Ухвала від 09.02.2026 по справі 360/1112/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду

09 лютого 2026 року м. ДніпроСправа № 360/1112/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/1112/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання противоправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22.10.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшла сформована 21.10.2025 заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/1112/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання противоправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2025 позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яка полягає у не здійснені перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки від 07.05.2025 № 11/23815-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, складену Адміністрацією державної прикордонної служби України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.02.2023 відповідно до довідки від 07.05.2025 № 11/23815-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, складену Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 набрало законної сили 04.09.2025.

12.09.2025 заявником направлено заяву через особистий електронний кабінет Пенсійного фонду до ГУ ПФУ в Луганській області з проханням здійснити перерахунок моєї пенсії за вислугу років шляхом здійснення такого перерахунку відповідно до наданої довідки Адміністрацією Державної прикордонної служби України починаючи з 01.02.2023.

Листом від 24 вересня 2025 року № 9018-9822/Ш-02/8-1200/25 ГУ ПФУ в Луганській

області повідомило, що звернення направлене засобами вебпорталу Пенсійного фонду України ВЕБ-12001 Ф-С-25-193765, яке зареєстроване в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Головне управління) 15.09.2025 за № 9822/Ш-1200-25 розглянуто, та повідомили, що 17.07.2025 набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - постанова 821). Відповідно до пункту 2 постанови 821 визначено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. З огляду на наведене, опрацювання рішень суду, що набрали законної сили після 17.07.2025, буде можливим після доопрацювання програмного забезпечення.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/1112/25, до розгляду в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 05.11.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/1112/25 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сіверськодонецьк, Сіверськодонецький район, Луганська область, код ЄДРПОУ 21782461) подати протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25.

23.01.2026 на виконання ухвали від 05.11.2026 надійшов звіт виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25, в якому зазначено таке.

Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону № 2262-ХІІ, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Отже, виплата доплати пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262 та обчисленої на виконання судових рішень, проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України.

Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без бюджетних призначень або з їх перевищенням є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (далі - Порядок № 21-2) видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Облік фінансових зобов'язань, що виникають внаслідок нарахування коштів на виконання судових рішень, здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України в областях та м. Києві, які є органами, уповноваженими здійснювати призначення, перерахунок та виплату пенсій. Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах з датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей - у підсистемі «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР).

Отже обчислення та облік сум, що підлягають виплаті за результатами нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання рішень суду, в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) здійснюється головним управлінням Пенсійного фонду України, визначеним судом боржником у виконанні судового рішення.

Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом № 4901, плануються Пенсійним фондом України в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються Головними управліннями Пенсійного фонду України в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Окремого нормативно-правового акту, який регламентує облік заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, Пенсійний фонд України не приймав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821) затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Також Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 надано доручення Пенсійному фонду України не пізніше ніж до 01.09.2025 забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 набрала чинності 17.07.2025.

Отже рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 набрало законної сили 04.09.2025, тобто після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За приписами пункту 3 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Пунктом 8 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, передбачено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

08.09.2025 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР), реєстраційний номер 821-21713.

Кабінетом Міністрів України 16.12.2020 прийнято постанову № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» (далі - Постанова № 1279).

Постановою № 1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 01.04.2021 провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.

Також Постановою № 1279 затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, від 23.07.2014 № 280 та від 11.05.2017 № 312 відповідні зміни.

Отже, з 01.04.2021 здійснення фінансування виплати пенсії можливо виключно Пенсійним фондом України.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не є розпорядником коштів.

Пенсійний фонд України фінансує вказані види пенсійних виплат та грошової допомоги за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.

У постанові від 15.05.2020 в адміністративній справі № 812/1813/18 Верховний Суд дійшов висновку, що саме від Уряду залежить можливість Пенсійного фонду України забезпечити реалізацію та виконання своїх повноважень.

Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління немає.

Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913, нормативно-правове регулювання бюджетного процесу Пенсійного фонду здійснюється відповідно до Конституції України, Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положення про Пенсійний фонд України та інших нормативно-правових актів і цього Порядку.

Відповідно до частини третьої статті 58 Закону № 1058-ІV Пенсійний фонд не може провадити будь-яку іншу діяльність, крім зазначеної у частині першій цієї статті, і використовувати кошти загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на цілі, не пов'язані із зазначеною діяльністю.

Частиною другою статті 72 Закону № 1058-ІV передбачено, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Згідно з частиною другою статті 73 Закону № 1058-ІV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до статті 58 Закону № 1058-ІV до повноважень Пенсійного фонду України належить здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Згідно з частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Доходи та видатки Пенсійного фонду України на поточний рік затверджуються постановою Кабінету Міністрів України «Про бюджет Пенсійного фонду на відповідний рік».

17.09.2025 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1152 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду на 2025 рік».

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік враховує видатки на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені за джерелами їх виплат (фінансування) з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Відповідно до Регламенту роботи інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 11.10.2021 № 21-1 (у редакції постанови правління Пенсійного Фонду України від 19.10.2022 № 19-1, далі - Регламент) розпорядником інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного Фонду України; володільцем, розпорядником та адміністратором інтегрованої комплексної інформаційної системи є Пенсійний Фонд України.

Також відповідно до Регламенту встановлення (оновлення) версій програмного забезпечення, окремих компонентів програмно-апаратних і програмних засобів інтегрованої комплексної інформаційної системи здійснюється виключно Пенсійним фондом України.

У зв'язку із зазначеним вище, розпорядником інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного Фонду України, у тому числі підсистеми «Призначення та виплати пенсі» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, є Пенсійний Фонд України.

З огляду на наведене вище, опрацювання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішень суду, що набрали законної сили після 17.07.2025, у тому числі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25, що набрало законної сили 04.09.2025, могло бути можливим після доопрацювання Пенсійним фондом України програмного забезпечення (інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування).

У листопаді 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.02.2023 відповідно до довідки від 07.05.2025 № 11/23815-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, складену Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше виплачених сум.

Грошове забезпечення за довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.05.2025 № 11/23815-суд усього складає 25084,50 грн.

Основний розмір пенсії позивача з 01.12.2025 складає 17559,15 грн (25084,50 грн х 70% = 17559,15 грн).

Підсумок пенсії (з надбавками) з 01.12.2025 складає 21087,11 грн.

З урахуванням раніше виплачених ОСОБА_1 сум доплата до пенсії за період з 01.02.2023 по 30.11.2025 складає 212650,01 грн.

Згідно з абзацом другим пункту 2 Порядку № 821 термін «судові рішення» у цьому Порядку вживаються у такому значенні - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (після 01.01.2013), на виконання яких стягувачу призначено (перераховано) пенсію (щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці).

Абзацом другим пункту 1 Порядку № 821 передбачено, що дія Порядку № 821 не поширюється, зокрема, на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, що набрали законної сили до набрання чинності Порядком № 821 (до 17.07.2025).

Визначення терміну «перераховані пенсії за рішенням суду» наведено в абзаці третьому пункту 2 Порядку № 821.

Так, перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.

За такого правового врегулювання щодо виплати, наприклад, з нарахованої з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 № 360/1112/25 ОСОБА_1 пенсії за грудень 2025 року в розмірі 21087,11 грн (розмір призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати) фактично у грудні 2025 року виплачено пенсію в розмірі 14657,95 грн (визначений органом Пенсійного фонду України розмір), а різниця між нарахованим та виплаченим розміром пенсії (6429,16 грн) буде виплачуватись з урахуванням пункту 2 Постанови № 821. Так само і щодо нарахованої до виплати пенсії за період з 04.09.2025 по 30.11.2025 та з січня 2026 року і надалі.

У грудні 2025 року ОСОБА_1 виплачено пенсію за грудень 2025 року в розмірі 14657,95 грн, а щодо 6429,16 грн - різниці між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, як зазначено вище, виплата її буде здійснюватись відповідно до Порядку № 821.

Заборгованість перед ОСОБА_1 , нараховану на виконання рішення у справі № 360/1112/25, за період з 01.02.2023 по 30.11.2025 у розмірі 212650 (двісті дванадцять тисяч двісті п'ятдесят) гривень 01 копійка (минула заборгованість ДБУ 194005,45 грн (за період з 01.02.2023 по 03.09.2025) + поточна заборгованість ДБУ - 18644,56 грн (за період з 04.09.2025 по 30.11.2025)) включено до картки реєстраційний номер 821-21713 в підсистемі ІКІС ПФУ:РСР, яка обліковується у Головному управлінні з 08.09.2025, та відповідно до Закону № 2262 та Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, може бути виплачена ОСОБА_1 після надходження коштів з Державного бюджету України та в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 821, заборгованість з пенсії за період з 04.09.2025 по 30.11.2025 в сумі 15504,82 грн, що складається з боргу за: вересень 2025 року в сумі 5786,24 грн, жовтень 2025 року - 4172,00 грн + 2257,16 грн, листопад 2025 року - 3289,42 грн) нараховано на додаткову виплатну відомість грудня 2025 року на розрахунковий рахунок (IBAN) ОСОБА_1 в банківській установі.

Борг за період з 01.02.2023 по 30.11.2025 (облікований відповідно до Порядку № 821) у сумі 197145,19 грн (сума доплати 212650,01 грн - фактично виплачена сума заборгованості 15504,82 грн = 197145,199 грн) буде виплачуватися відповідно до Порядку№ 821 в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду Українина відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Різницю між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром за грудень 2025 року та січень 2026 року по 6429,16 грн (щомісяця) включено до картки реєстраційний номер 821-21713 в підсистемі ІКІС ПФУ:РСР, яка обліковується у Головному управлінні з 08.09.2025, та відповідно до Закону № 2262 та Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, може бути виплачена ОСОБА_1 після надходження коштів з Державного бюджету України та в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Станом на день подання цього звіту в ІКІС ПФУ:РСР реєстраційний номер 821- 21713 залишок невиплачених сум (обліковано заборгованість) складає 210003,51 грн (194005,45 грн минула заборгованість ДБУ (за період з 01.02.2023 по 03.09.2025) + 15998,06 грн поточна заборгованість ДБУ ((3139,74 грн - за період з 04.09.2025 по 30.11.2025) + 6429,16 грн (за грудень 2025 року) + 6429,16 грн (за січень 2026 року)).

Звертає увагу, що бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік наразі не затверджено.

Іншого механізму здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, ніж Порядок № 821 законодавством не передбачено.

З метою повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 Головне управління листом від 03.12.2025 № 1200-0405-5/37374 звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо можливості фінансування виплати заборгованості ОСОБА_1 .

Листом від 31.12.2025 № 2800-030203-9/91509 Пенсійний фонд України повідомив, що Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Пенсійний фонд України зазначив, що Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 “Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік», видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 250 млн грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 250 млн грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені в сумі 250 млн грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового тримання) на виконання ретроспективних судових рішень - в сумі 250 млн грн.

Разом з тим повідомлено, що Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551) дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Наголошуємо, що під розгляду цього звіту слід врахувати, що виділення коштів на виплату заборгованості з пенсії, яка виникла за період з 01.02.2023 по 31.01.2026 не залежить від волевиявлення керівника територіального органу Пенсійного фонду України, оскільки Головним розпорядником бюджетних коштів з 01.04.2021 є Пенсійний фонд України.

Зважаючи на вказане, відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.

У будь-якому випадку виконання рішень суду, щодо виплат з державного бюджету виконується у порядку черговості, у тому числі відносно виконання рішень зобов'язального характеру, щодо виплат з бюджету, які повинен здійснити боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Позаяк, така процесуальна дія як накладення штрафу на керівника Головного управління у жодному разі не вплине на більш скоріше фінансування державою та/або Пенсійним фондом України витрат по виплаті заборгованості з пенсії, у тому числі, позивача.

Інших можливостей для виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 немає.

Ухвалою від 03.02.2026 звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо виконання рішення у справі № 360/1112/25 призначено до розгляду у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 09 лютого 2026 року.

Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю суд виходить з такого.

За результатами розгляду поданого звіту суд зазначає таке.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами першою та другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 травня 2020 року у справі №800/320/17 сформульовано правовий висновок про можливість встановлення судового контролю, передбаченого статтею 382 КАС України, після прийняття кінцевого рішення у справі.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 по адміністративній справі № 360/1112/25, яке залишено без змін Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2025 позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яка полягає у не здійснені перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки від 07.05.2025 № 11/23815-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, складену Адміністрацією державної прикордонної служби України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.02.2023 відповідно до довідки від 07.05.2025 № 11/23815-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, складену Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25 набрало законної сили 04.09.2025.

Судом встановлено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі №360/1112/25 станом на 09.02.2026 виконано лише частково, а саме здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.02.2023 відповідно до довідки від 07.05.2025 № 11/23815-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, складену Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше виплачених сум, а саме нараховано 212650,01 грн.

Станом на день подання цього звіту в залишок невиплачених сум (обліковано заборгованість) у розмірі 210003,51 грн.

Виплату вказаної суми станом на час розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не здійснено.

Відповідно до частини другої статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Оскільки рішення суду у встановлений в ухвалі від 05.11.2025 строк не виконано, суд дійшов висновку про необхідність встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області з ініціативи суду нового строку подання звіту щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25, а саме в частині виплати пенсії.

Окрім того, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу висловитись з приводу заміни способу чи порядку виконання рішення суду у разі не виконання рішення суду у встановлений судом строк.

Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сіверськодонецьк, Сіверськодонецький район, Луганська область, код ЄДРПОУ 21782461) з ініціативи суду новий строк подання звіту щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сіверськодонецьк, Сіверськодонецький район, Луганська область, код ЄДРПОУ 21782461) подати протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі № 360/1112/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя Т.В. Смішлива