Постанова від 05.02.2026 по справі 160/17824/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/17824/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 року (суддя Горбалінський В.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 05.09.2025 року) у адміністративній справі №160/17824/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправним дії відповідача щодо заниження розміру пенсії у розмірі з 90% до 70% його грошового забезпечення при здійсненні з 01.02.2022 року перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року по справі №160/15092/24 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсій; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2022 року за вислугу років відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року по справі №160/15092/24 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, у розмірі 90% грошового забезпечення з усіх видів, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі оновленої довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року, з урахуванням 90% грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року відповідно до довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року, з урахуванням 90% грошового забезпечення, враховуючи раніше виплачені суми.

З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з матеріалами пенсійної справи, пенсія ОСОБА_1 призначена у розмірі 90% від грошового забезпечення. 30.04.2024 року Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань складено оновлену довідку №3/1270 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року у справі №160/15092/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку та виплату ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі нової довідки виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань від 30.04.2024 року №3/1270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої станом на 01.01.2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі нової довідки виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань від 30.04.2024 року №3/1270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої станом на 01.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум. На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року по справі №160/15092/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 70% грошового забезпечення, визначеного у довідці Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався частинами 1, 2 ст.13, ч.3 ст.51, ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI; Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII; ст.58 Конституції України та прийшов до висновку про те, що підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України. Суд зазначив, що пенсійним органом при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 саме було застосовано останню редакцію Закону, а саме 70% при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії в 2018 році ОСОБА_1 пенсія обчислювалась, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення. Суд вважав, що у пенсійного органу відсутні підстави для обмеження розміру пенсії 70% грошового забезпечення, згідно з ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки дане обмеження не стосується випадку з ОСОБА_1 , якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена, оскільки встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у ОСОБА_1 вислуги років, є незмінним.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та з березня 2005 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% від грошового забезпечення.

Згідно розрахунків пенсії за вислугу років станом на 01.07.2021 року, 01.03.2022 року, 01.03.2023 року, ОСОБА_1 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% від грошового забезпечення.

Встановлено, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року у справі №160/15092/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку та виплату ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі нової довідки виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань від 30.04.2024 року №3/1270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої станом на 01.01.2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі нової довідки виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань від 30.04.2024 року №3/1270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої станом на 01.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум.

Встановлено, що 30.04.2024 року Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань складено оновлену довідку за №3/1270 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року.

Встановлено, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року по справі №160/15092/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 70% грошового забезпечення, визначеного у довідці Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року.

Встановлено, що 02.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1270 від 30.04.2024 року у роз рахунку 90% від грошового забезпечення для перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру та обмеження будь-яким строком.

Встановлено, що листом від 11.06.2025 року №26363-20696/Х-01/8-0460/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року у справі №160/15092/24 не зобов'язано пенсійний орган перерахувати пенсію виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, тому перерахунок пенсії за умовами ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою максимальний розмір призначених пенсій за вислугу рокі обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи від служби.

Відповідно до ч.3 ст.51, ч.4 с.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (чинний з 01.10.2011 року) ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладена у наступній редакції: Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В редакції Закону України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (набрав чинності 01.04.2014 року) ч.2 стю13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладена у наступній редакції: Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Аналізуючи обставини справи та законодавство. яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у пенсійного органу відсутні підстави для обмеження розміру пенсії 70% грошового забезпечення, згідно з ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки дане обмеження не стосується випадку з ОСОБА_1 , якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена, оскільки встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у ОСОБА_1 вислуги років, є незмінним.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 року у адміністративній справі №160/17824/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова