09 лютого 2026 рокуСправа №160/34110/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Мудрака Михайла Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
01.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 28.11.2025 року через систему “Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 в особі представника Мудрака Михайла Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій представник позивача просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти за результатами її розгляду вмотивоване рішення відповідно до вимог Постанови КМУ № 560.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має право на відстрочку відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки здійснює догляд за тещею, (матір'ю дружини), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом першої групи. Крім того, ОСОБА_3 є єдиним родичем, який має змогу доглядати та утримувати свою тещу, ОСОБА_2 , оскільки: донька ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до висновку лікарсько - консультативної комісії від 16.07.2025 №177, через наявність захворювань, не може здійснювати догляд за матір'ю, адже сама потребує догляду; чоловік ОСОБА_2 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ; син ОСОБА_2 , ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Позивач звернувся до відповідача, проте, станом на момент подання позовної заяви, заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, не розглянута відповідачем. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив наступне. Отримавши 13.10.2025 року, поштовим зв'язком від представника позивача адвокатський запит до якого було долучено заяву та підтвердні документи, які були перевірені ТЦК та СП за допомогою інформаційних систем, реєстрів та баз даних та запитів до державних органів. 10.12.2025 року передано заяву та підтвердні документи на розгляд комісії, яка оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання. Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Так, комісією було здійснено запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, станом на 19.12.2025 року не від усіх державних органів надійшла відповідь на запити. Засідання комісії відбувається щочетверга з 10:00 до 12:00 години (згідно наказу Криворізької районної військової адміністрації). У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі. Отже, 25.12.2025 року комісією буде прийнято рішення на підставі поданих заявником документів. До того ж, позивачем не доведено порушення його прав чи охоронюваних інтересів, які підлягають захисту в судовому порядку. Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву, так як дана вимога відноситься виключно до повноважень Комісії а не ТЦК та СП. Заява була адресована Голові комісії, а позовні вимоги пред'явлено виключно до Металургійно-Довгинцівського ОР у місті Кривий ІНФОРМАЦІЯ_6 . Компетенція Комісії при Металургійно- Довгинцівському ОР у місті Кривий ІНФОРМАЦІЯ_6 полягає у тому, що згідно покладених завдань та функцій даний орган є спеціалізованим суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час загальної мобілізації. Комісія має надзвичайно широку дискрецію у питанні схвалення чи відмови у наданні відстрочки. Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та надання чи відмова у наданні, здійснюється виключно комісією при ТЦК та СП з дотриманням дискреційних повноважень. До повноважень ТЦК та СП відноситься лише оформлення для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації (видача довідок, внесення інформації про надану відстрочку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів). Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_6 вважає позовні вимоги Позивача необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає. Зазначена в позовній заяві інформація про заяву №06/10-1 від 06.10.2025 яка є адвокатським запитом до якого було долучено заяву позивача подана з порушенням вимог пункту 58 ПКМУ № 560. Адвокатський запит був отриманий 13.10.2025 року та був відпрацьований згідно вимог чинного законодавства. Саму ж заяву, яка була долучена до запиту було перевірено та надано комісії на розгляд 10.12.2025 року. Отримана комісією заява, після надходження відповідей на запити буде розглянута не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити 25.12.2025 року.
Від представника позивача Мудрака М.М. до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено про те, що відповідач не подав будь-якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.12.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 02.12.2025 року передана судді Пруднику С.В.
08.12.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 як військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 , номер в Реєстрі «ОБЕРІГ» - 210120221425247400068.
Як зазначає представник позивача у поданій до суду позовній заяві, ОСОБА_3 є особою, яка на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», має право на відстрочку, у зв'язку із здійсненням догляду за своєю тещею (матір'ю дружини), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом першої групи.
Також представник позивача стверджує, що крім того, ОСОБА_3 є єдиним родичем, який має змогу доглядати та утримувати свою тещу, ОСОБА_2 , оскільки:
- донька ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до висновку лікарсько - консультативної комісії від 16.07.2025 №177, через наявність захворювань, не може здійснювати догляд за матір'ю, адже сама потребує догляду;
- чоловік ОСОБА_2 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- син ОСОБА_2 , ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Листом за вих. № 06/10-1 від 06.10.2025 на поштову адресу відповідача було направлено заяву ОСОБА_1 на ім'я голови Комісії, передбачену Додатком №4 до Постанови від 16.05.2024 №560 “Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період » (надалі - Постанова №560) разом з вичерпним переліком документів, що підтверджують право на відстрочку, передбачених Додатком №5 до Постанови №560.
Відповідно то трекінгу поштового відправлення №5002400166316, зазначений пакет було отримано 10.10.2025.
Не отримавши будь-якої відповіді, щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, представником позивача на офіційну електронну поштову адресу відповідача було направлено адвокатський запит вих. № 02/11-1 від 02.11.2025, з проханням “Надати інформацію щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, отриманої 10.10.2025 комісією ІНФОРМАЦІЯ_9 .»
Відповіді на вказаний адвокатський запит не було отримано.
Згідно норм Постанови №560, у разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
В подальшому, представником позивача на офіційну електронну поштову адресу відповідача було направлено адвокатський запит за вих. № 14/11-1 від 14.11.2025 з проханням “Припинити бездіяльність та розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, надати інформацію щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, отриманої 10.10.2025 комісією ІНФОРМАЦІЯ_9 .»
Відповіді на вказаний адвокатський запит не було отримано.
На думку представника позивача, відповідач, в порушення норм Закону, протягом 48 днів не розглянув заяву позивача про надання відстрочки. Станом на 25.10.2025 (п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви) у відповідача вже минув граничний строк, встановлений п. 60 Постанови № 560, проте ні рішення, ні повідомлення позивачу надіслано не було.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач через уповноваженого представника звернувся із даним позов до суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів унормовані Законом України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Статтею 23 Закону №3543-XII врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Частинами 7, 8 ст. 23 Закону №3543-XII регламентовано, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - порядок №560), у якому, серед іншого, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п. 56, 57 порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За правилами п. 58 порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до п. 60 порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відповідач не надав доказів того, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглядалась заява позивача та за наслідком такого розгляду було встановлено наявність чи/або відсутність у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
У цій справі суд не надає оцінку наявності чи відсутності у позивача права на відстрочку від військової служби на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність дій чи бездіяльності посадових осіб територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у спірних правовідносинах у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
Отже, для захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону №3543-XII та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, то суд в контексті спірних правовідносин може лише зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти відповідне рішення.
Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 968,96 грн.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 968,96 грн. підлягає стягненню з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника Мудрака Михайла Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки або вмотивовану відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник