Ухвала від 09.02.2026 по справі 260/243/26

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/243/26

Закарпатський окружний адміністративний суд, в особі головуючого судді Гаврилко С.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2026 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яким просить суд: "1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягали у призові (мобілізації) ОСОБА_1 на військову службу за відсутності у нього статусу військовозобов'язаного, з урахуванням досягнення ним граничного віку перебування у запасі 22 січня 2013 року, відповідно до вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції, чинній на момент досягнення такого віку. 2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 : - внести до військово-облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за віком з 22.01.2013 року; - усунути правові наслідки протиправної мобілізації, у тому числі шляхом приведення правового статусу Позивача у відповідність до вимог законодавства, чинного на момент досягнення ним граничного віку перебування у запасі. 3. Поновити строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, визнавши причини його пропуску поважними. Звільнити Позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір». Стягнути з Відповідача на користь Позивача судові витрати, у тому числі витрати на професійну правничу допомогу.".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року даний позов було залишено без руху.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2026 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі.

Після відкриття провадження в даній справі, суддею встановлено, що дана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 171 КАС України.

Відповідно до статті 122 частин 1, 2, 3 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених положень процесуального закону слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (стаття 122 частина 5 КАС України).

У такій категорії справ законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Відповідно до статті 2 частини 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

У відповідності до статті 4 частини 1 пункту 17 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Таким чином військову службу законодавцем віднесено до публічної служби.

Як вбачається із позовної заяви, позивач, зокрема просить суд, визнати протиправними дії відповідача щодо призову (мобілізації) ОСОБА_1 на військову службу за відсутності у нього статусу військовозобов'язаного, з урахуванням досягнення ним граничного віку перебування у запасі 22 січня 2013 року, відповідно до вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції, чинній на момент досягнення такого віку та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до військово-облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за віком з 22 січня 2013 року та усунути правові наслідки протиправної мобілізації, у тому числі шляхом приведення правового статусу позивача у відповідність до вимог законодавства, чинного на момент досягнення ним граничного віку перебування у запасі.

Позивачем, в особі представника було подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, відповідно до якого представник позивача вказав, що фактичне порушення прав позивача відбулося 04 липня 2025 року - в день його мобілізації (призову) та залучення до проходження військової служби. Саме з цієї дати позивач дізнався про порушення своїх прав та виникла об'єктивна необхідність у судовому захисті. Відсутність відмітки у військовому квитку у 2013 році не є підставою для покладення негативних наслідків на позивача. Станом на 2013 рік діюче законодавство не встановлювало обов'язку військовозобов'язаного в запасі забезпечення внесення у військовий квиток відмітки про зняття з його військового обліку як умову припинення відповідного статусу. Відмітка у військовому квитку є способом документального оформлення, що здійснюється компетентними органами, і не може створювати негативних правових наслідків для громадянина у разі її відсутності.

Таким чином з 04 липня 2025 року позивач перебуває на військовій службі.

З даним позовом, позивач звернувся до адміністративного суду 19 січня 2026 року, тобто з пропуском установленого процесуальним законом місячного строку звернення до суду.

Відповідно до статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

З огляду на викладене, з врахуванням статті 123 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, слід залишити без руху.

Відповідно до статті 171 частини 13 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відповідно до статті 169 КАС України суддя, зокрема, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду мотивовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вищезазначених недоліків.

Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява залишається без розгляду.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя С.Є. Гаврилко