Ухвала від 09.02.2026 по справі 300/4930/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"09" лютого 2026 р. справа № 300/4930/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі, також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження (зменшення) розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року за № 1 та положень статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року за № 1 та положень статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі №300/4930/25, яке набрало законної сили, позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2025 із урахуванням проведених індексацій пенсійних виплат без застосування обмеження у максимальному розмірі пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із 01.01.2025 року здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 із урахуванням проведених індексацій пенсійних виплат без застосування обмеження у максимальному розмірі пенсії.

22.01.2026 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшла заява про роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі №300/4930/25, згідно якої зазначено, суд не конкретизував чи проводити перерахунок пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". В зв'язку із чим заявник, просить суд вказати чи проводити перерахунок пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю раніше визначеного судді у даній справі Главача І.А., проведено повторний автоматизований розподіл справи №300/4930/25.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справи суддею для розгляду заяви про роз'яснення рішення суду визначено суддю Микитин Н.М.

Суд, з урахуванням частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув заяву про роз'яснення судового рішення без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановив наступне.

Приписами частин 1 та 2 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Тобто, роз'яснення рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.

В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд вказує на те, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Згідно пункту 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" №7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Таким чином, роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Інакше кажучи це стосується випадків, коли недотримані вимоги ясності, визначеності такого судового рішення адміністративного суду. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, що виникають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Підставою для подання заяви про роз'яснення судового рішення, є як це визначає закон його незрозумілість. Отже, якщо рішення суду є незрозумілим для осіб, які брали участь у справі, а також (або) для державного виконавця, суд за їхньою заявою постановляє ухвалу, в якій роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Сама суть роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, які слід вирішувати в межах іншого спору, він лише має пояснити положення постановленого ним рішенням, які нечітко ним сформульовані, або є незрозумілими для зацікавлених осіб, що позбавляє його можливості реалізації або оскарження.

Так, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю розширеним мотивуванням судового рішення та способом усунення незрозумілості його змісту, що може виражатись, зокрема, у можливості неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.

Зі змісту заяви про роз'яснення судового рішення випливає, що відповідач просить суд роз'яснити рішення в частині проведення перерахунку пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Однак, суд зазначає, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі №300/4930/25, яке набрало законної сили, позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2025 із урахуванням проведених індексацій пенсійних виплат без застосування обмеження у максимальному розмірі пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із 01.01.2025 року здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 із урахуванням проведених індексацій пенсійних виплат без застосування обмеження у максимальному розмірі пенсії.

При цьому, в мотивувальній частині рішення судом було зазначено, що обмеження пенсії позивача шляхом застосування положень постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 є протиправним, відповідно право позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром є безперечним і забезпечення цього права становить сутність взятих на себе державою зобов'язань.

Таким чином, судове рішення містить усі обставини справи та мотиви, з яких суд виходив при прийнятті рішення, і положення закону, яким він керувався з огляду на об'єкт порушеного права. Відтак, рішення суду є чітким та зрозумілим.

Крім того, роз'яснюючи судове рішення суд не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, шляхом доповнення та розширення його предмету.

В зв'язку із вищенаведеним, суд дійшов висновку, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі №300/4930/25 є вмотивованим, зрозумілим та не містить положень щодо яких можуть виникнути суперечності щодо їх розуміння.

Таким чином, з урахуванням раціональності вищезазначених критеріїв доцільності роз'яснення судового рішення, у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про роз'яснення судового рішення слід відмовити.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 241-243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі №300/4930/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Микитин Н.М.