05 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/16014/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпро апеляційну скаргу Дніпровської міської ради на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 року (суддя Златін С.В., м. Дніпро, повний текст рішення складено 01.09.2025 року) в справі №160/16014/25 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Дніпровської міської ради, третя особа: Комунальне підприємство «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради про звернення стягнення податкового боргу, -
30.05.2025 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до Дніпровської міської ради (далі по тексту - відповідач), третя особа: «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, в якому просило звернути стягнення податкового боргу КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради у розмірі 267934 грн. на кошти Дніпровської міської ради.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 року позовні вимоги задоволено.
Дніпровська міська рада, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, подала апеляційну скаргу, просить рішення скасувати та у задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтувала тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянтом зазначено, що відповідно до п. 96.1 ст. 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Апелянт вказував, що податковим органом на адресу міської ради надсилались подання про вжити заходів по сплаті податкового боргу, та пропозиції на виконання вимог п. 96.1 ст. 96 ПК України щодо виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків, затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу, ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії або прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків. На звернення ГУ ДПС у Дніпропетровській області було надано відповідь, зокрема листом від 22.10.2024 року № 7/6-2399 повідомлено про припинення КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради та про пошук коштів для погашення наявних у комунального підприємства боргів. Апелянт вказував, що позивачем порушено порядок стягнення заборгованості перед бюджетом, стягнення повинне бути в певній послідовності, у разі неможливості звернути стягнення на кошти з рахунків в банку, проводиться опис та вилучення майна, отримання судового дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна. Апелянт зазначав, щодо відсутності доказів, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області вжиті всі необхідні заходи для погашення податкового боргу. Стягнення податкового боргу можливо проводити у разі, коли сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства є не достатньою для погашення всього розміру боргу або відсутнє майно. Апелянт вказував, що позивачем не було дотримано послідовності погашення податкового боргу, не вирішено питання щодо розшуку коштів та майна КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що борг, який утворився внаслідок несплати самостійно задекларованих сум та нарахованих фінансових санкцій не є стягнутим, вся сума боргу підтверджена та стягується за рішеннями суду, відсутнє майно підприємства, яке можливо описати та реалізувати для погашення податкового боргу. Суд першої інстанції зазначав, що податковим органом було дотримано встановлений Податковим кодексом порядок стягнення податкового боргу з комунального підприємства та вживались заходи для додержання відповідної процедури, стягнення податкового боргу з КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради. Судом першої інстанції вказувалось, що обов'язок податкового органу звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування, в управління якого перебуває таке комунальне підприємство або його майно, виникає за умови, якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу, відсутність майна КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, яке може бути предметом погашення податкового боргу. Відповідно до п. 96.1 ст. 96 ПК України Головне управління ДПС у Дніпропетровській області неодноразово зверталось до міської ради, її виконавчого комітету щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу. Податковий борг, який наявний у КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради підтверджується судовим рішенням, а його розмір не заперечується сторонами по справі. Дніпровська міська рада є власником і засновником КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зверталось з поданням до Дніпровської міської ради від 22.02.2024 року № 8424/5/04-36-13-02-10, яке отримано Дніпровською міською радою 19.03.2024 року, що підтверджується штампом останнього на копії подання. Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання відповіді на подання або отримання відповіді про відмову у задоволенні вимог, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно (п.96.3 ст. 96 ПК України). Суд першої інстанції вказував, що контролюючий орган має виконати повний перелік дій, встановлених ПК України щодо порядку стягнення податкового боргу з державного підприємства, у тому числі комунального підприємства. Позивачем дотримано вимоги п.96.3 ст.96 ПК України щодо звернення податкового органу до органу місцевого самоврядування з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Відповідач у строк встановлений п.96.3 ст. 96 ПК України не надав відповідь на подання позивача: відповідь надана через сім місяців з моменту отримання подання позивача: подання податкового органу надійшло до відповідача 19.03.2024 року, а лист-відповідь відповідача датована 22.10.2024 року. Відповідно до п. 23, п. 27 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету. Суд першої інстанції вказував, що реального та вчасного реагування відповідачем на надіслане позивачем подання матеріали справи не містять: ліквідація КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради відбувається на підставі рішення Дніпровської міської ради від 22.07.2020 року № 102/59, тобто вказане рішення прийнято задовго до направлення податковим органом відповідачу листа від 22.02.2024 року № 8424/5/04-36-13-02-10 та не призвело до погашення податкового боргу комунального підприємства; відповідач не здійснив інших передбачених пунктом 96.1 ст.96 ПК України дій (заходів) спрямованих на погашення податкового боргу комунального підприємства.
Матеріалами справи встановлено, що КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради зареєстроване як юридична особа 01.08.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 02027954, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців України. Засновник Дніпровська міська рада, перебуває у стані припинення.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі № 160/7332/23 стягнуто з КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради податковий борг у розмірі 267934 грн. Рішення набрало законної сили 24.08.2023 року.
Податковим органом були вжиті дії по стягненню коштів з рахунків КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, до органу казначейства направлялись платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) № 1736 від 10.10.2023 року на суму 267934,00 грн., № 1737 від 10.10.2023 року на суму 267934,00 грн., № 19257 від 19.11.2024 року на суму 267934,00 грн., № 19258 від 19.11.2024 року на суму 267934,00 грн.
Вказані інкасові платіжні доручення були повернуті банками без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської.
Згідно податкової вимоги № 18326-51 від 25.03.2020 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області визначає за КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради податковий борг у розмірі 24241,54 грн. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, вимогу отримано комунальним підприємством 22.04.2020 року.
З метою встановлення наявності майна у КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, яке може бути предметом погашення податкового боргу та опису у податкову заставу, ГУ ДПС у Дніпропетровській області подано запити до Головного управління Держпродслужби в Дніпропетровській області, до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, до ГСЦ МВС, до АТ «Укрзалізниця», до ДКА України, до ДСУ з надзвичайних ситуацій, ДМС України, Мінекономіки, Держпраці, ДСМВВТС України. На звернення позивач отримав відповідь про відсутність майна у КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, яке може бути предметом погашення податкового боргу та опису у податкову заставу.
Встановлено, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області направлено звернення до Дніпровської міської ради з проханням про прийняття рішень та вжиття заходів визначених ст.96 ПК України щодо боржника, від 22.02.2024 року 8424/5/04-36-13-02-10.
Листом від 22.10.2024 року № 7/6-2399 Дніпровська міська рада повідомила про те, що міською радою прийнято рішення про ліквідацію КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, а саме: рішення від 22.07.2020 року № 102/59 «Про припинення юридичної особи - КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради шляхом ліквідації» та згідно з розпорядженням міського голови від 03.08.2020 року № 4-3/8-рк створено ліквідаційну комісію КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради.
Дніпровський міський голова прийняв рішення від 29.08.2023 року № 1-29/8-р «Про погашення заборгованості зі сплати податків та зборів комунальних підприємств і закладів міської ради, що перебувають у стадії припинення», яким вирішено Дніпровській міській раді здійснити заходи стосовно погашення заборгованості зі сплати податків і зборів комунальних підприємств, що перебувають у стадії припинення, зокрема, КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради у розмірі 3043,22 грн.
Отже, податковий борг КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради виник та підтверджується рішенням суду. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі № 160/7332/23 стягнуто з КП ««Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради податковий борг у розмірі 267934 грн.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області вживало заходи щодо погашення податкового боргу, направляло платіжні доручення до установ банку та проводило розшук майна, яке можливо було б описати у податкову заставу та здійснити погашення суми податкового боргу.
Слід зважати, що КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради перебуває у стані припинення та не припинене як юридична особа.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14, п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 36.1-36.2 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 96.1, п. 96.3 ст. 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків. Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Колегія суддів зазначає, що податковий борг, який наявний у КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради підтверджується судовими рішеннями, не заперечується сторонами по справі. Розмір податкового боргу підтверджений та не оспорюється сторонами по справі.
Колегія суддів враховує, що Дніпровська міська рада є власником і засновником КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, яка згідно статуту здійснює відповідне фінансування.
Нормами ПК України передбачене погашення податкового боргу органом місцевого самоврядування, у власності якого знаходиться комунальне підприємство. Погашення податкового боргу може виконуватись шляхом виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків, затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу, шляхом ліквідації такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії, або прийняття відповідною радою рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків у разі, якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна.
Передбачено, що податковий орган у разі неможливості стягнення податкового боргу з комунального підприємства звертається з відповідним поданням до міської ради. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зверталось з поданням до Дніпровської міської ради.
У разі неотримання відповіді на подання або отримання відповіді про відмову у задоволенні вимог, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Поданню мають передувати заходи у відповідності до п. 96.1 ст. 96 ПК України. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Суд враховує, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області робило дії по отриманню майна КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради у податкову заставу для його реалізації з метою погашення податкового боргу.
Дніпровською міською радою пояснено, що міською радою прийнято рішення про ліквідацію КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, згідно з розпорядженням міського голови від 03.08.2020 року № 4-3/8-рк створено ліквідаційну комісію КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради. Дніпровський міський голова прийняв рішення від 29.08.2023 року № 1-29/8-р «Про погашення заборгованості зі сплати податків та зборів комунальних підприємств і закладів міської ради, що перебувають у стадії припинення», яким вирішено Дніпровській міській раді здійснити заходи стосовно погашення заборгованості зі сплати податків і зборів комунальних підприємств, що перебувають у стадії припинення, зокрема, КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради у розмірі 3043,22 грн.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Поряд з тим, згідно ст. 11 вищевказаного Закону, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Суд враховує, що з поданням передбаченим п. 96.1 ст. 96 ПК України Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до міського голови Дніпровської міської ради 22.02.2024 року. Лише 22.10.2024 року Дніпровською міською радою як реагування на подання, надано відповідь листом № 7/6-2399. Питання щодо погашення податкового боргу КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради на розгляд ради не винесено.
Відповідно до п. 23, п. 27 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.
Суд приходить до висновку, що позивачем вірно обрано спосіб стягнення податкового боргу, саме з міської ради має бути стягнутий податковий борг КП «Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка» Дніпровської міської ради, оскільки міська рада є власником комунального підприємства, та міська рада має здійснити заходи по погашенню податкового боргу шляхом виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу, рішення про фінансування таких витрат розглядається на сесії відповідною радою.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Не передбачено повернення судових витрат здійснених заявником апеляційної скарги у разі відмови у її задоволенні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Дніпровської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 року в справі №160/16014/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, відповідно до ст., ст. 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова