Рішення від 09.02.2026 по справі 620/14912/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року Чернігів Справа № 620/14912/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (далі - відповідач 1), НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:

визнати дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, які полягають у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди згідно абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, в розмірі 24 193, 55 гривень за період з 01.03.2022 року - 25.03.2022 року, в розрахунку 30 000 грн, та як такому що приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у розмірі 70 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з березня 2022 року по 14 травня 2022 року;

зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду згідно абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, в розмірі 24 193, 55 гривень за період з 01.03.2022 року - 25.03.2022 року, в розрахунку 30 000 грн, та як такому що приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у розмірі 70 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з березня 2022 року по 14 травня 2022 року;

визнати дії НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, які полягають у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди згідно абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, як такому що приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у розмірі 70 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з 15 травня 2022 року по 26 червня 2022 року;

зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду згідно абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, як такому що приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у розмірі 70 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з 15 травня 2022 року по 26 червня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що протягом спірного періоду приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької області, у зв'язку з чим набув право на виплату додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Однак відповідачем не було нараховано та виплачено йому додаткову винагороду в розмірі до 100000,00 грн.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та зазначає, що ОСОБА_1 по 14 травня 2022 року перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 та був зарахований на всі види забезпечення. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.05.2022 № 72-ОС переміщений для подальшого проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ). Вказує, що відповідно до пункту 4 Наказу № 164-АГ, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомити органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць. Згідно пункту 5 Наказу № 164-АГ, виплату військовослужбовцям зазначеної у пункті 1 винагороди здійснювати на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). Разом з цим, пунктом 9 Наказу № 164-АГ зазначено, що до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень не включати військовослужбовців, які, зокрема, самовільно залишили військові частини, місця служби або дезертирували - з дня самовільного залишення військової частини або місця служби (дезертирства), оголошеного наказом органу Держприкордонслужби; відмовились виконувати бойові накази - за місяць, у якому здійснено таке порушення. Вказує, що в травні 2022 року проведено утримання додаткової винагороди позивача, виплаченої за період з 01.03.2022 по 25.03.2022, у зв'язку відмовою від виконання наказу та у зв'язку із відкриттям кримінального провадження № 42022052100000074 від 25.03.2022. При цьому, закриття кримінального провадження № 42022052100000074 від 25.03.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 402 та ч. 4 ст. 408 КК України не виключає наявність факту відмови від виконання наказу, який зафіксований у журналі бойових дій та у повідомленні про вчинення такого порушення, яке було направлено на адресу органу досудового розслідування. Щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн. за період з лютого 2022 року по 14 травня 2022 року, відповідач зазначає, що під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем, зокрема, бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконання бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах. Військовослужбовці, в тому числі ОСОБА_1 , на виконання наказу командира заступника командира НОМЕР_5 загону полковника ОСОБА_2 вибули до АДРЕСА_1 , де займались будівництвом фортифікаційних споруд, охороною та обороною військового містечка. В подальшому з 15.05.2022 згідно наказу від 15.05.2022 № 176 ООС перейшли в оперативне підпорядкування начальника НОМЕР_6 прикордонного загону АДРЕСА_1 , де і продовжили будівництво фортифікаційних споруд. Здійснення вказаних дій позивачем не підпадають під визначення «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів». У зв'язку з чим, ОСОБА_1 не був включений до наказу щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн. за період з березня 2022 року по 15 травня 2022 року.

Відповідачем 2 подано відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі та зазначає, що наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15.05.2022 №176-ос позивача було зараховано у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону. Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.06.2022 №241-ос позивача було виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, у зв'язку з направленням для подальшого проходження військової служби до НОМЕР_7 прикордонного загону. Вказує, що позивача не було включено до наказів про виплату збільшеної додаткової винагороди до 100000 грн за період з 15.05.2022 до 26.06.2022, оскільки у військової частини НОМЕР_4 відсутня будь-яка інформація щодо виконання позивачем будь-яких завдань визначених Наказом від 31.03.2022 №164-АГ.

Ухвалою суду від 02.11.2023 провадження у даній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №200/493/23.

13.01.2026 провадження у даній справі поновлено.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_1 з 01.02.2022 по 14 травня 2022 року проходив військову службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_3 ) та був зарахований на всі види забезпечення. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.05.2022 № 72-ОС переміщений для подальшого проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ).

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15.05.2022 №176-ос позивача було зараховано у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону.

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.06.2022 №241-ос позивача було виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, у зв'язку з направленням для подальшого проходження військової служби до НОМЕР_7 прикордонного загону.

Згідно довідок про грошове забезпечення та інші види винагород позивача за період з лютого 2022 року по червень 2022 року слідує, що позивачу частково виплачено винагороду в розмірі 30000 грн, при цьому, було утримано 24193,55 грн. винагорода в розмірі 70000 грн не виплачено.

Не погоджуючись з діями щодо невиплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у розмірі до 100000,00 грн, за березень-червень 2022 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Спірним у даній справі є право позивача на отримання збільшеної виплати додаткової винагороди до 100000 грн за березень-червень 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Так, відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Пунктом 17 розділу I Порядку № 260 передбачено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Так, з 24.02.2022 у військовослужбовців Збройних Сил України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Підставою для нарахування та виплати такої винагороди є відповідний наказ командира.

Разом з тим, позивачем доказів безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, суду не надано.

Судом, в свою чергу, вжито всіх визначених законом заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів, разом з тим, інформацію про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за спірний період, відповідачами також не підтверджена.

Суд зазначає, що віднесення відповідних областей до районів, в яких ведуться активні бойові дії, не свідчить про наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди у підвищеному розмірі до 100000,00 грн.

Таке право має бути підтверджено документально, а нарахування і виплата здійснюватися на підставі чітко визначеного переліку документів (бойових наказів (бойове розпорядження), журналів бойових дій (вахтовий журнал), рапортів (донесення) командира підрозділу (групи) тощо).

Відтак, з урахуванням зазначеного, зважаючи на не доведення позивачем безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у суду відсутні правові підстави для зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити додаткову винагороду, передбачену постановою №168.

Щодо позовних вимог в частині виплати додаткової винагороди в розмірі 24193,55 грн, то суд зазначає наступне.

Так, як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.05.2022 № 63-ОС проведено утримання додаткової винагороди за березень 2022 року за невиконання наказу та нез'явлення на службу за березень 2022 року.

Тобто, в травні 2022 року проведено утримання додаткової винагороди позивача, виплаченої за період з 01.03.2022 по 25.03.2022, у зв'язку відмовою від виконання наказу та у зв'язку із відкриттям кримінального провадження № 42022052100000074 від 25.03.2022.

Разом з тим, суд зазначає, що Наказом № 164-АГ зазначено, що до наказу на виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень не включаються військовослужбовці які відмовились виконувати бойові накази - за місяць, у якому здійснено таке порушення.

Таким чином, закриття кримінального провадження № 42022052100000074 від 25.03.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 402 та ч. 4 ст. 408 КК України не виключає наявність факту відмови від виконання наказу, який зафіксований у журналі бойових дій та у повідомленні про вчинення такого порушення, яке було направлено на адресу органу досудового розслідування.

Враховуючи вищезазначене, утримання у травні 2022 року додаткової винагороди позивача, виплаченої за період з 01.03.2022 по 25.03.2022 здійснено у відповідності до чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства з дотриманням порядку встановленого відповідними актами організаційно-розпорядчого характеру Адміністрації Держприкордонслужби.

Стосовно інших посилань позивача, то суд критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у позові ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 ).

Відповідач: НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ).

Відповідач 2: НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).

Повне судове рішення складено 09.02.2026.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО