Єдиний унікальний номер 722/2597/25
Номер провадження 2-о/722/11/26
13 січня 2026 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого суддя Суського О.І.
секретаря Кушнір І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокиряни цивільну справу за заявою Сокирянської міської ради Чернівецької області про визнання спадщини відумерлою та передачу її у власність територіальної громади,-
Міський голова Сокирянської міської ради Чернівецької області звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області із заявою про визнання спадщини яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 відумерлою, яка складається із житлового будинку загальною площею 75,10 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та передати її у комунальну власність Сокирянської об'єднаної територіальної громади в особі Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (ЄДРПОУ 04062156).
Обґрунтовуючи заяву, вказував на те, що з метою врегулювання питань щодо виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, рішенням сесії Сокирянської міської ради №44/04-21 від 19.02.2021 року, затверджено Порядок виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, а також форму Акту обстеження нерухомого майна. Рішенням №310 Виконавчого комітету Сокирянської міської ради від 26.12.2023 року затверджено персональний склад постійно діючої комісії з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна.
28.01.2025 року відбулося засідання постійно діючої комісії з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, згідно порядку денного на засіданні розглядалося питання про включення об'єктів нерухомого майна до Переліку об'єктів, які мають ознаки відумерлої спадщини та безхазяйного майна на території Сокирянської міської територіальної громади, та ряд інших питань.
Відповідно до ст.1277 ЦК України, керуючись Порядком виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, затвердженого рішенням Сокирянської міської ради №44/04-21 від 19.02.2021 року, з метою поставлення на облік виявлених об'єктів нерухомого майна, що мають ознаки відумерлої спадщини, зберігання та прийняття його до комунальної власності, рішення №17 Виконавчого комітету Сокирянської міської ради від 29.01.2025 року «Про виявлення тпотенційних об'єктів майна відумерлої спадщини на території Сокирянської міської територіальної громади» затверджено протоколу постійно діючої комісії з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської міської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна від 28.01.2025 року №1.
Згідно акту обстеження від 28.01.2025 року встановлено, що за адресою АДРЕСА_1 знаходиться об'єкт нерухомого майна, а саме: житловий будинок (конструктивні елементи будівлі: фундамент - бут, камінь, стіни-камінь черепашник, перекриття - обрешітка виконана з дощок накритих шифером, вікна металопластикові - наявні, двері дерев'яні - наявні, технічний стан будівлі - вітхий).
12.02.2025 року Сокирянською міською радою направлено запит №02-16/354 до КП «Сокирянське БТІ» щодо наявності технічної документації на вищезазначений об'єкт нерухомого майна. Листом від 13.02.2025 року за вих. №21 КП «Сокирянське БТІ» направило Сокирянській міській раді копію технічного паспорта на нерухоме майно по АДРЕСА_1 .
Згідно, із договором від 07.07.1966 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відведено земельну частку для будівництва будинку. Що засвідчує його право на вищезазначений об'єкт нерухомого майна. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав за адресою: АДРЕСА_1 по день смерті.
Відповідно до інформаційної довідки № 420435818, відомості щодо права власності або іншого речового права, відсутні.
За інформацією Сокирянського відділу ДРАЦС у Дністровському районі №116/36.4-13 від 27.02.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть №00098435945, складений 03.04.2013 року та зареєстровано у Реєстрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сокирянського районного управління юстиції у Чернівецькій області.
Таким чином після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина. 01.10.2025 року Сокирянська міська рада, листом №02-16/2118 звернулася до Сокирянської державної нотаріальної контори Чернівецької області щодо надання інформації зі Спадкового реєстру відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проте, листом №184/01-16 від 11.10.2025 року Сокирянська державна нотаріальна контора повідомила, що відповідно до Закону України «Про нотаріат» дані відомості є нотаріальною таємницею, та рекомендувала звернутися до суду
Просив визнати відумерлою спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 відумерлою, яка складається із житлового будинку загальною площею 75,10 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та передати її у комунальну власність Сокирянської об'єднаної територіальної громади в особі Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
26.11.2025 року ухвалою Сокирянського районного суду Чернівецької області, відкрито провадження у справі та витребувано від Сокирянської державної нотаріальної контори Чернівецької області інформацію зі Спадкового реєстру, витяг з книги обліку спадкових справ, алфавітної книги спадкових справ, що ведуться нотаріусами, а також відповідні заяви, зокрема про відмову від прийняття спадщини, та іеші документи щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник Сокирянської міської ради у судове засідання не з'явивсь, однак подав до суду заяву про розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ураховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити рішення у відсутності учасників справи.
Стаття 263 ЦПК України, передбачає, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, так як з метою врегулювання питань щодо виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, рішенням сесії Сокирянської міської ради №44/04-21 від 19.02.2021 року, затверджено Порядок виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, а також форму Акту обстеження нерухомого майна. Рішенням №310 Виконавчого комітету Сокирянської міської ради від 26.12.2023 року затверджено персональний склад постійно діючої комісії з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Сокирянської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна.
Як убачається із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту, а саме: будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 - записи відсутні.
Згідно із листа Сокирянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.02.2025 року №116/36.4-13 надано Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00049756424 від 27.02.2025 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 61 рік, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено актовий запис №138 від 23.12.1996 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сокирянського районного управління юстиції у Чернівецькій області.
Відповідно до акту обстеження від 28.01.2025 року встановлено, що за адресою АДРЕСА_1 знаходиться об'єкт нерухомого майна, а саме: житловий будинок (конструктивні елементи будівлі: фундамент - бут, камінь, стіни-камінь черепашник, перекриття - обрешітка виконана з дощок накритих шифером, вікна металопластикові - наявні, двері дерев'яні - наявні, технічний стан будівлі - вітхий).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №83451120 від 02.12.2025 року наданої Сокирянською державною нотаріальною конторою спадкова справа після смерті ОСОБА_2 у спадкову реєстрі відсутня.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Вимогами ст.10 ЦПК України передбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
За правилами ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.8 ч.2 ст.293 ЦПК Укpаїни, суд розглядає справи про визнання спадщини відумерлою.
Положеннями статті 334 ЦПК України визначено, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі по тексту - Закон) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У статті 6 Закону зазначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Згідно із ст. 10 Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Частиною 5 статті 16 Закону передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 1 статті 60 Закону передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
За приписами статей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Стаття 1220 ЦК України регламентує, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті на життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідно із ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч.2 ст.1277 ЦК України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Стаття 338 ЦПК України, передбачає, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
З аналізу зазначених норм закону, суд зазначає, що умови, необхідні для визнання спадщини відумерлою, передбачені положеннями ст.1277 ЦК України існують і підтверджені при розгляді цієї заяви.
Ураховуючи викладене вище, у суду наявні підстави визнати відумерлою спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_1 , та становить з будинок за адресо: АДРЕСА_1 .
Суд установив, що спадкоємці за законом або за заповітом після смерті ОСОБА_1 , відсутні. Таким чином, Сокирянська міська рада є законним представником власника майна - територіальної громади, а позивачем правомірно подано позов з метою переходу у власність територіальної громади вищевказаного будинку.
На підставі викладеного та враховуючи доведеність заявлених вимог, суд дійшов до висновку про задоволення заяви в повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, ухвалюючи рішення суд вирішує питання про розподіл судових витрат між сторонами.
Згідно із ч.1 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Ураховуючи викладене вище, та беручи до уваги п.15-1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якого від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою, судові витрати покладаються за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 1216-1222, 1270, 1268, 1277 ЦК України, ст.ст. 4-13, 76-89, 133, 141, 259, 263-265, 268, 293, 334, 338 ЦПК України, суд,
Заяву Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання спадщини відумерлою та передачу її у власність територіальної громади - задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , яка складається із житлового будинку загальною площею 75,10 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та передати її у комунальну власність Сокирянської об'єднаної територіальної громади в особі Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (ЄДРПОУ 04062156)..
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя