09 лютого 2026 р. Справа № 440/9733/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: П'янової Я.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 (головуючий суддя І інстанції: А.О. Чеснокова) у справі №440/9733/25
за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго"
до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (далі по тексту - ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", позивач) звернулося з позовом, в якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №035 від 28.05.2025 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 року задоволено позов.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи, просить його скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в позові.
В обґрунтування вимог скарги зазначає, що питання дослідження відповідності звернення громадян на відповідність вимогам профільного закону віднесено до повноважень суб'єкта розгляду такого звернення, за наслідком якого такий суб'єкт приймає рішення щодо надання відповіді на звернення у формі відповіді по суті або повернення такого звернення заявнику.
Вказує, що підставою проведення позапланого заходу слугувало рішення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, прийняте за наслідком розгляду колективного звернення громадян, а не безпосередньо звернення громадян, яке вже розглянуте відповідним суб'єктом.
Водночас, зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги відповідні положення Закону України "Про звернення громадян", внаслідок чого ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що позивачем створено перешкоди під час проведення заходу, а саме не виконано законні вимоги посадових осіб відповідача у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, що згідно п.4 ч.1 ст.20 Закону України “Про ціни і ціноутворення» є підставою застосування до відповідного суб'єкта санкції.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на вірне встановлення судом першої інстанції обставин справи, додержання норм матеріального та процесуального права, просив скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Відповідно до ч.1 ст.308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено що Держпродспоживслужби прийнято наказ від 01.04.2024 №291 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово - комунальних послуг" .
До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів надійшло колективне звернення громадян - членів ГО “Полтавщина за справедливість» про можливі порушення їх прав, законних інтересів Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства “Полтаватеплоенерго» з проханням провести перевірку законності застосування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" двоставкових тарифів у м. Кременчук Полтавської області з 01.11.2022 та діяльності з постачання теплової енергії споживачам м. Кременчук Полтавської області.
Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 05.05.2025 №15.2.2-3/11073 погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі колективного звернення громадян від 09.04.2025: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , Суріна Лариса, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 .
Наказом від 09.05.2025 року №727-ОД, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на підставі погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 05.05.2025 №15.2.2-3/11073, наказу від 01.04.2024 № 291, призначило позапланову перевірку позивача з 12-16, 19-23 травня 2025 з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
На виконання наказу видало направлення від 09.05.2025 №358 на проведення перевірки.
12.05.2025 посадовими особами відповідача з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", ознайомлено уповноваженого представника - фінансового директора, із наказом, направленням, посвідченнями, погодженням на проведення даної перевірки, колективним зверненням громадян - членів ГО “Полтавщина за справедливість» .
ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" посадових осіб до проведення позапланового заходу не допущено.
Листом ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго» від 14.05.2025 № 29-17/1410 “Щодо допуску до позапланової перевірки» повідомлено відповідача про відсутність у посадових осіб підстав проведення заходу. Станом на 10:00 год. 23.05.2025 не надано допуск посадовим особам Головного управління для проведення позапланової перевірки ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Позивач, обґрунтовував підстави не допуску до здійснення перевірки, посилаючись на те, що звернення ГО “Полтавщина за справедливість» не є зверненням ані фізичної особи, ані фізичних осіб (колективне звернення) та оформлене без дотримання вимог Закону України “Про звернення громадян».
Рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 28.05.2025 №035 на підставі акту проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства в сфері формування та застосування державних регульованих цін №066 від 23.05.2025 та керуючись п.4 ч.1 та ч.2 ст. і 20 Закону України “Про ціни і ціноутворення» застосовано адміністративно-господарські санкції за порушення законодавства про ціни та ціноутворення до ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго» у вигляді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000,00 грн.
Згідно вказаного рішення, ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго» створено перешкоди, шляхом недопущення посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до проведення заходу державного нагляду (контролю) з питання дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
Позивач, не погодившись із вищевказаним рішенням відповідача, звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення №035 від 28.05.2025, є протиправним та підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про ціни і ціноутворення» визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Статтею 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами та інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про ціни і ціноутворення» основними функціями уповноважених органів є:
1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення;
3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» уповноважені органи мають право:
1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб.
Згідно абз.1, абз.2 п.п.11 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 №160 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.
За визначенням, наведеним у ст.1 Закону №877-V, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Порядок здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) регламентований статтею 6 Закону №877-V.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів, є, зокрема:
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;
- неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів; - доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання;
- за рішенням суду;
- звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Згідно зі ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Згідно ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Пунктом 4 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з протиправності постанови про застосування по позивача штрафу, оскільки відповідачем не ознайомлено позивача зі зверненням фізичної особи (фізичних осіб), яке було підставою проведення позапланового заходу, яке оформлено належним чином відповідно до вимог чинного законодавства (підписане заявником), а тому у позивача відсутні правові підстави для допуску посадових осіб Головного управлінням Держпродспоживслужби у Полтавській області до проведення позапланового заходу.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Так, підставою проведення позапланової перевірки у спірних відносинах слугувало колективне звернення громадян: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_22 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_23 про можливі порушення їх прав, законних інтересів ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго».
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за наслідками розгляду вищевказаного звернення надала 05.05.2025 №15.2.2-3/11073 погодження на проведення відповідачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії про можливі порушення прав, законних інтересів громадян ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго».
Колегія суддів зазначає, що зазначені рішення Держпродспоживслужби є чинними та не скасовані.
Судом встановлено та визнано позивачем, що посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області пред'явили позивачу до початку заходу визначені законодавством документи, а саме наказ на перевірку, направлення, посвідчення та погодження та копію звернення від 09.04.2025, проте не були допущені до перевірки.
Доводи позивача, з якими погодився суд першої інстанції, що підставою не допуску слугувало те, що погодження надавалося фізичним особам, проте пред'явлено відповідачем звернення ГО “Полтавщина за справедливість», яке оформлене без дотримання вимог Закону України “Про звернення громадян», оскільки не підписане уповноваженою особою громадського об'єднання, колегія суддів вважає безпідставними.
Згідно ст.3 Закону України «Про звернення громадян», заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надано погодження на проведення перевірки на підставі колективного звернення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , Суріна Лариса, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 . Бенкіна Г.
Колегія суддів зазначає, що питання дослідження відповідності звернення громадян на відповідність вимогам профільного закону віднесено до повноважень суб'єкта розгляду такого звернення, за наслідком якого такий суб'єкт приймає рішення щодо надання відповіді на звернення у формі відповіді по суті або повернення такого звернення заявнику.
Так, на підставі вже зазначеного вище колективного звернення громадян про можливі порушення їх прав, законних інтересів ПОКВПТГ “Полтаватеплоенерго», листом 05.05.2025 №15.2.2-3/11073 Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії про можливі порушення прав, законних інтересів громадян позивачем.
Отже, вищенаведеному зверненню надана правова оцінка на відповідність вимогам Закону України «Про звернення громадян» органом, якому воно було адресовано.
Зауважень до цього звернення Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) не висловлено.
На підставі вказаного погодження, відповідачем прийнято наказ від 09.05.2025 №727-ОД про проведення позапланову перевірки позивача та складено направлення від 09.05.2025 №358 про проведення такої перевірки.
Зазначене погодження, а також наказ відповідача про проведення перевірки є чинними.
Щодо доводів позивача, що перед початком перевірки надано звернення Громадської організації «Полтавщина за справедливість» оформлене без дотримання вимог Закону України “Про звернення громадян», через відсутність підпису заявника, колегія суддів зазначає, що до зазначеного колективного звернення надано список осіб, із власноручними підписами, зокрема фізичних осіб, зазначених у погодженні від 05.05.2025.
Наведене вище не було враховано судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення, а тому його висновки щодо правомірності не допуску позивачем посадових осіб відповідача до проведення позапланового заходу, є необґрунтованими та такими, що суперечать наявним в справі доказам та обставинам справи.
Відтак, за наслідками розгляду даної справи підтверджено факт створення позивачем перешкод, шляхом недопущення посадових осіб відповідача до здійснення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Колегія суддів зазначає, що створення перешкод для виконання покладених на уповноважені органи функції, згідно диспозиції п.4 ч.1 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» - є підставою застосування до відповідного суб'єкта санкції - штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено (доказано) правомірність рішення про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення №035 від 28.05.2025.
Підсумовуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку щодо необґрунтованості заявлених позивачем вимог, а відтак помилковості висновків суду першої інстанції про задоволення останніх.
З урахуванням наведеного вище, інші доводи у справі не впливають на вирішення даної справи та на правильність висновків суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини першої та частини другої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, внаслідок невідповідності висновків суду обставинам справи та неправильного застосування норм матеріального права, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову. Відтак, апеляційна скарга підлягає задоволенню.
З урахуванням вимог ст.139 КАС України, відсутні правові підстави для розподілу судових витрат у справі.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 у справі №440/9733/25 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді Я.В. П'янова А.О. Бегунц