, розшифровка по кількості днів затримки реєстрації в ЄРПН та розрахунок сум штрафних санкцій наведені в акті перевірки та в додатку до податкового повідомлення-рішення від 06.10.2023 р. за №0285680407.

Щодо вчасної реєстрації податкових накладних та відсутності вини в діяннях позивача, скаржник зазначає, що відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок критеріїв, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК (далі - квитанція).

Додані до позову копії роздруківки електронних документів (скрін-шоти екрану комп'ютера) електронної програми "М.Е.Пос" не є належними і достатніми доказами виконання Позивачем його податкових обов'язків. Робота програмного забезпечення, з використанням якого платник податків реєстрував розрахунки коригування не контролюється ДПС. ТОВ "М.Е.Док" у своїх листах, серед іншої інформації, неодноразово повідомляло, що комп'ютерна програма "М.Е.Пос" є прикладною програмою, що встановлюється на комп'ютері користувача.

Інформація щодо відправлених документів та отриманих від контролюючого органу квитанцій до електронних звітів зберігається локально на жорсткому диску комп'ютера підприємства, доступ до якої користувач може отримати через інтерфейс КП"М.Е.Вос".

Відправка електронних документів, а також отримання квитанцій щодо реєстрації, відбувається без участі серверів розробника, а також здійснюється безпосередньо між програмою підприємства та сервером контролюючого органу. Вся інформація щодо відправлення електронного документу, а також спосіб його відправки фіксується на вкладці "Очікується доставка" відповідного документу КП "М.Е.Пос" та в "Протоколі по документу".

Дата та час відправлення, що фіксується в програмному забезпеченні, залежить від системних налаштувань дата і часу на комп'ютері, з якого проводиться відправлення документу, та зазначається у вкладці "Очікується доставка" та в Протоколі по документу.

Користувач може ознайомитися та роздрукувати інформацію, що підтверджує відправку електронної звітності. Отже, ГУ ДПС зазначає, що відповідно до інформації/роз'яснень наданих ТОВ "М.Е.Док", дата та час відправлення електронного документу, що фіксується, залежить від системних налаштувань дати і часу на комп'ютері, з якого проводиться відправлення документу.

Тобто, якщо за будь-якої причини на комп'ютері користувача налаштовано дату та час, які не відповідають реальному, то в Протоколі по документу, який формується КП "М.Е.Пос", буде відображено таку дату та час. Позиція Верховного Суду щодо питання застосування окремих норм права у подібних правовідносинах викладена/міститься у його постанові від 19.08.2021 року у справі №520/11447/19.

Від позивача надійшов відзив на скаргу в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду без змін.

В обгартування зазначено, зокрема, що відповідач наголошує, що додані до позову роздруківки електронних документів (скрін-шоти екрану комп'ютера) електронної програми «М.Е.Вос» не є належними і достатніми доказами виконання Позивачем його податкових обов'язків. Такі доводи Відповідача жодним чином не підтверджено та спростовуються додатково наступними доказами.

Як вже було зазначено позивачем у позовній заяві, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІФТОВИК-ДНІПРО» своєчасно в межах строку встановленого Кодексом подало:

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 139 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 161 від 27.10.2022 на загальну суму 5940,00 грн в тому числі ПДВ 990,00 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:20 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 90 від 20.10.2022 на загальну суму 199964,00 грн в тому числі ПДВ 33327,33 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 144 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 141 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 149 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:20 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 47 від 20.10.2022 на загальну суму 99982,00 грн в тому числі ПДВ 16663,67 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 129 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:20 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 76 від 20.10.2022 на загальну суму 149973,00 грн в тому числі ПДВ 24995,50 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 132 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 \ грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 145 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 140 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:20 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 44 від 20.10.2022 на загальну суму 99982,00 грн в тому числі ПДВ 16663,67 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 138 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:20 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 153 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

-15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 164 від 31.10.2022 на загальну суму 2500,00 грн в тому числі ПДВ 416,67 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:20 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 38 від 20.10.2022 на загальну суму 99982,00 грн в тому числі ПДВ 16663,67 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 15.11.2022 о 17:21 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 148 від 25.10.2022 на загальну суму 49991,00 грн в тому числі ПДВ 8331,83 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків;

- 30.11.2022 о 17:58 год. до Державної податкової служби України на реєстрацію податкову накладну № 54 від 08.11.2022 на загальну суму 50000,00 грн в тому числі ПДВ 8333,33 грн, що підтверджується відомостями електронного кабінету платника податків.

Та обставина, що в подальшому квитанція № 1 та № 2 стосовно вказаних податкових накладних прийшли пізніше на наступні дні, свідчить про відсутність вини платника податків, який їх своєчасно подав на реєстрацію, відповідно відсутності підстав для притягнення платника податків до відповідальності.

Відповідно вказаним доказами в сукупності підтверджується направлення на реєстрацію податкових накладних позивачем в межах визначеного граничного строку.

У постановах від 03 квітня 2020 року (справа № 160/5380/19), від 10 червня 2019 року (справа № 802/1825/16-а) та від 12 липня 2019 року (справа № 0940/1600/18) Верховний Суд вказав, що у процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу,

У зв'язку з викладеним, ТОВ «ЛІФТОВИК-ДНІПРО» не було порушено чинне законодавство України щодо своєчасної реєстрації вказаних податкових накладних, у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування ТОВ «ЛІФТОВИК-ДНІПРО» штрафу за податковими накладними № 139 від 25.10.2022 року, № 161 від 27.10.2022 року, № 90 від 20.10.2022 року, № 144 від 25.10.2022 року, № 141 від 25.10.2022 року, № 149 від 25.10.2022 року, № 47 від 20.10.2022 року, № 129 від 25.10.2022 року, № 76 від 20.10.2022 року, № 132 від 25.10.2022 року, № 145 від 25.10.2022 року, № 140 від 25.10.2022 року, № 44 від 20.10.2022 року, № 138 від 25.10.2022 року, № 153 від 25.10.2022 року, № 164 від 31.10.2022 року, N8 38 від 20.10.2022 року, № 148 від 25.10.2022 року, № 54 від 08.11.2022 року.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

На підставі підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 розділу І, пункту 75.1. статті 75 та ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області була проведена камеральна перевірка ТОВ «Ліфтовик-Дніпро» (код ЄДРПОУ 41698834) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки був складений акт від 13.09.2023 №32786/04-36-04-07/41698834 (далі - Акт).

За висновком камеральної перевірки, позивачем були порушені граничні строки реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

06.10.2023 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі зазначеного вище Акту було складено податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0285680407, яким позивачу нараховано 43109,04 грн штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім цього, відповідачем 29.11.2023 була складена податкова вимога №0026082-1305-0436, адресована ТОВ «Ліфтовик-Дніпро» про те, що станом на 28.11.2023 сума його податкового боргу становить 30600,72 грн.

Позивач зазначає про протиправність наведеного податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги, тому і звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI.

Згідно п.201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абз.1 п.201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Положенням абз.4 п.201.10 статті 201 ПК України передбачено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з абз.14 п.201.10 статті 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 120-1 ПК України, визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.

Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п.201.10 статті 201 ПК України.

Згідно п.120-1.1 статті 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже за порушення строків реєстрації податкових накладних до платника застосовується штраф за п.120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Так, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, зокрема підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:

"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів; 69.18. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.

Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.

Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.

Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня".

Так, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення, та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, предметом спору у даній справі є своєчасність виконання платником податку свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів, зокрема реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування та правомірність притягнення платника податку до відповідальності за порушення строків реєстрації ПН/РК в умовах карантину та воєнного стану в Україні.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.

Зазначення в пунктах 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України “Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні» не є та не може розцінюватись як пряма вказівка, що зазначені пункти мають зворотну дію в часі, тобто їх дія має поширюється на правовідносини, які виникли з 24 лютого 2022 року. Вказівка про надання нормативно-правовому акту (чи його конкретному пункту, частині, статті) зворотної дії в часі має бути чіткою та однозначною. Як правило, при наданні нормативно-правовому акту (чи його конкретному пункту, частині, статті) зворотної дії в часі вказується конкретна дата з якої правовідносини регулюються саме у визначений таким нормативно-правовим актом (пунктом, частиною, статтею) спосіб.

Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Отже розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23, від 12 березня 2024 року у справі № 160/13661/23, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 11 квітня 2024 року справа №380/14133/23, від 21 серпня 2024 року справа № 440/8796/23, від 24 вересня 2024 року справа №560/19985/23 справа №560/9886/23 справа № 520/24541/23, від 26 вересня 2024 року у справі №160/30031/23, від 29 жовтня 2024 року у справі № 460/25523/23, від 28 серпня 2025 року справа №320/40276/23, від 17 вересня 2025 року справа № 520/38042/23, а також у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/4768/23.

Згідно Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) (у редакції на час подання накладних):

податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

За п.3 Порядку, операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

До Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації. (п.4 Порядку).

Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1, пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування. (п.5 Порядку).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557. (п.12 Порядку).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). (п.13 Порядку).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС. (п.14 Порядку).

За підпунктом 14.1.133 пункту 14.1 статті 14 ПК України, операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.

Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 06.06.2017 № 557 (далі - Порядок № 557), розроблений відповідно до Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про телекомунікації», визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб'єктами електронного документообігу (п.1 Порядку).

За п.2 розділу І Порядку № 557, друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами електронної ідентифікації, обробки, перевірки обов'язкових реквізитів електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.

Електронний документообіг - сукупність процесів створення, подання, приймання, електронної ідентифікації, оброблення, зберігання, використання електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та (у разі необхідності) з підтвердженням факту одержання таких документів.

Електронні документи - документи (у тому числі податкова звітність, фінансова та статистична звітність, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до податкових та акцизних накладних, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, повідомлення, рішення, інші документи), які створені в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу, та/або пов'язане з реалізацією прав та обов'язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами цього Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.

Операційний день - частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг.

Перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання.

За п. 3 - 6, 9, 11 - 12 розділу ІІ Порядку, після накладання кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності), що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронної печатки, автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням засобів електронного зв'язку до адресата протягом операційного дня.

Електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на офіційному вебпорталі ДПС.

У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.

Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція.

Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Якщо автором надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що автору надійшла друга квитанція про прийняття.

Відповідно до Наказу ДПС України від 14.06.2012р. №516 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приймання та обробки податкової звітності платників податків», який розроблено на підставі вимог чинного законодавства та яким регламентуються всі операції з приймання та обробки податкової звітності, податкова звітність складається та надсилається до ЦОЕЗ (центр обробки електронних звітів) в електронному вигляді з накладанням ЕЦП засобами телекомунікаційного зв'язку без подання роздрукованих оригіналів на паперових носіях відповідно до наказу ДПА України від 10.04.2008р. №233 «Про подання електронної податкової звітності».

Пункт 4.13.1 - 4.13.6 Методичних рекомендацій, податкова звітність складається та надсилається до ЦОЕЗ (центр обробки електронних звітів) в електронному вигляді з накладанням ЕЦП (електронний цифровий підпис) засобами телекомунікаційного зв'язку без додання роздрукованих оригіналів на паперових носіях відповідно до наказу ДПА України від 10.04.2008 № 233 "Про подання електронної податкової звітності".

Звітність приймається засобами телекомунікаційного зв'язку.

Документ, підготовлений за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення або будь-якого іншого програмного забезпечення, яке формує вихідний документ у форматі, затвердженому ДПС України, з накладеним ЕЦП, зашифрований та поданий в електронному вигляді до АЗ (адресат звітності) засобами телекомунікаційного зв'язку, вважається оригіналом.

Електронні звіти від платників податків приймаються за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі.

АЗ при одержанні звітності в електронній формі від платника податків формує та направляє повідомлення про отримання звітності, що засвідчує факт і час доставки звітності до ЦОЕЗ.

ЦОЕЗ АЗ здійснює приймання звітів від платників податків, після чого обробляє звіти, формує і направляє платнику податків першу квитанцію, якою засвідчує факт і час отримання звітності, та другу, якою засвідчує факт приймання/неприймання звіту АЗ за місцем обліку платника.

ЦОЕЗ працює щоденно.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що прийняття податкової документації є обов'язком контролюючого органу, за умови дотримання вимог законодавства та правильності заповнення всіх обов'язкових реквізитів. Законодавством передбачено подання платником податків у електронній формі податкових документів, зокрема, податкових накладних. Підставою для направлення до відповідного контролюючого органу податкової звітності (у тому числі податкових накладних) в електронній формі є наявність укладеного між платником податків та контролюючим органом договору про визнання електронних документів.

При цьому, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду (постанови від 14.08.2018 у справі №803/1583/17, від 30.01.2018 у справі № 815/2745/17, від 02.07.2019 у справі № 2340/3802/18, від 20.08.2019 у справі № 1640/3125/18) вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов'язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

Верховний Суд у постанові від 14.02.2019 у справу №809/1040/17 дійшов висновку, що оскільки судами встановлено, що позивач не допустив протиправних дій у даному випадку, тому навіть за умови відсутності у відповідача відомостей про дату виконання позивачем встановленого законом обов'язку з реєстрації податкової накладної, останній не підлягає притягненню до відповідальності. Також у цій справі суд звертав увагу на безпідставність доводів контролюючого органу про те, що платник повинен розрахувати всі ризики, пов'язані з роботою електронної системи та врахувати те, що відповідач повинен мати достатньо часу на проведення перевірки податкових накладних на відповідність, оскільки Порядком не встановлено будь-яких обмежень платнику у надсиланні податкових накладних для реєстрації в останній день 15-денного строку.

У постанові Верховного Суду від 12.07.2019 у справі № 0940/1600/18 суд касаційної інстанції за результатами системного аналізу норм матеріального права дійшов висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Системний аналіз наведених норм права та висновків Верховного Суду в контексті конкретних обставин справи дає підстави для такого висновку, що при встановленні обставин вчинення платником усіх необхідних дій щодо своєчасної реєстрації податкової накладної, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, у такому випадку відсутній склад податкового правопорушення, як наслідок - відсутні підстави для притягнення до відповідальності на підставі статті 120-1 ПК України.

Так, податкові накладні від 03.08.2022 №61 та №62 були зареєстровані в ЄРПН 02.09.2022; податкова накладна від 27.07.2022 №53 зареєстрована в ЄРПН 17.08.2022; податкові накладні від 13.10.2022 №16, від 12.10.2022 №12, від 11.10.2022 №7, від 12.10.2022 №13, №11, №10 та №14, від 14.10.2022 №17, від 07.10.2022 №4, були зареєстровані в ЄРПН 15.11.2022; податкова накладна від 04.10.2022 №1 зареєстрована в ЄРПН 16.11.2024.

Отже, суд першої інстанції, дійшов до вірного висновку про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення щодо застосування до позивача штрафу за порушення граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних від 03.08.2022 №61 та №62; від 27.07.2022 №53; від 13.10.2022 №16, від 12.10.2022 №12, від 11.10.2022 №7, від 12.10.2022 №13, №11, №10 та №14, від 14.10.2022 №17, від 07.10.2022 №4; від 04.10.2022 №1.

При цьому, за податковими накладними від 03.08.2022 №61 та №62, від 27.07.2022 №53 позивач порушив граничний строк їх реєстрації на два дні; за податковими накладними від 13.10.2022 №16, від 12.10.2022 №12, від 11.10.2022 №7, від 12.10.2022 №13, №11, №10 та №14, від 14.10.2022 №17, від 07.10.2022 №4 позивач порушив граничний строк їх реєстрації на 15 днів.

Згідно з наданими до матеріалів справи квитанціями, податкова накладна від 04.10.2022 №1 подана на реєстрацію 15.11.2022, а не 16.11.2022, тому позивач порушив граничний строк її реєстрації не на 16, а на 15 днів.

Таким чином, за наведеними податковими накладними сума штрафу має складати 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних (у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів).

Так, розмір штрафної (фінансової) санкції за ПН/РК у яких строк порушення реєстрації становить до 15 днів сума штрафу становить 22075,33 грн (220753,27 грн х 10%)

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неправомірність суми штрафу в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні у розмірі 21034,11 грн (43109,44 грн - 22075,33 грн).

Також, як вірно зазначено судом першої інстанції, ураховуючи надані до матеріалів справи докази (копії податкових накладних та квитанцій про направлення цих накладних на реєстрацію), позивачем дотримано граничних строків реєстрації наступних податкових накладних: від 25.10.2022 №139, від 27.10.2022 №161, від 20.10.2022 №90, від 25.10.2022 №144, №141 та №149, від 20.10.2022 №47, від 25.10.2022 №129, від 20.10.2022 №76, від 25.10.2022 №132, від 25.10.2022 №145 та №140, від 20.10.2022 №44, від 25.10.2022 №138 та №153, від 31.10.2022 №164, від 20.10.2022 №38, від 25.10.2022 №148, від 08.11.2022 №54.

Матеріали справи містять ПН які за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" направленні у граничний строк реєстрації розрахунку коригування.

Таким чином, виходячи з аналізу п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та дати отримання розрахунків коригування, складених постачальниками товарів/послуг, позивачем не порушило строки реєстрації розрахунків коригування, зазначених в акті перевірки щодо вищевказаних накладних.

Колегія суддів відхиляє доводи скаржника про неналежність інформації (скріншотів) із сервісу електронного документообігу «M.E.Doc» як доказів своєчасного подання податкової накладної.

Так, у постанові Верховного Суду від 22.11.2021 у справі № 160/10558/19 сформульовано правовий висновок, відповідно до якого при вирішенні спорів щодо застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних визначальним є не дата фактичної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а дата її відправлення платником податку, з урахуванням технічного способу такої реєстрації. У зв'язку з цим Верховний Суд дійшов висновку, що скріншоти з програмного забезпечення «M.E.Doc» є належним та допустимим засобом доказування.

Відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України на контролюючий орган покладено обов'язок у встановлений строк надіслати платнику податку квитанцію про прийняття податкової накладної, її неприйняття із зазначенням причин або про зупинення її реєстрації. Невиконання контролюючим органом цього обов'язку має наслідком визнання податкової накладної зареєстрованою датою її фактичного подання.

Аналогічний висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 13 листопада 2025 року справа № 280/6704/23, від 18 грудня 2025 року справа № 320/23564/23.

З урахуванням наведеного та на підставі досліджених матеріалів справи суд першої інстанції обґрунтовано встановили, що поданими позивачем документами з сервісу електронного документообігу «M.E.Doc» підтверджується факт направлення ПН/РК у межах граничного строку реєстрації. Таким чином, позивач вчинив усі залежні від нього дії, необхідні для своєчасної реєстрації ПН/РК.

З урахуванням наведених вище обставин в їх сукупності, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення адміністративного позову у відповідній частині.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року в адміністративній справі №160/33534/23 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року в адміністративній справі №160/33534/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя Т.І. Ясенова

суддя І.В. Юрко