29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"09" лютого 2026 р. Справа № 924/1174/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., при секретарі судового засідання Гайдуку Д.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком"
до Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради
про стягнення 34192,58 грн. заборгованості
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Білас С.Г.
09.02.2026 проголошено вступну та резолютивну частини рішення
Процесуальні дії по справі, заяви, клопотання.
28.11.25 через підсистему "Електронний суд" до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Укртелеком" до Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради про стягнення 34 192,58 грн. заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 28.11.2025 року, вказану позовну заяву було передано для розгляду судді Яроцькому А.М.
Ухвалою суду від 02.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строки для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до 09.12.2025 та для подання відзиву на позов до 17.12.2025, а позивачу строк для подання відповіді на відзив до 30.12.2025.
16.01.2026 на електронну адресу суду (26.01.2026 поштовою кореспонденцією) надійшов відзив, в якому міститься клопотання про поновлення відповідачу строку для подачі відзиву та заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 19.01.2026 призначено судове засідання по справі №924/1174/25 на 12:30 год. 22 січня 2026 року та викликано уповноважених представників Акціонерного товариства "Укртелеком" та Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради у судове засідання. Вказаною ухвалою зобов'язано Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради - надати суду докази надіслання позивачу відзиву та заперечень від 16.01.2026, у строк до 21.01.2026.
19.01.2026 та 20.01.2026 через підсистему "Електронний суд" від представниці позивача АТ "Укртелеком" - Романяк Наталії Богданівни та начальника Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради - Біласа Сергія Григоровича надійшли заява та клопотання, в яких останні просять, забезпечити проведення судового засідання 22.01.2026 у справі №924/1174/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. При цьому представниця позивача просила також інші засідання у справі проводити в режимі відеоконференції .
Ухвалами суду від 20.01.2026 та від 21.01.2026 вищевказану заяву представниці позивача задоволено частково, а клопотання представника відповідача задоволено повністю, судове засідання, яке відбудеться о 12:30 год. 22.01.2026 визначено провести в режимі відеоконференції за участю представниці позивача - Романяк Н.Б. та начальника Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради - Біласа С.Г.
20.01.2026 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів надіслання позивачу відзиву та доданих документів.
У судовому засіданні 22.01.2026 поставлено ухвали, занесені до протоколу судового засідання, про поновлення відповідачу строку для подачі заяви з запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відмову у задоволенні останньої, про поновлення відповідачу строку для подачі відзиву та долучення його до матеріалів справи, про встановлення позивачу строку для подачі відповіді на відзив до 28.01.2026 та оголошення перерви у судовому засіданні до 10:30 год. 29.01.2026 з одночасним задоволенням усних клопотань представників сторін про участь в наступному засіданні в режимі відеоконференції.
26.01.2026 через електронний кабінет позивач подав відповідь на відзив, до якого додав рішення Шепетівської міської ради від 09.10.2025 №29 з Додатком 2 та від 23.11.2023 №20 з Додатками 1-5.
27.01.2026 через електронний кабінет відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, до яких додано лист від 02.04.2024 з повідомленням від 02.04.2024.
У судовому засіданні 29.01.2026 судом відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 219 ГПК України відкладено ухвалення та проголошення судового рішення у справі №924/1174/25 на 11:00 год. 09.02.2026.
Виклад позицій учасників судового процесу.
Акціонерне товариство "Укртелеком" звернулось з позовом до Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради про стягнення 34 192,58 грн. заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є отримувачем телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та Акціонерним товариством «Укртелеком» надані відповідні послуги у період з 01.01.2024 року по 30.10.2025 року, у якому відповідач акти звіряння розрахунків за надані послуги, які щомісячно надсилались засобами поштового зв'язку та на електронну адресу останнього не оформив, понесені позивачем витрати в сумі 34 192,58 грн. не відшкодував. Як стверджує позивач, до компетенції Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради належить забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення на території Шепетівської ОТГ, а тому саме через нього держава діяла у спірних правовідносинах та саме воно було зобов'язане проводити розрахунки з позивачем, як надавачем послуг зв'язку, за надані послуги особам, які мають пільги з їх оплати. У позові вказано, що до 2024 року відповідач повністю оплачував виставлені рахунки за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах жителям Шепетівської громади.
Зважаючи на те, що норми Законів України, якими встановлено пільги з оплати послуг зв'язку, не втратили чинність, визначені в цих Законах особи мають право користуватися послугами зв'язку на пільгових умовах, а позивач, виконуючи встановлений законом обов'язок, продовжує їх надавати, то відповідач зобов'язаний компенсувати витрати позивача, понесені ним внаслідок надання послуг зв'язку на пільгових умовах.
Позивач вказує, що на надіслані відповідачу претензії про сплату заборгованості, від останнього отримано листи від 26.05.2025 та від 25.09.2025, в яких повідомлено, що на 2024 та 2025 рік не передбачені видатки з бюджету Шепептівської громади на надання пільг з послуг зв'язку. У позові звертається увага на те, що законодавством не передбачена залежність розміру відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів.
У відзиві відповідач зазначає, що здійснення соціальних виплат відносяться саме до делегованих повноважень наданих органам місцевого самоврядування та мають супроводжуватись відповідним фінансуванням з боку держави, як того вимагають положення ч.3 ст. 142 Конституції України за змістом яких держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування. На думку Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради, соціальні пільги та оплати послуг зв'язку за комунікаційних послуг для ряду категорій громадян, має загальнодержавне, а не місцеве значення, відтак має здійснюватися в рамках державної програми відповідно до підпункту «є» пункту 9 частини і ст. 87 Бюджетного кодексу України. При цьому, згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України, управління соціальної та ветеранської політики є розпорядником коштів, а кошти виділяться сесією Шепетівської міської ради. Зокрема у 2024, 2025 роки не передбачені видатки з бюджету Шепетівської громади на надання пільг з послуг зв'язку, тому відшкодування витрат для AT «Укртелеком» за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян не здійснювалося та договори з АТ "Укртелеком" про відшкодування витрат за надання телекомунікаційних послуг зв'язку на пільгових умовах у 2024, 2025 роках не укладалися.
Позивач у відповіді на відзив вказав, що Законами України передбачено безумовний обов'язок оператора телекомунікаційних послуг надавати послуги зв'язку пільговим категоріям громадян з урахуванням встановлених Законами пільг на їх оплату. При цьому, фінансування надання таких пільг не є обов'язком позивача. Водночас, законодавство України не передбачає обов'язку укласти договір про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із законів України і не залежать від їх бажання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Позивач зазначає про існування міжбюджетних відносин між державою та територіальними громадами та посилається на зміст ч. 6 ст.48 Бюджетного кодексу України та п. 204 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України. У відповіді на відзив вказано, що основним завданням управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення та ветеранської політики на території Шепетівської міської територіальної громади. З огляду на викладене, саме через відповідача держава діє у спірних правовідносинах, та саме відповідач відповідальний за забезпечення здійснення видатків на відшкодування підприємствам - надавачам послуг витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку. Водночас, позивач стверджу, що відповідач, відповідно до п.п. 3,4 Положення №117 від 29.01.2003 та Положення про Управління, володіє достовірною інформацією про осіб, які мають право на пільги, про наявність заборгованості, але безпідставно не погоджував наявну заборгованість в актах звіряння розрахунків та не подавав будь-яких заперечень, що не звільняє останнього від обов'язку здійснити розрахунки з позивачем. Хоч відповідач, як представницький орган місцевого самоврядування, не скористався своїм правом та не запланував у своєму бюджеті, і відповідно не отримав фінансування на відшкодування пільг своїм жителям, однак одержувачу послуг не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право, оскільки законодавством не встановлена залежність відшкодування пільг з послуг зв'язку від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів. Поряд з цим, матеріали справи не містять доказів вжиття відповідачем заходів, у межах означених функцій, спрямованих на вирішення питання щодо фінансування відшкодування витрат позивача, щодо яких заявлені позовні вимоги. Проблеми, які виникають у держави через бюджетну децентралізацію в таких відносинах не тільки не звільняють позивача від виконання встановленого державою обов'язку з надання послуг пільговим категоріям населення (без права стягувати з них оплату), але й не звільняють державу, в особі відповідача як уповноваженого органу, від обов'язку здійснити відповідну компенсацію у відповідності до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 р.
За змістом заперечень на відповідь на відзив відповідач стверджує, що з 01.01.2023 року, відповідно до постанови КМУ від 16.09.2022 року №1041 функції з призначення, обліку та виплати пільг передані від органів соціального захисту до органів ПФУ, у зв'язку з чим управління втратило повноваження щодо обліку пільговиків (не є суб'єктом правовідносин у сфері надання та компенсації пільг), не є розпорядником інформації про осіб, які мають право на пільги (не здійснює облік пільговиків), не має доступу до ЄДАРП (не формує реєстри), не може перевірити правомірність і обґрунтованість нарахувань (не адмініструє компенсацію) та не є належною стороною правовідносин щодо компенсації пільгових телекомунікаційних послуг (не є розпорядником інформації про осіб, які мають право на пільги). Отже, проведення звірки розрахунків з АТ "Укртелеком" після 01.01.2023 року є юридично та фактично неможливим, відтак Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради вважає себе неналежним відповідачем. На думку останнього, жодна норма закону не покладає на управління обов'язок компенсувати АТ «Укртелеком» пільгові телекомунікаційні послуги у судовому порядку. Пільги з оплати послуг зв'язку встановлюються державою та фінансуються з державного бюджету, а реалізація відбувається через механізм визначений КМУ, який не передбачає автоматичного виникнення грошового зобов'язання між оператором зв'язку та управлінням та можливості стягнення таких коштів у порядку господарського судочинства. Відповідач вказує, що АТ «Укртелеком» не надав суду належних доказів, що конкретні особи мали чинний статус пільговиків у відповідні періоди та не втратили право на пільгу; що обсяг послуг відповідає встановленим нормам та підлягає компенсації саме у заявленому розмірі; що компенсація має здійснюватися саме управлінням соціальної та ветеранської політики. При цьому, внаслідок проведеної перевірки працівником управління встановлено, одна особа з поданих в розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (позовні вимоги) згідно списку померлих від 02.04.2024 № 31.16-86/204 за № 45 ОСОБА_1 (прож. м. Шепетівка, вул. С. Петлюри, 5) ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 актовий запис № 175.
Представниця позивача у судовому засіданні 22.01.2026 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, а у судовому засіданні 29.01.2026 не змогла взяти участь з технічних причин.
Представник відповідача у судових засіданнях 22.01.2026 та 29.01.2026 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив.
Обставини, які є предметом доказування у справі, та докази, якими сторони підтверджують або спростовують їх наявність.
Судом встановлено, що згідно з п. 1.1. Положення про управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради затвердженого рішенням ХІІ сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 04 серпня 2016р. №9 Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради є виконавчим органом Шепетівської міської ради, утворюється рішенням сесії Шепетівської міської ради і в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту.
Одним із основних завдань управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення на території міста, що включає: забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, інвалідів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших категорій осіб, які згідно з законодавством України мають право на пільги; 3) призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій та пільг для відшкодування витрат на оплату житловокомунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, забезпечення ведення обліку осіб, що мають право на пільги згідно із законодавством України (підп. 2, 3 п. 2.1 вказаного Положення).
В подальшому, згідно з рішенням LVІІ сесії Шепетівської міської ради VIII скликання від 03.10.2024 №50 вирішено змінити повне найменування управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради на управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради та затверджено Положення про управління соціальної та ветеранської політикиШепетівської міської ради та структуру в новій редакції.
Рішенням LХХІV сесії Шепетівської міської ради VІІІ скликання 09 жовтня 2025 року №29 затверджено Положення про управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради у новій редакції.
Відповідно до п. 1.1 Положення Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради (далі -Управління) є виконавчим органом Шепетівської міської ради, утворюється рішенням сесії Шепетівської міської ради і в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту, соціального обслуговування (надання соціальних послуг) населенню та ветеранської політики.
Згідно з п. 2.1 Положення основним завданням управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення та ветеранської політики на території Шепетівської міської територіальної громади, що включає: 1) забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів війни та праці, військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань України, добровольців, Захисників і Захисниць, та їх сімей, які постраждали внаслідок військової агресії російської федерації проти України, членів сімей загиблих, осіб з інвалідністю, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, внутрішньо переміщених осіб, інших категорій осіб, які згідно з законодавством України мають право на державну підтримку; 2) сприяння організації у громаді соціального обслуговування населення, здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг; 11) виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання міських соціальних програм та головного розпорядника коштів на здійснення заходів з виконання державних програм, за рахунок коштів субвенції з державного та обласного бюджетів; 12) призначення та виплата соціальних допомог, які входять до сфери діяльності Управління.
Управління забезпечує реалізацію заходів у сфері державної соціальної підтримки населення: 1) організовує прийом заяв та документів визначеними уповноваженими особами із застосуванням кваліфікованих цифрових підписів для призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, пільг та житлових субсидій через програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» та Єдину інформаційну систему соціальної сфери, з подальшим надсиланням до органу Пенсійного фонду України з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» для забезпечення розгляду заяв та прийняття рішень про призначення і виплату житлових субсидій та пільг; 4) організовує роботу щодо надання населенню пільг з пільгового проїзду окремих категорій громадян, інших пільг, передбачених законодавством; 5) здійснює призначення та виплату деяких видів соціальних допомог відповідно до законодавства та міських цільових та комплексних програм в частині соціального захисту населення та ветеранської політики Громади, розпорядником коштів яких є управління соціальної та ветеранської політики (підп. 1, 4, 5 п. 3.30 Положення).
Позивачем за період з 01.01.2024 року по 30.10.2025 року пільговим категоріям громадян, які проживають в Шепетівській територіальній громаді, були надані телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку), на підтвердження чого позивачем надано загальний розрахунок по абоненту - Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради на загальну суму 34192,58 грн. та щомісячні розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (поіменні списки), за відповідний період, у яких компенсуючим органом визначено Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради, а саме:
- згідно розрахунку за січень 2024 визначено 22 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1856,07 грн.;
- згідно розрахунку за лютий 2024 визначено 25 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 8 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1602,19 грн.;
- згідно розрахунку за березень 2024 визначено 24 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 10 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму1649,55 грн.;
- згідно розрахунку за квітень 2024 визначено 19 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1852,50 грн.;
- згідно розрахунку за травень 2024 визначено 19 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1852,50 грн.;
- згідно розрахунку за червень 2024 визначено 19 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1852,50 грн.;
- згідно розрахунку за липень 2024 визначено 19 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1852,50 грн.;
- згідно розрахунку за серпень 2024 визначено 19 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1852,50 грн.;
- згідно розрахунку за вересень 2024 визначено 19 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 7 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1774,50 грн.;
- згідно розрахунку за жовтень 2024 визначено 18 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1755,00 грн.;
- згідно розрахунку за листопад 2024 визначено 18 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1729,01 грн.;
- згідно розрахунку за грудень 2024 визначено 15 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1462,50 грн.
- згідно розрахунку за січень 2025 визначено 15 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, та нарахування на суму 1904,27 грн.;
- згідно розрахунку за лютий 2025 визначено 14 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1785,00 грн.;
- згідно розрахунку за березень 2025 визначено 14 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 3 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1776,77 грн.
У розрахунках видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг, за період квітень - жовтень 2025 компенсуючим органом визначено Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради та нараховано:
- згідно розрахунку за квітень 2025 визначено 13 осіб отримувачів пільг у розмірі 50%, з яких 3 ветерани ВС, МВС (місто), та нарахування на суму 1648,99 грн.;
- згідно розрахунку за травень 2025 визначено 9 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1147,50 грн.;
- згідно розрахунку за червень 2025 визначено 9 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1054,01 грн.;
- згідно розрахунку за липень 2025 визначено 8 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1020,00 грн.;
- згідно розрахунку за серпень 2025 визначено 8 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1020,00 грн.;
- згідно розрахунку за вересень 2025 визначено 8 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1020,00 грн.;
- згідно розрахунку за жовтень 2025 визначено 8 осіб отримувачів пільг у розмірі 50% та нарахування на суму 1020,00 грн.
У доданих розрахунках за 2024-2025 роки позивач визначив осіб, на яких поширюється Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ та Закон України "Про статус ветеранів військової служби і органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" від 24.03.1998 №203-98, осіб, які є учасниками бойових дій та членів сім'ї загиблого, ветерани війни, державної кримінально-виконавчої служби та військової служби, УБД.
Окремо позивач додав акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між АТ "Укртелеком" та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради станом за період 01.02.2024-01.11.2025. Зокрема, у акті звіряння станом на 01.01.2025 визначено поточну заборгованість у розмірі 20 795,04 грн. та станом на 01.11.2025 у розмірі 34 192,58 грн.
Розрахунки та акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, підписані спеціалістом групи розрахунків з компенсаторами пільг та начальником відділу бухгалтерського та податкового обліку. Зі змісту розрахунків з наведеними поіменних списками пільговиків, в тому числі ОСОБА_1 , вбачаться їх нарахування одним і тим же особам щомісячно.
Згідно доданого до матеріалів справи повідомлення Шепетівського відділу РАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області ЦМУМЮ від 02.04.2024 про громадян, які померли за період з 01.03.2024 по 31.03.2024 для зняття з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мали право на пільги особа ОСОБА_1 (прож. м. Шепетівка, вул. С. Петлюри, 5) ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 актовий запис № 175.
АТ "Укртелеком" зверталось до Управління соціального захисту населення Шепетівської міської ради (за адресою: 30401, м. Шепетівка, вул. Островського, 4) з листами від 10.02.2024, від 06.03.2024, від 06.04.2024, від 06.05.2024, від 06.06.2024, від 06.07.2024, від 06.08.2024, від 06.09.2024, від 06.10.2024, від 06.11.2024, від 06.12.2024, від 06.01.2025, від 31.01.2025, від 28.02.2025, від 31.03.2025, від 30.04.2025, від 31.05.2025, від 30.06.2025, від 31.07.2025, від 31.08.2025, від 30.09.2025, від 31.10.2025, в яких позивач просив відшкодувати витрати за надані послуги зв'язку на пільгових умовах. До кожного листа був прикріплений акт звіряння розрахунків, зведений розрахунок видатків та розрахунок видатків на відшкодування витрат (поіменні списки пільговиків) за кожен місяць 2024 року та січень-жовтень 2025 року включно.
На підтвердження надіслання листів УПСЗН Шепетівської міської ради (за адресою: 30401, м. Шепетівка, вул. Островського, 4) додано списки згрупованих відправлень та фіскальні чеки за період з 12.02.2024 по 30.10.2025.
Відповідно до листа відповідача від 26.05.2025 позивача повідомлено, що на 2025 рік не передбачені видатки з бюджету Шепетівської громади на надання пільг з послуг зв'язку.
05.08.2025 Акціонерне товариство «Укртелеком» звернулося до Управління соціальної та ветеранської політики із вимогою-претензією, у якій просило перерахувати заборгованість в сумі 30 112,58 грн у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги.
На вказану претензію Управлінням соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради надіслано лист від 25.09.2025, у якому зазначено, що на 2024, 2025 роки не передбачені видатки з бюджету Шепетівської громади на надання пільг з послуг зв'язку, тому відшкодування витрат для АТ "Укртелеком" за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян здійснюватися не буде.
Крім того, до матеріалів справи додано копії: положення про управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради затвердженого міським головою Шепетівської міської ради від 04.08.2016 №9; Статуту АТ "Укртелеком" затвердженого загальними зборами акціонерів Акціонерного товариства "Укртелеком" згідно з протоколом від 08.05.2024 № 23, листа від 02.04.2024 №31.16-86/204, рішення Шепетівської міської ради від 09.10.2025 №29 з Додатком 2 та від 23.11.2023 №20 з Додатками 1-5.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду:
Пунктами 1, 6 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
З метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян законами України встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки (стаття 18 Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і електронних комунікаційних послуг та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Судом встановлено, що позивач надає телекомунікаційні послуги згідно із Законом України "Про електронні комунікації", відповідно до Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМ України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.
Обов'язок надання послуг зв'язку населенню на пільгових умовах передбачено Законами України "Про електронні комунікації", «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Загальні засади фінансування витрат, пов'язаних з наданням пільг на підставі вказаних законів, визначено у ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у ч. 6 ст. 6 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань», у ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у ст. 9 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", у ст. 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у ч.ч. 1, 4 ст. 20 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Частиною третьою ст. 22 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що порядок надання відповідних соціальних гарантій, пільг встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 №295, визначено, що встановлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Виходячи з викладеного, у чинному законодавстві України закріплені норми, що реалізують державні гарантії певним категоріям громадян та є нормами прямої дії, якими встановлено безумовний обов'язок оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян, якому кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
З метою реалізації вказаної мети, в Україні діє Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, який затверджено постановою КМ України від 29.01.2003 за №117, з метою удосконалення обліку цих осіб.
При цьому, законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даних правовідносинах виникають безпосередньо із законів України і не залежать від їх бажання.
Акціонерне товариство "Укртелеком", як оператор телекомунікації, на виконання вимог законодавчих актів надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, які мають на це право.
Отже, надання послуг зв'язку пільговій категорії громадян є обов'язком позивача, і цей обов'язок з надання таких пільг не перебуває у залежності від наявності бюджетних коштів для відшкодування відповідних витрат, а визначається виключно статусом відповідної категорії споживачів, наданого державою.
Метою діяльності позивача, як учасника господарських відносин, є одержання прибутку і його наступний розподіл між акціонерами товариства згідно із ст. 3 Статуту Акціонерного товариства "Укртелеком" затвердженого Загальними зборами акціонерів АТ "Укртелеком" згідно протоколу №23 від 08.05.2024.
Тому, у позивача виникло цивільне право на відшкодування вартості послуг зв'язку, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а у держави (її відповідного органу), як замовника послуг, - цивільний обов'язок здійснити з позивачем розрахунок за надані цим особам послуги.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 927/291/17, від 17.04.2018 у справі № 906/621/17, від 23.10.2019 у справі № 911/1924/18.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання. Державні соціальні гарантії та державні соціальні стандарти і нормативи є основою для розрахунку видатків на соціальні цілі та формування на їх основі бюджетів усіх рівнів та соціальних фондів, міжбюджетних відносин, розробки загальнодержавних і місцевих програм економічного і соціального розвитку. Розробка та виконання Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів здійснюються на основі пріоритетності фінансування видатків для забезпечення надання державних соціальних гарантій.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.
Приписами п. 3 ч. 1 ст. 7, ч. 6 ст. 48 БК України (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що одним з основних принципів Бюджетної системи України є принцип самостійності. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети. Бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Відповідно до статей 82-85 БК України видатки бюджетів поділяються на: 1) видатки на забезпечення конституційного ладу, державної цілісності та суверенітету, незалежного судочинства, а також інші передбачені цим Кодексом видатки, які не можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню; 2) видатки, які визначаються функціями держави і можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню з метою забезпечення найбільш ефективного їх виконання на основі принципу субсидіарності; 3) видатки на реалізацію прав та обов'язків Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування, які мають місцевий характер і визначені законами України.
Видатки, визначені п. 1 частини першої статті 82 цього Кодексу, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Видатки, визначені пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів, у тому числі трансфертів з Державного бюджету України.
Відповідні органи державної влади забезпечують здійснення видатків, визначених п. 1 частини першої статті 82 цього Кодексу. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад забезпечують здійснення видатків, визначених пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу.
Держава може передати Раді міністрів Автономної Республіки Крим чи органам місцевого самоврядування право на здійснення видатків лише за умови відповідної передачі фінансових ресурсів у вигляді закріплених за відповідними бюджетами загальнодержавних податків і зборів або їх частки, а також трансфертів з Державного бюджету України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад зобов'язані забезпечити здійснення видатків, визначених пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу, з відповідних місцевих бюджетів з додержанням розподілу цих видатків між бюджетами, визначеного статтями 89-91 цього Кодексу та законом про Державний бюджет України.
За п. 204 ч. 1 ст. 91 БК України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, віднесено видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ветеранам військової служби, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби та іншим згідно переліку.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.
Отже, незалежно від джерела фінансування видатків на пільги з послуг зв'язку, розрахунки за надані позивачем послуги зв'язку пільговим категоріям громадян повинні проводитись саме відповідачем, виходячи з такого.
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, у Хмельницькій області утворено, зокрема, Шепетівський район (з адміністративним центром у місті Шепетівка) у складі територій Берездівської сільської, Білогірської селищної, Ганнопільської сільської, Грицівської селищної, Ізяславської міської, Крупецької сільської, Ленковецької сільської, Михайлюцької сільської, Нетішинської міської, Плужненської сільської, Полонської міської, Понінківської селищної, Сахновецької сільської, Славутської міської, Судилківської сільської, Улашанівської сільської, Шепетівської міської, Ямпільської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 22 БК України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
На території Шепетівського району Хмельницької області виконавчим органом Шепетівської міської ради, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту, соціального обслуговування (надання соціальних послуг) населення та ветеранської політики є Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради (Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради).
Судом встановлено, що згідно з п. 1.1. Положення про управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради затвердженого рішенням ХІІ сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 04 серпня 2016р. №9 Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради є виконавчим органом Шепетівської міської ради, утворюється рішенням сесії Шепетівської міської ради і в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту.
Одним із основних завдань управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення на території міста, що включає: забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, інвалідів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших категорій осіб, які згідно з законодавством України мають право на пільги; 3) призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій та пільг для відшкодування витрат на оплату житловокомунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, забезпечення ведення обліку осіб, що мають право на пільги згідно із законодавством України (підп. 2, 3 п. 2.1 вказаного Положення).
В подальшому, згідно з рішенням LVІІ сесії Шепетівської міської ради VIII скликання від 03.10.2024 №50 вирішено змінити повне найменування управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради на управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради та затверджено Положення про управління соціальної та ветеранської політикиШепетівської міської ради та структуру в новій редакції.
Рішенням LХХІV сесії Шепетівської міської ради VІІІ скликання 09 жовтня 2025 року №29 затверджено Положення про управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради у новій редакції.
Так, за висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 08.01.2021 у справі № 9901/348/19, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів. У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17) та від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15).
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) іншому або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі №2а-23895/09/1270.
У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин. Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права. При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво. Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
З урахуванням зазначеного, враховуючи перехід прав та обов'язків від одного суб'єкта (в т.ч. прав та обов'язків в частині надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення) - Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради (код ЄДРПОУ 03198586) до Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради (код ЄДРПОУ 03198586) у зв'язку з перейменуванням, а також зважаючи, що єдиним органом, що реалізує державну соціальну політику у сфері соціального захисту населення на території Шепетівського району, є Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради, яке, в свою чергу, є виконавчим органом Шепетівської міської ради, утворюється рішенням сесії Шепетівської міської ради і в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту, соціального обслуговування (надання соціальних послуг) населенню та ветеранської політики, то відповідач зобов'язаний відшкодувати витрати, понесені позивачем у спірний період з січня 2024 року по жовтень 2025 року (включно).
Одним із основних завдань Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення та ветеранської політики на території Шепетівської міської територіальної громади, що включає: 1) забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів війни та праці, військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань України, добровольців, Захисників і Захисниць, та їх сімей, які постраждали внаслідок військової агресії російської федерації проти України, членів сімей загиблих, осіб з інвалідністю, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, внутрішньо переміщених осіб, інших категорій осіб, які згідно з законодавством України мають право на державну підтримку; 2) сприяння організації у громаді соціального обслуговування населення, здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг; 11) виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання міських соціальних програм та головного розпорядника коштів на здійснення заходів з виконання державних програм, за рахунок коштів субвенції з державного та обласного бюджетів; 12) призначення та виплата соціальних допомог, які входять до сфери діяльності Управління.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 «Про Реєстр осіб, які мають право на пільги», Міністерство соціальної політики та Пенсійний фонд України зобов'язані подавати інформацію, яка міститься в Реєстрі осіб, які мають право на пільги, центральним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування для забезпечення надання пільг особам, які мають на них право, з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" та "Про захист персональних даних".
Пунктом 4 Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 встановлено, що органи Пенсійного фонду України з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних" мають право надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим, посадовим особам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, які відповідно до закону уповноважені виконувати функції публічної адміністрації, суб'єктам господарювання, які надають послуги, для виконання державних і місцевих програм із додаткової підтримки осіб, які мають право на пільги, надання державної допомоги.
Виходячи із змісту постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №117, якою затверджене Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради (в подальшому перейменоване на Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради) для здійснення своїх повноважень з метою відшкодування позивачу витрат, пов'язаних з наданням пільг, передбачених законодавчими актами, наділене правом отримувати від органів Пенсійного фонду України інформацію, яка міститься в Реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Отже, відповідач мав можливість здійснити звіряння інформації, одержаної від надавача послуг Акціонерного товариства «Укртелеком», та в силу покладеного нормативно-правовими актами України обов'язку, зобов'язаний відшкодувати вищевказані витрати надавачу послуг.
Частиною шостою статті 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Таким чином, до компетенції Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради, зважаючи при цьому на покладені на Управління основні завдання згідно з Положенням про Управління (в редакції від 09.10.2025), саме відповідач з жовтня 2024 забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення, яке проживає на території Шепетівського району, в тому числі і на територіях Шепетівської ТГ, а тому, саме через нього держава діяла у спірних правовідносинах, та саме воно було зобов'язане проводити розрахунки з позивачем, як надавачем послуг зв'язку, за надані послуги особам, які мають пільги з їх оплати.
З огляду на вказані норми законодавства, у Акціонерного товариства «Укртелеком» виникло цивільне право на відшкодування фактичних витрат, унаслідок надання послуг зв'язку особам, які згідно із чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а в Управління як органу, через який діє держава в цивільних відносинах, - цивільний обов'язок здійснити з позивачем розрахунок за надані цим особам послуги, оскільки: по-перше, держава діє в цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин (частина перша статті 167 ЦК України); по-друге, держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади в межах їхньої компетенції, встановленої законом (стаття 170 цього Кодексу).
Суд ураховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 07.08.2023 у справі №922/1418/22, де зазначено, що стороною зобов'язання з компенсації витрат позивачу за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян є держава, а тому орган місцевого самоврядування не може бути боржником за таким зобов'язанням.
Судом зважається, що орган місцевого самоврядування може бути боржником за таким зобов'язанням лише за наявності субвенцій із державного бюджету місцевому бюджету на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.
Оскільки, іншого органу, створеного для виконання зазначених функцій, судом не встановлено, а тому заперечення відповідача проти позову в цій частині судом до уваги не приймаються.
Як стверджує позивач, у період з 01.01.2024 року - 30.10.2025 року останній надав послуги зв'язку пільговим категоріям населення Шепетівської територіальної громади на суму 32040,08 грн., що підтверджується щомісячними розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (поіменні списки).
Водночас згідно з повідомленням Шепетівського відділу РАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області ЦМУМЮ від 02.04.2024 про громадян, які померли за період з 01.03.2024 по 31.03.2024 для зняття з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мали право на пільги, особа ОСОБА_1 (прож. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка включена у поіменний список щомісячних пільговиків, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 актовий запис № 175.
Враховуючи викладене, хоч відповідач і має законодавчо встановлений обов'язок відшкодування або фінансування пільг з послуг зв'язку, наданих у спірному періоді, однак надання відповідних послуг зв'язку та подальше відшкодування їх вартості надавачу послуг відбувається уповноваженим структурним підрозділом органу місцевого самоврядування конкретно визначеним споживачам таких послуг (пільговикам). Відтак, обов'язок з відшкодування вартості послуг зв'язку, наданих у спірний період померлій особі за її місцем проживання, не виникає.
Згідно з приписами ст.ст. 526, 525 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Суд у даному випадку також враховує, що ні Законом України "Про електронні комунікації", ні Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг не передбачено жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі (аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 924/781/17).
Нормами ч. 2 ст. 617 Цивільного кодексу України визначено, що відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Право позивача на отримання компенсації вартості телекомунікаційних послуг, наданих ним пільговим категоріям споживачів, підлягає реалізації і захисту, незважаючи на те, що видатків на ці потреби не було передбачено, оскільки законодавство визначає, що фінансові зобов'язання держави мають первинний характер, а бюджетне законодавство похідний від нього характер. Вказана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 911/1924/18.
У відповідності до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, в установлений строк, відповідно до закону, інших правових актів, договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Стаття 610 Цивільного кодексу України передбачає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Видатки з фінансування пільг з наданням послуг зв'язку за змістом ст.ст. 82, 83 Бюджетного кодексу України відносяться до видатків бюджету місцевого самоврядування і трансферти з Державного бюджету є лише одним з можливих засобів забезпечення видатків місцевого бюджету. Отже, обставина наявності/відсутності субвенцій державного бюджету на фінансування відповідних видатків місцевих бюджетів не впливає у спірних правовідносинах з оператором зв'язку ані на його право на отримання відповідних відшкодувань, ані на джерело таких відшкодувань - кошти місцевого бюджету. Своєю чергою, питання надання відповідних субвенцій для фінансування видатків місцевого бюджету є вже аспектом міжбюджетних відносин між відповідними органами суб'єктів владних повноважень, стороною яких (відносин) позивач не є.
Відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках відповідного бюджету, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язань в світлі правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішеннях по справам "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 та "Бакалов проти України" від 30.11.2004.
Наразі, практика Європейського суду з прав людини є джерелом права для національних судів у відповідності до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 №3477-ІV та ч. 4 ст.11 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на те, що отримання пільг споживачем носить персоніфікований характер, підтвердження матеріалами справи відсутності у ОСОБА_1 права на останню з квітня 2024, судом здійснено власний перерахунок заявлених позовних вимог та встановлено право позивача на відшкодування понесених витрат за надані послуги зв'язку у період з 01.01.2024 по 31.10.2025 у сумі 32040,08 грн. Проведені позивачем нарахування у розмірі 2152,50 грн. є безпідставними та необґрунтованими.
Позиція відповідача щодо передачі з 01.01.2023 року органам Пенсійному фонду України функцій з призначення, обліку та виплати пільг у відповідності до постанови КМУ від 16.09.2022 №1041 спростовується чітко визначеним переліком пільг, делегованих останнім, серед яким пільги на послуги зв'язку не визначено.
За таких обставин, інші заперечення відповідача, викладені у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив, судом не враховуються, оскільки спростовуються викладеними вище висновками суду.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
З огляду на вищезазначене, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за належне позовні вимоги задовольнити частково, стягнути з відповідача на користь позивача 32 040,08 грн. заборгованості. У стягненні 2152,50 грн. боргу суд відмовляє.
Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати з урахуванням понижуючого коефіцієнта 0,8, оскільки позов подано в електронній формі, покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради (30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Соборності, 4, код ЄДРПОУ 03198586) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) 32 040,08 грн. заборгованості та 2270,28 грн. судового збору.
Після набрання рішенням законної сили, видати наказ.
У стягненні 2152,50 грн. боргу відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Рішення надіслати сторонам за допомогою підсистем ЄСІТС в електронні кабінети.
Повне рішення складено та підписано 09.02.2026.
Суддя Андрій ЯРОЦЬКИЙ