Рішення від 09.02.2026 по справі 620/12899/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м.Чернігів Справа № 620/12899/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при Ніжинському районному ТЦК, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при Ніжинському районному ТЦК, ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить наступне.

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Протоколом від 17.11.2025р. №961 в частині, що стосується відмови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Протоколом від 24.11.2025р. №963 в частині, що стосується відмови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

3. Зобов'язати Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) від 14.11.2025 р. та від 21.11.2025р. про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснити належним чином перевірку підстав у військовозобов'язаного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно переліку документів, визначених в Додатку №5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024р. №560, та висновків суду, та внести відомості про відстрочку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних.

5. Стягнути солідарно з відповідачів: Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь позивача ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) моральну (немайнову) шкоду, завдану внаслідок прийняття Відповідачем-1 протиправних рішень та діями і бездіяльністю Відповідача-2 в розмірі 10 000,00 (десять тисяч) гривень.

Ухвалою судді від 16.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

Порядок та підстави надання відстрочок від призову на військову службу військовозобов'язаних громадян України під час мобілізації, на особливий період визначений та регламентується такими нормативно-правовими та підзаконними актами:

1. Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», (далі - Закон), зокрема статтею 23 Закону;

2. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», (далі - Постанова);

3. Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», (далі - Порядок), зокрема пунктами 56 - 67 Порядку;

4. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»;

5. «Положенням про комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» від 15.10.2025 №749/95.

Позивач є військовозобов'язаним громадянином України, за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - ЄДРПВР), автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи Міністерства оборони України «Оберіг» (далі - АІТС «Оберіг») перебуває на загальному військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 21.10.1998 року. Відповідно до висновку позаштатної військово-лікарської комісії, Позивач є непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Позивач перебуває в запасі Збройних Сил України.

На Позивача поширюються всі норми Конституції, чинного законодавства України та підзаконних нормативно- правових актів з питань військового обліку, військового обов'язку і військової служби, оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Позивач, згідно з чинними Правилами військового обліку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військово-зобов'язаних та резервістів», обов'язками військовозобов'язаних громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, передбачених статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зобов'язаний оновити облікові дані, у порядку та у спосіб, що визначені законом. Однак, з невідомих Відповідачу причин, Позивач не вчинив жодних активних дій, спрямованих на оновлення військово- облікових та інших персональних даних, чим допустив порушення правил військового обліку та вимог статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, зокрема Відповідач зазначає, що до 05 червня 2025 року всі військовозобов'язані громадяни України, які мали статус «непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час» (за винятком осіб з інвалідністю та молодших 25 років), зобов'язані були пройти повторне медичне обстеження відповідними військово-лікарськими комісіями для визначення фактичного ступеня придатності до військової служби, відповідно до вимог Закону України №4235-IX від 12.02.2025 «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 12.02.2025 №4235-IX, що набрав законної сили 15.02.2025. Такий обов'язок військовозобов'язаних громадян випливав із скасування статусу «непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час» та перегляду медичних висновків усіх військовозобов'язаних.

Позивач, як військовозобов'язаний громадянин України, був зобов'язаний оновити (уточнити) облікові дані в ТЦК та СП за місцем реєстрації чи/або фактичного місця проживання, в тому числі дані щодо ступеня придатності до військової служби під час мобілізації, на особливий період за висновком позаштатної ВЛК, проте Позивачем виконання такого обов'язку було проігноровано.

В порушення чинних правил військового обліку Позивач, встановленим порядком, на день подання цього відзиву, облікові дані, зокрема про ступінь придатності до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, встановленим порядком, не оновив.

У зв'язку з чим, на підставі вимог Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов'язок і військову службу», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», керуючись Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок проведення призову), в січні 2025 року, засобами ЄДРПВР, АІТС «Оберіг» була сформована повістка за №2118454, яка мобільною групою Відповідача була доставлена до задекларованої адреси місця проживання Позивача.

Відповідно до вимог повістки Позивач зобов'язаний був прибути до Відповідача на 09.00 год. 29.01.2025 року, для проходження медичного огляду позаштатнолю військово-лікарською комісією.

Позивач за повісткою (офіційним викликом) до ТЦК та СП не прибув. Про причини неприбуття за повісткою Відповідача, встановленим порядком, не повідомив.

У зв'язку з неявкою за повісткою ТЦК та СП без поважних причин та через несвоєчасне оновлення (уточнення) військово-облікових та інших персональних даних, відомості про Позивача автоматично включені до відомостей розділу ЄДРПВР, АІТС «Оберіг» «Військовозобов'язані особи, які допустили порушення правил військового обліку».

При цьому, на підставі статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», засобами ЄДРПВР, АІТС «Оберіг» до територіального підрозділу органу Національної поліції ГУНП в Чернігівській області було згенероване та подане звернення щодо необхідності адміністративного доставлення Позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання на нього протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за формально допущені Позивачем Правила військового обліку.

На цей час Позивач продовжує ігнорувати чинні Правила військового обліку та Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, не вживає активних дій, спрямованих на негайне припинення порушень зазначених вище правил і норм з його боку.

Так, зокрема Позивачем не пройдене медичне обстеження позаштатною військово- лікарською комісією з метою визначення ступеня його придатності до військової служби під час мобілізації, на особливий період, за станом здоров'я, у Позивача відсутній військово-обліковий документ встановленого (актуального) зразка тощо.

На час розгляду справи судом Позивач формально продовжує залишатись порушником Правил військового обліку.

Окремо суд зазначає, що Позивач до ІНФОРМАЦІЯ_6 працівниками Національної поліції, в адміністративному порядку, не доставлявся. Адміністративні протоколи за порушення Позивачем норм статей 210, 210-1 КУпАП, представниками Відповідача на Позивача, не складались.

04.12.2025 року з Ніжинського центру надання адміністративних послуг до ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшла заява (з додатками) від Позивача (202512043- 214648) щодо надання йому, встановленим порядком, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вказану заяву (з додатками) Відповідачем зареєстровано 04.12.2025 року та передано на розгляд Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (далі - Комісія з питань надання відстрочок).

05.12.2025 року, в ході проведення чергового засідання Комісії з питань надання відстрочок ІНФОРМАЦІЯ_6 , заява Позивача та додатки до неї були розглянуті відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та Положення про комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» від 15.10.2025 №749/95.

За результатами розгляду матеріалів за Зверненням Позивача, Комісією з питань надання відстрочок 05.12.2025 року ухвалене одноголосне рішення про надання Позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (як військовозобов'язаним особам, які здійснюють догляд за батьками з інвалідністю І-ІІ групи).

Рішення комісії з питань надання відстрочок зафіксоване відповідним протоколом засідання від 05.12.2025 року №967.

Таким чином, з 05.12.2025 року, Позивач фактично використав своє право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, передбачене статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та отримав відповідну відстрочку встановленим порядком.

Однак, під час внесення відомостей про отримання Позивачем відстрочки до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів оператором автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи Міністерства оборони України «Оберіг» у Відповідача виникли проблеми технічного характеру, пов'язані з тим, що на дату ухвалення комісією з питань надання відстрочок рішення про надання відстрочки Позивачу, Позивач формально продовжує залишатись порушником Правил військового обліку та не визнав офіційно факт вчинення ним такого порушення, не вжив активних дій, спрямованих на припинення порушення правил військового обліку, що триває.

Тобто, фактично Позивачу, з 05.12.2025 року, надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», про що свідчать відомості протоколу засідання комісії з питань надання відстрочок №967 від 05.12.2025 року, при цьому інформація про надання такої відстрочки в ЄДРПВР, на дату звернення Позивача з адміністративним позовом до Суду, була відсутня через тимчасову технічну неможливість внесення таких відомостей через АІТС «Оберіг» (Відповідач позбавлений технічного доступу до АІТС «Оберіг» Міністерства оборони України в якості розробника/системного адміністратора, натомість є тільки користувачем (адміністратором) системи).

Таким чином, судом установлено, що, на дату розгляду справи судом, Позивачу, встановленим порядком, надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відомості про яку фактично внесені до АІТС «Оберіг» (повідомлення СЕДО №777 від 06.12.2025 року).

08.12.2025 року з Ніжинського центру надання адміністративних послуг до ІНФОРМАЦІЯ_6 від Позивача надійшла заява (з додатками), (20251208 222035), щодо надання йому, встановленим порядком, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вказану заяву (з додатками) Відповідачем зареєстровано 08.12.2025 року та передано на розгляд Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

10.12.2025, в ході проведення чергового засідання Комісії з питань надання відстрочок ІНФОРМАЦІЯ_6 , заява Позивача від 08.12.2025 року та додатки до неї були розглянуті відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та Положення про комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» від 15.10.2025 №749/95.

За результатами розгляду матеріалів письмового звернення Позивача, Комісією з питань надання відстрочок 10.12.2025 року підтверджений факт ухвалення одноголосного позитивного рішення на користь Позивача про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (як військовозобов'язаним особам, які здійснюють догляд за батьками з інвалідністю І-ІІ групи), раніше зафіксоване протоколом засідання Комісії №967 від 05.12.2025 року.

Рішення Комісії з питань надання відстрочок від 10.12.2025 зафіксоване відповідним протоколом засідання від 10.12.2025 року №969 (Повідомлення СЕДО №800 від 10.12.2025 року).

Таким чином, на час розгляду справи судом, позовні вимоги Позивача до Відпоавідача є задоволеними.

Разом з тим, суд зазначає, що фактично реалізоване Позивачем 05.12.2025 року право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не виключає обов'язку Позивача прибувати за повісткою (офіційним викликом) ТЦК та СП, оновлювати (уточнювати) військово-облікові та інші персональні дані (в тому числі відомості про ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я за висновком позаштатної ВЛК), виконувати Правила військового обліку та обов'язки військовозобов'язаного громадянина України з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також не припиняє права Відповідача на притягнення Позивача до відповідальності за порушення останнім Правил військового обліку та обов'язків військовозобов'язаних громадянин України з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, визначених нормами статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у межах компетенції Відповідача та чинного законодавства України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На переконання суду, дії службових, посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації стосовно Позивача є правомірними та такими, що не суперечать нормам Конституції та чинного законодавства України з питань військового обліку, військового обов'язку та військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідач, в ході взаємодії з Позивачем, як з військовозобов'язаним громадянином України, Відповідач діяв виключно в межах компетенції та чинного законодавства України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при Ніжинському районному ТЦК ( АДРЕСА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 09 лютого 2026 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ