Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 лютого 2026 року Справа№200/5396/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця - січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення;
стягнути індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 в розмірі 83625,23 грн із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" в період з 2016 по 2018 роки не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення. Зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, а її проведення у зв'язку зі зростанням споживчих цін є обов'язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав до суду відзив на позову із наведеними в ньому запереченнями щодо заявлених позивачем вимог. У наданому до суду відзиві відповідач зауважив, що до позову не надано документів, що підтверджують право підпису ОСОБА_2 позовної заяви від імені позивача.
Крім цього, відповідач зауважив на відсутності підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про стягнення індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 через відсутність фінансового ресурсу в Міністерстві оборони України для виплати індексації за зазначений період та невстановлення Порядком № 1078 механізму нарахування та виплати індексації у поточному році за попередні роки
Ухвалою від 28.07.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , відповідно до відомостей військового квитка серії НОМЕР_1 , копія якого наявна в матеріалах справи, в період з 21.07.2015 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 13.07.2021, з 14.07.5021 по 15.02.2023 проходив військову службу на посадах ІНФОРМАЦІЯ_3 - структурного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є відповідачем у справі.
Відповідно до карток особового рахунку військовослужбовця за 2016-2018 роки, копії яких додані до позову, індексація грошового забезпечення позивача протягом зазначеного періоду не проводилась.
26.08.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, крім іншого просив повідомити про проведення в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 розрахунку та виплати позивачу індексації грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - січня 2008 року.
Листом від 02.05.2025 № 09/02/673 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення індексації за період 04.07.2016-28.02. 2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - «січень 2008 року», оскільки індексація грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, втім, у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у Міністерства оборони України не було. Крім цього, відповідач зауважив на відсутності механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ ТА ВИСНОВКИ
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 2 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник. У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.
Відповідно до частини 2 статті 59 КАС України довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.
Частиною сьомою статті 59 КАС України визначено, що в разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Відповідно до частини 2 статті 159 КАС України заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення).
Пунктом 30 підрозділу 2 розділу ІІІ Положення визначено, що користувач ЄСІТС може уповноважити іншого користувача на вчинення дій із використанням Електронного суду в інтересах довірителя, надавши засобами відповідної підсистеми ЄСІТС такому повіреному довіреність в електронній формі відповідно до вимог процесуального законодавства.
Згідно з пунктом 31 підрозділу 2 розділу ІІІ Положення надання довіреності в електронній формі здійснюється засобами Електронного кабінету шляхом створення електронного документа встановленої форми, в якому визначається обсяг повноважень повіреного.
Відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу ІІІ Положення довіреність в електронній формі, підписана кваліфікованим електронним підписом довірителя, надає можливість повіреному виконувати визначений довірителем перелік дій засобами Електронного суду. Повірений, якому довірителем видана довіреність в електронній формі із правом передоручення, може надати таку довіреність іншому користувачу на вчинення дій в інтересах довірителя (передоручення).
Згідно з пунктом 34 підрозділу 2 розділу ІІІ Положення довіреність в електронній формі, що підтверджує повноваження представника, та електронні документи, на підставі яких відбувалось передоручення прав первинного довірителя (за їх наявності), автоматично додаються до документів, відправлених представником засобами Електронного суду.
Відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу ІІІ Положення довіреність в електронній формі дійсна до моменту її скасування довірителем або протягом строку, на який вона видана. При втраті чинності довіреності в електронній формі автоматично скасовуються також усі її похідні довіреності, що видані в порядку передоручення.
Верховний Суд вже досліджував питання форми і змісту довіреності у разі звернення до суду в електронній формі та у постанові від 30.03.2023 у справі № 580/140/23 дійшов таких висновків:
«Особливості подання до суду довіреності для цілей підтвердження повноважень представника у разі звернення до суду в електронній формі встановлені у частині сьомій статті 59 КАС України та підрозділі 2 розділу ІІІ Положення, зі змісту яких випливає, що учасник справи може уповноважити представника на подання документів від свого імені шляхом формування, підписання та направлення до підсистеми «Електронний суд» електронного доручення за формою, установленою адміністратором системи, примірник якого додається підсистемою до кожного відправленого (підписаного) представником документу автоматично.
Довіреність, видана із дотриманням зазначених правил, як електронний документ, не вимагає будь-якого засвідчення і є належним документом, що підтверджує повноваження представника у суді.
Подібні висновки щодо застосування частини сьомої статті 59 КАС України наведені у постановах Верховного Суду від 10.02.2022 у справі №560/11791/21, від 28.04.2022 у справі №683/1199/21, від 04.08.2022 у справі №300/8766/21.
Правила посвідчення довіреності фізичної особи, передбачені частиною другою статті 59 КАС України, стосуються довіреностей, виданих у паперовій формі, і не застосовуються до електронних доручень, сформованих учасником справи в підсистемі «Електронний Суд».
Аналогічна правова позиція щодо застосування частини другої статті 59 КАС України за подібних обставин висловлена Верховним Судом у постановах від 18.02.2021 у справі №300/1329/20, від 30.06.2021 у справі №380/830/21, від 11.11.2021 у справі №560/10261/21 та від 20.12.2021 у справі №560/9405/21.»
Аналогічні правові висновки застосовано у постанові Верховного Суду від 10.01.2025 у справі № 753/16269/23.
Крім того, у постанові від 08.09.2021 у справі № 486/259/21 Верховний Суд дійшов висновку, що електронне доручення, яке можливо надати за допомогою підсистеми «Електронний суд», видається за наявності у відповідної особи довірителя та його представника особистих електронних кабінетів у підсистемі «Електронний суд», що передбачає наявність у таких осіб електронного цифрового підпису. Електронне доручення видається лише за умови його підписання електронним ключем довірителем за допомогою алгоритмів, визначених у підсистемі «Електронний суд». Надалі таке електронне доручення автоматично додається до позовної заяви, яка подана представником від імені довірителя через підсистему «Електронний суд», при цьому у користувачів відсутня можливість будь-яким чином впливати на зміст та вигляд такого електронного доручення, тобто воно формується підсистемою «Електронний суд» самостійно, відповідно до обраного обсягу повноважень представника.
До позовної заяви, поданої представником позивача через підсистему Електронний суд, додано сформовану за допомогою підсистеми «Електронний суд» довіреність від 18.05.2025, якою позивач уповноважує Біленко Є.Л. представляти його інтереси в судах України (в тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях) з усіма правами, які надано законом стороні по справі, в тому числі з правом підписувати, подавати, доповнювати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, а також пред'являти виконавчі документи, видані у формі електронного документа, на примусове виконання до органів державної виконавчої служби.
Отже до наведених обставин належить застосовувати частину сьому статті 59 КАС України.
Зазначене відповідає правовим висновкам, викладеним в постановах Верховного Суду від 18.02.2021 у справі №300/1329/20, від 04.08.2022 у справі №300/8766/21.
Таким чином, суд не приймає посилання представника відповідача на те, що позовна заява підписана неуповноваженою особою, через їх необґрунтованість.
Згідно зі статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Відповідно ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі за текстом Закон № 1282-ХІІ), положення якого застосовуються судом в редакції чинній у періоді, нарахування індексації за який є предметом спору в цій справі)
Згідно зі ст. 2 Закону № 1282-ХІІ грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) підлягають індексації. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно зі ст. 4 цього Закону в редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. До внесення змін редакція цієї статті визначала проведення індексації в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пункт 5 Порядку № 1078, в редакції чинній з 01.12.2015 встановлює, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Пункт 10-2 Порядку № 1078 в редакції, чинній з 01.12.2015 визнаачає, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Таким чином, відповідно до наведених приписів Закону № 1282 та Порядку № 1078 проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Положеннями Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 09.11.2023 у справі №420/3131/22.
Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19.06.2019 (справа № 825/1987/17), від 20.11.2019 (справа № 620/1892/19), від 05.02.2020 (справа № 825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Починаючи з 01.12.2015 положеннями Порядку проведення індексації грошових доходів населення, № 1078, запроваджено поняття “місяць підвищення доходу», що є місяцем підвищення доходу, в якому підвищено тарифну ставку (оклад). Починаючи із 01.12.2015 зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.
Слід зауважити, що Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.
Право працівника на отримання поточної індексації виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078). Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку № 1078).
Право на виникнення «індексації-різниці» виникає у разі, коли суму підвищення заробітної плати (грошового доходу) є меншою ніж сума нарахованої індексації на час такого підвищення.
Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що набрала чинності 01.01.2008, встановлювалися посадові оклади військовослужбовців з 01.01.2008. Надалі розмір посадового окладу було змінено з 01.03.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Спір в цій справі щодо виплати індексації грошового забезпечення стосується виплати поточної індексації, оскільки в період, за який позивач просить здійснити нарахування та виплату індексації розмір грошового забезпечення визначався положеннями Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078, в редакції чинній з 01.12.2015, місяцем підвищення доходу для нарахування суми індексації за період служби позивача з 01.01.2016 по 28.02.2018 є січень 2008 року, в якому постанова № КМУ № 1294 набрала чинності.
Відповідно до наявних в матеріалах справи документів відповідачем не нараховувалася індексація грошового забезпечення позивачу за період проходження ним служби у період з січня 2016 року по лютий 2018 року.
Враховуючи висновки суду про обов'язковість проведення індексації грошового забезпечення із застосуванням січня 2008 року як місяця підвищення доходів під час обчислення індексації , відсутність в матеріалах справи доказів нарахування відповідачем індексації грошового забезпечення позивача за період служби з січня 2016 року по лютий 2018 року із застосуванням базового місяця січня 2008 року підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Під час вирішення вимог позивача про зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - «січень 2008 року» в розмірі 83625,23 грн суд на підставі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховує правову позицію Верховного Суду, викладену, зокрема, в постанові від 20.04.2023 по справі №320/8554/21, відповідно до якої суд має дослідити питання обґрунтованості здійсненого позивачем розрахунку суми індексації грошового забезпечення за період з 04.07.2016 по 28.02.2018.
В постанові від 08.11.2024 у справі 200/16532/21 Верховним Судом вказано на необґрунтованість висновку суду першої інстанції про наявність у відповідача дискреційних повноважень щодо нарахування й виплатити позивачу індексації грошового забезпечення у конкретній сумі за період з 01.12.2015 до 28.02.2018, недопустимість застосування спонукаючого способу захисту, який має усічений вплив, не забезпечує ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача і не вносить юридичної визначеності у спірні правовідносини, внаслідок чого дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити.
Відповідно до показників Індексі інфляції, що розраховані Державним комітетом статистики України та розміщені на сайті https://index.minfin.com.ua/ua/economy/index/inflation величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації (із застосуванням місяцем підвищення доходу січня 2008 року) у період з січня по травень 2016 року становить 171,20%, з червня по листопад 2016 року -186,9 %, у період з грудня 2016 року по лютий 2017 року - 198,6 %, у період з березня по травень 2017 року - 210,0 %, у період з червня по серпень 2017 року - 221,5 %, у період з вересня по листопад 2017 року - 231,4 %, у період з грудня 2017 року по лютий 2018 року - 241,7 %.
Згідно із законами України про державний бюджет на 2016-2018 роки, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в період січня по квітень становив 1378,00 грн, з травня по листопад 2016 року становив 1450,00 грн, а період з грудня 2016 року - квітень 2017 року - 1600,00 грн, в період з травня 2017 року по листопада 2017 року - 1684,00 грн, в період з грудня 2017 року по лютий 2018 року - 1762,00 грн.
Таким чином, сума індексації позивача за період служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 має визначатися у спосіб, що зазначений нижче:
за січень - квітень 2016 року - 2359,14 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1378 грн * величина приросту індексу споживчих цін 171,20 %,),
за травень 2016 року - грн розмір індексації становить 2482,40 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1450,00 грн * величина приросту індексу споживчих цін 171,20 %);
за червень - листопад 2016 року - 2710,05 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1450,00 грн * величина приросту індексу споживчих цін 186,9 %,),
грудень 2016 року - лютий 2017 року - 3177,60 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1600,00 грн * величина приросту індексу споживчих цін 198,6 %,),
березень - квітень 2017 року - 3360,00 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1600,00 грн * величина приросту індексу споживчих цін 210,00 %,),
травень 2017 року - 3536,40 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1684,00 грн * величина приросту індексу споживчих цін 210,00 %,),
червень - серпень 2017 року - 3730,06 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1684,00 грн *величина приросту індексу споживчих цін 221,50 %,),
вересень - листопад 2017 року - 3896,78 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1684,00 грн * величина приросту індексу споживчих цін 231,40 %,),
грудень 2017 року - лютий 2018 року - 4258,75 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1762,00 грн* величина приросту індексу споживчих цін 241,70 %,).
Загальна сума індексації за період з 01.01.2016 до 28.02.2018 становить 83625,23 грн (2359,14 грн+2359,14 грн+ 2359,14 грн+ 2359,14 грн +2482,40 грн+2710,05 грн+ 2710,05 грн+2710,05 грн + 2710,05 грн +2710,05 грн +2710,05 грн 3177,60 грн +3177,60 грн +3177,60 грн+ 3360,00 грн+3360,00 грн+ 3536,40 грн+3730,06 грн +3730,06 грн+3730,06 грн+ 3896,78 грн+3896,78 грн+3,896,78 грн+4258,75 грн + 4258,75 грн +4258,75 грн).
Доданий позивачем розрахунок суми індексації відповідає наведеному вище, відповідач заперечень з приводу поданого позивачем розрахунку не надав.
Враховуючи наведене вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року у сумі 83625,23 грн також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про виплату індексації із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб суд зазначає таке.
Пунктом 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, встановлено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим зі служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Згідно з п. 4 цього Порядку виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Тобто, питання здійснення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат вирішується під час виплати такого грошового забезпечення (в тому числі його індексації), зважаючи на що позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню як передчасні.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від їх сплати.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про індексацію грошових доходів населення» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця - січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 в розмірі 83625 (вісімдесят три тисячі шістсот двадцять п'ять) гривень 23 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач), адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3
Суддя А.С. Михайлик