справа № 380/19740/24
09 лютого 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М. , розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку із 23.08.2023 та 01.09.2024 основного розміру пенсії, виходячи із 74 відсотків суми грошового забезпечення позивача станом на 23.08.2023, та щодо припинення із 01.09.2024 виплат індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 із 23.08.2023 та із 01.09.2024 перерахунок основного розміру пенсії, виходячи із 74 відсотків суми грошового забезпечення позивача станом на 23 серпня 2023 (20153,14 гривень) із врахуванням індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», здійснивши при цьому виплату загального розміру пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року у справі № 380/19740/24 скасовано. Ухвалено постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку із 23.08.2023 та 01.09.2024 основного розміру пенсії, виходячи із 74 відсотків суми грошового забезпечення позивача станом на 23.08.2023, та щодо припинення із 01.09.2024 виплат індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 із 23.08.2023 та із 01.09.2024 перерахунок основного розміру пенсії, виходячи із 74 відсотків суми грошового забезпечення позивача станом на 23 серпня 2023 із врахуванням індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», здійснивши при цьому виплату із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
13.01.2026 позивач подав до суду заяву, якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт щодо виконання рішення суду.
Заява мотивована тим, що «…На запит позивача від 12.12.2025 про надання інформації щодо стану виконання зазначеного судового рішення відповідач листом від 19.12.2025 № 1300-0307-8\171969 надав інформацію щодо стану його виконання, а також копії Перерахунку пенсії від 01.01.2026 та Розрахунку на доплату за період серпень 2023-грудень 2025.
Згідно зазначеного перерахунку розмір пенсії позивача відповідачем визначений не у відповідності до резолютивної частини постанови апеляційного суду, а саме: без врахування індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Окрім того, відсутні окремі перерахунки пенсії із 23.08.2023 та із 01.09.2024. Вказане не дає можливості прийти до висновку щодо правильності здійсненого розрахунку на доплату на виконання зазначеного судового рішення. Таким чином, на даний час рішення суду, яке набрало законної сили, не виконано згідно його резолютивної частини…».
16.01.2026 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало заперечення на заяву про встановлення судового контролю, у якій зазначає, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2025 у справі № 380/19740/24 переглянуто та проведено 23.08.2023 та із 01.09.2024 перерахунок основного розміру пенсії, виходячи із 74 відсотків суми грошового забезпечення станом на 23 серпня 2023 із врахуванням індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».*
Станом на 01.09.2023 підсумок пенсії з надбавками становить 18501,18 грн., в тому числі:
Основний розмір пенсії (74 % *20153,14) 14913,32 грн.;
Індексація ОСНП 2022 (14913,32*0,1400) 2084,86 грн.;
Індексація ОСНП 2023 (17001,18*0,197 ) 1500,00 грн.;
Станом на 01.09.2024 підсумок пенсії з надбавками становить 21973,87 грн., в тому числі:
Основний розмір пенсії (74 % *20153,14)
Індексація ОСИП 2022 (14913,32*0,1400)
Індексація ОСНП 2023 (17001,18*0,197 )
Індексація ОСНП 2024 (18501,18*0,0796) щомісячна доплата 2000 відповідно до ПКМУ № 713.
Станом на 01.03.2025 підсумок пенсії з надбавками становить 23473,8 грн., в тому числі:
Основний розмір пенсії (74 % *20153,14)
Індексація ОСНП 2022 (14913,32*0,1400)
Індексація ОСНП 2023 (17001,18*0,197 )
Індексація ОСНП 2024 (18501,18*0,0796)
Індексація ОСНП 2025 (19973,87*0,1150)
Станом на 01.02.2026 підсумок пенсії з надбавками становить 23473,8 грн., в тому числі:
Основний розмір пенсії (74 % *20153,14)
Індексація ОСНП 2022 (14913,32*0,1400)
Індексація ОСНП 2023 (17001,18*0,197 )
Індексація ОСНП 2024 (18501,18*0,0796)
Індексація ОСНП 2025 (19973,87*0,1150)
Щомісячна доплата 2000 відповідно до ПКМУ №713.
Дослідивши подану представником позивача заяву та долучені відповідачем документи, суд зазначає наступне.
Згідно п.10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 166 передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
У зв'язку із зазначеним, суд вважає за можливе провести розгляд окремого процесуального питання щодо встановлення судового контролю у порядку письмового провадження.
Згідно з ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, вказані норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача.
При цьому, положення КАС України не містять обмеження щодо застосування заходів судового контролю, передбачених вказаною нормою КАС України, після ухвалення такого рішення.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Судом встановлено, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2025 у даній справі Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача.
Згідно протоколу перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2023 склав:
- основний розмір (20153,17 *74%) - 14913,32 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (14913,32 * 0,1400) - 2087,86 грн;
- індексація базового ОСНП 2023 (17001,18 *0,1970) - 1500,00 грн;
Підсумок пенсії (з надбавками) - 18501,18 грн.
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії розмір перерахованої пенсії позивача складав:
- у період з вересня 2023 року по березень 2024 року - 18501,18 грн;
- у період з березня 2024 року серпень 2024 року - 19973,87 грн.
Відтак, суд встановив, що під час проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проведеного на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2025 у справі №380/19740/24 пенсій орган застосував індивідуальний відсотковий розмір 74% та включив індексацію пенсії за Постановою №118 та Постановою №168.
Інших спірних питань щодо виконання відповідачем рішення суду у справі №380/19740/24 у заяві про встановлення судового контролю позивач не порушує.
Відтак, у зв'язку проведенням перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду відсутні підстави для встановлення судового контролю.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Морська Г.М.