09 лютого 2026 рокуСправа №160/32481/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу № 160/32481/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
12.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 яка виразилися у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів електронних систем «Оберіг» та «Резерв +» відомостей щодо виключення 30.06.2022 з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 на підставі на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на підставі запису з тимчасового посвідчення військовозобов'язаного(замість військового квитка) № 2/5329 від 22.07.2022, де зазначено, що ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 51-А гр. ІІ Наказу МОУ № 402 - 2008; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система Оберіг) відносно ОСОБА_1 , з урахуванням інформації, яка вказана тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 22.07.2022, виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо виключення останнього з військового обліку, з урахуванням висновків суду викладених у судовому рішенні.
В обґрунтування позову зазначено, що 30.06.2022 він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 51-А гр. ІІ Наказу МОУ № 402, що підтверджується записом у тимчасовому посвідченні. Однак згідно електронного військово-облікового документу, сформованого 13.06.2025, вбачається, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку. Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення даних до електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку. Однак вказану заяву відповідачем було отримано, але відповіді надано не було. В подальшому на адвокатьский запит щодо розгляду заяви позивача, відповідач листом № 13109 від 26.08.2025 року серед іншого повідомив, що відсутні правові підстави для внесення відомостей а АІТС «Оберіг» про виключення. Не погоджуючись з протиправною бездіяльністю, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/32481/25. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
27.11.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач серед іншого зазначає, що відповідач є органом адміністрування Реєстру, має доступ та можливість вносити зміни лише щодо тих громадян України, які перебувають на його військовому обліку (за задекларованим місцем проживання). Проте, згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 . Водночас ІНФОРМАЦІЯ_7 22 липня 2022 року, позивача було виключено з військового обліку військовозобов'язаних. Стверджує, що відповідач не вчиняв протиправну бездіяльність відносно позивача, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 року відмовлено в задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення другого відповідача та витребування доказів у справі № 160/32481/25.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 04.06.2019 року визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 51а, гр. ІІ наказу МОУ №402 від 2008 року, що підтверджується записом у тимчасовому посвідченні № 2/5329 від 22.07.2022 року.
Відповідно до сформованого 09.08.2025 року у застосунку «Резерв+» військово-облікового документу вбачається, що позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_9 , категорія обліку.
26.06.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення відомостей щодо виключення з військового обліку.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.11.2025 року позивача повідомлено, що було прийнято рішення щодо перегляду його заяви (звернення) від 26 червня 2025 та зазначено, що згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр), позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 , як військовозобов'язаний. При цьому, згідно копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 22 липня 2022 року, позивача було виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 . Звернуто увагу, що ІНФОРМАЦІЯ_11 , як адміністратор, може вносити відомості до Реєстру лише щодо громадян, які перебувають на його військовому обліку. Отже, зважаючи на обставини, які дають підстави вважати, що позивач не є військовозобов'язаним (в розумінні ч.9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ), ІНФОРМАЦІЯ_11 не може прийняти рішення про взяття позивача на військовий облік, а також вносити відомості відносно позивача до Реєстру. Також, для розгляду заяви позивача по суті, необхідно звернутися до належних суб'єктів владних повноважень, якими є другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_12 та ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення з військового обліку, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
Статтею 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, частиною 1 статті 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України (далі - розпорядник Реєстру). Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 частиною 1 статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 16 Порядку №1487 визначено, що військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
Відповідно пунктів 20, 23 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 3 Порядку №559 передбачено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
В свою чергу, системний аналіз наведених норм чинного законодавства України дає підстави дійти висновку про те, що військовозобов'язаний має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Вказані дії вчиняються особисто військовозобов'язаним.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за місцем перебування їх на військовому обліку, після отримання заяви та документів, повинен розглянути таку заяву по суті та вирішити питання можливості внести зміни до Реєстру.
Як встановлено судом, відповідно до сформованого 09.08.2025 року у застосунку «Резерв+» військово-облікового документу, позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_9 , категорія обліку.
26.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою до відповідача про внесення відомостей щодо виключення з військового обліку.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.11.2025 року позивача серед іншого повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_11 , як адміністратор, може вносити відомості до Реєстру лише щодо громадян, які перебувають на його військовому обліку. Отже, зважаючи на обставини, які дають підстави вважати, що позивач не є військовозобов'язаним (в розумінні ч.9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ), ІНФОРМАЦІЯ_11 не може прийняти рішення про взяття позивача на військовий облік, а також вносити відомості відносно позивача до Реєстру. Також, для розгляду заяви позивача по суті, необхідно звернутися до належних суб'єктів владних повноважень, якими є другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_12 та ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Суд погоджується з такими доводами відповідача та зазначає, що пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
В свою чергу, системний аналіз наведених норм чинного законодавства України дає підстави дійти висновку про те, що військовозобов'язаний має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Вказані дії вчиняються особисто військовозобов'язаним.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за місцем перебування їх на військовому обліку, після отримання заяви та документів, повинен розглянути таку заяву по суті та вирішити питання можливості внести зміни до Реєстру.
Отже, з викладеного слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_5 не наділений повноваженнями щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку відносно осіб, які не перебувають на його військовому обліку.
Крім того, в матеріалах справи відсутні відомості про звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_14 або до ІНФОРМАЦІЯ_15 з відповідною заявою.
Таким чином, в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність, яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
Натомість в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи наведене, з урахуванням встановлених в ході судового розгляду обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська