Постанова від 28.01.2026 по справі 910/5447/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" січня 2026 р. Справа№ 910/5447/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Барсук М.А.

суддів: Пономаренка Є.Ю.

Руденко М.А.

при секретарі: Муковоз В.І.;

за участю представників сторін:

від позивача: Засядьвовк А.І.;

від відповідача 1: Салівон В.І.;

від відповідача 2: Лімова Ж.О.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго"

на рішення Господарського суду міста Києва від 21.10.2025 (повний текст складено 20.11.2025)

у справі №910/5447/25 (суддя Мандриченко О.В.)

за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго"

до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго",

Акціонерного товариства "Миколаївобленерго"

про визнання неправомірними та незаконними дії, зобов'язання вчинити дії та відновити становище, яке існувало до порушення прав, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом, в якому просить суд:

- визнати неправомірними та незаконними дії Акціонерного товариства "Миколаївобленерго", як адміністратора комерційного обліку та постачальника послуг комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, щодо покладання обсягів 70 956 кВт*год. спожитої електричної енергії споживачами з 07.12.2023 по 31.12.2023 на ДПЗД "Укрінтеренерго", як сторону відповідальну за баланс;

- визнати неправомірними та незаконними дії Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", як адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків, щодо покладання обсягів 70 956 кВт*год. спожитої електричної енергії споживачами з 07.12.2023 по 31.12.2023 на ДПЗД "Укрінтеренерго", як сторону відповідальну за баланс;

- зобов'язати Акціонерне товариство "Миколаївобленерго", як оператора системи та адміністратора комерційного обліку та Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго", як оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку, вчинити дії, шляхом зміни сертифікованих даних комерційного обліку в системі управління ринком (платформа ММS), скасувати сертифіковані дані комерційного обліку щодо обсягів електричної енергії покладених на балансуючу групу електропостачальника ДПЗД "Укрінтеренерго", як постачальника "останньої надії", що спожиті за точками комерційного обліку/площадками вимірювання (ЕІС-кодами) споживачами КЗ "Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту", ТОВ "Обласний земельнокадастровий центр", ТОВ "Світополіс", ТОВ "Дари Миколаївщини", ДП "Племрепродуктор "Степове", КП "Центральне" Центральної сільської ради, ГО "Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації "Союз осіб з інвалідністю України" та ВЧ НОМЕР_1 , ТОВ "Корал", ТОВ "Дитячий оздоровчий табір "Колос", ТОВ "Ривьера ЛТД", ТОВ "Миколаїв-Аеро", ОСОБА_1 , ТОВ "Коблево Ресорт Маріне" та ЖБК "Грандбуд", провести нове формування сертифікованих даних та покласти обсяги 70 956 кВт*год. електричної енергії, що використані з 07.12.2023 по 31.12.2023 на втрати оператора системи - Акціонерне товариство "Миколаївобленерго" та передати зазначені нові сертифіковані дані комерційного обліку Адміністратору розрахунків та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів;

- відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів ДПЗД "Укрінтеренерго" - заборонити Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" використовувати при здійснені будь-яких розрахунків з ДПЗД "Укрінтеренерго" дані комерційного обліку що спожиті за точками комерційного обліку /площадками вимірювання (ЕІС-кодами) споживачами КЗ "Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту", ТОВ "Обласний земельно-кадастровий центр", ТОВ "Світополіс", ТОВ "Дари Миколаївщини", ДП "Племрепродуктор "Степове", КП "Центральне" Центральної сільської ради, ГО "Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації "Союз осіб з інвалідністю України" та ВЧ НОМЕР_1 , ТОВ "Корал", ТОВ "Дитячий оздоровчий табір "Колос", ТОВ "Ривьера ЛТД", ТОВ "Миколаїв-Аеро", ОСОБА_1 , ТОВ "Коблево Ресорт Маріне" та ЖБК "Грандбуд" з 07.12.2023 по 31.12.2023 в обсязі 70 956 кВт*год., та зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" вчинити дії, шляхом формування та надання нових актівкорегування (врегулювання) до актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів, та акти коригування до актів приймання-передачі послуги (послуг з передачі електричної енергії) із зазначенням скасованих сертифікованих даних комерційного обліку щодо обсягів електричної енергії, що спожиті за точками комерційного обліку /площадками вимірювання (ЕІСкодами) споживачами з 07.12.2023 по 31.12.2023 на ДПЗД "Укрінтеренерго", як сторону відповідальну за баланс.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач стверджує, що на момент оприлюднення наказу Міністерства енергетики України від 10.10.2023 № 307, а саме на 06.12.2023 постачання електричної енергії споживачам (згідно переліку, наведений у позові) здійснювалося понад строк визначений частиною дев'ятої статті 64 Закону та пункт 6.2.8. ПРРЕЕ, а саме понад 90 днів.

Таким чином, на думку позивача, вже з 07.12.2023 АТ "Миколаївобленерго" не мало законодавчих підстав застосовувати наказ Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148, а саме покладати обсяги споживання електричної енергії вищевказаних споживачів на ДПЗД "Укрінтеренерго", як постачальника "останньої надії", чим порушило положення частини дев'ятої статті 64 Закону, пункт 6.2.8. та пункт 7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.10.2025 у справі №910/5447/25 у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що з огляду на встановлений факт недотримання позивачем порядку повідомлення про закінчення постачання відповідно до пункту 3.2.15 глави 3.2 Розділу ІІІ ПРРЕЕ, суд дійшов висновку про необґрунтованість його доводів про безпідставне покладення на нього спожитої споживачами у період з 07.12.2023 по 31.12.2023 електричної енергії обсягом 70 956 кВт*год, як сторону відповідальну за баланс.

Також суд першої інстанції зазначив, що позивачем також у встановленому законом порядку не було доведено й наявність його порушеного права або охоронюваного законом інтересу відповідними діями відповідачів у справі.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 21.10.2025 у справі №910/5447/25 та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до наступного:

- суд не врахував відсутності в положеннях пункту 3.2.15 ПРРЕЕ обов'язку постачальника «останньої надії» інформувати оператора системи розподілу (АТ «Миколаївобленерго») про завершення договору виключно через Датахаб;

- необґрунтованим є позиція, що АТ «Миколаївобленерго» у межах території ліцензованої діяльності у грудні 2023 року не виконував функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії, ці функції виконував ПрАТ «НЕК «Укренерго» (АКО) через впроваджену Систему централізованими базами даних комерційного обліку електричної енергії інформаційно-комунікаційну платформу Datahub, відповідно до нормативно правових актів;

- ПрАТ «НЕК «Укренерго» реалізував функціонал у Датахаб по процесам закінчення постачання та скасуванню Наказу № 148 лише 07.12.2023 року, тобто після скасування зазначеного наказу (06.12.2023), але в той же час ДПЗД «Укрінтеренерго» на думку суду першої інстанції мало здійснити повідомлення оператора системи розподілу АТ «Миколаївобленерго» про завершення договорів та закінчення постачання за 21 день, тобто до 16.11.2023, тоді коли зазначений функціонал ще не був реалізований зі сторони ПрАТ «НЕК «Укренерго»;

- суд не врахував спеціальну норму підпункту 8 пункту 9.4.6 ПРРЕЕ (регулює виключно обов'язки постачальника «останньої надії», на відміну від загальної норми пункту 3.2.15 ПРРЕЕ), яким визначено порядок надання електропостачальником споживачам даних щодо споживання ними електричної енергії передбачає, зокрема що постачальник «останньої надії» повинен інформувати відповідального оператора системи про завершення постачання електричної енергії споживачу за 20 днів до настання зазначеної події, а не дати, як це зазначив Суд;

- лише з 01.07.2025 законодавством визначено порядок інформування про процеси розірвання або початку/припинення/відновлення/закінчення договору про постачання електричної енергії споживачу через Датахаб, і то цей обов'язок покладено на адміністратора комерційного обліку, а не на позивача;

- листом від 10.11.2023 ДПЗД «Укрінтеренерго» проінформувало оператора системи розподілу про завершення постачання споживачам більше ніж за 21 день до настання зазначеної події, а не дати, як про це помилково зазначає суд першої інстанції;

- суд першої інстанції не врахував норми матеріального права та факт закінчення постачання постачальником «останньої надії» споживачу 06.12.2023 року (Презумпція правомірності умов публічного Договору приєднання), та зробив необґрунтований висновок про правомірність дій відповідачів у справі в частині нарахування небалансів електричної енергії позивачу після 06.12.2023;

- якщо договір зі споживачем припинено 06.12.2023, то постачальник «останньої надії» не має нести фінансову відповідальність перед оператором системи передачі (ПрАТ «НЕК «Укренерго») за небаланси електричної енергії, яку споживач спожив після дати закінчення постачання за договором, а оператор системи розподілу (АТ «Миколаївобленерго») має записати зазначені обсяги собі на втрати у випадку не відключення електроживлення споживачу з 07.12.2023;

- за умови відсутності норм закону, який регулює порядок покладання обсягів електричної енергії після завершення постачання електричної енергії споживачу постачальником «останньої надії», суд має застосовувати за аналогією закону пункт 6.2.8 ПРРЕЕ, що регулює подібні відносини сторін, а отже адміністратор комерційного обліку (ПрАТ «НЕК «Укренерго») має покласти обсяги що спожиті споживачами після 06.12.2023 року на оператора системи розподілу (АТ «Миколаївобленерго»).

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №910/5447/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Барсук М.А. - головуюча суддя; судді - Пономаренко Є.Ю., Руденко М.А.

Ухвалою суду від 08.12.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено справу до розгляду на 20.01.2026.

На адресу суду від представника Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" надійшла заява про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 19.01.2026 задоволено клопотання представника Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 20.01.2026 оголошено перерву у розгляді справи до 28.01.2026.

Позиції учасників справи

22.12.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача 2 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції просив залишити без змін.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 1344 від 06.11.2018 Державному підприємству зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (далі також - ДПЗД "Укрінтеренерго", позивач, постачальник) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року №1023-р "Про визначення Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" постачальником "останньої надії" (із змінами), на Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" були покладені спеціальні обов'язки, а саме виконання функцій постачальника "останньої надії" на період з 1 січня 2019 року до 30 червня 2024 року на всій території України, крім території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

01.01.2019 між Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго", як оператором системи передачі, та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", як користувачем системи передачі, укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0044-02022, відповідно до умов якого оператор системи передачі зобов'язується надати послуги з передачі електричної енергії, а користувач зобов'язується здійснити оплату за послугу відповідно до умов цього договору. Сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу системи розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 04.01.2022 № 01.01/26-3 з додатком було віднесено споживача Комунальний заклад "Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту" (код ЄДРПОУ 02548860) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.01.2022.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 09.09.2022 № 01-13/2135 з додатком було віднесено споживача Товариство з обмеженою відповідальністю "Світополіс" (код ЄДРПОУ 41258155) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.10.2022.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 20.10.2022 № 01.01.01/26-3555 з додатком було віднесено споживача Товариство з обмеженою відповідальністю "Обласний земельно-кадастровий центр" (код ЄДРПОУ 30533631) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.10.2022.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 23.11.2022 № 01.01.01/26-3895 було віднесено споживача Товариство з обмеженою відповідальністю "Дари Миколаївщини" (код ЄДРПОУ 36895615) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 23.11.2022.

Повідомлення АТ "Миколаївобленерго" від 01.01.2023 про споживачів, постачання електричної енергії яким здійснюється постачальником "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго" було віднесено споживачів: Державне підприємство "Племрепродуктор "Степове" (код ЄДРПОУ 00854995), Комунальне підприємство "Центральне" Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), Громадська організація "Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації "Союз осіб з інвалідністю України" (код ЄДРПОУ 03817859) та Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.01.2023.

Повідомлення АТ "Миколаївобленерго" від 01.05.2023 про споживачів, постачання електричної енергії яким здійснюється постачальником "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго" було віднесено споживача Товариство з обмеженою відповідальністю "Корал" (код ЄДРПОУ 31476449) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.05.2023 року.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 14.02.2023 № 01.01/01-26-765 з додатком було віднесено споживачів: Товариство з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий табір "Колос" (код ЄДРПОУ 20887123) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Ривьера ЛТД" (код ЄДРПОУ 37412731) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 14.02.2023.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 20.02.2023 № 01.01/01-26-846 було віднесено споживача Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Аеро" (код ЄДРПОУ 20878124) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 20.02.2023.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 01.03.2023 № 01.01/01-26-1063 з додатком було віднесено споживача Фріонову Світлану Валентинівну (РНОКПП НОМЕР_3 ) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.03.2023.

Листом АТ "Миколаївобленерго" від 01.06.2023 № 01.01/01-26-2905 було віднесено споживачів: Товариство з обмеженою відповідальністю "Коблево Ресорт Маріне" (код ЄДРПОУ 38823956) та Житлово будівельний кооператив "Грандбуд" (код ЄДРПОУ 39470308) до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник "останньої надії" з 01.06.2023 року.

Наказом Міністерством енергетики України від 13.04.2022 № 148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану», який набув чинності 06.05.2022, з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану (далі - Положення № 148).

Так, станом на 01.03.2022 споживачі перебували на постачанні у постачальника «останньої надії». Сторони у даній справі вказаного не заперечують.

В подальшому, наказом Міністерства енергетики України від 10.10.2023 року № 307, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 24.10.2023 за № 1859/40915 та який був оприлюднений 06.12.2023 року в Офіційному віснику України за № 98, Наказ № 148 визнано таким, що втратив чинність.

Позивач стверджує, що на момент оприлюднення наказу Міністерства енергетики України від 10.10.2023 № 307, а саме на 06.12.2023 постачання електричної енергії по вказаним вище споживачам здійснювалося понад строк визначений частиною дев'ятої статті 64 Закону та пункт 6.2.8. ПРРЕЕ, а саме понад 90 днів.

Таким чином, на думку позивача, вже з 07.12.2023 року АТ "Миколаївобленерго" не мало законодавчих підстав застосовувати наказ Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148, а саме покладати обсяги споживання електричної енергії вищевказаних споживачів на ДПЗД "Укрінтеренерго", як постачальника "останньої надії", чим порушило положення частини дев'ятої статті 64 Закону, пункт 6.2.8. та пункт 7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

На виконання вимог постанови НКРЕКП від 22.11.2023 року № 2144, ДПЗД "Укрінтеренерго" листом №44/09-1562 від 30.11.2023 з протоколом підпису повідомило Регулятора, що ДПЗД "Укрінтеренерго" 07.11.2023 оприлюднило на офіційному сайті за посиланням https://uie.kiev.ua/wp-content/uploads/2023/11/Komertsijnapropozytsiya-8.pdf Комерційну пропозицію № 8 від 07.11.2023 року, що є додатком 1 до Договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", яка набуває чинності з 01.12.2023 року.

За змістом пункту 15.2 Комерційної пропозиції № 8 Договір вважається припиненим в частині постачання електричної енергії з дати втрати чинності/скасування нормативно-правового акту (в тому числі наказу Міністерства енергетики України від 13.04.2022 року № 148), якщо на день втрати чинності/скасування такого нормативно-правового акту постачання електричної енергії споживачу здійснюється більше ніж 90 діб.

Якщо споживач на момент припинення строку постачання електричної енергії по Договору не укладе договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником, або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено ОС.

Листами від 09.11.2023 №44/09-6133/ПОH, №44/09-6288/ ПОH, №44/09-7090/ПОH, №44/09-6592/ПОH, №44/09-7654/ПОH,№44/09-7020/ПОH, №44/09-6625/ПОH, №44/09-6794/ПОH, №44/09-6786/ПОH, №44/09-6013/ПОH, №44/09- 5863/ПОH, №44/09-6321/ПОH, №44/09-5895/ПОH, №44/09-6357/ПОH позивачем проінформовано Споживачів про те, що Договір вважається припиненим в частині постачання електричної енергії з дати втрати чинності/скасування Наказу № 148, якщо на день втрати чинності/скасування зазначеного наказу постачання електричної енергії споживачу здійснюється більше ніж 90 діб.

ДПЗД "Укрінтеренерго" листом №44/09-3142/ПОН від 10.11.2023 проінформувало АТ "Миколаївобленерго", Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" та Миколаївську обласну військову адміністрацію про завершення постачання електричної енергії, споживачам постачальника "останньої надії", з дати втрати чинності/скасування Наказу №148, якщо на день втрати чинності/скасування зазначеного наказу постачання електричної енергії Споживачу здійснюється більше ніж 90 діб із зазначенням таких споживачів.

Водночас позивач вказує, що ним отримано Звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії" за грудень 2023 року (далі - звіт) від Акціонерного товариства "Миколаївобленерго", в якому зазначені фактичні обсяги споживання електричної енергії по споживачам КЗ «Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту» (код ЄДРПОУ 02548860), ТОВ «Обласний земельно-кадастровий центр» (код ЄДРПОУ 30533631), ТОВ «Світополіс» (код ЄДРПОУ 41258155), ТОВ «Дари Миколаївщини» (код ЄДРПОУ 36895615), ДП «Племрепродуктор «Степове» (код ЄДРПОУ 00854995), КП «Центральне» Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), ГО «Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» (код ЄДРПОУ 03817859) та ВЧ НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ «Корал» (код ЄДРПОУ 31476449), ТОВ «Дитячий оздоровчий табір «Колос» (код ЄДРПОУ 20887123), ТОВ «Ривьера ЛТД» (код ЄДРПОУ 37412731), ТОВ «Миколаїв-Аеро» (код ЄДРПОУ 20878124), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ТОВ «Коблево Ресорт Маріне» (код ЄДРПОУ 38823956) та ЖБК «Грандбуд» (код ЄДРПОУ 39470308) за грудень 2023 року, за яким неправомірно покладено обсяги споживання електричної енергії вказаних споживачів на позивача у розмірі 70 956 кВт*год, як були нараховані за період з 07.12.2023 по 31.12.2023.

З цих підстав позивач вважає протиправними, та безпідставними дії оператора системи розподілу АТ «Миколаївобленерго» з неприпинення електропостачання вказаним вище споживачам 07.12.2023 року та щодо запису на платформі MMS на ДПЗД «Укрінтеренерго», як сторону відповідальну за баланс спожитої електроенергії за період з 07.12.2023 по 31.12.2023 року споживачами: КЗ «Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту» (код ЄДРПОУ 02548860), ТОВ «Обласний земельнокадастровий центр» (код ЄДРПОУ 30533631), ТОВ «Світополіс» (код ЄДРПОУ 41258155), ТОВ «Дари Миколаївщини» (код ЄДРПОУ 36895615), ДП «Племрепродуктор «Степове» (код ЄДРПОУ 00854995), КП «Центральне» Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), ГО «Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» (код ЄДРПОУ 03817859) та ВЧ НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ «Корал» (код ЄДРПОУ 31476449), ТОВ «Дитячий оздоровчий табір «Колос» (код ЄДРПОУ 20887123), ТОВ «Ривьера ЛТД» (код ЄДРПОУ 37412731), ТОВ «Миколаїв-Аеро» (код ЄДРПОУ 20878124), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ТОВ «Коблево Ресорт Маріне» (код ЄДРПОУ 38823956) та ЖБК «Грандбуд» (код ЄДРПОУ 39470308) в обсязі 70 956 кВт*год.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вказав, що з огляду на встановлений факт недотримання позивачем порядку повідомлення про закінчення постачання відповідно до пункту 3.2.15 глави 3.2 Розділу ІІІ ПРРЕЕ, суд дійшов висновку про необґрунтованість його доводів про безпідставне покладення на нього спожитої споживачами у період з 07.12.2023 по 31.12.2023 електричної енергії обсягом 70 956 кВт*год, як сторону відповідальну за баланс.

Також суд першої інстанції зазначив, що позивачем також у встановленому законом порядку не було доведено й наявність його порушеного права або охоронюваного законом інтересу відповідними діями відповідачів у справі.

Водночас колегія суддів не погоджується із відповідними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

Згідно з ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (частини 1, 2 статті 14 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України "Про ринок електричної енергії" на ПрАТ "НЕК "Укренерго", як оператора системи передачі, покладено функції адміністратора комерційного обліку.

Згідно з визначеннями, наведеними у ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", адміністратор комерційного обліку електричної енергії - це юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку; комерційний облік електричної енергії - це сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії визначає Кодекс комерційного обліку (частина 7 статті 2 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Згідно з пунктами 2.1.1, 2.1.2 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311, комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується АКО та здійснюється ППКО відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку. Метою організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії є надання учасникам ринку повної та достовірної інформації про обсяги виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу для її подальшого використання та здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Забезпечення комерційного обліку відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії віднесено до функцій оператора системи розподілу (п. 8 ч. 1 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Відповідно до абз. 2 п. 5, п. 10 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 з дати набрання чинності договором споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії ОСР (ОСП) надає послуги комерційного обліку споживачам, точки комерційного обліку яких улаштовані на території його ліцензованої діяльності, відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії. До запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.

Відповідно до пункту 12.4.1 глави 12.4 розділу XII Кодексу комерційного обліку електричної енергії (тут і далі в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) АКО до 01 січня 2022 року має забезпечити функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи Датахаб та ведення централізованого реєстру ТКО на ринку електричної енергії, адміністрування процесів зміни електропостачальника та припинення електропостачання, а також централізоване керування та інформаційний обмін даними комерційного обліку для здійснення розрахунків на ринку електричної енергії.

Пунктами 12.4.4, 12.4.6 глави 12.4 розділу XII Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб:

функції АКО з ведення реєстрів ТКО, адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії;

оператори системи забезпечують приймання даних комерційного обліку від ППКО (у ролі ОЗД та ОДКО), учасників ринку та/або споживачів, їх обробку, формування, профілювання, валідацію та передачу для розрахунків на ринку за рахунок коштів, передбачених у тарифі на розподіл/передачу електричної енергії. Зазначені функції виконуються операторами систем до дати початку їх виконання АКО з урахуванням поетапного запуску функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи Датахаб;

ППКО виконують функції та надають послуги із зчитування, обробки, формування, валідації, приймання та передачі даних комерційного обліку у межах своєї відповідальності та повноважень за рахунок замовників цих послуг.

Оператори системи та ППКО (у ролі ОДКО) мають забезпечити щоденне завантаження даних комерційного обліку електричної енергії в систему управління ринком.

Доказів запровадження до 01 січня 2022 року функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи Датахаб матеріали справи не містять.

А тому висновки суду першої інстанції про наявність діючого функціоналу в Датахаб у листопаді-жовтні 2023 року щодо постачальника «останньої надії», є необгрунтованими.

Колегія суддів враховує, що пункт 10 Постанови НКРЕКП № 312 було виключено на підставі Постанови НКРЕКП № 1142 від 19.06.2024, яка набула чинності з 01.07.2024 року, а отже відповідно до законодавства оператори системи розподілу виконували функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності.

Відповідно до пункту 2.2.2 глави 2.2 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії АКО виконує функції: отримання від ППКО валідованих даних комерційного обліку, визначення їх придатності до використання; виконання перевірок повноти інформації, отриманої від ППКО, визначення помилок у даних або випадків відсутності даних; інформування ППКО про стан придатності отриманих даних комерційного обліку та надання вимог щодо повторного надання належних даних для виправлення виявлених помилок; забезпечення центральної агрегації та сертифікації даних комерційного обліку; надання сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків, а також учасникам ринку та іншим заінтересованим сторонам, які пов'язані з певною ТКО; забезпечення вирішення суперечок та спірних питань щодо організації та здійснення комерційного обліку в межах компетенції.

При цьому за визначенням, наведеним у підпункті 63 пункту 1.2.1 глави 1.2 розділу I Кодексу комерційного обліку електричної енергії, сертифіковані дані комерційного обліку (сертифіковані дані) - це набір даних комерційного обліку за встановлений період для точки або групи точок комерційного обліку після їх перевірки АКО, що використовується всіма учасниками для розрахунків на ринку електричної енергії.

З урахуванням викладеного колегія суддів відзначає, що у спірних правовідносинах відповідача 2 формує первинні дані комерційного обліку, а відповідач 1 аналізує дані, отримані від ППКО, виконує перевірку повноти інформації, визначає помилки у даних комерційного обліку, проводить процедуру перевірки валідованих даних комерційного обліку з метою їх сертифікації та надає зазначені сертифіковані дані комерційного обліку до АР для подальшого використання у розрахунках відповідно до укладених з учасниками ринку електричної енергії договорів, зокрема для формування рахунків та актів по Договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Відтак формування відповідачем 1 первинних документів по договорам на підставі неналежних даних комерційного обліку є порушенням прав та інтересів позивача, що і є підставою цього позову.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач має право, зокрема: купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

Відповідно до пункту 66 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник "останньої надії" це - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.

За приписами частини першої статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник "останньої надії" надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі: 1) банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника; 2) завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника; 3) невиконання або неналежного виконання електропостачальником правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам; 4) необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання договору з попереднім електропостачальником; 5) в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.

За вимогами частин шостої - десятої статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник "останньої надії" здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором, та є публічним договором приєднання. Постачальник "останньої надії" оприлюднює відповідний договір на своєму офіційному веб-сайті.

Електропостачальник, неспроможний постачати електричну енергію, має повідомити про дату припинення постачання електричної енергії постачальника "останньої надії", споживачів, Регулятора, оператора системи передачі та оператора системи розподілу.

Постачальник "останньої надії" здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.

Постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку постачальник "останньої надії" припиняє електропостачання споживачу.

Порядок заміни електропостачальника на постачальника "останньої надії" визначено розділом 6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПРРЕЕ, Правила)

Зокрема, пунктом пунктом 6.2.4 ПРРЕЕ визначено, що початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вважається дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником. Адміністратор розрахунків повідомляє дату переведення споживача (споживачів) на постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" постачальнику (постачальникам) послуг комерційного обліку.

Відповідно до пункту 1.2.9 ПРРЕЕ постачальник "останньої надії" здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", який розробляється постачальником "останньої надії" на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" (додаток 7 до цих Правил) та вважається укладеним у визначених законодавством України та цими Правилами випадках, у разі настання яких споживач безакцептно приймає умови договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії".

Зокрема, відповідно до частини восьмої статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.

Отже, аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що у разі настання обставин, визначених у частині першій статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачальник "останньої надії" надає послуги з постачання електричної енергії та відповідно до пункту 66 частини першої статті 1 цього Закону, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу, а факт приєднання до публічного договору постачання електричної енергії від постачальника "останньої надії" відбувається по факту споживання електричної енергії без укладення договору з іншим електропостачальником.

Відповідний правовий висновок викладено також у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.09.2021 у справі №910/8958/20 та від 04.04.2023 у справі № 905/1791/21.

За приписами статті 45 Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Система розподілу має бути побудована з урахуванням принципу економічної ефективності, планів розвитку міст (територій), з дотриманням режиму права власності, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, енергоефективності, захисту життя і здоров'я людей, а також раціонального використання енергії відповідно до технічних правил та норм безпеки, передбачених нормативно-технічними документами.

Відповідно до пункту 11.1.2 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 310, ОСР здійснює діяльність з розподілу електричної енергії та надає послуги з розподілу електричної енергії користувачам своєї системи розподілу в межах території ліцензованої діяльності на підставі відповідної ліцензії, виданої Регулятором. У випадках, визначених цим Кодексом, ОСР забезпечує розподіл електричної енергії електричними мережами інших власників, які не є ОСР або ОМСР.

У відповідності до пункту 11.5.1 Кодексу систем розподілу послуги з розподілу електричної енергії надаються користувачу безперервно, крім випадків, передбачених договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та цим Кодексом.

Згідно з п. 17 ч. 3 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу зобов'язаний припиняти електроживлення споживача за зверненням електропостачальника у порядку, визначеному кодексом системи розподілу.

За приписами частин 6, 8, 9 статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник "останньої надії" здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором, та є публічним договором приєднання. Постачальник "останньої надії" оприлюднює відповідний договір на своєму офіційному веб-сайті. Постачальник "останньої надії" здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу. Постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку постачальник "останньої надії" припиняє електропостачання споживачу.

Отже після спливу 90-деного терміну дія договору постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем припиняється в частині постачання електричної енергії і продовжується в частині здійснення розрахунків між сторонами до повного їх здійснення.

Відповідно до підпункту 1 пункту 7.5. ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі, зокрема закінчення терміну дії договору між споживачем та постачальником "останньої надії" (за умови неукладення споживачем договору з іншим електропостачальником).

Водночас, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до частини 2 статті 9 цього Закону Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Статтею 17 зазначеного Закону встановлено, що органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.

За приписами частини 8 статті 16 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі введення особливого періоду електроенергетичні підприємства діють згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, які регулюють функціонування електроенергетики в умовах особливого періоду.

Наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148 (наказ був чинний до 05.12.2023), затверджено Положення № 148.

Відповідно до пункту 1 Положення № 148, яким передбачено особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, учасники роздрібного ринку електричної енергії керуються вимогами Закону України «Про ринок електричної енергії» та іншими нормативно-правовими актами, з урахуванням цього Положення, для забезпечення стабільної роботи ринку електричної енергії в умовах воєнного стану.

Так, відповідно до абзацу 2 пункту 7 якого постачальник «останньої надії» у період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування (крім випадку зміни постачальника за ініціативою споживача в порядку глави 6.1 ПРРЕЕ) здійснює постачання електричної енергії тим споживачам, у яких відсутній електропостачальник, в тому числі яким станом на 04.03.2022 постачання електричної енергії здійснював постачальник «останньої надії».

За висновками Великої Палати Верховного Суду спеціальна норма не суперечить загальній нормі та не скасовує її, а лише встановлює певні винятки із загальної норми. Тому спеціальна норма застосовується лише до тих відносин, щодо яких вона встановлює спеціальне правило (відмінне від загального). В решті, тобто у відносинах, які не охоплені спеціальною нормою, підлягає застосуванню загальна норма (постанова від 15.02.2023 у справі № 910/18214/19).

Отже, нормами абзацу 2 пункту 7 Положення № 148 (чинного до 05.12.2023) як спеціального підзаконного нормативно-правового акту, які діяли у спірний період, встановлено особливості постачання електричної енергії споживачам, а саме, визначено 2 категорії споживачів, яким постачання електричної енергії здійснює постачальник «останньої надії»:

- у яких відсутній електропостачальник;

- яким станом на 04.03.2022 постачання електричної енергії здійснював постачальник «останньої надії».

Як стверджує позивач та підтверджується матеріалами справи, ДПЗД «Укрінтеренерго» як постачальник «останньої надії» належно виконував свої обов'язки, покладені на нього Кабінетом Міністрів України, та постачав електричну енергію споживачам КЗ «Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту» (код ЄДРПОУ 02548860), ТОВ «Обласний земельно-кадастровий центр» (код ЄДРПОУ 30533631), ТОВ «Світополіс» (код ЄДРПОУ 41258155), ТОВ «Дари Миколаївщини» (код ЄДРПОУ 36895615), ДП «Племрепродуктор «Степове» (код ЄДРПОУ 00854995), КП «Центральне» Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), ГО «Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» (код ЄДРПОУ 03817859) та ВЧ НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ «Корал» (код ЄДРПОУ 31476449), ТОВ «Дитячий оздоровчий табір «Колос» (код ЄДРПОУ 20887123), ТОВ «Ривьера ЛТД» (код ЄДРПОУ 37412731), ТОВ «Миколаїв-Аеро» (код ЄДРПОУ 20878124), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ТОВ «Коблево Ресорт Маріне» (код ЄДРПОУ 38823956) та ЖБК «Грандбуд» (код ЄДРПОУ 39470308) понад визначений Законом та умовами Договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» термін.

В подальшому, наказом Міністерства енергетики України від 10.10.2023 року № 307,який був оприлюднений 06.12.2023 року в Офіційному віснику України за № 98, наказ № 148 визнано таким, що втратив чинність.

Так, як вбачається із наявних в матеріалах справи документів та не заперечується сторонами, на момент оприлюднення наказу Міністерства енергетики України від 10.10.2023 року № 307, а саме на 06.12.2023 року постачання електричної енергії вказаним вище споживачам здійснювалося понад строк визначений частиною дев'ятої статті 64 Закону та пункт 6.2.8. ПРРЕЕ, а саме понад 90 днів.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, застосував до спірних правовідносин п. 3.2.15 ПРРЕЕ, який передбачає, що у разі закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії або дострокового його розірвання (за ініціативою електропостачальника) електропостачальник не пізніше ніж за 20 календарних днів до передбачуваного дня припинення дії договору та постачання електричної енергії повинен повідомити про це споживача, відповідного (відповідних) оператора (операторів) системи та постачальника "останньої надії", на території діяльності якого розташовані електроустановки такого споживача, із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу.

Зокрема суд зазначив, що згідно п. 3.2.15 ПРРЕЕ в DATAHUB таке інформування реалізовано за процесом "Закінчення постачання". Це інформування має бути виконано учасником ринку, який на момент ініціації такого процесу є постачальником електричної енергії за площадкою 3 комерційного обліку, в означений термін, шляхом ініціації відповідного процесу в системі DATAHUB відповідно до термінів, зазначених в п.3.2.15 ПРРЕЕ.

Водночас, положення пункту 3.2.15 глави 3.2 розділу III ПРРЕЕ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) не передбачають обов'язку постачальника «останньої надії» інформувати оператора системи розподілу про завершення постачання споживачам через Датахаб.

Більше того, вказаний пункт 3.2.15 ПРРЕЕ не регулює правовідносини постачальника «останньої надії», оскільки такий пункт правил встановлює порядок регулювання відносин для постачальників, що здійснюють постачання за вільними цінами, і не стосується договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».

Для постачальника «останньої надії» встановлено спеціальну норму матеріального права - підпункт 8 пункту 9.6.3 глави 9.6 розділу IX ПРРЕЕ, яким визначено, що постачальник "останньої надії" повинен інформувати відповідального оператора системи про завершення постачання електричної енергії споживачу за 20 днів до настання зазначеної події.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач листом №44/09-3142/ПОН від 10.11.2023 з дотриманням вимог підпункту 8 пункту 9.6.3. ПРРЕЕ, проінформував АТ «Миколаївобленерго», ПрАТ «НЕК Укренерго» та Миколаївську обласну військову адміністрацію про завершення постачання електричної енергії, споживачам постачальника «останньої надії», з дати втрати чинності/скасування Наказу №148, якщо на день втрати чинності/скасування зазначеного наказу постачання електричної енергії Споживачу здійснюється більше ніж 90 діб із зазначенням таких споживачів.

Доводи відповідача про невизначення конкретної дати, з якої мають бути припинено постачання електричної енергії споживачам колегія суддів зазначає з наступних підстав.

Так, стаття 251 ЦК України визначає поняття строку та терміну. Строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Стаття 252 ЦК України передбачає, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, а термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Отже, цивільне законодавство передбачає право сторін договору встановлювати скасувальні умови припинення постачання електроенергії по договору без визначення його відповідною датою, а з настанням певної події.

Більше того, підпункт 8 пункту 9.6.3 глави 9.6 розділу IX ПРРЕЕ передбачає обов'язок із інформування відповідального оператора системи про завершення постачання електричної енергії споживачу за 20 днів до настання відповідної події.

Такою подією є дата оприлюднення Наказу № 307 про скасування Наказу № 148, тобто 06.12.2023.

Отже, термін закінчення постачання електричної енергії споживачам постачальника «останньої надії» відповідно до умов договору пов'язано із конкретною датою - 06.12.2023, тобто датою оприлюднення Наказу № 307 в Офіційному віснику України № 98.

Колегія суддів також враховує, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у зв'язку з наказом Міністерства енергетики України від 10.10.2023 року № 307 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказ Міністерства енергетики України від 13 квітня 2022 року № 148», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2023 року за № 1859/40915 прийняла постанову НКРЕКП від 22.11.2023 року № 2144 «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 20 квітня 2023 року № 393» (далі - Постанова № 2144).

Так, постановою № 2144 визначено, що Постачальникам універсальних послуг та постачальнику «останньої надії»:

1) інформувати своїх споживачів про зміну умов договору про постачання електричної енергії із зазначенням причин, зокрема в частині права споживача на розірвання договору та зміну електропостачальника в установленому законодавством порядку, втрати права на універсальну послугу та на постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» тощо, протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності цією постановою;

2) надати обласним військовим адміністраціям на відповідних територіях та Київській міській військовій адміністрації перелік об'єктів, які втрачають право на універсальну послугу та на постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» відповідно до умов договору про постачання електричної енергії протягом п'яти робочих днів, з дня набрання чинності цією постановою.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПЗД «Укрінтеренерго» з 01 грудня 2023 року внесло зміни до Комерційної пропозиції № 8 від 07.11.2023, що є додатком 1 до Договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» (далі - Договір), та проінформувало споживачів з урахуванням 20-денного терміну, як це передбачено пунктом 13.5 Договору, про те, що Договір вважається припиненим в частині постачання електричної енергії з дати втрати чинності/скасування наказу Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148, якщо на день втрати чинності/ скасування зазначеного наказу постачання електричної енергії Споживачу здійснюється більше ніж 90 діб.

Таким чином, позивач належним чином і встановлені законодавством строки проінформував операторів систем та споживачів про завершення постачання електричної енергії споживачам постачальника «останньої надії» з дати втрати чинності/скасування наказу Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148..

А тому, з 07.12.2023 року АТ «Миколаївобленерго» не мало законодавчих підстав покладати обсяги споживання електричної енергії споживачами КЗ «Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту» (код ЄДРПОУ 02548860), ТОВ «Обласний земельно-кадастровий центр» (код ЄДРПОУ 30533631), ТОВ «Світополіс» (код ЄДРПОУ 41258155), ТОВ «Дари Миколаївщини» (код ЄДРПОУ 36895615), ДП «Племрепродуктор «Степове» (код ЄДРПОУ 00854995), КП «Центральне» Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), ГО «Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» (код ЄДРПОУ 03817859) та ВЧ НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ «Корал» (код ЄДРПОУ 31476449), ТОВ «Дитячий оздоровчий табір «Колос» (код ЄДРПОУ 20887123), ТОВ «Ривьера ЛТД» (код ЄДРПОУ 37412731), ТОВ «МиколаївАеро» (код ЄДРПОУ 20878124), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ТОВ «Коблево Ресорт Маріне» (код ЄДРПОУ 38823956) та ЖБК «Грандбуд» (код ЄДРПОУ 39470308) на ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії», чим порушило положення частини дев'ятої статті 64 Закону, пункт 6.2.8. та пункт 7.5. ПРРЕЕ.

Відповідно до пунктку 6.2.8. ПРРЕЕ, постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи.

У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи, тобто на АТ «Миколаївобленерго».

Водночас із матеріалів справи вбачається, що ОСР не відключив та не записав обсяги з 07.12.2023 року на втрати оператора системи розподілу, а записав вказані обсяги на постачальника «останньої надії», тобто допустив правопорушення на ринку електричної енергії.

ПрАТ «НЕК «Укренерго», як АКО, не виконав обов'язок, незважаючи на звернення постачальника «останньої надії», та не поклав обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем після завершення постачання постачальником «останньої надії» (06.12.2023) на втрати оператора системи розподілу, тобто допустив правопорушення на ринку електричної енергії.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла до висновку, що позивач дотримався приписів ПРРЕЕ та належним чином і встановлені законодавством строки проінформував операторів систем та споживачів про завершення постачання електричної енергії споживачам постачальника «останньої надії» з дати втрати чинності/скасування наказу Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148, а отже з 07.12.2023 відсутні правові підстави покладати обсяги електричної енергії на позивача, як постачальника «останньої надії», тоді як відповідно до 6.2.8. ПРРЕЕ відповідні обсяги електричної енергії повинні бути покладені на оператора системи розподілу.

Доводи відповідача 2 стосовно неналежності і неефективності обраного позивачем способу захисту порушеного права, колегією суддів відхиляються з наступних підстав.

Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно із пунктами 1, 3 частини другої статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є: визнання права; припинення дії, яка порушує право.

За частиною другою статті 20 ГК України права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення.

У своїх постановах Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340, від 22.10.2019 у справі № 923/876/16 та інші).

Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду. Судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Такі висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (пункт 63), від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (пункт 6.13), від 16.02.2021 у справі №910/2861/18 (пункт 98).

Отже, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси юридичних осіб у спосіб, визначений законом або договором. Суд, відповідно до викладеної в позові вимоги, може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, який не суперечить закону, але лише за наявності двох умов одночасно: по-перше, якщо дійде висновку, що жодний установлений законом спосіб захисту не є ефективним саме у спірних правовідносинах, а по-друге, якщо дійде висновку, що задоволення викладеної у позові вимоги позивача призведе до ефективного захисту його прав чи інтересів (пункт 71 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17).

Главою 10.2 розділу X Кодексу комерційного обліку електричної енергії врегульовано порядок вирішення суперечок АКО.

У відповідності до положень цієї глави АКО розглядаються суперечки, що попередньо розглядались сторонами та щодо яких не було досягнуто згоди.

Розгляд такої суперечки може бути ініційовано будь-якою зі сторін шляхом відповідного звернення до АКО. У зверненні можуть також міститись вимоги щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку, перегляду або виправлення будь-якого результату та значення даних комерційного обліку електричної енергії, проведення повторних обчислень і, за умови виявлення помилок, проведення заміни відповідних даних комерційного обліку електричної енергії.

У разі отримання ППКО (у ролі ОДКО) вимоги АКО щодо перевірки результатів вимірювання в точці вимірювання, валідованих даних та/або процедур, що використовувалися при формуванні валідованих даних комерційного обліку, ППКО (у ролі ОДКО) повинен провести зазначену перевірку та повідомити АКО про її результати протягом 10 робочих днів від дня отримання відповідної вимоги.

За результатами перевірки ППКО (у ролі ОДКО) надає висновки АКО щодо необхідності залишити незмінними або замінити спірні дані комерційного обліку та у разі відсутності даних або необхідності їх заміни надає висновки щодо причин, які призвели до цього.

У разі відхилення звернення АКО повинен протягом двох робочих днів з дня отримання надати учаснику ринку, який подав це звернення, чіткі роз'яснення щодо причин відхилення цього звернення.

Якщо вирішення суперечки передбачає зміну даних, АКО повинен провести нове формування сертифікованих даних для відповідних учасників ринку та передати ці дані АР та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів.

Спір у справі стосується обсягів розподіленої електричної енергії споживачам позивача.

Як вже було встановлено вище, відповідач 1, як адміністратор комерційного обліку (АКО), аналізує відповідні дані, отримані від відповідача 2, виконує перевірку повноти інформації, визначає помилки у даних комерційного обліку, проводить процедуру перевірки валідованих даних комерційного обліку з метою їх сертифікації та надає зазначені сертифіковані дані комерційного обліку до АР для подальшого використання у розрахунках відповідно до укладених з учасниками ринку електричної енергії договорів.

Крім того, відповідач, як АКО, згідно глави 10.2 розділу X Кодексу комерційного обліку електричної енергії розглядає та приймає відповідне рішення в частині суперечок щодо обсягів електричної енергії, відображених в даних комерційного обліку.

Для врегулювання суперечностей щодо комерційного обліку споживання електричної енергії споживачами постачальника «останньої надії» позивач листом від 07.02.2024 року № 44/10-205 направляв претензію за грудень 2023 року до ПрАТ «НЕК «Укренерго» та АТ «Миколаївобленерго», також копія була направлена до НКРЕКП.

У відповідь на претензію, ПрАТ «НЕК «Укренерго», як адміністратор комерційного обліку, листом від 16.02.2024 № 01/10294 повідомив позивача, що АКО констатує те, що в наданих ПОН матеріалах відсутнє документальне підтвердження розгляду суперечки між сторонами в установленому порядку та в майбутньому для прийняття рішень щодо врегулювання суперечок, ПОНу необхідно надавати на адресу АКО підтверджуючі документи щодо сумісного розгляду суперечок.

Також враховуючи відповідь АТ «Миколаївобленерго» від 08.02.2024р. № 01.01/01-31-638 (додаток 2) на лист ПОНа від 17.01.2024р. № 44/09- 82 з питання непогодження даних комерційного обліку, наданих ОСР у звіті щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за розрахунковий період грудня 2023 року, та враховуючи те що ОСР звернувся листом від 09.01.2024 № 01.01/01-21-123 (додаток 3) до НКРЕКП за роз'ясненнями, АКО не може прийняти рішення щодо врегулювання даної суперечки та направляє лист ДПЗД «Укрінтеренерго» від 07.02.2024р. №44/10-205 (з додатками) до АТ «Миколаївобленерго» для розгляду та надання відповіді ПОН.

Главою 10.1. розділу X Кодексу комерційного обліку електричної енергії встановлено, що будь-яка суперечка між двома або більше сторонами, яка виникає у зв'язку з виконанням цього Кодексу та нормативних документів, що розроблені АКО, повинна бути розглянута керівництвом або уповноваженими представниками сторін після отримання письмової вимоги будь-якої зі сторін.

У разі недосягнення сторонами згоди вирішення зазначених суперечок проводиться АКО, Регулятором або в судовому порядку.

Тобто, Кодексом комерційного обліку передбачена можливість вирішення суперечок, які виникли між учасниками ринку електричної енергії, зокрема і з питань достовірності даних комерційного обліку щодо відображання електричної енергії в системі управління ринком, у судовому порядку.

Так, дії адміністратора комерційного обліку та його рішення щодо скарг позивача про безпідставність та неправомірність здійснення запису в системі управління ринком обсягів електричної енергії спожитих споживачами оператора «останньої надії» на ДПЗД «Укрінтеренерго» порушують права та економічні інтереси останнього, так як в результаті зазначених дій формуються грошові зобов'язання ДПЗД «Укрінтеренерго» перед ПрАТ «НЕК «Укренерго».

Таким чином, обрані позивачем позовні вимоги є достатніми для ефективного юридичного захисту порушених прав та економічного інтересу позивача.

Доводи відповідача 2, що заявлені позивачем вимоги не призведуть до поновлення порушеного права позивача, оскільки не можуть бути виконані в примусовому порядку, є необґрунтованими з огляду на наступне.

Велика Палата Верховного Суду вже звертала увагу, що визнання права як у позитивному значенні (визнання існуючого права), так і в негативному значенні (визнання відсутності права і кореспондуючого йому обов'язку) є способом захисту інтересу позивача у правовій визначеності (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц).

Відповідно до правових висновків Верховного Суду викладених в пунктах 179-180 постанови Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 17.11.2023 року у справі № 910/12832/21, у спорі учасників ринку електричної енергії щодо перерахунку небалансів електричної енергії такими, що відповідають змісту порушеного права сторони відповідальної за небаланс, характеру його порушення, наслідкам, які спричинило порушення та забезпечує ефективний захист її прав, інтересів з урахуванням положень статті 16 ЦК України, статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" є способи захисту порушених прав та інтересів у вигляді:

- визнання відсутності в особи відповідальної за небаланс обов'язку з оплати спірних обсягів небалансів або визнання відсутності в оператора системи передачі права вимагати такої оплати від особи, відповідальної за небаланс;

- зобов'язання оператора системи передачі вчинити дії з "анулювання" власних попередніх односторонніх дій, які протиправно створюють фактичні (не правові - адже дії оператора системи передачі як носія секундарного права є протиправними) наслідки у вигляді безпідставних майнових втрат.»

Позовні вимоги у цій справі по суті є вимогою про визнання відсутнім права та, відповідно, відсутнім кореспондуючого цьому праву обов'язку, оскільки в результаті відповідних дій відповідачів (щодо здійснення записів в системі управління ринком спірних обсягів спожитої електричної енергії) у позивача формуються грошові зобов'язання перед відповідачем 1, що є належним способом захисту у разі, зокрема, якщо у спірних правовідносинах без звернення до суду з відповідним позовом кредитор може вжити (вживає) поза волею боржника заходи для реалізації спірного права, одержання виконання спірного обов'язку і ці заходи матимуть вплив на права боржника.

Відтак відповідний спосіб захисту за наслідком його застосування у конкретних правовідносинах дозволить забезпечити формування правової визначеності щодо наявності дійсних обсягів електричної енергії у спірні періоди та гарантує ефективний захист (відновлення) порушених прав позивача, як постачальника «останньої надії».

Тому, з урахуванням зазначених обставин, обраний спосіб захисту є належним, оскільки спрямований на відвернення передбачуваної загрози порушення права. Схожі висновки викладені також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.08.2022 у справі № 910/9627/20 та постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 07.11.2023 у справі № 910/12832/21.

Відповідні висновки щодо належності та ефективності обраного позивачем способу захисту порушеного права викладені також у постанові від 13.02.2024 у справі № 910/14138/22.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 277 ГПК України передбачено, що підставою для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

За таких обставин, з огляду на наведені вище висновки, апеляційна скарга Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" на рішення Господарського суду міста Києва від 21.10.2025 у справі № 910/5447/25 підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення - скасуванню з ухваленням нового про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 14 ст. 129 ГПК України якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Згідно із ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову та апеляційної скарги покладається на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 74, 129, 269, 275, 277, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" на рішення Господарського суду міста Києва від 21.10.2025 у справі № 910/5447/25 задовольнити.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 21.10.2025 у справі № 910/5447/25 скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити у повному обсязі.

3. Визнати неправомірними та незаконними дії Акціонерного товариства «Миколаївобленерго» (54017, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вул. Громадянська, будинок 40, код ЄДРПОУ 23399393), як адміністратора комерційного обліку та постачальника послуг комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, щодо покладання обсягів 70 956 кВт*год. спожитої електричної енергії споживачами з 07.12.2023 по 31.12.2023 на Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 85, код ЄДРПОУ 19480600), як сторону відповідальну за баланс.

4. Визнати неправомірними та незаконними дії Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227), як адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків, щодо покладання обсягів 70 956 кВт*год. спожитої електричної енергії споживачами з 07.12.2023 по 31.12.2023 на Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 85, код ЄДРПОУ 19480600), як сторону відповідальну за баланс.

5. Зобов'язати Акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (54017, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вул. Громадянська, будинок 40, код ЄДРПОУ 23399393), як оператора системи та адміністратора комерційного обліку та Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227), як оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку, вчинити дії, шляхом зміни сертифікованих даних комерційного обліку в системі управління ринком (платформа ММS), скасувати сертифіковані дані комерційного обліку щодо обсягів електричної енергії покладених на балансуючу групу електропостачальника Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 85, код ЄДРПОУ 19480600), як постачальника «останньої надії», що спожиті за точками комерційного обліку / площадками вимірювання (ЕІС-кодами) споживачами КЗ «Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту» (код ЄДРПОУ 02548860), ТОВ «Обласний земельнокадастровий центр» (код ЄДРПОУ 30533631), ТОВ «Світополіс» (код ЄДРПОУ 41258155), ТОВ «Дари Миколаївщини» (код ЄДРПОУ 36895615), ДП «Племрепродуктор «Степове» (код ЄДРПОУ 00854995), КП «Центральне» Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), ГО «Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» (код ЄДРПОУ 03817859), ВЧ НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ 26632246), ТОВ «Корал» (код ЄДРПОУ 31476449), ТОВ «Дитячий оздоровчий табір «Колос» (код ЄДРПОУ 20887123), ТОВ «Ривьера ЛТД» (код ЄДРПОУ 37412731), ТОВ «Миколаїв-Аеро» (код ЄДРПОУ 20878124), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ТОВ «Коблево Ресорт Маріне» (код ЄДРПОУ 38823956) та ЖБК «Грандбуд» (код ЄДРПОУ 39470308), провести нове формування сертифікованих даних та покласти обсяги 70 956 кВт*год. електричної енергії, що використані з 07.12.2023 по 31.12.2023 на втрати оператора системи - Акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (54017, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вул. Громадянська, будинок 40, код ЄДРПОУ 23399393) та передати зазначені нові сертифіковані дані комерційного обліку Адміністратору розрахунків та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів.

6. Відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 85, код ЄДРПОУ 19480600), а саме:

- заборонити Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227) використовувати при здійснені будь-яких розрахунків з ДПЗД «Укрінтеренерго» дані комерційного обліку, що спожиті за точками комерційного обліку /площадками вимірювання (ЕІС-кодами) споживачами КЗ «Чернiгiвський професiйний лiцей залiзничного транспорту» (код ЄДРПОУ 02548860), ТОВ «Обласний земельно-кадастровий центр» (код ЄДРПОУ 30533631), ТОВ «Світополіс» (код ЄДРПОУ 41258155), ТОВ «Дари Миколаївщини» (код ЄДРПОУ 36895615), ДП «Племрепродуктор «Степове» (код ЄДРПОУ 00854995), КП «Центральне» Центральної сільської ради (код ЄДРПОУ 39067979), ГО «Миколаївська обласна організація всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» (код ЄДРПОУ 03817859) та ВЧ НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ «Корал» (код ЄДРПОУ 31476449), ТОВ «Дитячий оздоровчий табір «Колос» (код ЄДРПОУ 20887123), ТОВ «Ривьера ЛТД» (код ЄДРПОУ 37412731), ТОВ «Миколаїв-Аеро» (код ЄДРПОУ 20878124), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ТОВ «Коблево Ресорт Маріне» (код ЄДРПОУ 38823956) та ЖБК «Грандбуд» (код ЄДРПОУ 39470308) з 07.12.2023 по 31.12.2023 в обсязі 70 956 кВт*год.,

- зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227) вчинити дії, шляхом формування та надання нових актів-корегування (врегулювання) до актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів, та акти коригування до актів приймання-передачі послуги (послуг з передачі електричної енергії) із зазначенням скасованих сертифікованих даних комерційного обліку щодо обсягів електричної енергії, що спожиті за точками комерційного обліку /площадками вимірювання (ЕІС-кодами) споживачами з 07.12.2023 по 31.12.2023 на ДПЗД «Укрінтеренерго», як сторону відповідальну за баланс.

7. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 85, код ЄДРПОУ 19480600) 6 056,00 грн витрат зі сплати судового збору за подачу позову та 9 084,00 грн витрат зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги.

8. Стягнути з Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (54017, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вул. Громадянська, будинок 40, код ЄДРПОУ 23399393) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 85, код ЄДРПОУ 19480600) 6 056,00 грн витрат зі сплати судового збору за подачу позову та 9 084,00 грн витрат зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги.

9. Видачу наказів доручити Господарському суду міста Києва.

10. Матеріали справи № 910/5447/25 повернути до місцевого господарського суду.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повна постанова складена 09.02.2026

Головуючий суддя М.А. Барсук

Судді Є.Ю. Пономаренко

М.А. Руденко