09 лютого 2026 рокуСправа №160/30184/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши в порядку письмового провадження питання про постановлення окремої ухвали по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
20.10.2025р. через систему "Електронний суд" ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 04.11.2025р., просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- визнати протиправними дії відповідача щодо направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до відділення поліції №1 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області;
- зобов'язати відповідача виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати відповідача повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до відділення поліції №1 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2026р. у даній справі вказані позовні вимоги позивача були задоволені повністю.
У відповідності до вимог частин 1 - 5 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Так, у ході судового розгляду даної справи судом було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 лише на підставі електронного звернення №Е1798536 від 27.03.2025р. у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронну систему «Оберіг») були внесені відомості про порушення позивачем правил військового обліку станом на 27.03.2025р. (про що свідчить зміст інформації ВОД позивача, яка міститься у мобільному додатку Резерв+) без притягнення позивача у встановленому законодавством порядку до адміністративної відповідальності, зокрема, без складання (формування, без направлення засобами поштового зв'язку повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою уточнення даних за місцем проживання/реєстрації позивача - ОСОБА_1 .
Так, пункту 20 Порядку №560, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, військовозобов'язані - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку.
За викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для зокрема, уточнення своїх персональних даних, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби - пункт 21 наведеного Порядку №560.
У відповідності до вимог підпункту 1 пункту 27 Порядку №560 визначено, що до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів під час мобілізації громадяни викликаються з метою, зокрема, а саме:
- проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
- уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1) - пункт 28 Порядку №560.
За приписами п.30 згаданого Порядку №560 передбачено, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.
Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до п.30-1 Порядку №560, кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код) (пункт 30-1). QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням. Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання, повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання - абз.3 пункт 34 Порядку №560.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (пункт 34).
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу є:
- у разі вручення повістки особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Разом з тим, у ході судового розгляду даної справи дотримання вищенаведених вимог щодо складання (оформлення) повістки та направленні її на адресу позивача засобами поштового зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_4 суду не надано, що свідчить про грубе порушення останнім, як суб'єктом владних повноважень, вимог п.п. 29, 30, 30-1, 30-2, 30-3, абз.3 п.34 та п.п.2 пункту 41 Порядку №560.
Окрім того, суд зазначає, що на вимогу суду 05.02.2026р. та 06.02.2026р. представником відповідача були надані додаткові письмові пояснення у яких останній підтвердив, що вказаним ТЦК та СП повістка на адресу позивача засобами поштового зв'язку з метою уточнення його персональних даних не складалась та не направлялась, незважаючи на те, що такий обов'язок відповідача чітко визначений вищенаведеними пунктами 20,21, 27-30-3, абз.3 п.34, 41 Порядку №560.
На переконання суду, у описаних вище діях та бездіяльності відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 та його посадових осіб судом при розгляді даної справи було встановлені факти невиконання, неналежного виконання, фактично ігнорування своїх посадових обов'язків у період дії воєнного часу (підтверджено представником відповідача у письмових поясненнях від 05.-06.02.2026р.), які призвели до грубого порушення пунктів 20,21, 27-30-3, абз.3 п.34, п.41 Порядку №560, що є безумовною підставою для ініціювання службової перевірки/службового розслідування у межах якої мають бути встановлені посадові особи відповідача, які вчинили такі порушення та притягнення таких винних осіб до дисциплінарної відповідальності у порядку та у спосіб, встановлений чинним законодавством.
Приймаючи до уваги наведене, описані вище факти виявлення під час розгляду даної справи судом порушення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , які полягають у невиконанні/неналежному виконанні вимог пунктів 20,22 27-30-3, абз.3 п.34, п. 41 Порядку №560, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для постановлення окремої ухвали у даній справі у порядку, встановленому ст.249 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, судом враховуються і положення абз.3 п.3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, за змістом яких передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Відтак, враховуючи наведене та те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 підпорядковується ІНФОРМАЦІЯ_5 (Дніпропетровська область), вказана окрема ухвала суду направляється для належного реагування саме до вказаного органу.
Суд також звертає увагу ІНФОРМАЦІЯ_6 на те, що приписами Закону України «Про Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України», норми якого носять вищу юридичну силу, не містять такого терміну як «службова перевірка».
В той же час, приписами пунктів 1,2 розділу УІІ «Службові перевірки» Наказу Міністерства оборони України від 21.11.2017р. №608, який носить силу нормативно-правового акту та повинен відповідати вищенаведеному Закону, передбачено, що з метою перевірки інформації про факт правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, а також якщо особу правопорушника не встановлено, але виявлено факт правопорушення, проводиться службова перевірка.
Під час службової перевірки встановлюються, а саме: особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни; обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) правопорушення або порушення виконавської дисципліни.
У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.
Тобто, із аналізу наведених приписів слідує, що після проведення службової перевірки, з метою уточнення причин та умов, що спричинили дисциплінарне правопорушення, ступеня вини такого військовослужбовця, за результатами службової перевірки має бути проведене службове розслідування.
Відтак, оскільки у ході судового розгляду даної справи судом уже було встановлено невиконання, неналежне виконання посадовими особами вказаного ТЦК та СП своїх обов'язків, які призвели до порушення приписів п.п. 20, 22 27-30-3, абз.3 п.34, п.41 Порядку №560, ІНФОРМАЦІЯ_7 слід провести не тільки службову перевірки, а й службове розслідування у ході якої виявити осіб, які вчинили такі правопорушення та притягнути їх до дисциплінарної відповідальності з урахуванням вимог згаданого вище Закону та приписів розділу УІІ Наказу №608.
Про вжиті заходи щодо ініціювання службової перевірки/службового розслідування та притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, які допустили порушення вимог приписів 20,22 27-30-3, абз.3 п.34, п.41 Порядку №560 ІНФОРМАЦІЯ_8 слід повідомити адміністративний суд, у місячний строк після притягнення винних посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 до дисциплінарної відповідальності або завершення службової перевірки/службового розслідування згідно до вимог ч.5 ст.249 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти окрему ухвалу стосовно порушення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 вимог законодавства, які містять ознаки дисциплінарного проступку, у справі №160/30184/25.
ІНФОРМАЦІЯ_8 вжити заходів щодо усунення причин та умов, що спричинили порушення закону, шляхом ініціювання службової перевірки/службового розслідування, встановлення винних осіб та притягнення таких винних посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 до дисциплінарної відповідальності.
Про вжиті заходи повідомити суд у місячний строк після притягнення винних посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 до дисциплінарної відповідальності або завершення службової перевірки/службового розслідування за ч.5 ст.249 Кодексу адміністративного судочинства України.
Попередити, що невиконання окремої ухвали є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до частини 1статті 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення або кримінальної відповідальності відповідно до статті 382 Кримінального Кодексу України.
Ухвала суду може бути оскаржена особами, яких вона стосується до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали, або протягом п'ятнадцяти днів з дня складання відповідно до вимог ч.7 ст.249 та ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначенні ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва