Рішення від 06.02.2026 по справі 200/2880/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 року Справа№200/2880/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 22 квітня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про визнання непридатним до проходження військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 актуалізувати дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до проходження військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 .

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

28 квітня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував докази у відповідача.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони і третя особа повідомлені в порядку, визначеному КАС.

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 12 січня 2026 року № 40/2026 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 14 січня 2026 року № 4757-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 02 серпня 2022 року військово-лікарська комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 визнала його непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджено довідкою від 02 серпня 2022 року.

02 серпня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 виключив його з військового обліку на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон № 2232), про що свідчать довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02 серпня 2022 року № 103, довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11 серпня 2022 року № 2/4/3400, а також тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .

В подальшому, після виникнення можливості формування електронного військово-облікового документа, який формується на підставі відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач дізнався про відсутність у вказаному Реєстрі відомостей про його виключення з військового обліку.

У зв'язку з цим позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою від 10 квітня 2025 року про внесення актуальних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, якою просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію (дані) про його виключення з військового обліку у зв'язку з визнанням непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідач цю заяву отримав 14 квітня 2025 року, однак жодного рішення (дії) за наслідками її розгляду не прийняв (не вчинив).

Позивач звернувся до суду з цим позовом, вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про визнання його непридатним до проходження військової служби та виключення з військового обліку.

Позивач вказує на те, що на час звернення до суду з цим позовом, за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідач не вніс відомості про його (позивача) виключення з військового обліку.

Зазначає, що в Реєстрі взагалі відсутня будь-яка інформація щодо нього, що суперечить відомостям про результати медичного огляду від 02 серпня 2022 року «непридатний з виключенням з військового обліку».

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_14 підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232, військово-обліковий документ не вилучається; до військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Позивач зазначає, що відповідач вніс відповідні дані до його військово-облікового документа, однак не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому згідно з приписами Положення про ІНФОРМАЦІЯ_14, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, (далі - Положення № 154) ІНФОРМАЦІЯ_14 відповідно до покладених на них завдань, крім іншого, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірність даних Реєстру; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_14, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Крім цього до функцій районних ІНФОРМАЦІЯ_14 належить організація проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; забезпечення ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних; надання громадянам України інформації відповідно до ст. 9 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VІІІ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951).

Відповідно до ст. 5 Закону № 1951 органами ведення Реєстру, крім іншого, є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_14. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1951 до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1951 до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Згідно зі ст. 8 Закону № 1951 до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, крім іншого, відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).

Ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону № 1951 призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Відповідно до ст. 14 Закону № 1951 ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Позивач покликався на вказані норми Закону № 1951 і Положення № 154 та наголошував на тому, що відповідач є органом ведення Реєстру та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

При цьому відповідач має здійснювати актуалізацію інформації на основі відомостей, які він вносить самостійно та має у своєму розпорядженні, незалежно від будь-яких заяв призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

В Реєстрі має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Відтак, органи ведення Реєстру, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_14, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі інформацію про проходження ними медичного огляду (військово-лікарської комісії), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Незважаючи на це, інформація про результати проходження позивачем військово-лікарської комісії у 2022 році до Реєстру не внесена.

Відповідно до ст. 34 Закону № 2232 персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14.

Отже, безпосередньо внесення до Реєстру інформації щодо призовників і військовозобов'язаних в частині персонально-якісного обліку покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14.

Відтак, саме відповідач повинен актуалізувати відомості стосовно позивача про його непридатність до військової служби з виключенням з обліку в Реєстрі.

З приводу належного способу захисту його порушеного права позивач відзначив таке.

Позивач наголошував на тому, що його позов не стосується дотримання відповідачем вимог Закону України «Про звернення громадян», його бездіяльності щодо розгляду заяви позивача, ненадання на неї відповіді тощо.

Позов не стосується процесу виключення позивача з військового обліку як такого, оскільки це питання вже вирішено, що підтверджено військово-обліковими документами і довідкою військово-лікарської комісії.

Звертаючись до суду з цим позовом, позивач просить суд надати правову оцінку бездіяльності відповідача, яка полягає у невнесенні до Реєстру відомостей про його виключення з військового обліку.

Лише сформовані на основі цієї оцінки висновки можуть забезпечити належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача.

Закон № 1951 не породжує та не передбачає жодних юридичних наслідків щодо будь-яких «відповідей» відповідача, адресованих позивачу, цей Закон визначає єдиний можливий варіант поведінки відповідача - належне ведення Реєстру, яке включає актуалізацію його бази даних та внесення відомостей про результати медичного огляду позивача та про виключення з військового обліку.

При цьому виконання відповідачем цього обов'язку не залежить від звернення позивача з відповідною заявою.

Протиправна бездіяльність відповідача полягає у невчиненні дій (невиконанні обов'язків), які останній мав вчинити відповідно до вимог Закону № 1951, а саме внести відповідні відомості про виключення позивача з військового обліку.

Порушення права позивача, а саме не внесення відомостей до Реєстру про виключення його з військового обліку, тобто неналежне (електронне, документальне) оформлення такого виключення, не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.

Дії відповідача у спірних правовідносинах не ґрунтуються на його дискреційних повноваженнях як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм таких дій чітко зазначений Законом № 1951.

Відтак, на переконання позивача, задоволення його позову у зобов'язальній частині не становитиме втручання у дискреційні повноваження відповідача.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Закон № 1951 передбачає лише один можливий варіант поведінки відповідача у разі проведення медичного огляду позивача - внесення до Реєстру відомостей про результати такого медичного огляду та забезпечення актуалізації бази даних Реєстру шляхом внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку.

Позивач вважає, що покладання на відповідача обов'язку повторно розглянути заяву не забезпечить ефективний захист його порушеного права, оскільки формальний розгляд відповідачем заяви позивача не забезпечить відновлення порушеного становища позивача, якого останній зазнав через бездіяльність відповідача.

Відсутність висновків суду щодо наявності у відповідача підстав для невнесення до Реєстру відомостей про виключення позивача з військового обліку, створюватиме умови для подальшого існування протиправної безвільності відповідача. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення ЄСПЛ у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pinc v. The Czech Republic), пункт 58, а також рішення у справі «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67, від 11 червня 2009 року, також рішення у справі «Рисовський проти України» (Rysovskyy v. Ukraine) від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04, пункт 71).

Просив задовольнити позов.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ухвалою від 28 квітня 2025 року суд витребував у відповідача такі докази: Положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 ; особову справу ОСОБА_1 з усіма наявними у ній документами; відомості про перебування (зняття, виключення) ОСОБА_1 з військового обліку з підтверджуючими документами; інформацію про те, чи включені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку, а також докази на підтвердження цієї інформації; відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 , надану ОСОБА_1 за результатами розгляду його заяви від 10 квітня 2025, яка вручена відповідачу 14 квітня 2025 року (рекомендоване поштове відправлення 0407100170038); всі інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Витребувані докази відповідач суду не надав, про причини, що унеможливили їх подання, суд не повідомив, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

З 13 грудня 1995 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті, а також відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру від 28 квітня 2025 року № 1326856.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, і у спірних правовідносинах виступає як суб'єкт владних повноважень.

Як свідчать відомості розділу 13. «Відмітки про військовий облік» тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 10 серпня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , 01 серпня 2022 року ОСОБА_1 був взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Києві.

02 серпня 2022 року позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якого на підставі ст. 61А, графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що свідчить довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02 серпня 2022 року № 103.

11 серпня 2022 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 видав ОСОБА_1 довідку № 2/4/3400 про те, що він на підставі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02 серпня 2022 року визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військової обліку на підставі ст. 61А, Б, гр. ІІ Розкладу хвороб (наказ Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402) та виключений з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232.

02 серпня 2022 року в графі 13 «Відмітки про військовий облік» тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , проставлена відмітка про те, що ОСОБА_1 виключений з військового обліку за станом здоров'я за пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232.

В графі 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 наведені відомості про те, що 02 серпня 2022 року позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232.

Крім того, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 мітить інформацію про те, що:

«7. Придатність до проходження військової служби - за станом здоров'я ВЛК 02 серпня 2022 року при ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 61-А гр. ІІ згідно з наказом Міністерства оборони України № 402 - 2008.

8. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 зарахований у запас 02 серпня 2022 року, ст. 27 Закону № 2232.

9. Підлягає повторному медичному пересвідченню - не підлягає.

10. Тимчасове посвідчення видано - згідно з наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 610».

07 квітня 2025 року через Портал Дія ОСОБА_1 звернувся з заявою № НОМЕР_5 про отримання військово-облікового документа.

Однак 07 квітня 2025 року через Портал Дія позивач отримав повідомлення такого змісту:

«Військово-обліковий документ за заявою № НОМЕР_5 не сформовано.

У Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про перебування на військовому обліку не знайдено. Необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_14 для взяття на військовий облік».

10 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію (дані) про виключення його з військового обліку у зв'язку з визнанням непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

Разом з заявою від 10 квітня 2025 року позивач надав докази відсутності відомостей в Реєстрі, а саме відповідь на його заяву, отриману на Порталі Дія; копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ; копію довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02 серпня 2022 року № 103; копію довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11 серпня 2022 року № 2/4/3400.

ОСОБА_1 надіслав заяву від 10 квітня 2025 року з доданими до неї документами на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією 10 квітня 2025 року (поштове відправлення 040710070038), що підтверджено накладною АТ «Укрпошта» від 10 квітня 2025 року.

Як свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0407100170038, 14 квітня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 отримав заяву позивача від 10 квітня 2025 року.

Докази, які б свідчили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянув по суті заяву ОСОБА_1 від 10 квітня 2025 року, прийняв рішення чи вчинив дії за результатами її розгляду та надав позивачеві відповідь, суду не надані.

Так само суду не надані докази, які б свідчили, що на час звернення позивача до суду з цим позовом чи на час розгляду цієї справи по суті до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесені відомості ОСОБА_1 , в тому числі про проходження ним медичного огляду 02 серпня 2022 року та про його виключення з військового обліку.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли в умовах правового режиму воєнного стану.

Так, 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389) Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення в Україні воєнного стану» (далі - Указ № 64/2022).

Згідно з п. 1 Указу № 64/2022 з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб.

Відповідно до п. 2 Указу № 64/2022 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування належало запроваджувати та здійснювати передбачені Законом № 389 заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

24 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».

У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України воєнний стан в України продовжений і триває на теперішній час.

Так, Указом Президента України від 12 січня 2026 року № 40/2026 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 14 січня 2026 року № 4757-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч. 1 ст. 19 Конституції України).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232).

Закон № 2232 також визначає загальні засади проходження військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Серед іншого, військовий обов'язок включає взяття громадян на військовий облік, а також дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону № 2232).

Ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 визначені категорії громадян України щодо військового обов'язку, а саме:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

[…]

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які […] перебувають на військовому обліку […] у запасі Збройних Сил України, […], зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_14 (далі - відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14), […] для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_14, […];

[…]

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

[…]

Згідно з ч. 8 ст. 2 Закону № 2232 виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, […].

Відповідно до ч. 14 ст. 2 Закону № 2232 виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Загальні правила військового обліку визначені ст. 33 Закону № 2232.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону № 2232 військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону № 2232 військовий облік усіх […] військовозобов'язаних […] ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних […] за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч. 4 ст. 33 Закону № 2232).

Згідно з ч. 5 ст. 33 Закону № 2232 військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Сутність персонально-якісного, персонально-первинного та персонального обліку військовозобов'язаних визначена ст. 34 Закону № 2232.

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону № 2232 персонально-якісний облік […], військовозобов'язаних […] передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно […], військовозобов'язаних […], які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку […], військовозобов'язаних […] покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14.

Загальний та спеціальний облік військовозобов'язаних визначає ст. 35 Закону № 2232.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону № 2232 на загальному військовому обліку перебувають […] військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.

Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього регламентовано нормами ст. 37 Закону № 2232.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 2232 взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ІНФОРМАЦІЯ_14, […] підлягають громадяни України:

[…]

2) на військовий облік військовозобов'язаних:

які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;

призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених ст. 10-1 цього Закону;

які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;

військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;

зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;

які відповідно до ст. 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;

які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;

які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;

які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;

призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу;

жінки з дотриманням умов, передбачених ч. 11 ст. 1 цього Закону;

які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;

які є кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до ч. 10 ст. 20 цього Закону;

[…].

Згідно з ч. 5 ст. 37 Закону № 2232 зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_14 […] підлягають громадяни України:

[…]

2) з військового обліку військовозобов'язаних:

які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;

які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

які зараховані до військового оперативного резерву;

в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;

[…].

За правилами ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 в и к л ю ч е н н ю з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_14 […] підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані н е п р и д а т н и м и до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до ч. 10 ст. 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до пп. «й» або «к» п. 3 ч. 5 ст. 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до п. п. 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ н е вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Президент України видав Указ від 24 лютого 2022 року № 69/22 «Про загальну мобілізацію» (далі - Указ № 69/2022), який затверджений Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію».

П. 1 Указу № 69/2022 передбачав оголошення та проведення загальної мобілізації.

Відповідно до п. 2 Указу № 69/2022 мобілізація проводиться на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з п. 3 Указу № 69/2022 мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання боєздатності Збройних Сил України та інших військових формувань строк проведення загальної мобілізації продовжений.

Так, Указом Президента України від 12 січня 2026 року № 41/2026 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», який затверджений Законом України від 14 січня 2026 року № 4758-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», строк проведення загальної мобілізації продовжено з 03 лютого 2026 року на 90 діб.

Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 3543:

мобілізаційна підготовка - комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

[…]

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

[…]

система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України;

[…].

Відповідно до ст. 2 Закону № 3543 правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституції України, Закону України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.

Основні принципи і зміст мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені ст. 3 Закону № 3543.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону № 3543 мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону № 3543 зміст мобілізаційної підготовки, з-поміж іншого, становить військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені ст. 22 Закону № 3543.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 3543 громадяни зобов'язані:

з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_14 у строк та місце, зазначені в повістці […], для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

[…]

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_14, […].

[…]

Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону № 3543 під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти ІНФОРМАЦІЯ_14 у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування або знаходження.

За правилами, наведеними в абз. 1 ч. 6 ст. 22 Закону № 3543 у період проведення мобілізації (крім цільової) г р о м а д я н и України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_14 або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Закон України від 16 березня 2017 року № 1951-VІІІ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 1 Закону № 1951, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1951 одним із основних завдань Реєстру є ідентифікація […] військовозобов'язаних […] та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Основні засади ведення Реєстру наведені у ст. 3 Закону № 1951, до них належать:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про […] військовозобов'язаних […];

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про […] військовозобов'язаних […];

[…].

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону № 1951 оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1951 держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), […]. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону № 1951 адміністратор Реєстру обробляє відомості про […] військовозобов'язаних […] від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Ч. 5 ст. 5 Закону № 1951 визначено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:

[…]

ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;

[…]

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону № 1951 органи адміністрування Реєстру:

1) здійснюють аналітичну обробку даних;

2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. […];

3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, […];

4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Ч. 8 ст. 5 Закону № 1951 визначено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_14, […].

Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951 органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відомості Реєстру визначає ст. 6 Закону № 1951, ч. 1 якої установлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані […] військовозобов'язаних […];

2) службові дані […] військовозобов'язаних […].

Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону № 1951 у разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність.

Персональні дані військовозобов'язаного визначає ст. 7 Закону № 1951.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1951 до персональних даних […] військовозобов'язаного […] належать:

1) прізвище, відомості про зміну прізвища;

2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені;

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) місце народження;

6) стать;

7) місце проживання та місце перебування;

7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти;

8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою […] військовозобов'язаного […];

8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою […] військовозобов'язаного […];

9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства);

10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою;

11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);

12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);

13) реєстраційний номер облікової картки платника податків;

14) відцифрований образ обличчя особи;

15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;

15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок);

16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність);

16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;

16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю;

17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності;

17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду);

19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили;

20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості);

20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);

21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

22) відомості про статус ветерана війни;

23) відомості про володіння іноземними мовами;

24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї;

25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки;

26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія);

29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація);

30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа);

32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин;

33) відомості про внутрішньо переміщену особу;

34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

У ст. 8 Закону № 1951 наведені службові дані військовозобов'язаного.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 1951 до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:

1) відомості про виконання військового обов'язку;

2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);

3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»;

4) відомості про участь у бойових діях.

Права та обов'язки військовозобов'язаних визначені ст. 9 Закону № 1951.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1951 […] військовозобов'язаний […] має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

В силу положень ч. 2 ст. 9 Закону № 1951 […] військовозобов'язаний […] зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Ч. 1 ст. 12 Закону № 1951 визначено, що Реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані в с і х призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з ч. 3 ст. 12 Закону № 1951 персональні та службові дані […] військовозобов'язаних […] вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних […] військовозобов'язаних […], передбачених ст. ст. 7 і 8 цього Закону.

Формування Реєстру регламентовано нормами ст. 13 Закону № 1951.

Ч. 1 ст. 13 Закону № 1951 установлено, що для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені ст. 7 цього Закону, стосовно у с і х громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до ст. 14 Закону № 2232, віком до 60 років.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 1951 відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951 до Реєстру вносяться відомості, визначені ст. 6 цього Закону, одержані від […] військовозобов'язаних […] або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені ч. 3 ст. 14 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону № 1951 ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про […] військовозобов'язаних […] до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних […] військовозобов'язаних […] існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних […] військовозобов'язаних […] на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру […] військовозобов'язаними […];

[…].

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону № 1951 у разі якщо відомості про […] військовозобов'язаного […] вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі […].

За правилами ч. 3 ст. 14 Закону № 1951 актуалізація баз даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Ч. 3 ст. 14 Закону № 1951 передбачено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:

[…]

6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у п. 17-1 ч. 1 ст. 7 цього Закону;

[…]

18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у ч. 1 ст. 7 та у ч. 1 ст. 8 цього Закону.

Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України «Про публічні електронні реєстри», «Про розвідку» та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.

[…]

Реєстр отримує дані, зазначені у п. 17-1 ч. 1 ст. 7 цього Закону, шляхом електронної інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Реєстр здійснює електронну інформаційну взаємодію з інформаційно-комунікаційними системами з використанням системи електронної взаємодії електронних ресурсів.

У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії електронних ресурсів електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством, інших захищених методів, у тому числі з використанням змінних носіїв.

Згідно з ч. 4 ст. 14 Закону № 1951 надання громадянам України інформації відповідно до ст. 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.

При цьому на час взяття позивача на військовий облік, проходження ним військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку Закон № 1951 діяв в редакції від 01 грудня 2021 року.

Ст. 7 Закону № 1951 в редакції від 01 грудня 2021 року в переліку персональних даних про військовозобов'язаного не передбачала «відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку», однак включала «відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності, що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку» (п. 17 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951 в редакції від 01 грудня 2021 року).

Ч. 1 ст. 8 Закону № 1951 в редакції від 01 грудня 2021 року передбачала, що «до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки, перелік яких визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим володільцем Реєстру».

На підставі Закону України від 16 січня 2024 року № 3549-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» (далі - Закон № 3549), який набрав чинності 04 квітня 2024 року,

ч. 1 ст. 7 Закону № 1951 доповнена п. 17-1 такого змісту: «відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку»;

ст. 8 Закону № 1951 викладена в такій редакції:

«1. До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:

1) відомості про виконання військового обов'язку;

2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);

3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»;

4) відомості про участь у бойових діях».

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Згідно з п. 1 Порядку № 1487 цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, ІНФОРМАЦІЯ_14, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

П. 3 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п. 4 Порядку № 1487 завданнями військового обліку є:

утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період;

проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави;

своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях;

забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку;

забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1487 з метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).

Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.

Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з абз. 1 п. 16 Порядку № 1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно […] військовозобов'язаних […] за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14, […] (абз. 2 п. 16 Порядку № 1487).

Відповідно до абз. 1 п. 17 Порядку № 1487 військовий облік військовозобов'язаних […] за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.

На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані […], які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час (абз. 2 п. 17 Порядку № 1487).

Згідно з п. 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, […] військовозобов'язаними […] подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».

Для внесення запису/актуалізації даних про […] військовозобов'язаних […] до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону № 1951.

Відповідно до абз. 1 п. 22 Порядку № 1497 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку […] військовозобов'язаних […] у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_14, […] здійснюється відповідно до Закону № 2232.

П. 81 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік […] військовозобов'язаних […] у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_14 […] здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у п. п. 15, 15-1 цього Порядку та пп. 10-1 п. 1 додатка 2). […].

[…].

Ч. 7 ст. 1 Закону № 2232 визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують […] районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - ІНФОРМАЦІЯ_14).

Згідно з ч. 8 ст. 1 Закону № 2232 положення про […] ІНФОРМАЦІЯ_14 затверджується Кабінетом Міністрів України.

Положення про ІНФОРМАЦІЯ_14 затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі - Положення № 154).

Відповідно до п. 1 Положення № 154 ІНФОРМАЦІЯ_14 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

ІНФОРМАЦІЯ_14 утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_14 (далі - районні ІНФОРМАЦІЯ_14).

ІНФОРМАЦІЯ_14 утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Згідно з п. 2 Положення № 154 ІНФОРМАЦІЯ_14 у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на ІНФОРМАЦІЯ_14 завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

П. 3 Положення № 154 визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_14 очолюють керівники, які організовують діяльність ІНФОРМАЦІЯ_14.

ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.

Районні ІНФОРМАЦІЯ_14 як структурні підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Безпосереднє керівництво ІНФОРМАЦІЯ_14 і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - Командування Сухопутних військ Збройних Сил , яке узгоджує основні питання діяльності ІНФОРМАЦІЯ_14 з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони.

[…].

Відповідно до абз. 1 п. 4 Положення № 154 ІНФОРМАЦІЯ_14 виконують покладені на них завдання у взаємодії з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також з органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, установами, організаціями, вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти Збройних Сил та інших військових формувань, Держспецзв'язку, правоохоронними та розвідувальними органами, державними органами спеціального призначення з правоохоронними функціями, громадськими об'єднаннями (організаціями).

П. 7 Положення № 154 визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, […].

Районні ІНФОРМАЦІЯ_14 є відокремленими підрозділами відповідних ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних ІНФОРМАЦІЯ_14 у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного ІНФОРМАЦІЯ_14, що затверджується керівником районного ІНФОРМАЦІЯ_14.

Положення про районні ІНФОРМАЦІЯ_14 затверджуються керівниками відповідних ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

ІНФОРМАЦІЯ_14 має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Завдання та функції ІНФОРМАЦІЯ_14 визначені п. 8 Положення № 154.

Відповідно до п. 8 Положення № 154 завданнями ІНФОРМАЦІЯ_14 відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, […], забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (ІНФОРМАЦІЯ_14 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні ІНФОРМАЦІЯ_14), […].

Згідно з п. 9 Положення № 154 ІНФОРМАЦІЯ_14 відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого:

ведуть військовий облік […], військовозобов'язаних […];

оформлюють та видають військово-облікові документи […], військовозобов'язаним […];

забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних […];

[…]

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 9-1 Положення № 154 ІНФОРМАЦІЯ_14 мають право на здійснення (у період проведення мобілізації (крім цільової) заходів з перевірки військово-облікових документів громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років.

Згідно з п. 11 Положення № 154 районній ІНФОРМАЦІЯ_14, крім функцій, визначених п. 9 цього Положення, також забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Відповідно до п. 78 Порядку № 1487 обласні, ІНФОРМАЦІЯ_13 в межах своїх повноважень:

здійснюють керівництво військовим обліком на території адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, […];

здійснюють контроль та аналіз стану військово-облікової роботи в підпорядкованих районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_14, методичне супроводження заходів з військового обліку та видання щороку наказів щодо стану військового обліку;

[…]

здійснюють в межах своїх повноважень аналітичну обробку даних. Як орган адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують його ведення, контролюють актуальність, повноту та відповідність інформації, виконання рішень розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

[…].

Згідно з п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку […] військовозобов'язаних […] у випадках, передбачених законодавством;

[…]

забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у […] військовозобов'язаних […] військово-облікових документів;

[…]

виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України;

[…]

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

[…].

Суд встановив, що 01 серпня 2022 року ОСОБА_1 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 02 серпня 2022 року пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якого визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку; 02 серпня 2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232, що підтверджено тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданим 10 серпня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02 серпня 2022 року № 103 та довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11 серпня 2022 року № 2/4/3400.

Між тим, докази, які б свідчили про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 при взятті ОСОБА_1 як військовозобов'язаного на військовий облік включив відомості про нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а в подальшому - актуалізував їх, зокрема, вніс відомості про результати проходження позивачем військово-лікарської комісії, а також про його виключення з військового обліку, суду не надані.

Поряд із цим, відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до п. 3 цієї частини, військово-обліковий документ н е вилучається; до військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку; згідно з абз. 1 ч. 6 ст. 22 Закону № 3543 у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ.

При цьому згідно з ч. 2 ст. 3 Закону № 1951 оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру; відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1951 одним із основних завдань Реєстру є ідентифікація військовозобов'язаних та забезпечення ведення військового обліку громадян України; а згідно зі ст. 3 Закону № 1951 основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про військовозобов'язаних, а також повнота та актуалізація відомостей Реєстру про військовозобов'язаних.

Суд встановив, що 07 квітня 2025 року через Портал Дія ОСОБА_1 звернувся з заявою № НОМЕР_5 про отримання військово-облікового документа.

Однак 07 квітня 2025 року через Портал Дія позивач отримав повідомлення про те, що військово-обліковий документ за його заявою № НОМЕР_5 не сформовано, оскільки у Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про його перебування на військовому обліку не знайдено, а також про необхідність звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_14 для взяття на військовий облік.

Відповідно до абз. абз. 1-2 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності прокладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні даних про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Висновок суду про протиправність бездіяльності відповідача ґрунтується на тому, що вона не відповідає критеріям, наведеним в п. п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, відповідача у спірних правовідносинах не може вважатися такою, що здійснена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтованою; добросовісною та розсудливою.

Суд відзначає, що виключення позивача з військового обліку на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 не звільняє його від обов'язку мати військово-обліковий документ; при цьому дані військово-облікового документа та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів мають відповідати одне одному, бути повними і достовірними.

Суд вважає такими, що заслуговують на увагу аргументи позивача про те, що належним та ефективним способом захисту його порушеного права є покладання на ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язку актуалізувати у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані відносно ОСОБА_1 шляхом внесення до цього Реєстру даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та його виключення з військового обліку.

При цьому суд наголошує, що при розгляді цієї справи не вдається до оцінки правомірності рішень (дій) військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 969,96 грн (квитанція від 22 квітня 2025 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні даних про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 актуалізувати у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані відносно ОСОБА_1 шляхом внесення до цього Реєстру даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та його виключення з військового обліку.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 96 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 06 лютого 2026 року.

Суддя Т.О. Кравченко