вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"28" січня 2026 р. Cправа № 902/1347/25
Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни, за участю секретаря судового засідання Багулової Є.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Хмільницької міської ради, 22000, Вінницька обл., місто Хмільник, вулиця Столярчука, будинок 10, ідентифікаційний код юридичної особи 04051247
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут", 50004, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вул. Старовокзальна, будинок 16, ідентифікаційний код юридичної особи 33938095
про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною у редакції позивача
за участю представників:
від позивача - Буликова Н.А., у порядку самопредставництва
від відповідача - адвокат Страх Є.О., згідно ордеру
До Господарського суду Вінницької області 29.09.2025 надійшла позовна заява № 1642/01-19 від 24.09.2025 (вх. № 1438/25 від 29.09.2025) Хмільницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" про визнання додаткової угоди до договору оренди землі від 25.05.2006 року (зі змінами), зареєстрований у ДЗК 13.06.2006 року за № 0406830000003 укладеною у редакції позивача.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.09.2025 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.
Ухвалою від 06.10.2025 суд постановив позовну заяву №1642/01-19 від 24.09.2025 (вх. № 1438/25 від 29.09.2025) Хмільницької міської ради залишити без руху із встановленням позивачу строку та способу усунення недоліків позовної заяви.
09.10.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків №б/н від 09.10.2025 (вх. № 01-34/10896/25 від 09.10.2025) з додатками.
Ухвалою від 14.10.2025 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 902/1347/25, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 04.11.2025 о 14:00 год.
04.11.2025 до суду від позивача надійшло клопотання № б/н від 04.11.2025 (вх. № 01-34/11939/25 від 04.11.2025) про відкладення розгляду справи.
Ухвалою від 04.11.2025 судом відкладено підготовче засідання у справі № 902/1347/25 на 02.12.2025 об 11:00 год.
Ухвалою від 02.12.2025 судом закрито підготовче провадження у справі № 902/1347/25 та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 08.01.2026 року о 10:00 год.
07.01.2026 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення № б/н від 07.01.2025 (вх. № 01-34/153/26 від 07.01.2026).
У судовому засіданні 08.01.2026 суд постановив ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи № 902/1347/25 по суті до 11:00 28.01.2026, яку занесено до протоколу судового засідання.
09.01.2026 до суду від позивача надійшла заява № б/н від 09.01.2026 (вх. № 01-34/212/26 від 09.01.2026) із поясненнями по суті спору.
27.01.2026 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення № б/н від 27.01.2026 (вх. № 01-34/894/26 від 27.01.2026).
На визначену судом дату у судове засідання з'явився представник позивача та представник відповідача.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, у задоволенні позову просив відмовити.
За наслідком розгляду справи у судовому засіданні 28.01.2026 року суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення та повідомив час проголошення вступної та резолютивної частин рішення в межах цього судового засідання.
На оголошення вступної та резолютивної частин рішення сторони не з'явилися, у зв'язку з чим вступна та резолютивна частина рішення долучена до матеріалів справи без його проголошення.
Суть спору:
Хмільницька міська рада звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" про визнання додаткової угоди до договору оренди землі від 25.05.2006 року (зі змінами), зареєстрованого у ДЗК 13.06.2006 року за № 0406830000003 укладеною у редакції позивача.
За змістом преамбули угоди про внесення змін до договору оренди землі від 25.06.2006 року, укладеного між Літинською районною державною адміністрацією та ТОВ «Дельтафрут», право зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 05.09.2017 р., 06.09.2017 р., номер запису про інше речове право 40082909, 40079053, 40079558, 40080504, 40081666, яку позивач просить визнати укладеною у запропонованій ним редакції, зміни до договору оренди землі внесені Хмільницькою міською радою на підставі рішень сесій Хмільницької міської ради: 9 сесії 8 скликання №393 від 26 березня 2021 року, 14 сесії 8 скликання №575 від 24 червня 2021 року (далі - угода).
За змістом пункту 1 угоди, яку позивач просить визнати укладеною у редакції позивача, позивачем внесено зміни до умов договору у частині найменування орендодавця та визначено орендодавцем Хмільницьку міську раду, 22000, Вінницька обл., місто Хмільник, вулиця Столярчука, будинок 10, ідентифікаційний код юридичної особи 04051247.
За пунктом 2 угоди позивач просить пункт 2 договору викласти у редакції позивача: "земельна ділянка загальною площею 790,8300 га, у тому числі у тому числі:
- площею 560,4368 га кадастровий номер 0522483400:02:000:0214;
- площею 51,0975 га кадастровий номер 0522483400:01:000:0719;
- площею 10,9200 га кадастровий номер 0522483400:01:000:0081;
- площею 30,8000 га кадастровий номер 0522483400:01:000:0080;
- площею 497992 га кадастровий номер 0522483400:02:000:0212;
- площею 87,7765 га, яка не внесена до бази Державного земельного кадастру, що
розташовані за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (територія колишньої Кожухівської сільської ради)".
У пункті 3 угоди позивач запропонував у тексті договору замінити форму власності земельної ділянки з " державна" на "комунальна".
Відповідно до пункту 4 угоди позивач просив викласти пункт 5 договору у новій редакції, у якому наведено перелік земельних ділянок (площа, кадастрові номери) та їх нормативно-грошову оцінку згідно витягів сформованих від 02.09.2025 року.
Згідно пункту 5 угоди позивачем зазначено, що у частині розрахунку орендної плати застосовувати 8% від нормативної грошової оцінки.
За змістом пункту 6 угоди позивачем запропоновано пункт 9 договору доповнити словами: "Орендна плата вноситься орендарем у терміни передбачені Податковим кодексом України у грошовій формі, яка складає всього на рік в сумі 2 042 091,17 грн (два мільйони сорок дві тисячі дев'яносто одна гривня 17 копійок)".
Згідно з пунктом 7 угоди позивачем викладено зміни до пункту 10 договору із зазначенням розрахунку обчислення розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності (із застосуванням 8% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок).
На обґрунтування позовних вимог позивач послався на перебування у користуванні на умовах оренди ТОВ "Дельтафрут" земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 796.278 га, що розташовані на території Хмільницької міської територіальної громади (територія колишньої Кожухівської сільської ради).
За твердженням позивача земельні ділянки загальною площею 790,83 га перебувають у користуванні на умовах оренди ТОВ "Дельтафрут" за договором оренди землі укладеним 25.05.2006 року, терміном на 35 років та зареєстрованим Вінницькій РФ ДП "Центр ДЗК" 13.06.2006 року за № 0406834000003.
Позивач зазначив, що на підставі цього договору зареєстровано 5 земельних ділянок (площею 560,4368 га з кадастровим номером 0522483400:02:000:0214; площею 49,7992 га з кадастровим номером 0522483400:02:000:0212; площею 51,0975 га з кадастровим номером 0522483400:01:000:0719; площею 30,8000 га з кадастровим номером 0522483400:01:000:0080; площею 10,9200 га з кадастровим номером 0522483400:01:000:0081).
Позивач зауважив, що з 27 травня 2021 року на підставі Закону України №1423-ІХ земельні ділянки державної власності, розташовані за межами населених пунктів і не передані в інше користування, перейшли у комунальну власність відповідних територіальних громад. Відтак, вказані земельні ділянки перейшли у комунальну власність Хмільницької міської територіальної громади в особі Хмільницької міської ради.
За твердженням позивача, ставши розпорядником спірних земельних ділянок згідно вимог вказаного закону, Хмільницькою міською радою було прийнято рішення 9 сесії 8 скликання №393 від 26.03.2021 "Про внесення змін до договорів оренди землі на території Хмільницької міської територіальної громади", яким приведено у відповідність сторону орендодавця до договорів оренди земельних ділянок комунальної власності та рішення 14 сесії 8 скликання №575 від 24.06.2021 року "Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади".
Згідно з рішенням міської ради №575 від 24.06.2021 року, останньою встановлено ставки орендної плати за користування земельними ділянками, що розташовані на території Хмільницької міської територіальної громади. Для земель із цільовим призначенням 01.01 "Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" встановлено ставку орендної плати у розмірі 8%, що підлягає застосуванню до всіх чинних договорів оренди з 01.01.2022 року.
Позивач, з посиланням на пункт 10 договору оренди земельних ділянок зауважив, що сторони підписавши договір оренди землі погодились, що орендна плата здійснюється з урахуванням коефіцієнту індексації. За змістом пункту 12 договорів вказано, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розмірів земельного податку.
Позивач стверджує, що виконавчими органами Хмільницької міської ради неодноразово направлялися до ТОВ "Дельтафрут" письмові пропозиції щодо укладення додаткових угод про внесення змін до діючих договорів оренди з метою приведення умов оренди у відповідність до чинного законодавства та рішень органу місцевого самоврядування.
Натомість, ТОВ "Дельтафрут" запропоновані додаткові угоди не підписало; альтернативної редакції чи обґрунтованої відмови в укладені додаткових угод не надало; відповідач продовжує користуватися землею; орендну плату сплачує не у повному обсязі (за попередніми ставками), що на переконання позивача суперечить інтересам територіальної громади та призводить до недоотримання значних сум до бюджету.
Позивач стверджує про надіслання 03.09.2025 року претензії №2 №1517/01-19 Товариству з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" з вимогою термінового укладення угоди про внесення змін до договору оренди комунальних земельних ділянок, які перебувають у користуванні ТОВ "Дельтафрут" разом з двома підписаними радою примірниками додаткової угоди, які відповідачем не були підписані та повернені позивачу.
Наведені обставини стали підставою для звернення позивача із цим позовом до суду.
Відповідач відзиву на позову не подав. У додаткових поясненнях від 07.01.2026 заперечив щодо заявлених позовних вимог, зазначив, що претензії, додаткові угоди від позивача на адресу відповідача не надходили; кореспонденція відповідачем направлялась не за адресою місцезнаходження відповідача згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідач стверджує, що визначений у проекті додаткової угоди до договору оренди землі розмір орендної плати - збільшений майже у чотири рази, що на його переконання не відповідає принципам розумності та справедливості, вільної та взаємної згоди вибору основних умов договору, таких як розмір оренди та порядок її сплати.
Водночас, на переконання відповідача визначена договором оренди земельної ділянки від 25.05.2006 року орендна плата у повному обсязі відповідає встановленому положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розміру орендної плати, так як являється більшою за 0,3 відсотка нормативної грошової оцінки. Крім того, за твердженням відповідача позивачем до позовної заяви не надано укладену між сторонами додаткову угоду від 2013 року, якою були внесені зміни до договору в частині НГО та розміру орендної плати та зміни відповідно до якої набули з 01.01.2013 року.
Відповідач зауважив, що орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється ПК України, а порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі, укладеному між сторонами спору.
На переконання відповідача, рішення Хмільницької міської ради №575 від 24.06.2021 року, яким встановлено ставки орендної плати за користування земельними ділянками, що розташовані на території Хмільницької міської територіальної громади в розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є законодавчою зміною орендної плати. Договором оренди землі від 25.05.2006 року не передбачено такої підстави для внесення змін до договору щодо розміру (ставки) орендної плати, як прийняття відповідного рішення орендодавцем, який є органом місцевого самоврядування.
За твердженням відповідача, рішення органу місцевого самоврядування не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями встановлювати граничні (мінімальний та максимальний) розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, бо такі ставки встановлюються, з урахуванням правової природи орендної плати як загальнодержавного податку у ПК України.
Також, з посиланням на висновки Великої Палати Верховного Суду відповідач зауважив, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
З урахуванням наведеного, відповідач просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Позивач у запереченнях на додаткові пояснення від 09.01.2026 зазначив, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною, що передбачено пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України; на переконання позивача встановлення ставок орендної плати рішенням Хмільницької міської ради здійснено у межах граничних розмірів, визначених Податковим кодексом України, що не порушує прав відповідача та не є односторонньою зміною умов договору, а є виконанням обов'язкових норм чинного законодавства.
Позивач зазначив, що відсутність укладеної додаткової угоди унеможливлює належний контроль за виконанням умов договору, створює ризик виникнення спорів щодо правильності нарахування орендної плати та суперечить принципам правової визначеності та добросовісності сторін договірних правовідносин.
Також, на переконання позивача посилання відповідача на те, що орендна плата сплачується з урахуванням актуальної нормативної грошової оцінки, не спростовує позовних вимог, оскільки предметом спору є не факт сплати, а відмова від оформлення змін до договору оренди землі у встановленому законом порядку.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
25 травня 2006 року між Літинською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" (далі орендар, відповідач) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір оренди) (т. 1 а.с. 9-11).
Відповідно до абзацу 1 розділу "Предмет договору" договору орендодавець Літинська районна державна адміністрація, за розпорядженням від 24 травня 2006 року № 230 надає, а орендар ТОВ "Дельтафрут" приймає в довгострокове платне користування на умовах оренди земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами с. Кожухів, Кожухівської сільської ради, Літинського району, Вінницької області.
Пунктом 2 договору сторони визначили, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 790,83 га, в тому числі: ріллі - 15,5 га; садів - 492,35 га, сіножаті - 12,9 га, пасовище - 47,5 га, під господарськими будівлями і дворам - 3,6 га, під господарськими шляхами і прогонами 13,1 га, в стадії меліоративного будівництва та відновлення родючості 137,2 га , лісосмуги - 18,2 га , чагарники 47,28 га , яри - 1,0 га, ставки - 2,2 га, із земель запасу сільської ради.
Відповідно до пункту 3 договору на земельній ділянці знаходяться багаторічні, насадження різного складу та віку, господарські будівлі, що належать на праві власності підприємству, а також інші об'єкти інфраструктури.
Згідно з пунктом 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6943322 гривень станом на 01.01.2006.
За умовами пункту 8 договору сторони визначили, що договір укладено на 35 (тридцять п'ять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктом 9 договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 20 гривень за землі під садом та ріллею, за інші землі 8 гривень за 1 га в рік. Грошова (орендна) плата вноситься на рахунки Кожухівської сільської ради, або ж на рахунки, що уточнюються в момент сплати орендної плати.
Відповідно до пункту 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно з пунктом 11 договору орендна плата вноситься орендарем 2 рази в рік, до 15 серпня та до 15 листопада рівними частками або передоплатою, але не більше ніж за один рік.
За змістом пункту 12 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Ініціювання питання перегляду розміру орендної плати може відбуватися як зі сторони орендодавця, так і зі сторони орендаря, про що сторони зобов'язані повідомити одне одного у письмовій формі не пізніше як за 30 днів.
Згідно пункту 13 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 14 договору).
Відповідно до пункту 16 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення технічної документації із землеустрою щодо оформлення земельної ділянки.
Пунктом 31 договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до пункту 34 договору перехід права на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (пункт 38 договору).
Договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Вінницькій регіональній філії "Центру ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.06.2006 за № 040683400003.
05 вересня 2011 року між Літинською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" підписано зміни до договору оренди земельної ділянки від 13.06.2006 зареєстрованого за № 040683400003 (т. 1 а.с. 12-13 зворот).
Відповідно до пункту 1 вказаних змін сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: під багаторічними насадженнями - 65 грн за 1 га, під землями в стадії меліоративного будівництва та відновлення родючості - 55 грн за 1 га, рілля та під водою 300 грн за 1 га, під господарськими будівлями та дворами 628,32 грн за 1 га, інші угіддя - 10 грн за 1 га в рік, або 48520,50 грн в рік.
Згідно зі змінами до договору оренди земельної ділянки від 13.06.2006 зареєстрованого за № 040683400003 підписаними між Літинською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" у 2013 році сторонами погоджено внесення змін до договору у частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати за орні землі (рілля) (т. 1 а.с. 102).
За змістом внесених змін сторонами погоджено викласти пункт 5 договору у такій редакції - нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10223349,15 грн (десять мільйонів двісті двадцять три тисячі триста сорок дев'ять гривень 15 копійок, у тому числі: рілля - 293523,5 грн (двісті дев'яносто три тисячі п'ятсот двадцять три гривні 50 копійок), багаторічні насадження - 7603361,05 грн (сім мільйонів шістсот три тисячі триста шістдесят одна гривня 05 копійок), землі в стадії меліоративного будівництва та відновлення родючості (як сад) -21 18779,6 грн (два мільйони сю вісімнадцять тисяч сімсот сімдесят дев'ять гривень 60 копійок), сіножаті - 51600 грн (п'ятдесят одна тисяча шістсот гривень 00 копійок), пасовище - 156085 грн (сто п'ятдесят шість тисяч вісімдесят п'ять гривень 00 копійок) станом на 01 січня 2013 року.
Також у вказаних змінах сторонами погоджено пункт 9 договору викласти у такій редакції - орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 54428,55 гривень (п'ятдесят чотири тисячі чотириста двадцять вісім гривень 55 копійок) в рік, у тому числі: 568 гривень за 1 га в рік за - землі під ріллею, або 8804 гривень (вісім тисяч вісімсот чотири гривні 00 коп.) в рік, що становить 3 % від нормативно грошової оцінки; 65 грн за 1 га в рік за землі під багаторічними насадженнями, або 32002,75 грн (тридцять дві тисячі дві гривні 75 копійок) в рік, 55 грн за 1 га в рік за землі в стадії меліоративного будівництва та відновлення родючості, або 7546 грн (сім тисяч п'ятсот сорок шість гривень) в рік, 320 грн за 1 га в рік за землі під водою, або 704 грн (сімсот чотири гривні 00 копійок) в рік, 1103,33 грн за 1 га в рік під господарськими будівлями та дворами, або 3972 грн (три тисячі дев'ятсот сімдесят дві гривні 00 копійок) в рік, 10 грн за 1 га в рік за інші угіддя, або 1 399,8 грн (одна тисяча триста дев'яносто дев'ять гривень 80 копійок ) в рік.
За змістом змін 2013 року сторонами погоджено пункт 5 та пункт 9 договору оренди земельної ділянки від 13 червня 2006 року вважати такими, що до них внесено зміни. Зміни до договору оренди набирають чинності з 01.01.2013 року.
25 березня 2021 року Хмільницькою міською радою на 9 сесії 8 скликання ухвалено рішення №393 від 26.03.2021 "Про внесення змін до договорів оренди землі на території Хмільницької міської територіальної громади" (т. 1 а.с. 14-16).
Згідно з пунктом 1 рішення №393 від 26.03.2021 Хмільницькою міською радою вирішено внести зміни до договорів оренди землі згідно додатку 1, а саме: у тексті договорів орендодавця визначити: Хмільницька міська рада, місцезнаходження: місто Хмільник, Вінницької області, вул. Столярчука, 10, в особі міського голови Юрчишина Миколи Васильовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; у тексті договорів замінити форму власності земельних ділянок з "державна" на "комунальна".
До додатку 1 до рішення внесено відомості щодо переданих ТОВ "Дельтафрут" (ідентифікаційний код юридичної особи 33938095) в оренду земельних ділянок (01.01), зокрема земельна ділянка з кадастровим номером 0522483400:03:000:0679, що знаходиться у с. Кожухів, вул. Шляхова, 4, площею 0,2456 га; земельна ділянка з кадастровим номером 0522483400:03:000:0680, що знаходиться у с. Кожухів, вул. Шляхова, 6, площею 5,2024 га; земельні ділянки з кадастровими номерами 0522483400:02:000:0214, площею 560,4368 га, 0522483400:01:000:0719, площею 51,0975 га, 0522483400:01:000:0081, площею 10,9200 га, 0522483400:01:000:0080, площею 30,8000 га, 0522483400:02:000:0212, площею 49,7992 га та земельна ділянка з відсутнім кадастровим номером, загальною площею 790,83 га, що знаходяться за межами Кожухівської сільської ради.
24 червня 2021 року на 14 сесії 8 скликання Хмільницькою міською радою ухвалено рішення №575 від 24.06.2021 року "Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади" (т. 1 а.с. 17-29).
Відповідно до пункту 1 рішення Хмільницької міської ради № 575 від 24.06.2021 року міською радою вирішено встановити податок на майно на території Хмільницької міської територіальної громади - ставки орендної плати за землю, згідно з додатком 9.
За змістом додатку 9 до рішення 14 сесії 8 скликання від 24.06.2021 № 575 до адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія вказаного рішення віднесено Хмільницьку міську територіальну громаду у Хмільницькому районі Вінницької області та, зокрема, село Кожухів у складі Хмільницької міської територіальної громади у Хмільницькому районі Вінницької області (код згідно КОАТУУ 0522483401). Ставки вводяться в дію з 01 січня 2022 року.
Згідно з розділом 1 додатку 9 до рішення 14 сесії 8 скликання від 24.06.2021 № 575 ставка орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб за землі сільськогосподарського призначення 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 8,000%.
24.12.2021 Хмільницькою міською радою сформовано повідомлення №3345/01-18 щодо укладення угоди про внесення змін до договорів оренди землі (т. 1 а.с. 30-32).
У вказаному повідомленні Хмільницькою міською радою повідомлено ТОВ "Дельтафрут" про прийняття міською радою рішення 9 сесії 8 скликання №393 від 26.03.2021 року "Про внесення змін до договорів оренди землі на території Хмільницької міської територіальної громади" та рішення 14 сесії 8 скликання від 24.06.2021 року №575 "Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади" відповідного до якого змінено ставки орендної плати за землю з 01.01.2022 року; про те, що Хмільницька міська рада стала розпорядником земельних ділянок, зокрема земельних ділянок з кадастровими номерами 0522483400:02:000:0214, 0522483400:01:000:0719, 0522483400:01:000:0081, 0522483400:01:000:0080, 0522483400:02:000:0212 та про необхідність приведення у відповідність договорів оренди землі.
Повідомлення №3345/01-18 від 24.12.2021 та угоди про внесення змін до договорів оренди було надіслано міською радою ТОВ "Дельтафрут" за адресою: 04073, вул. Семена Скляренка, 1-А, м. Київ (т. 1 а.с 31).
Як зазначено позивачем у позовній заяві повідомлення №3345/01-18 від 24.12.2021 не було вручено адресату, а тому 26.02.2022 повідомлення та два примірника угоди про внесення змін до договору оренди було вручено заступнику директора товариства, про що свідчить відповідний розпис на цьому повідомленні.
Із матеріалів справи вбачається, що 03 вересня 2025 Хмільницькою міською радою було надіслано ТОВ "Дельтафрут" за адресою: 04073, вул. Семена Скляренка, 1-А, м. Київ претензію № 2 та угоду про внесення змін до договору оренди землі від 25.06.2006 (т. 1 а.с. 34-37).
У претензії Хмільницькою міською радою повідомлено ТОВ "Дельтафрут" про те, що у користуванні на умовах оренди товариства перебувають земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зокрема земельні ділянки з кадастровими номерами 0522483400:02:000:0214, 0522483400:01:000:0719, 0522483400:01:000:0081, 0522483400:01:000:0080, 0522483400:02:000:0212; про прийняття міською радою рішення 9 сесії 8 скликання №393 від 26.03.2021 року "Про внесення змін до договорів оренди землі на території Хмільницької міської територіальної громади" та рішення 14 сесії 8 скликання від 24.06.2021 року №575 "Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади" відповідного до якого змінено ставки орендної плати за землю з 01.01.2022 року та про необхідність укладення додаткових угод до договору оренди землі.
Як убачається із інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.10.2025 року № 446746708 до Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.01.2021 внесено відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:01:000:0081, площею 10,92 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2267220805248) за Хмільницькою міською радою з часткою власності 1. До реєстру за номером запису про інше речове право 40079558 також внесено такі відомості: вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки, документи подані для державної реєстрації - договір оренди земельної ділянки від 25.05.2006, строк дії - договір укладено строком на 35 років, відомості про суб'єкта іншого речового права: орендодавець - Хмільницька міська рада, орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут", перенесено із запису 22182708, орендна плата щорічно становить 20 гривень за землі під садом та ріллею, за інші землі 8 гривень за 1 га, земельна ділянка площею 10,9200 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а.с. 54).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.10.2025 року № 446746498 до Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.01.2021 внесено відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:01:000:0080, площею 30,8 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2267277105248) за Хмільницькою міською радою з часткою власності 1. До реєстру за номером запису про інше речове право 40080455 також внесено такі відомості: вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки, документи подані для державної реєстрації - договір оренди земельної ділянки від 25.05.2006, строк дії - договір укладено строком на 35 років, відомості про суб'єкта іншого речового права: орендодавець - Хмільницька міська рада, орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут", перенесено із запису 22179760, орендна плата щорічно становить 20 гривень за землі під садом та ріллею, за інші землі 8 гривень за 1 га, земельна ділянка площею 30,8000 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а.с. 55).
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.10.2025 року № 446746406 до Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.01.2021 внесено відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:01:000:0719, площею 51,0975 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2267200205248) за Хмільницькою міською радою з часткою власності 1. До реєстру за номером запису про інше речове право 40079053 також внесено такі відомості: вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки, документи подані для державної реєстрації - договір оренди земельної ділянки від 25.05.2006, строк дії - договір укладено строком на 35 років, відомості про суб'єкта іншого речового права: орендодавець - Хмільницька міська рада, орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут", перенесено із запису 22190091, орендна плата щорічно становить 20 гривень за землі під садом та ріллею, за інші землі 8 гривень за 1 га, земельна ділянка площею 51,0975 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а.с. 56).
За змістом інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.10.2025 року № 446745901 до Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.01.2021 внесено відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:02:000:0214, площею 560,4368 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2267395305248) за Хмільницькою міською радою з часткою власності 1. До реєстру за номером запису про інше речове право 40082867 також внесено такі відомості: вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки, документи подані для державної реєстрації - договір оренди земельної ділянки від 25.05.2006, строк дії - договір укладено строком на 35 років, відомості про суб'єкта іншого речового права: орендодавець - Хмільницька міська рада, орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут", перенесено із запису 22189587, орендна плата щорічно становить 20 гривень за землі під садом та ріллею, за інші землі 8 гривень за 1 га, земельна ділянка площею 560,4368 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а.с. 57).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.10.2025 року № 446746275 до Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.01.2021 внесено відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:02:000:0212, площею 49,7992 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2267335805248) за Хмільницькою міською радою з часткою власності 1. До реєстру за номером запису про інше речове право 40081624 також внесено такі відомості: вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки, документи подані для державної реєстрації - договір оренди земельної ділянки від 25.05.2006, строк дії - договір укладено строком на 35 років, відомості про суб'єкта іншого речового права: орендодавець - Хмільницька міська рада, орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут", перенесено із запису 22188514, орендна плата щорічно становить 20 гривень за землі під садом та ріллею, за інші землі 8 гривень за 1 га, земельна ділянка площею 49,79992 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а.с. 58).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Предметом спору у цій справі є матеріально-правова вимога позивача до відповідача про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у редакції позивача.
Відповідно до статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин.
Частиною 4 статті 236 ГПК України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склалися між сторонами суд враховує таке.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Приписами пункту 6 частини 2 статті 16 ЦК України передбачено, що одним із способів захисту порушеного права є зміна правовідношення.
Відповідно до статті 11 ЦК України договір є однією з підстав виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 626 ЦК України).
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 ЦК України).
Положеннями статті 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони у належній формі досягли згоди з усіх істотних умов.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Положеннями частини 9 статті 93 Земельного кодексу України, частини 2 статті 792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
За змістом статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (частина 1 статті 5 названого Закону).
Положеннями статті 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до приписів статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Положеннями частин 1-3 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
З наведених норм права вбачається, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Згідно підпункту 270.1.2. пункту 270.1. ПК України об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 271.1.1. пункту 271.1. ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктом 288.1 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно пункту 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
За приписами підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
У підпункті 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України визначено, що річна сума орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Судом установлено, що за умовами пункту 9 договору оренди земельної ділянки у редакції додаткової угоди 2013 року сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 54428,55 гривень (п'ятдесят чотири тисячі чотириста двадцять вісім гривень 55 копійок) в рік, у тому числі: 568 гривень за 1 га в рік за - землі під ріллею, або 8804 гривень (вісім тисяч вісімсот чотири гривні 00 коп.) в рік, що становить 3 % від нормативно грошової оцінки; 65 грн за 1 га в рік за землі під багаторічними насадженнями, або 32002,75 грн (тридцять дві тисячі дві гривні 75 копійок) в рік, 55 грн за 1 га в рік за землі в стадії меліоративного будівництва та відновлення родючості, або 7546 грн (сім тисяч п'ятсот сорок шість гривень) в рік, 320 грн за 1 га в рік за землі під водою, або 704 грн (сімсот чотири гривні 00 копійок) в рік, 1103,33 грн за 1 га в рік під господарськими будівлями та дворами, або 3972 грн (три тисячі дев'ятсот сімдесят дві гривні 00 копійок) в рік, 10 грн за 1 га в рік за інші угіддя, або 1 399,8 грн (одна тисяча триста дев'яносто дев'ять гривень 80 копійок ) в рік.
Спір у цій справі виник з приводу внесення у судовому порядку змін до договору оренди земельної ділянки у формі угоди, яку позивач просить визнати укладеною у запропонованій ним редакції.
У проекті угоди про внесення змін до договору оренди земельної діялнки, яку позивач просить визнати укладеною у його редакції, позивачем викладені зміни, зокрема щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розміру (ставки орендної плати) та порядку сплати орендної плати.
За запропонованими змінами до договору, які викладені позивачем в угоді, позивачем у частині розрахунку орендної плати встановлено ставку орендної плати у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки.
Згідно з пунктом 7 угоди позивачем викладено зміни до пункту 10 договору із зазначенням розрахунку обчислення розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності (із застосуванням 8% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок).
В якості підстави для внесення змін до договору оренди землі позивач послався на рішення 14 сесії 8 скликання Хмільницької міської ради від 24.06.2021 № 575, яким за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб за землі сільськогосподарського призначення 01.01 - із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва встановлено ставку орендної плати у розмірі 8,000 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо підстав для внесення змін до договору, зокрема в частині зміни ставки та розміру орендної плати судом враховано таке.
Відповідно до положень статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно з частинами 1-2 статті 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин 1-2 статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.
У постанові від 31.08.2022 у справі № 910/15264/21 Верховний Суд виснував, що внесення змін до договору за рішенням суду є виключною мірою, яка пов'язана з втручанням суду в свободу договору, господарську діяльність сторін, і таке втручання може відбуватися лише у разі виникнення значного і вочевидь несправедливого дисбалансу між інтересами сторін внаслідок зміни обставин.
За змістом статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, із сукупного аналізу статей 632, 651 ЦК України, статті 30 Закону України "Про оренду землі" слідує, що зміна умов договору оренди землі, зокрема у частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін, а за відсутності такої згоди договір може бути змінено за рішенням суду лише у випадках, передбачених умовами договору або в силу закону.
Тобто, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із зазначенням такого розміру орендної плати в договорі оренди.
Положеннями пункту 12 договору оренди сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
За змістом пункту 12 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 31 договору оренди визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Приймаючи до уваги, що за приписами пункту 288.5 статті 288 ПК України, статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то з урахуванням умов договору оренди земельної ділянки підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 12 Земельного кодексу України до переліку повноважень міських рад у галузі земельних відносин не належить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження з огляду на положення статті 288 ПК України належать органу законодавчої влади в Україні - Верховній Раді України.
Суд зауважує, що орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку (орендної плати), мінімальний та максимальний розмір якої визначено ПК України та враховувати, що порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі укладеному між сторонами спору.
Судом взято до уваги, що рішення Хмільницької міської ради від 24.06.2021 № 575, яким за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб за землі сільськогосподарського призначення 01.01 - із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва встановлено ставку орендної плати у розмірі 8,000 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є законодавчою зміною розміру (ставки) орендної плати.
Таким чином, вказане рішення не є законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями встановлювати граничні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, позаяк такі ставки встановлюються, з урахуванням правової природи орендної плати як загальнодержавного податку у Податковому кодексі України Верховною радою України.
Суд наголошує, що рішення органу місцевого самоврядування про зміну розміру орендної плати (у відсотках від нормативної грошової оцінки) може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору. Тобто відповідне рішення (щодо перегляду розміру орендної плати) не має обов'язкового характеру за відсутності в договорі оренди землі погодженої сторонами підстави для такого перегляду.
Разом з тим, умови укладеного сторонами договору оренди, зокрема пункт 12 договору не містять такої підстави для внесення змін до договору щодо розміру (ставки) орендної плати, як прийняття відповідного рішення орендодавцем, який є органом місцевого самоврядування.
Висновки про те, що рішення органів місцевого самоврядування щодо перегляду розміру орендної плати не мають обов'язкового характеру за відсутності в договорах оренди землі погодженої сторонами підстави для такого перегляду, висловлено і в постановах Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, від 21.11.2018 у справі № 911/3627/17, від 27.11.2018 у справі № 910/21685/17, від 19.02.2019 у справі № 910/21590/17, від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, від 20.11.2019 у справі № 916/2769/18, від 16.01.2020 у справі №904/1912/19, від 04.02.2020 у справі № 922/378/19.
Такі висновки узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 та у постанові Верховного Суду від 31.05.2023 у справі №925/406/22.
Відповідач у своїх поясненнях зазначив, що декларує зобов'язання з плати за землю та сплачує орендну плату за укладеними договорами оренди, у тому числі за земельні ділянки, які є об'єктом користування за спірним договором з урахуванням чинної нормативної грошової оцінки земельних ділянок та позивачем цієї обставини не спростовано.
Судом установлено, що позивачем пропозиції щодо внесення змін до договору оренди землі направлялися відповідачу не за адресою його місцезнаходження.
Втім із матеріалів справи та позиції сторін вбачається, що сторонами не досягнуто згоди щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині збільшення розміру (ставки) орендної плати, тому з урахуванням пункту 12 договору оренди, правові підстави для внесення змін до договору оренди, зокрема з підстав встановлення ставки орендної плати у розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки без згоди орендаря відсутні.
З огляду на встановлені судом обставини справи, норми чинного законодавства та умови договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Хмільницької міської ради від 24.06.2021 № 575, яким за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб за землі сільськогосподарського призначення 01.01 - із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва встановлено ставку орендної плати у розмірі 8,000 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в контексті спірних правовідносин не є правовою підставою для обов'язкового (без згоди сторін) внесення змін до договору оренди землі в частині встановлення орендної плати у розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щодо внесення змін до договору оренди в частині відомостей про чинну нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які є об'єктом оренди судом враховано таке.
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини 2 статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
У постанові від 05 червня 2024 року у справі № 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (пункт 103).
Під час розгляду цієї справи Велика Палата Верховного Суду зауважила, що "задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Отже, зазначена позовна вимога не відповідає критеріям належного та ефективного способу захисту прав.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності" (пункти 106-110 постанови).
Згідно висновків Великої Палати Верховного Суду викладених у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 914/2848/22, з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки
За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності (пункт 122 постанови).
У постанові від 08.02.2022 у справі № 209/3085/20 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що коли особа звернулася до суду за захистом її порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або інтересу, а суд позов задовольнив, виконання його рішення має настільки, наскільки це можливо, відновити стан позивача, який існував до порушення його права та інтересу, чи не допустити таке порушення. Судове рішення не повинне породжувати стан невизначеності у відносинах позивача з відповідачем і вимагати від них подальшого вчинення узгоджених дій для вичерпання конфлікту.
Отже, позовна вимога про визнання укладеної угоди до договору оренди земельної ділянки у редакції позивача, що передбачає, зокрема, внесення змін до договору про нормативну грошову оцінку земельних ділянок не відповідає належному способу захисту, а її задоволення не може призвести до захисту прав позивача, які він вважає порушеними.
Водночас, обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (провадження № 12-80гс20, пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі № 925/642/19 (провадження № 12-52гс20, пункт 54), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (провадження № 14-125цс20, пункт 76), від 01.03.2023 у справі № 522/22473/15-ц (провадження № 12-1 Згс22, пункт 127).
Твердження позивача, що визнання угоди укладеною у редакції позивача є необхідним для належного контролю за порядком та повнотою сплати орендарем орендної плати, суд відхиляє, оскільки наведені доводи як і інші викладені в угоді зміни до договору оренди земельної ділянки не є підставою для обов'язкового внесення змін до договору у судовому порядку.
Згідно вимог 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування необхідно розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до вимог статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).
Згідно статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (частини 1-2 статті 86 ГПК України).
Дослідивши фактичні обставини справи, що входять до предмету доказування у цій справі та стосуються кваліфікації спірних відносин, суд дійшов висновку, що позов Хмільницької міської до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельтафрут" про визнання додаткової угоди до договору оренди землі від 25.05.2006 року (зі змінами), зареєстрованого у ДЗК 13.06.2006 року за № 0406830000003 укладеною у редакції позивача задоволенню не підлягає.
Щодо розподілу судових витрат судом враховано таке.
Згідно вимог статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивачем згідно платіжної інструкції № 1820 від 02.09.2025 сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Приймаючи до уваги, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, витрати по сплаті судового збору у сумі 3 028,00 гривень згідно частини 1 статті 129 ГПК України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 86, 123, 129, 145, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
3. Згідно з приписами статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Відповідно до положень частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
5. Примірник судового рішення надіслати учасникам справи до електронних кабінетів у системі ЄСІТС, у разі відсутності - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Повне рішення складено 09 лютого 2026 р.
Суддя Шамшуріна М.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2,3 - сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС.