61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
09.02.2026р. Справа №905/1243/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» (ЄДРПОУ 40872929)
до відповідача ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "М-42" (84301, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Двірцева, будинок 23, код ЄДРПОУ 42573693)
про стягнення 54 183,00 грн
Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "М-42" про стягнення заборгованості в розмірі 54 183,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 08.12.2025 прийнято позовну Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ч.11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Пунктом 2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ухвала суду від 08.12.2025 була направлена позивачу та відповідачу до їх електронних кабінетів у підсистему «Електронний суд», що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку документу до електронного кабінету.
Таким чином, сторони були повідомленні про рух справи.
23.12.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від відповідача надійшов Відзив на позовну заяву.
25.12.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від позивача надійшла Відповідь на відзив.
30.12.2025 від відповідача надійшло Заперечення на Відповідь на відзив.
Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України), суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
Доводи ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс»
На виконання положень Закону України від 14.05.2015 р. №417-УІІІ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» із змінами та доповненнями (далі - Закон України №417-УІІІ), Виконавчим комітетом Краматорської міської ради було проведено конкурс з визначення управителя для багатоквартирних будинків, які на дату проведення конкурсу самостійно не визначилися з формою управління (ними не було створене ОСББ або укладено договір на обслуговування з будь-якою компанією, яка відповідно до положень чинного законодавства має право надавати житлову послугу).
Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 10.08.2018 року № 551 «Про призначення управителя для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради» (далі Рішення № 551) Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» (далі - ТОВ «УК «Ладіс», Позивач) було визначено переможцем та призначено управителем для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради, за переліком згідно з додатком, зокрема багатоквартирного будинку № 2 по вулиці Миколи Леонтовича (Марата).
15 серпня 2018 року ТОВ «УК «Ладіс» уклало договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, зокрема щодо багатоквартирного будинку № 2 по вулиці Миколи Леонтовича (Марата).
Відповідно п.1 Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком управитель зобов'язується надавати Співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - Послуга з управління), що розташований за адресою: м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), 2 (далі - будинок), а Співвласники зобов'язуються оплачувати Управителю Послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Згідно п.3. ст. 10 Закон України № 2189-VIII - ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:
1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;
2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Відповідно до п.9 Розділу «Ціна та порядок оплати Послуги з управління» Договору, ціна Послуги з управління становить 5,63 грн. (в тому числі ПДВ або єдиний податок, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв.метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку, якщо інша розрахункова одиниця послуги не погоджена Сторонами, та включає:
Витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, його поточний ремонт, на оплату послуг щодо енергопостачання спільного багатоквартирного будинку в розмірі 5,4612 грн. відповідно до розрахунку ціни складових послуги з управління багатоквартирного будинку (кошторис витрат), що міститься у додатку 1 до цього договору.
Винагороду Управителю в розмірі 0,1638 грн. на місяць.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до інформаційної довідки № 451590220 від 11.11.2025 року, Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «М-42» є власником нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), 2, загальна площа нежитлового приміщення складає 160,4 м2.
Таким чином, щомісячна вартість Послуги з управління за Договором складає: 160,4м2 х 5,63 грн. = 903,05 грн.
Відповідно до п. 10 Договору плата нараховується щомісяця Управителем та вноситься Співвласником не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим.
За період з 01 листопада 2018 року по 01 листопада 2025 року Відповідач не оплатив послугу з управління багатоквартирним будинком за Договором у повному обсязі, в наслідок чого утворилася заборгованість в сумі 54 183,00 грн., що відображено в довідці про заборгованість.
Вважаючи порушеним своє право ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс», керуючись статтями 322, 526,625 ЦК України, звернулося до Господарського суду Донецької області у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М-42» (код ЄДРПОУ 42573693) суму заборгованості за послугу з управління багатоквартирним будинком в сумі 54 183,00 грн. за період з 01 листопада 2018 року по 01 листопада 2025 року.
Доводи відповідача ТОВ «М-42»
ТОВ «М-42» не погоджується з вимогами, викладеними в позовній заяві, вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Товариство «М-42» фактично ніяких послуг від ТОВ «УК «Ладіс» не отримувало, в т.ч. не отримувало жодних рахунків та актів виконаних робіт (наданих послуг) тощо.
Усі роботи з обслуговування приміщення магазину (у т.ч. ремонтні роботи інженерних комунікацій, прибирання навколо магазину, освітлення біля магазину тощо) проводились ТОВ «М-42» за свій кошт власними силами або ж на підставі укладених договорів з постачальниками комунальних послуг і на підставі договорів з обслуговуючими підприємствами.
Інженерно-технічне обслуговування нежитлового приміщення та інженерних комунікацій і мереж (в т.ч. транзитних інженерних комунікацій, які проходять через приміщення магазину) здійснювалось за договором на інженерно-технічне обслуговування від 25.10.2019 № 4, укладеним між ТОВ «М-42» і ДП «Послуга плюс» ТДВ «Компанія Торгсервіс», ідентифікаційний код 31875332 (договір додається).
В підтвердження реальності здійснення вищезазначених робіт відповідач надав акти виконаних робіт (наданих послуг) з послуг за інженерно-технічне обслуговування, підписані сторонами договору, та акт звірки взаємних розрахунків.
Позивачем не надано жодного акту виконаних робіт. І саме по собі призначення виконкомом Краматорської міської ради ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс» як управителя для багатоквартирного будинку не підтверджує того факту, що останній надавав щомісячно послуги у повному обсязі відповідно до наданого Позивачем «Розрахунку ціни складових послуг з управління багатоквартирним будинком (кошторис витрат)» (додаток №1 до договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.08.2018 р.).
Позивачем не підтверджено дотримання ним періодичності надання послуг відповідно до додатку №2 до договору від 15.08.2018 р.
Нелогічним і безпідставним є нарахування Позивачем за освітлення місць загального користування з кінця лютого 2022 р. по жовтень 2023 р., коли в м. Краматорську діяли вимоги щодо «світломаскування» в період воєнного стану. І фактично загальне освітлення було взагалі відсутнє в цей період (у світлу пору доби воно не потрібно, а ввечері не вмикалось через безпекову ситуацію). Проте з огляду на надані до позову нарахування ніякого корегування нарахувань Позивач через це не здійснював.
Це підтверджує, що щомісячні платежі нараховані Позивачем автоматично у фіксованій сумі, без врахування фактичного виконання ним заявлених послуг.
Те ж стосується і прибирання прибудинкової території та витрат щодо поточного ремонту елементів зовнішнього упорядження будинку, оскільки прибирання навколо магазину, що належить ТОВ «М-42», а також утримання фасаду магазину (що є частиною фасаду будинку) в належному технічному стані наше підприємство здійснює самостійно згідно з правилами благоустрою.
Так, відповідно до п. 5.2. та п. 5.3. Правил благоустрою території міста Краматорська, затверджених рішенням Краматорської міської ради від 08.06.2011 року № 6/VI-67 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Краматорська», суб'єкти господарювання прибирають прилеглу та закріплену територію, суміжну з іншими підприємствами і організаціями всіх форм власності, по периметру до 25 метрів до проїжджої частини, включаючи тротуар. Якщо відстань до проїжджої частини перевищує 25 метрів, то площа прилеглої території, що підлягає прибиранню, узгоджується з Управлінням житлового та комунального господарства. В період снігопаду, при відсутності договору на виконання робіт по боротьбі із сніговими заметами та ожеледицею з підприємствами по обслуговуванню житлового фонду, суб'єкти господарювання розчистку від снігу та посипку закріпленої території здійснюють самостійно.
Відповідно до п. 4.4. вищезазначених Правил на суб'єктів господарювання покладений також обов'язок утримувати фасади будинків, споруд та огорож в належному технічному стані.
Відповідач вважає безпідставним нарахування за прибирання прибудинкової території, оскільки частина прибудинкової території прибирається нами самостійно, відповідно до покладеного обов'язку згідно з Правилами благоустрою. Те ж стосується і витрат щодо поточного ремонту елементів зовнішнього упорядження будинку.
У той же час відповідно до наданого Позивачем «Розрахунку ціни складових послуг з управління багатоквартирним будинком (кошторис витрат)» (додаток №1 до договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.08.2018 р.), до загальної ціни послуг входить, в т.ч., прибирання прибудинкової території (п. 1.1.); ремонт елементів зовнішнього упорядження, а також ремонт спортивних, дитячих та інших майданчиків (п. 2.1.).
Необґрунтованим є нарахування (відповідно до додатку №1 до договору) за освітлення місць загального користування і підвалів (п. 3.1.).
Відповідач пояснив, що, що нежитлове приміщення магазину має самостійні, незалежні від загальних місць користування входи, та освітлення місць загального користування і підвалів будинку не використовує. Зі сторони входу до нежитлового приміщення, що належать ТОВ «М-42», відсутнє загальне освітлення будинку. І як вже вище зазначалося, з кінця лютого 2022 р. в м. Краматорську впроваджено «світломаскування» і місця загального користування взагалі не освітлювались.
Відповідач не згоден з нарахуванням Позивачем за технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем (п. 1.3.) та обслуговування димовентиляційних каналів (п. 1.6.), оскільки, як зазначалося вище, ТОВ «М-42» уклало окремі договори з інженерно-технічного обслуговування приміщення магазину, що включає:
контроль за технічним станом Об'єкта шляхом проведення планових та позапланових оглядів;
обслуговування інженерних комунікацій і мереж Об'єкта;
проведення необхідного ремонту Об'єкта;
будівельно-монтажні роботи;
електромонтажні роботи;
та інші роботи і послуги, необхідні для належного функціонування Об'єкту.
Тобто фактично Позивачем ці послуги безпосередньо не надавались, але, як і у вищезгаданому випадку з освітленням в період дії «світломаскування», вартість цих послуг безпідставно щомісячно у повному обсязі врахована у загальну суму.
Також, відповідно до п. 2 розділу «Предмет договору» Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.08.2018 р., що наданий Позивачем, «послуга з управління полягає у забезпеченні Управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території».
ТОВ «М-42» не є мешканцем будинку та не є стороною зазначеного договору. Не отримувало послуг за цим договором і, відповідно, не отримувало жодного рахунку та актів виконаних послуг за цим договором.
Раніше ТОВ «М-42» зверталося до ТОВ «УК «Ладіс» (як письмово, так і засобами телефонного зв'язку через диспетчерську службу) щодо проведення невідкладних робіт з усунення аварійних несправностей транзитних комунікацій чи елементів фасаду будинку, то Позивач жодних робіт не проводив, мотивуючи це тим, що між нашими підприємствами не укладено договору та відсутні правовідносини.
Наприклад, у 2019 році ТОВ «М-42» зверталось щодо відновлення аварійної ліпнини на фасаді будинку, обсипання якої становило небезпеку для здоров'я та життя перехожих. У відповідь відповідач отримав лист від ТОВ «УК «Ладіс» № 372 від 18.06.2019 р., де Позивач зазначає, що: «між ТОВ «М-42» та «УК «Ладіс» на теперішній час не укладено договір про відшкодування витрат Управителя по утриманню та обслуговуванню спільного майна співвласників. Відповідно до цього відсутні правовідносини між нашими підприємствами».
У вересні 2021 року ТОВ «М-42» звернулося до ТОВ «УК «Ладіс» з ініціативою щодо укладення договору про відшкодування витрат Управителя на утримання та обслуговування спільного майна співвласників.
Це звернення було оформлене листом № 21/09 від 21.09.2021 року, який було спрямовано на адресу ТОВ «УК «Ладіс».
На це звернення ТОВ «УК «Ладіс» відповіло листом № 591 від 30.09.2021 року, у якому направило для погодження та підписання проект зазначеного договору.
У січні 2022 р. сторони також обмінювались листами щодо умов договору. Останній лист від ТОВ «М-42» на адресу ТОВ «УК «Ладіс» був направлений у лютому 2022 р. (вих. № 01/02 від 01.02.2022 р.). Разом з цим листом ТОВ «М-42» направило договір про відшкодування витрат Управителя по утриманню та обслуговуванню спільного майна співвласників зі змінами, що стосувались, у т.ч., дати укладення договору та набрання чинності, а також переліку складових послуг (копії листа та договору з додатком надаються).
У подальшому жодних відповідей та листів від Позивача на адресу ТОВ «М-42» не надходило, у т.ч. щодо результату розгляду запропонованих змін до договору.
Оскільки Сторонами не було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов, договір про відшкодування витрат Управителя по утриманню та обслуговуванню спільного майна співвласників так і не був підписаний.
Відповідач звертає увагу суду на визначення Позивачем площі приміщення для розрахунку щомісячних нарахувань. Так, відповідно до наданого до позовної заяви розрахунку, площа вказана у розмірі 160,4 кв. м. Ця площа зазначена відповідно до правовстановлюючих документів та була вказана Позивачем у первісному проекті договору договір про відшкодування витрат Управителя по утриманню та обслуговуванню спільного майна співвласників.
Проте частина цієї площі (34,4 кв.м.) - це підвальне приміщення, через яке
проходять загальнобудинкові комунікації з водопостачання, водовідведення тощо, які
до того ж знаходяться в аварійному стані, тож користування підвальним
приміщенням неможливо.
Про це ТОВ «М-42» повідомляло Позивача листом № 18/10 від 18 жовтня 2021 року при погодженні умов договору. З цими доводами Позивач тоді відразу погодився та надіслав проект договору, де площа була зменшена до 126 кв.м. (з загального розміру була виключена площа підвалу).
Тож при погодженні умов договору про відшкодування витрат Управителя по утриманню та обслуговуванню спільного майна співвласників, розбіжностей між Сторонами саме стосовно визначення розміру площі не було.
Проте сума, що вказана у позовній заяві як заборгованість (54 183,00 грн.),
розрахована Позивачем виходячи із площі у розмірі 160,4 кв.м.
З урахуванням вищевикладеного Відповідач вважає позовні вимоги, у т.ч. розрахунок суми заборгованості, необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України, Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про житлово-комунальні послуги», умовами Договору про надання послуг з управління багатоквартирними будинками.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками. У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.
Частиною 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання д
Судом встановлено, що Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 10.08.2018 року № 551 «Про призначення управителя для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради» (далі Рішення № 551) Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» (далі - ТОВ «УК «Ладіс», Позивач) було визначено переможцем та призначено управителем для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради, за переліком згідно з додатком, зокрема багатоквартирного будинку № 2 по вулиці Миколи Леонтовича (Марата).
Особливості порядку укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком встановлені положеннями Закону України № 417-VIII та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 Л1.2017 № 2189-VIII (далі - Закон України №2189-VIII).
Між управляючою компанією, як виконавцем послуг з управління багатоквартирним будинком, та усіма співвласниками будинку, як замовниками (споживачами послуг) укладається один договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Такий договір від імені усіх співвласників підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) зборами співвласників, а у разі обрання управителя органом місцевого самоврядування за конкурсом - відповідною уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.
Рішенням № 551, відповідно до Закону України №417-VIII, уповноважено міського голову Пайкова Андрія Вікторовича підписати Договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Краматорська від імені співвласників у багатоквартирних будинках.
На підставі п. 5 ст. 1 ЗУ № 417 - VIII, співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками в силу прямої вказівки норм частини одинадцятої статті 10, частини п'ятою статті 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та частини першої статті 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є обов'язковими для виконання усіма співвласниками (як фізичними, так і юридичними особами), тобто власниками житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, незалежно від наявності підпису кожного із співвласників на такому договорі.
15 серпня 2018 року ТОВ «УК «Ладіс» уклало договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, зокрема щодо багатоквартирного будинку № 2 по вулиці Миколи Леонтовича (Марата).
Відповідно п.1 Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком управитель зобов'язується надавати Співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - Послуга з управління), що розташований за адресою: м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), 2 (далі - будинок), а Співвласники зобов'язуються оплачувати Управителю Послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Згідно п.3. ст. 10 Закон України № 2189-VIII - ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:
витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;
винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Відповідно до п.9 Розділу «Ціна та порядок оплати Послуги з управління» Договору, ціна Послуги з управління становить 5,63 грн. (в тому числі ПДВ або єдиний податок, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв.метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку, якщо інша розрахункова одиниця послуги не погоджена Сторонами, та включає:
Витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, його поточний ремонт, на оплату послуг щодо енергопостачання спільного багатоквартирного будинку в розмірі 5,4612 грн. відповідно до розрахунку ціни складових послуги з управління багатоквартирного будинку (кошторис витрат), що міститься у додатку 1 до цього договору.
Винагороду Управителю в розмірі 0,1638 грн. на місяць.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 10 Договору плата нараховується щомісяця Управителем та вноситься Співвласником не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Рішення співвласників про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя чи про розірвання договору матеріали справи не містять, у зв'язку з чим договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.08.2018 є чинним.
Порядок надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що здійснюється управителем на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі - договір управління), укладеного відповідно до Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «;Про житлово-комунальні послуги» визначено Правилами надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712 (далі - Правила).
Пунктом 29 Правил передбачено, що плата за послугу з управління вноситься щомісяця до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інший порядок та строки не визначені договором управління. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Ціна послуги з управління визначається за домовленістю сторін, а у разі визначення управителя на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або іншим органом - суб'єктом владних повноважень, якому делеговано функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу (п.31 Правил).
Ціна послуги з управління встановлюється договором управління з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором управління, та включає: витрати на утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису; винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін (п.32 Правил).
Відповідно до інформаційної довідки № 451590220 від 11.11.2025 року, Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «М-42» є власником нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), 2, загальна площа нежитлового приміщення складає 160,4 м2.
Отже, щомісячна вартість Послуги з управління за Договором складає: 160,4м2 х 5,63 грн. = 903,05 грн.
Упродовж періоду з 01 листопада 2018 року по 01 листопада 2025 року Відповідач не здійснив повної оплати послуг з управління багатоквартирним будинком, передбачених Договором, унаслідок чого сформувалася заборгованість у розмірі 54 183,00 грн, що підтверджується довідкою про заборгованість.
Щодо заперечень Відповідача
Обґрунтовуючи свої заперечення Відповідач пояснив, що, що нежитлове приміщення магазину має самостійні, незалежні від загальних місць користування входи, та освітлення місць загального користування і підвалів будинку не використовує.
Проте, суд звертає увагу, що за положеннями частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", згідно якого, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Як визначено в ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Згідно ч. 2 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Статтею 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Системний аналіз приписів статей 10, 13, 15, 16, 17, 20, 23 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє зробити висновок про те, що зазначений закон передбачає комплекс взаємопов'язаних прав та обов'язків власників квартир та об'єднання співвласників, які в кінцевому мають забезпечити належне функціонування та утримання співвласниками житлового будинку їхньої спільної часткової власності. Зокрема, праву об'єднання в особі його загальних зборів, на встановлення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів (ст. 10, 16 Закону) кореспондує обов'язок співвласника виконувати рішення статутних органів об'єднання, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, частка яких визначається пропорційно до загальної площі квартири (статті 15, 20 Закону).
У відповідності до положень частини 4 статті 319 Цивільного кодексу України власність зобов'язує.
Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 322 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною 2 статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном (стаття 360 Цивільного кодексу України).
Таким чином, згідно з положеннями статей 360, 382 Цивільного кодексу України, статей 7, 15, 17, 20 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об'єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов'язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов'язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 7, частини 1-3 статті 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно з інформаційною довідкою № 451590220 від 11 листопада 2025 року, Товариству з обмеженою відповідальністю «М-42» на праві власності належить нежитлове приміщення, розташоване за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), буд. 2, загальною площею 160,4 м?.
Сторонами не заперечуються, що нежитлове приміщення Товариства «М-42» площею 160,4 м? є частиною багатоквартирного будинку за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), буд. 2, і це приміщення було запроектовано та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі об'єктів державної власності як самостійний об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення.
Пунктом 3 частини 1 статті Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майно.
Отже, з огляду на те, що ТОВ «М-42» є власником нежитлового приміщення у житловому багатоквартирному будинку, співвласниками якого 15 серпня 2018 року було укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з управителем - ТОВ «УК «Ладіс», на Відповідача покладається обов'язок дотримуватися умов такого договору та, відповідно, здійснювати оплату житлово-комунальних послуг у порядку і з урахуванням вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Що стосується доводів Відповідача про відсутність доказів надання послуг з управління багатоквартирним будинком, господарський суд зазначає, що такі докази наявні у матеріалах справи. Зокрема, ними є Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 15.08.2019 року, яким визначено перелік обов'язків управителя, що відповідає положенням пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а також умови щодо ціни та порядку оплати послуги з управління. Відповідно до зазначеного Договору вартість послуги з управління становить 5,63 грн (у тому числі ПДВ або єдиний податок, у разі якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку, якщо інша розрахункова одиниця не погоджена сторонами. До складу цієї ціни включено витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, його поточний ремонт, а також оплату послуг з енергопостачання місць загального користування у розмірі 5,4612 грн згідно з розрахунком складових ціни послуги з управління (кошторисом витрат), наведеним у додатку 1 до Договору, а також винагороду управителю у розмірі 0,1638 грн на місяць. Крім того, факт надання послуг та невиконання Відповідачем обов'язку з їх оплати підтверджується довідкою про заборгованість ТОВ «М-42» за період з 01 листопада 2018 року по 01 листопада 2025 року.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг.
За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.
Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.
Разом з тим, відповідач не надав суду доказів направлення відповідних претензій до позивача, щодо ненадання послуги з утримання будинку та прибудинкової території за спірний період.
Оскільки послуги позивача надаються відповідачу не з утримання належного йому на праві власності нежитлового приміщення, а з управління багатоквартирним будинком в цілому, то відповідно відповідач в силу статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" зобов'язаний пропорційно займаній площі відшкодовувати витрати позивача на ці послуги.
Згідно положень статті 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Виходячи з норм ст. 526 Цивільного кодексу (далі - ЦК) зобов'язання мають виконуватися сторонами належним чином згідно з умовами договору, вимогами кодексів та інших актів законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту чи інших вимог, які традиційно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх необхідних заходів для належного виконання нею зобов'язань.
Умовами Договору від 15.08.2018 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Миколи Леонтовича (Марата), буд. 2 визначено перелік робіт з обслуговування та утримання багатоквартирного будинку, об'єм та періодичність виконання цих послуг. В той же час за умовами цього Договору надання управителем окремих підтверджуючих документів щодо виконання послуг з обслуговування не передбачено.
У даній справі між сторонами укладено Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, в якому передбачено зобов'язання управителя виконувати належним чином житлові послуги (здійснювати обов'язки, визначені пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"), перелік, вимоги до якості та вартість яких визначено в додатках до договору, а споживачу, в свою чергу, надано право в будь-який час перевіряти кількість, об'єм та якість зазначених послуг і покладено обов'язок своєчасно оплатити ці послуги.
Станом на дату вирішення спору по суті відповідач не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували повну чи часткову сплату вказаної заборгованості,
З огляду на викладене, господарський суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості за послуги по утриманню будинку і прибудинкової територій у розмірі 54 183,00 грн.
Статтею13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи викладене, дослідивши умови договорів, приписи законів і нормативно-правових актів, надавши належну юридичну оцінку всім доказам, на які посилалися позивач та відповідач як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М-42» (84301, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Двірцева, будинок 23, код ЄДРПОУ 42573693) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» (84331, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Наді Курченко, будинок 17; код ЄДРПОУ 40872929; розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК») суму заборгованості за послугу з управління багатоквартирним будинком в сумі 54 183,00 грн за період з 01 листопада 2018 року по 01 листопада 2025 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М-42» (84301, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Двірцева, будинок 23, код ЄДРПОУ 42573693) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» (84331, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Наді Курченко, будинок 17; код ЄДРПОУ 40872929; на поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК») судовий збір в сумі 3 028,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 09.02.2026.
Суддя Е.В. Зекунов