ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" лютого 2026 р. справа № 300/60/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неприйняття рішення з розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з 01.09.2025, з урахуванням періоду зарплат з 01.02.1982 по 31.01.1992;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Пенсійного фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.09.2025 та прийняти рішення про проведення перерахунку пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Пенсійного фонду України зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди ведення підприємницької діяльності з 14.01.2004 по 22.03.2011.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він 24.09.2025 звернувся до відповідача із заявою з приводу перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнтів збільшення та усунення порушення законодавства, а також щодо проведення належного перерахунку пенсії з 01.09.2025 та з урахуванням періоду здійснення підприємницької діяльності. Однак, Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківської області листом №9371-8613/3-02/8-0900/25 від 23.10.2025 повідомлено позивача, що розмір пенсії перераховувався автоматично із врахуванням індексації показника середньої заробітної плати, а також, відповідач додатково зазначив, що Законом України «Про звернення громадян» проведення перерахунку не передбачено. Отже, на думку позивача, відповідач відмовив на його заяву щодо перерахунку пенсії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.01.2026 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22.01.2026 від Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог. Так, щодо зарахування заробітної плати за період з 01.02.1982 по 31.01.1992 зазначено, що так, як позивачем не підтверджено довідку про заробітну плату первинними документами (не надано копій первинних документів), відповідна довідка підлягає перевірці. Щодо зарахування до стажу роботи періоду ведення підприємницької діяльності з 14.01.2004 по 22.03.2011, то представником пенсійного органу вказано, що періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності можуть підтверджуватися даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У зв'язку з відсутністю необхідних документів, які підтверджують відповідну сплату страхових внесків, відсутні підстави для зарахування періоду підприємницької діяльності до страхового стажу. З огляду на викладене, Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 44).
24.09.2025 позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду У країни в Івано-Франківської області із заявою, в якій, пославшись на ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», зазначив, що вважає за доцільне здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду зарплат 01.02.1982 по 31.01.1992 роки (60 місяців), а також просив прийняти заяву до розгляду, здійснити перерахунок моєї пенсії з урахуванням даних розрахунку, повідомити інформацію про те, чи проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 статті 42 Закону №1058-ІV із застосуванням коефіцієнтів збільшення та усунути порушення законодавства, та провести належний перерахунок пенсії з 01.09.2025 та з урахуванням періоду здійснення мною підприємницької діяльності (а.с. 31-33).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області листом №9371-8613/3-02/8-0900/25 від 23.10.2025 надано позивачу відповідь на його заяву від 24.09.2025, зокрема, зазначено, що:
«З 21.12.2008 позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах (Список №1) відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія обчислена від страхового стажу 32 роки 11 місяців (коефіцієнт страхового стажу - 0,32917).
Окремо зазначено, що страховий стаж після 2004 року - це період, протягом якого застрахована особа щомісячно сплачувала страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок. Оскільки позивач з 2004 по 2011 рік не сплачував єдиний соціальний внесок, як фізична особа-підприємець, то відсутні підстави для врахування даного періоду до страхового стажу. Згідно з реєстру застрахованих осіб містяться відомості за червень 2003 року про роботу в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні.
Оскільки до 01.01.2004 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, тому для зарахування до стажу червня 2003 року позивачу необхідно надати довідку з місця роботи.
Щодо питання проведення індексації, повідомлено, що з 1 жовтня 2017 року було проведено осучаснення пенсій - перерахунок пенсій за новою формулою - з урахуванням показника середньої заробітної плати за три роки, а саме 3 764,40 грн за 2014-2016 роки. Даний показник середньої заробітної плати індексувався із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме: на 1,17 (2019 рік - 4 404,35 грн), на 1,11 (2020 рік - 4 888,83 грн), на 1,11 (2021 рік - 5 426,60 грн), на 1,14 (2022 рік - 6 186,32 грн), на 1,197 (2023 рік - 7 405,03 грн), на 1,0796 (2024 рік - 7 994,47 грн). Розмір пенсії перераховувався автоматично із врахуванням індексації показника середньої заробітної плати.
Окрім того, 25.02.2025 Уряд ухвалив рішення про проведення індексації пенсії у 2025 році з 1 березня на 11,5%.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025» проведено перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115.
Розмір Вашої пенсії з 01.03,2025 становить 4 682,09 грн, в тому числі: 4 516,82 грн - розмір пенсії за віком (13 721,86*0,32917); 165,27 грн - доплата за понаднормовий стаж (7 років).
Додатково зазначено, що Законом України «Про звернення громадян» проведення перерахунку не передбачено» (а.с. 29-30).
Вважаючи такий лист Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішенням про відмову у здійсненні перерахунку, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел з 01.01.2004, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1). Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2). Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Крім того, частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Разом із тим, суд зазначає, що порядок звернення, в тому числі і за перерахунком пенсії визначено статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з частиною 1 якої звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Так, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п. 1 Порядку №22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у звязку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно п. 4.1 зазначеного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 4.3 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Також частиною п'ятою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Таким чином, нормами як Закону №1058-IV, так і Порядку №22-1, передбачено, що для перерахунку пенсії особа обов'язково подає заяву про призначення пенсії, форма якої затверджена Додатком 1 до Порядку №22-1, та інші документи, необхідні для перерахунку пенсії. За результатами розгляду такої заяви та документів територіальний орган Пенсійного фонду приймає рішення, яке видається або направляється особі.
Суд звертає увагу, що питання відповідності положень абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 актам вищої юридичної сили, а саме положенням Конституції України та Закону України «Про звернення громадян» було предметом розгляду Верховного Суду у справі №640/1873/22, за результатом розгляду якої Верховний Суд в постанові від 25.07.2023 зазначив:
«…67. Відповідно до додатку 1 до Порядку №22-1 заява про призначення/перерахунок пенсії, крім персональних даних особи, містить наступний розділ “Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)».
68. Тобто, заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону №393/96-ВР.
69. Подання такої заяви передбачено статтею 44 Закону №1058-IV.
70. При цьому, як уже було зазначено вище, Законом №1058-IV та Положенням про Пенсійний фонд України прямо передбачено повноваження Пенсійного фонду України визначати порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.
71. Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що положення статті 40 Конституції України та Закону №393/96-ВР не врегульовують відносини між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а саме, між позивачем як пенсіонером у випадках призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, та органами Пенсійного фонду України…
… 76. При цьому колегія суддів вказує, що положення абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 мають легітимну мету (гарантують централізовану та прозора систему контролю за процесами призначення та перерахунку пенсій, мінімізують корупційні ризики, зумовлені особистими контактами з громадянами, попереджають можливі випадки зволікань у прийнятті рішення, оптимізують навантаження на працівників, розширюють способи звернень до територіальних органів Пенсійного фонду України) та відповідають критерію «якості закону» (зокрема, відповідають принципу передбачуваності (principle of foreseeability) та не передбачають можливість різного тлумачення чи правозастосування).
77. Тому, колегія суддів вважає безпідставними твердження позивача про невідповідність абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 актам вищої юридичної сили, зокрема статті 40 Конституції України та Закону № 393/96-ВР…».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Доказів протилежного суду не надано.
Так, суд зауважує, що позивач у поданій 24.09.2025 заяві сам же послався на ст. 44 Закону №1058-IV, якою перебачено подання заяви, в тому числі і про перерахунок пенсії відповідно до встановленого порядку (Порядок №22-1), а також на статтю 20 Закону України «Про звернення громадян» і процитував її, зокрема, зазначивши, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Крім того, у прохальній частині заяви ОСОБА_1 просив про результати звернення повідомити його поштовим зв'язком (а.с. 33).
Отже, суд зазначає, що в даному випадку позивач подав пенсійному органу саме звернення згідно вимог Закону України «Про звернення громадян», а не встановленого зразка заяву про перерахунок пенсії.
Більше того, як свідчить зміст заяви, поданої відповідачу 24.09.2025, позивач просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням даних розрахунку, однак жодного розрахунку суду не надано. Відповідно, судом не встановлено, який саме розрахунок мав на увазі позивач.
В той же час, на прохання надати інформацію про те, чи проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 статті 42 Закону №1058-ІV із застосуванням коефіцієнтів збільшення, відповідач листом № 9371-8613/3-02/8-0900/25 від 23.10.2025 надав таку інформацію, зокрема повідомив що з 1 жовтня 2017 року було проведено осучаснення пенсій - перерахунок пенсій за новою формулою - з урахуванням показника середньої заробітної плати за три роки, а саме 3 764,40 грн за 2014-2016 роки. Даний показник середньої заробітної плати індексувався із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Також зазначено відповідні коефіцієнти, які враховувались при індексації позивачу пенсії (а.с. 29-30).
Також на питання щодо перерахунку пенсії з урахуванням періоду здійснення підприємницької діяльності, відповідач повідомив позивача, що страховий стаж після 2004 року - це період, протягом якого застрахована особа щомісячно сплачувала страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок. Оскільки позивач з 2004 по 2011 рік не сплачував єдиний соціальний внесок, як фізична особа-підприємець, то відсутні підстави для врахування даного періоду до страхового стажу. Повідомлено, що оскільки до 01.01.2004 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, тому для зарахування до стажу червня 2003 року позивачу необхідно надати довідку з місця роботи (а.с. 29).
Отже, суд встановив, що на звернення позивача йому надано відповідь та запитувану інформацію.
Окремо суд зауважує, що відповідач також роз'яснив у листі №9371-8613/3-02/8-0900/25 від 23.10.2025, що Законом України «Про звернення громадян» проведення перерахунку не передбачено.
Таким чином, суд вважає, що лист відповідача №9371-8613/3-02/8-0900/25 від 23.10.2025, яким ГУ ПФУ в Івано-Франківській області надало відповідь на заяву ОСОБА_1 , не є рішенням про відмову у перерахунку пенсії.
Натомість, відносини, які склалися між сторонами у даній справі, унормовані положеннями Закону України «Про звернення громадян», згідно яких відповідачем згаданим листом № 9371-8613/3-02/8-0900/25 від 23.10.2025 надано позивачу письмову відповідь на його звернення від 24.09.2025, тобто така відповідь носить інформаційний характер.
Аналогічна правова позиція сформована у постанова в постановах Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №546/222/17, від 12.09.2019 у справі №158/1226/16-а та від 20.02.2020 у справі №636/863/17.
Частиною 5 статті 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі наведеного, зокрема встановивши, що відповідь ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 23.10.2025 не є рішенням у розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що ознаки протиправних дій відповідача, які б порушували права позивача, в даній справі відсутні.
Також суд, дослідивши матеріали позову, звертає увагу на певні суперечності, а саме позивач вказав, що йому надана правова допомога, зокрема в частині складення проектів позову і запиту, однак позивачем є ОСОБА_1 , підпис якого міститься у позові. Натомість, до позову додано копії договору від 29.12.2025 та акту від 30.12.2025, які підписано не позивачем, а іншою особою. Тому такі документи є неналежними і недопустимими доказами без їх підтвердження іншими документами, а також їх подання може свідчити про введення суду в оману в частині надання правової допомоги позивачу.
Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.
Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що у спірному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області діяло правомірно та, як наслідок, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не вирішується.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Відповідачу рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.