Ухвала від 04.02.2026 по справі 926/2868-б/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

04 лютого 2026 року Справа № 926/2868-б/19

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Дутки В.В., при секретарі судового засідання Кушлак Л.Л., розглянувши матеріали справи

за заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області, м. Чернівці

до дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Чернівецький комбінат хлібопродуктів", м. Чернівці

про банкрутство

представники сторін

від кредиторів - Чумак Т.В., Струцинська К.С.

в засіданні приймали участь - Молдован І.В.

від банкрута - Сидора І.Ю.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Чернівецької області на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа про банкрутство дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Чернівецький комбінат хлібопродуктів".

Ухвалою від 10.11.2025 продовжено строк ліквідаційної процедури і повноваження ліквідатора Унгуряну Д.В. на 6 місяців.

30.12.2025 через систему "Електронний суд" від ГУ ДПС у Чернівецькій області надійшла заява з грошовими вимогами до банкрута на загальну суму 8266338,46 грн та 4844,80 грн судового збору.

Ухвалою від 05.01.2026 призначено розгляд вказаної заяви на 22.01.2026.

15.01.2026 через систему "Електронний суд" від ГУ ДПС у Чернівецькій області надійшло клопотання про долучення доказів, а саме скоригованих розрахунків пені за кожним видом податку.

Ухвалою від 22.01.2026 оголошено перерву до 04.02.2026.

04.02.2026 через систему "Електронний суд" від ГУ ДПС у Чернівецькій області надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи скоригованого розрахунку заборгованості. Поряд з цим, кредитор просить не брати до уваги зазначену у заяві суму 25 311,74 грн. по адмін. шрафах та інших санкціях за період з 05.10.2023 по 17.03.2025.

У судовому засіданні 04.02.2026 представник кредитора підтримала заяву про визнання грошових вимог і просила її задовольнити. Ліквідатор письмових пояснень не надав з приводу заявлених грошових вимог. Представник ліквідатора залишив на розсуд суду.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи у підтвердження заявлених грошових вимог, заслухавши пояснення учасників судового засідання, проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд вважає вимоги заявника кредиторських вимог такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів заяви, за ДП ДАК "Хліб України" "Чернівецький комбінат хлібопродуктів" обліковується податковий борг у вигляді нарахованої пені на загальну суму 6 027 678,47 грн, з яких:

- по земельному податку з юридичних осіб у сумі 4237811,42 грн за період з 02.07.2002 по 23.10.2023;

- по податку на додану вартість у сумі 1502980,24 грн за період з 01.07.2013 по 23.10.2023;

- по податку на доходи фізичних осіб у сумі 59664,37 грн за період з 26.04.2005 по 23.10.2023;

- по інших зборах за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 521,12 грн за період з 20.08.2008 по 23.10.2023;

- по рентній платі за спецвикористання води у сумі 524,79 грн за період з 21.05.2009 по 23.10.2023;

- по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 4058,93 грн за період з 22.05.2007 по 23.10.2023;

- по адміністративних штрафах та інших санкціях у сумі 41927,35 грн період з 15.03.2002 по 23.10.2023;

- по надходженнях від орендної плати за користування єдиним майновим комплексом у сумі 768,35 грн за період з 01.09.2009 по 23.10.2023;

- по ЄСВ у загальній сумі 179421,9 грн. (недоїмка - 17590,54 грн, штраф - 46654,18 грн., пеня - 115177,18 грн.).

Сума заборгованості підтверджується розрахунком суми податкового боргу, витягами з інтегрованих карток платника за кожним видом податку.

Відповідно до інтегрованих карток платника податку нарахування пені на борг минулих років здійснювалось з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України (далі -ПК України) платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У відповідності до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із ПК України.

На підставі пп. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2. 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, шо здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно з п.287.3 ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів. що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 129.3.3. ПК України встановлений кінцевий строк нарахування пені на суму податкового боргу, зокрема, день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).

Відповідно до п. 3 Розділу 5 Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 5 від 12.01.2021 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за № 321/35943) (далі - Порядок 5), станом на дату постановления ухвали суду про відкриття провадження у справі про банкрутство і введення мораторію, на задоволення вимог кредиторів в ІКП банкрута здійснюється остаточний розрахунок податкового боргу (сум заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, на які поширюється дія мораторію) та відображаються первинні показники оперативного обліку, що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).

Відповідно до ст. 131 ПК України, нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Щодо строків давності при нарахуванні пені слід зазначити, що її нарахування супроводжує весь період існування податкового боргу від моменту його виникнення і до повного погашення податкового боргу. Пеня не нараховується на пеню, однак нараховується на всю суму податкового боргу (узгодженого грошового зобов'язання).

Існування податкового боргу тягне за собою нарахування пені. Припинення податкового боргу припиняє таке нарахування.

Являючи собою міру відповідальності за несвоєчасну сплату податкового боргу пеня нараховується щоденно, автоматично, незалежно від строків давності та вини платника у несвоєчасній сплаті податкового боргу.

При цьому, закон не встановлює строків давності стягнення пені. Пеня не включається до складу грошового зобов'язання, а отже на неї не розповсюджується дія статті 102 Податкового кодексу України (строки давності та їх застосування').

Таким чином, можна вважати, що нарахування пені це триваючий процес, який залежить від моменту виникнення грошових зобов'язань і до повного їхнього погашення.

Зазначена правова позиція знайшла своє відображення вже в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.11.2024 по справі №908/1764/20.

В даному випадку пеня, нарахована в автоматичному режимі на податкові зобов'язання, які виникли до винесення ухвали суду про відкриття провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (08.01.2020).

Організація ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021р. №5 (надалі - Порядок).

Пунктом 2 розділу І Порядку визначено, що:

- достовірність показників - відповідність первинного показника, наявного в підсистемах інформаційно-комунікаційної системи ДПС (далі - ІКС ДПС), аналогічному первинному показнику оперативного обліку;

- оперативний облік - це систематизований процес фіксації та відображення в ІКП первинних показників оперативного обліку, утворення / зміни абсолютного значення облікового показника. Оперативний облік ґрунтується на принципах бухгалтерського обліку та методологічних засадах, встановлених Податковим кодексом України (далі - Кодекс) та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку за визначеними параметрами, яка містить інформацію щодо облікових даних платника та призначена для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з реквізитів первинних документів, оброблених засобами ІКС ДПС (податкових декларацій, звітності з єдиного внеску, податкових повідомлень-рішень, рішень податкового органу, повідомлень економічних операторів, отриманих з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про розраховану (зменшену) суму акцизного податку за сформовані (деактивовані) унікальні ідентифікатори, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу, даних Казначейства про надходження платежів тощо).

Інформація в ІКП ґрунтується на показниках первинних документів, оброблених ІКС ДПС.

З урахуванням зазначених обставин, здійснивши аналіз наявних у справі первинних доказів, суд дійшов висновку, що заява ГУ ДПС у Чернівецькій області з кредиторськими вимогами містить належний розрахунок заявлених вимог; податковим органом зазначено та конкретизовано заявлені суми за видами податків та складові відповідних донарахованих сум (пені, штрафу), подані обов'язкові документи щодо підтвердження боргу.

На теперішній час вищезазначені суми грошових зобов'язань Головного управління ДПС у Чернівецькій області є не сплаченими до бюджету.

З приводу заявлених грошових вимог, які виникли у банкрута внаслідок простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетною позичкою на суму 2 238 659,99 грн, суд зазначає наступне.

З метою забезпечення виконання вимог ст. 17 Бюджетного кодексу, Кабінетом Міністрів України 02.03.2011 прийнято Постанову № 174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", якою затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.

Згідно з п. 14 Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами Державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 18.07.2016 № 621, щомісяця до кінця місяця, що настає за звітним, органи Казначейства надають у паперовому вигляді відповідним органам ДПС подання за формою згідно з додатком 1 до Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174, щодо: простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, на суму заборгованості з основного боргу, відсотків та пені, нарахованої на таку заборгованість, станом на 01 число поточного місяця у національній валюті з обов'язковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості, за кожним її видом; простроченої заборгованості перед державним бюджетом за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, заборгованості з основного боргу, відсотків, плати за надання гарантій та пені, нарахованої на таку заборгованість, станом на 01 число поточного місяця або на дату оформлення подання, у разі надходження коштів до державного бюджету, у національній валюті та валюті кредиту з обов'язковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості, за кожним її видом.

Відповідно до п. 15 Порядку обліку прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня, стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 до цього Порядку формою.

Відповідно до вимог вищезазначеного Порядку, до Головного управління ДПС у Чернівецькій області від Управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області надійшли наступні подання:

- № 02-06-1 від 15.07.2025, згідно з яким за ДП ДАК "Хліб України" "Чернівецький комбінат хлібопродуктів", станом на 01.07.2025 обліковується прострочена заборгованість перед державним бюджетом за бюджетною позичкою, наданою на закупівлю сільгосппродукції за держконтрактом 1995 року у сумі 485 532,00 грн. Нарахована пеня на суму заборгованості складає 72 879,76 грн за період з 01.01.2004 по 30.06.2006;

- № 02-06-2 від 15.07.2025 згідно з яким за ДП ДАК "Хліб України" "Чернівецький комбінат хлібопродуктів", станом на 01.07.2025 рахується прострочена заборгованість перед державним бюджетом за бюджетною позичкою, наданою за закупівлю сільгосппродукції за держконтрактом 1996 року у сумі 1 476 017,00 грн. Нарахована пеня на суму заборгованості складає 198 114,23 грн за період з 01.01.2004 по 30.06.2006;

- № 02-06-3 від 15.07.2025 згідно з яким за ДП ДАК "Хліб України" "Чернівецький комбінат хлібопродуктів", станом на 01.07.2025 рахується прострочена заборгованість перед державним бюджетом за бюджетною позичкою, наданою на закупівлю сільгосппродукції за держконтрактом 1997 року у сумі 6 117,00 грн.

За змістом ч.9 ст.17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) не поширюється. У разі порушення справи про банкрутство суб'єкта господарювання простроченою заборгованістю вважаються всі планові платежі з повернення кредиту (позики) на момент порушення справи.

Згідно п.п.19-1.1.38 п.19-1 ст. 19 ПК України контролюючі органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України в установленому законодавством порядку за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

З огляду на те, що грошові вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області є обґрунтованими та документально підтверджуються належними доказами, суд визнає грошові вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області в повному обсязі та зазначає про включення останніх до реєстру вимог кредиторів боржника відповідно до установленої законодавством черговості.

Керуючись статтями 59, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву ГУ ДПС у Чернівецькій області про визнання грошових вимог від 30.12.2025 - задовольнити.

2. Визнати грошові вимоги ГУ ДПС у Чернівецькій області до банкрута на загальну суму 8 271 183,26 грн, з яких:

- 1 985 256,54 грн основний платіж - третя черга;

- 46 654,18 грн штрафна санкція та 6 234 427,74 грн пені - шоста черга;

- 4844,80 грн - перша черга вимоги зі сплати судового збору за подання заяви.

3.Ліквідатору внести визнані судом вимоги ГУ ДПС у Чернівецькій області до реєстру вимог кредиторів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено і підписано 09.02.2026.

Суддя В.В.Дутка