09 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/10495/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/10495/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
26.07.2025 ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - РТЦКСП), Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (надалі - в/ч НОМЕР_1 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не нарахування та невиплати йому у період з 25.02.2022 по 12.02.2023 грошового забезпечення, а також виплачених за період матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- зобов'язати ОТЦКСП та РТЦКСП здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 25.02.2022 по 12.02.2023, а також виплачених за період матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- визнати протиправною бездіяльність ОТЦКСП та в/ч НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати у період з 13.02.2023 по 19.05.2023 грошового забезпечення, а також виплачених за період матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- зобов'язати ОТЦКСП та в/ч НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 13.02.2023 по 19.05.2023, а також виплачених за період матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- визнати протиправною бездіяльність РТЦКСП та ОТЦКСП щодо не нарахування та невиплати у період з 25.02.2022 по 30.04.2022 щомісячної премії в розмірі 289% від посадового окладу;
- зобов'язавши РТЦКСП та ОТЦКСП нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 25.02.2022 по 30.04.2022 щомісячну премію у розмірі 289% від посадового окладу з урахуванням раніше здійснених виплат.
В обґрунтування позовних вимог заявник вказує на обставини помилкового обрахунку відповідачами складових грошового забезпечення позивача за період з 25.02.2022 по 19.05.2023 виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, оскільки у спірний період розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня календарного року, у зв'язку з чим стверджує, що грошове забезпечення за спірний період мало б обчислюватися із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01 січня відповідного календарного року. У період з лютого по квітень 2022 року позивачу виплачувалась премія у зменшеному розмірі без врахування телеграми №248/1210 РТЦКСП.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник ОТЦКСП у відзиві на позовну заяву зазначив, що грошове забезпечення позивачу виплачувалося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням посадового окладу і окладу за військове звання, які визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року у розмірі 1762 грн, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. З 2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не змінилося, у зв'язку з чим представник просить суд відмовити у задоволенні позову (а.с. 36-37).
Аналогічний за змістом відзив надав представник РТЦКСП (а.с. 40-42).
В/ч НОМЕР_1 правом на подачу відзиву на позов не скористалася.
Позивач правом на надання відповіді на відзиви також не скористався.
Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець смт. Котельва Полтавської області, у спірний період проходив військову службу.
Так, відповідно до витягу з наказу начальника РТЦКСП (по стройовій частині) від 25.02.2022 №38 солдата запасу ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" 25.02.2022 призвано на військову службу в Збройні Сили України під час мобілізації, зараховано до списків особового складу сьомого відділу РТЦКСП, на всі види забезпечення, призначено стрільцем-санітаром відділення охорони взводу охорони роботи охорони сьомого відділу РТЦКСП. Вважати таким, що з 25.02.2022 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2730 грн на місяць, шпк - солдат (а.с. 17).
Згідно з витягом з наказу начальника РТЦКСП (по стройовій частині) від 12.02.2023 №43 солдата ОСОБА_1 стрільця другого відділення охорони третього взводу охорони роти сьомого відділу РТЦКСП зарахованого наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 08.02.2023 №15-РС у розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 , вважати таким, що 12.02.2023 справи та посаду здав і вибув до нового місця служби. 12.02.2023 виключити із списків особового складу сьомого відділу РТЦКСП та зняти із всіх видів забезпечення (а.с. 18).
Відповідно до витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13.02.2023 солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 , на всі види забезпечення, вважати таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою кулеметника 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 (а.с. 20).
Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_1 від 26.05.2025 №713/д, молодший сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 (а.с. 21).
Позивач у позовній заяві зазначає, що РТЦКСП та в/ч НОМЕР_1 перебували на забезпеченні ОТЦКСП, який і здійснював виплати грошового забезпечення у період військової служби позивача.
25.06.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 25.02.2022 по 31.07.2023 відповідно до пункту 4 Постанови КМ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", визначивши розміри посадового окладу, окладу за військовим званням на відповідний рік шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на відповідний рік та тарифний коефіцієнт згідно з додатком 1 та 14, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 24-25).
ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 30.06.2025 №9/2/43524 повідомив, що грошове забезпечення під час проходження військової служби в ОТЦКСП виплачується на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Пунктом 4 указаної Постанови встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 становив 1762 грн. У зв'язку з викладеним, підстави для здійснення перерахунку і доплати грошового забезпечення відсутні (а.с. 26).
До вищевказаного листа додано довідки про нараховане грошове забезпечення за 2022 та 2023 роки ОСОБА_1 з боку ОТЦКСП від 30.06.2025 № 9/2/3513, №9/2/3512 (а.с. 27-28).
Як видно з цих довідок, позивачу виплачувалось грошове забезпечення у складі посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, премії, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.
Крім того, з цих довідок позивачу стало відомо про те, що відповідачами з 25.02.2022 по 30.04.2022 здійснено нарахування та виплату щомісячної премії у меншому розмірі - 247%, замість 289%, як це передбачено Телеграмою №248/1210, додатку №1 "Розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами з 1 лютого 2022 року" при 4 тарифному розряді.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законами України про Державний бюджет на відповідний рік, а також щодо ненарахування та невиплати у період з 25.02.2022 по 30.04.2022 щомісячної премії в розмірі 289% від посадового окладу, ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з такого.
Статтею 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ).
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.03.2018, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (надалі - Постанова №704).
Цією Постановою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 у первісній редакції було визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103).
Пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до Постанови №704, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Згодом пункт 6 Постанови №103 втратив чинність у зв'язку з набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18.
Тож з 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01.01.2018.
Відтак, з 29.01.2020 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для розрахунку грошового забезпечення позивача з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач мав право на отримання грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Постановою №704 установлено для військовослужбовців виплату надбавок, доплат, винагород та премії, а також інших додаткових видів грошового забезпечення та разових виплат, розрахунковою величиною яких є посадовий оклад та оклад за військовим званням.
Зокрема, вказаною Постановою передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу, а також разові виплати, допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні, передбачені відповідно статтею 101 та статтею 15 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", розрахунковою величиною яких є розмір місячного грошового забезпечення.
Отже, виплата грошового забезпечення та одноразових виплат безпосередньо залежить від розміру посадового окладу та окладу за військовим званням.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" у 2022 році установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня - 2481 гривні та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року - 2684 гривні.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для нарахування грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статті 9 Закону № 2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
12.05.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704" (надалі - Постанова №481), яка набрала чинності 20.05.2023 та якою по іншому врегульовано спірні правовідносини.
Так, пунктом 2 указаної Постанови були внесені зміни до пункту 4 Постанови №704 шляхом викладення абзацу 1 у такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Водночас суд звертає увагу на те, що вказана постанова Уряду набрала чинності 20.05.2023, тобто у період до 19.05.2025 (включно), який не охоплюється предметом регулювання п. 4 Постанови №704 у редакції Постанови №481.
Таким чином позивачу протиправно нараховувалось та виплачувалося грошове забезпечення у складі посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, премії, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 25.02.2022 по 19.05.2023 виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 Постанови №704.
З приводу вимог про компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, суд враховує такі обставини.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначено Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (надалі - Порядок №44).
За правилами пунктів 2, 3 Порядку №44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб».
Пунктами 4, 5 Порядку №44 передбачено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Аналіз наведених вище пунктів 2 - 3 Порядку №44 дає суду підстави для формулювання висновку про те, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Тож, з урахуванням наведеного правого регулювання, нарахування та виплата позивачу грошового забезпечення на виконання цього судового рішення має бути проведена відповідачем з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.
Враховуючи обставини того, що у період з 25.02.2022 по 19.05.2023 РТЦКСП та в/ч НОМЕР_1 перебували на фінансовому забезпеченні ОТЦКСП, суд, формулюючи спосіб відновлення порушеного права, визнає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не нарахування та невиплати позивачу за період з 25.02.2022 по 19.05.2023 грошового забезпечення, у т.ч. посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, премії, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 відповідно, у зв'язку з цим зобов'язує ОТЦКСП провести позивачу перерахунок та виплату грошового забезпечення, у т.ч. посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, премії, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 25.02.2022 по 19.05.2023, визначивши розміри посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з одночасною виплатою компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, за вирахуванням фактично виплачених сум грошового забезпечення.
Тож у цій частині вимог позов слід задовольнити у спосіб, визначений судом.
При цьому вимоги позову, що адресовані до РТЦКСП та в/ч НОМЕР_1 з приводу нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 25.02.2022 по 19.05.2023, яке за з'ясованих обставин має здійснювати ОТЦКСП, суд визнає безпідставними, у зв'язку з чим залишає позов у відповідній частині вимог без задоволення.
Щодо нарахування та виплати позивачу премії з 25.02.2022 по 30.04.2022 у розмірі 289% від посадового окладу, суд звертає увагу на наступне.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначено Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 26.06.2018 за № 745/32197 (надалі - Порядок №260).
Пунктами 1 - 3 Розділу XVI Порядку №260 визначено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
21.04.2022 Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", яким розділ I Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, доповнено пунктом 17, який передбачає, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Міністр оборони України в межах своєї компетенції телеграмою №248/1210 від 04.03.2022 встановив з 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби у мінімальному розмірі 65% та щомісячні премії у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми, у т.ч. за 4 розрядом - 289%.
Згідно з п. 6 телеграми Міністра оборони України від 04.03.2022 №248/1210, з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту встановлено, що у разі, якщо з 01.02.2022 збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовця, обрахованого згідно з додатками 1 та 2 цієї телеграми, буде меншим ніж 30%, командири військових частин збільшують розмір щомісячної премії до досягнення зазначеного вище показника зростання.
Розпорядженням Міністра оборони України від 25.02.2022 №3164/з визначено право керівників військових формувань, що перебувають у підпорядкуванні Міністерства оборони України, встановлювати військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу певні щомісячні та/або одноразові додаткові види грошового забезпечення, а також установлювати їх мінімальні та максимальні розміри.
Додатком №1 до телеграми Міністра оборони України від 25.02.2022 №3164/з визначено, що розмір щомісячної премії за 4 тарифним розрядом складає: для військовослужбовців з вислугою років до одного року - 289%, а з вислугою років понад один рік - 247% посадового окладу.
Як вже з'ясовано судом вище, наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 25.02.2022 №38 солдата запасу ОСОБА_1 призначено стрільцем-санітаром відділення охорони взводу охорони роботи охорони сьомого відділу РТЦКСП. Цим же наказом визначено посадовий оклад 2730 грн на місяць. При цьому, відомостей про виплату позивачу премії означеним наказом взагалі не передбачено.
Вказаний наказ є чинним, ніким не скасований та не є предметом оскарження у цій справі.
За наведених обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині вимог.
Тож позов у цілому слід задовольнити частково у спосіб, визначений судом.
Позивач звільнений від сплати судового збору в силу закону у спорі про стягнення заробітку, інших судових витрат не поніс, а тому підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/10495/25 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 25.02.2022 по 19.05.2023 грошового забезпечення, у тому числі посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, премії, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення з використанням показників прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 відповідно.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 , у тому числі посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, премії, матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення з використанням показників прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з одночасною виплатою компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, за вирахуванням фактично виплачених сум грошового забезпечення.
В решті вимог - позов залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ; АДРЕСА_2 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ; АДРЕСА_3 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ; АДРЕСА_4 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун