Постанова від 09.02.2026 по справі 709/1927/25

Справа № 709/1927/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року с-ще Чорнобай

Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романова О.Г., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від Відділу поліцейської діяльності

№ 2 (с-ще Чорнобай) Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 12 жовтня

2025 року серії ЕПР1 № 481280 ОСОБА_1 12 жовтня 2025 року о 13:00 год. в

с. Придніпровське, вул. Центральна, керуючи транспортним засобом «ВАЗ 2121», д.н.з.

НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, рухаючись по ґрунтовій дорозі, виїжджаючи на головну дорогу, не дав дорогу транспортному засобу «Тойота», д.н.з.

НОМЕР_2 , яка рухалась по головній дорозі з правого боку, та допустив зіткнення із даним транспортним засобом, внаслідок чого дані транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 10.2 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.

16 жовтня 2025 року дані адміністративні матеріали вперше надійшли до Чорнобаївського районного суду Черкаської області для розгляду.

Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 листопада 2025 року дані адміністративні матеріали було повернуто до Відділу поліцейської діяльності № 2 (с-ще Чорнобай) Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області для належного оформлення.

16 грудня 2025 року до Чорнобаївського районного суду Черкаської області, повторно, після дооформлення, надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 16 грудня 2025 року дані адміністративні матеріали було передано судді Романовій О.Г. для розгляду.

Крім цього, відповідно до наказів голови Чорнобаївського районного суду Черкаської області № 161-в від 04 листопада 2025 року, № 174-в від 02 грудня 2025 року та № 05-в від 12 січня 2026 року суддя Романова О.Г. з 03 грудня 2025 року по 15 січня

2026 року перебувала у щорічній основній, щорічній додатковій відпустках та відпустці без збереження заробітної плати.

У судовому засіданні захисник Солод В.М. просив суд закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, оскільки схема ДТП, яка є обов'язковою у даному виді правопорушень, являється неналежним доказом у зв'язку з тим, що працівниками поліції були внесені додаткові відомості де неї після направлення судом справи на дооформлення. При цьому, про внесені зміни не було повідомлено та ознайомлено ОСОБА_1 та потерпілого ОСОБА_2 . Крім цього, складаючи схему ДТП на місці події, працівники поліції не використовували засоби вимірювання а дистанції вимірювали кроками.

У судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 суду повідомив, що він жодних претензій до ОСОБА_1 не має оскільки авто належить підприємству та воно вже відремонтовано за кошти страхової компанії.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП (чинною на момент вчинення правопорушення), якщо справа про адміністративне правопорушення підвідомча суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Оскільки інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення було вчинено 12 жовтня 2025 року, то на момент розгляду справи (22 січня 2026 року) Чорнобаївським районним судом Черкаської області закінчився тримісячний строк, передбачений законодавством для притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Крім цього, відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно з ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

У відповідності до ч. 1 ст. 256 КУпАП,- у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Як зазначено в ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП і не може бути перекладений на суд.

У свою чергу, протокол про адміністративне правопорушення, визначає межі судового розгляду і є доказом у справі.

У відповідності до диспозиції ст. 124 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Відповідно до п. 1 Розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:

1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський;

2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);

3) показання технічних приладів (у разі їх наявності);

4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);

5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.

Крім цього, згідно з п. 4 Розділу ІХ вищевказаної Інструкції на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:

1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;

2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;

3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;

4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;

5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;

6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;

7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;

8) ширина тротуарів, узбіччя;

9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;

10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;

11) розташування дорожньої розмітки;

12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;

13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.

Також, згідно з п. 5 Розділу ІХ вищевказаної Інструкції на зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:

1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;

2) номерний знак транспортного засобу;

3) власник (співвласник) транспортного засобу;

4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;

5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;

6) вид пригоди;

7) кількість учасників ДТП;

8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;

9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);

10) тип транспортного засобу.

Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.

Так, постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від

14 листопада 2025 року дану справу було направлено для належного дооформлення.

Приймаючи дане рішення суд керувався тим, що у порушення вищевказаних вимог, схема місця ДТП не містить відомостей про місце зіткнення транспортних засобів, напрямок їх руху, слідів на дорожньому покритті, наявність дорожньої розмітки, тощо, які є обов'язковими відповідно до вимог Інструкції.

Як було встановлено судом, після надходження справи до суду після дооформлення, працівниками поліції, на виконання постанови суду, було внесено додаткові відомості до схеми місця ДТП, проте з такими відомостями не було ознайомлено учасників ДТП.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що схема ДТП є неналежним доказом та не може бути прийнята судом.

Інші докази у підтвердження вини ОСОБА_1 матеріали справи не містять.

Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з частиною першою статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати в першу чергу чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.

Однією з обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП, є відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а тому провадження відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у відповідності до положень п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 124, 221, 247, 283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.Г. Романова