Рішення від 06.02.2026 по справі 140/16156/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/16156/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дії щодо відмови у виплаті пенсії з 01.03.2025 без застосуванням обмеження максимальним розміром; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням з 01.03.2025 індексації у розмірі 1500,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», а з 01.07.2025 також надбавки (підвищення) до пенсії відповідно до рішення суду у справі №140/3123/25, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2021 у справі №140/3828/21 визнано протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.04.2019 нарахування та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Управління СБУ у Волинській області від 23.97.2020 №54/16-211 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2023 у справі №140/15311/23 визнано протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження пенсії максимальним розміром, зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2022 виплату пенсії з підвищенням, установленим постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 виплату пенсії з підвищенням, установленим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром (з урахуванням виплачених сум).

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» провело індексацію пенсії у 2025 році. Крім цього, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/3123/25 від 23.06.2025, відповідачем з 01.11.2025 проведено перерахунок призначеної пенсії. Після проведення індексацій у 2025 році та виконання вищевказаного рішення суду позивачу призначено пенсію з врахуванням максимального розміру пенсії та з врахуванням пониження суми згідно Постанови КМУ №l від 03.01.2025.

Позивач з метою врегулювання спірного питання звернувся із заявою щодо виплати пенсії без обмеження у десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, однак ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у виплаті пенсії без обмеження максимальним розміром.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 10.12.2025 №20458-20144/11-02/8-0300/25 повідомило, що у зв?язку з тим, що розмір пенсійної виплати на виконання рішення судової інстанції здійснюється мені без обмеження її максимальним розміром, підстави для виплати пенсії у повному розмірі відсутні.

ОСОБА_1 не погоджується з діями відповідача щодо обмеження його пенсії максимальним розміром, вважає такі дії протиправними та такими, що суттєво порушують його права.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копію вказаної ухвали від 23.12.2025 відповідач одержав через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС 23.12.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.23), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Служби Безпеки України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується матеріалами пенсійної справи.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2021 у справі №140/3828/21 визнано протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром. Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.04.2019 нарахування та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Управління СБУ у Волинській області від 23.97.2020 №54/16-211 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2023 у справі №140/15311/23 визнано протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження пенсії максимальним розміром, зобов?язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2022 виплату пенсії з підвищенням, установленим постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 виплату пенсії з підвищенням, установленим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром (з урахуванням виплачених сум).

З розрахунку пенсії позивача (пенсійна справа № N/А1086-СБУ) видно, що з 01.03.2025 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду, в результаті якого підсумок пенсії становить 31558,34 грн, однак з врахуванням суми пониження згідно з Постановою № 1 від 03.01.2025 розмір пенсії становить 26425,44 грн, в том числі: 1500 грн - підвищення (індексація) за 2025 рік. Фактично пенсійна виплата становить також 26425,44 грн (а.с.15).

На звернення позивача із заявою щодо здійснення нарахування та виплати індексації відповідно до Постанови №209 без обмеження максимальним розміром, відповідач листом від 10.12.2025 №20458-20144/П-02/8-0300/25 повідомив ОСОБА_1 про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати розмір, визначений статтею 42 Закону № 2262 (а.с.17-18).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

09.04.1992 Верховної Радою України прийнято Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління охорони вищих посадових осіб України, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, а також військовослужбовців колишніх Збройних Сил СРСР, органів державної безпеки і внутрішніх справ СРСР та членів їх сімей (далі - Закон №2262-XII).

Законом України від 28.12.2007 №107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону №2262-XII, а саме статтю 43 доповнено новою частиною (частина п'ята), згідно з якою максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зміну визнано неконституційною рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 №10-рп/2008.

Відповідно до частини п'ятої статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24.12.2015 №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину п'яту статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту “Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Згідно зі змінами, внесеними Законом України від 12.04.2016 №1080-VІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» частина п'ята статті 43 Закону №2262-ХІІ стала вважатись частиною сьомою.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Свої висновки Конституційний Суд України обґрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016, є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №1774-VIII) передбачено, що у частині сьомій статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри “у період з 01.01.2016 по 31.12.2016» замінено словами і цифрами “по 31.12.2017» (пункт 10 вказаного Закону). Пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві положення» Закону №1774-VIII, встановлено, що цей Закон набирає чинності з 01.01.2017.

Поряд з тим рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційною перше речення та друге речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, тобто усю частину сьому названої статті. Втрата із 20.12.2016 чинності частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII виключає можливість законодавчого органу України вносити зміни у норму, яка визнана неконституційною, оскільки після визнання неконституційною в цілому частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII така норма вважається “відсутньою» у тексті Закону. При цьому після прийняття Конституційним Судом України зазначеного вище рішення зміни до першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII аналогічного змісту новими законами не вносились.

Отже, із 2017 року стаття 43 вказаного Закону не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, а внесені Законом №1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Такий висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 та інших.

25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №209, відповідно до пункту 1 якої установлено, що з 01.03.2025 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Постанови №209 установлено, що з 01.03.2025: розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023. №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст.1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2024 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Пунктом 3 Постанови №209 установлено, що: у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Водночас як встановлено судом, загальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням індексації становить 26425,44 грн, в тому числі: 23610,00 грн - основний розмір пенсії (з врахуванням Постанови № 1 від 03.01.2025); 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2025 рік, що підтверджується витягом з матеріалів пенсійної справи № N/А1086-СБУ (а.с.15).

Тобто, розмір пенсії, який виплачується ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить - 26425,44 грн, що перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що з 01.01.2024 та з 01.01.2025 становить 23610,00 грн.

Суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження здійснення відповідачем виплати пенсії за вислугу років позивачу з обмеженням її максимальним розміром.

Відтак, твердження позивача щодо обмеження виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність є безпідставними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.

Водночас суд враховує доводи позивача, наведені в позовній заяві про те, що ним не оспорюється порядок виплати пенсії, із застосуванням коефіцієнтів, встановлених Постановою №1, а лише щодо обмеження пенсії максимальним розміром.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що перерахунок та виплату пенсії позивача проведено з дотриманням наведених вище нормативно-правових актів у повному обсязі, без обмеження пенсії максимальним розміром, відтак оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ у Волинській області є правомірними, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог з мотивів, викладених у позовній заяві, належить відмовити.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову відсутні підстави для присудження на користь позивача судових витрат.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський