Постанова від 04.02.2026 по справі 712/272/26

Справа № 712/272/26

Провадження № 3/712/468/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю: ОСОБА_1 , прокурора Левченка Р.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої лікарем-акушером-гінекологом Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» (далі - КНП «ЧОЛ ЧОР»), та відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2025, а декларація фактично подана 16.05.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, та просив накласти на ОСОБА_1 мінімальне стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 гривень, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала частково, та пояснила, що в грудні 2024 року вона була включена до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд. Для зайняття посади члена експертної команди, вона подавала декларацію кандидата, яка охоплювала 2023 рік. ОСОБА_1 вказала, що по факту вона жодного разу не залучалась до роботи експертної команди, не була присутня на засіданнях комісії. В лютому 2025 року її було повідомлено, що вона виключена з Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд. У травні 2025 року було видано наказ по лікарні про затвердження Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд; ОСОБА_1 не було в оновленому Переліку. Юрист лікарні Чупирко І.М. повідомила її про необхідність подання декларації при звільненні та після звільнення; та 16.05.2025 ОСОБА_1 подала декларацію при звільнення за період з 01.01.2025 по 01.05.2025. Вона вказала, що допустила несвоєчасне подання щорічної декларації за 2024 рік, тому що не була належним чином поінформована про обов'язок її подання у строк до 31.03.2025. ОСОБА_1 просила врахувати, що вона не мала умислу щодо приховання відомостей про майно і доходи; натомість, несвоєчасне подання нею декларації не спричинило настання тяжких наслідків. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 просила звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю діяння, та закрити провадження у справі.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.

Відповідно до Статуту Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» (далі - КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР»), останній є неприбутковим багатопрофільним, лікувально-діагностичним закладом охорони здоров?я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної (високоспеціалізованої стаціонарної та консультативної амбулаторно-поліклінічної) медичної допомоги населенню Черкаської області та іншим особам за напрямками, зазначеними в ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Згідно з наказом КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» №6-ОС від 12.01.2017 ОСОБА_1 прийнято на роботу лікарем-акушером-гінекологом акушерського післяпологового відділення спільного перебування матері та новонародженого з 12.01.2017.

НаказомКНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» від 02.12.2024 №299 ОСОБА_1 лікаря-акушера-гінеколога включено в Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до Посадової інструкції лікаря-акушера-гінеколога акушерського післяпологового відділення спільного перебування матері та новонародженого КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» лікар-акушер-гінеколог належить до категорії«Професіонали».

Згідно з п.п.«ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб?єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов?язки, передбачені ст.45 Закону «Про запобігання корупції».

Відповідно до роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.02.2025, особам, які до введення в дію Закону №4170-ІХ від 19.12.2024 (01.01.2025) вже перебували і продовжують перебувати у Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи (п.п.ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону), слід до 31.03.2025 включно подати щорічну декларацію за 2024 рік з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування».

Отже, оскільки ОСОБА_1 включена до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи 02.12.2024, то на неї розповсюджуються правила подачі декларацій, що передбачені ст.45 Закону, і вона є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим наказом Національного агенства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 №252/23, передбачено три види декларацій, та визначено, зокрема: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Враховуючи вищевикладене, граничним терміном подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2024 рік є 31.03.2025 включно.

Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 фактично подала вказану декларацію 16.05.2025.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення №56/2026 від 05.01.2026; рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Білоуса В. від 07.11.2025; фотокопією публікації щорічної декларації за 2024 рік, яку подала ОСОБА_1 , з системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua»; листом Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №111822-2025 від 02.10.2025 «Про надання інформації», адресованим КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР»; листом КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» №01-27/2330 від 14.10.2025; копією Посадової інструкції лікаря-акушера-гінеколога акушерського післяпологового відділення спільного перебування матері та новонародженого КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР», затвердженою в.о. директора КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» ОСОБА_2 від 03.01.2025; витягом з наказу КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» №6-ОС від 12.01.2017; службовою характеристикою лікаря акушера-гінеколога КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» ОСОБА_1 ; копією наказу КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» від 20.01.2025 №26 «Про подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік»; витягом з наказу КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» від 02.12.2024 №299 «Про затвердження Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, та Переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи»; копією наказу КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» від 02.05.2025 №132 «Про затвердження Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи», з додатком; копією Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд, затвердженого т.в.о. директора КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» ОСОБА_3 від 02.05.2025; витягом з наказу КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР» від 02.01.2025 №15 «Про затвердження Переліку лікарів-дублерів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи»; копією письмового попередження про персональну відповідальність за несвоєчасне подання або неподання декларацій за 2024; копією Статуту Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», затвердженого головою Черкаської обласної ради Підгорним А. від 22.01.2025 №5-р.

Допитана в судовому засіданні 04.02.2026 свідок ОСОБА_4 , пояснила, що вона працює юристом КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР». Згідно з наказом по лікарні від 20.01.2025 №26 було поінформовано суб'єктів декларування з числа працівників КНП «Черкаська обласна лікарня ЧОР», про необхідність подання щорічної декларції за 2024 рік (період з 01 січня до 31 грудня включно) шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій - до 00 годин 00 хвилин 01.04.2025. До наказу додавались: Перелік структурних підрозділів, зі списком працівників - суб'єктів декларування; і письмове попередження про персональну відповідальність за несвоєчасне подання або неподання декларацій за 2024 рік. Вказаний наказ від 20.01.2025 №26, з додатками був розісланий по структурним підрозділам лікарні; керівники структуриних підрозділів ознайомлювали під підпис з вказаними документами підпорядкованих працівників згідно з додатком, та повертали копію ознайомлення до юридичного відділу. В подальшому, в процесі роботи експертної команди, в лютому 2025 року заступник директора, відповідальний за вказаний напрямок, виклав в робочий чат лікарні оновлений Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд; ОСОБА_1 в цьому Переліку не було. Після цього, лікарі - члени експертних команд приходили до юридичного відділу з питаннями щодо необхідності подання декларацій за 2024 рік лікарям, які виключені зі складу експертних команд. Юрист пояснювала, що вказані працівники лишаються суб'єктами декларування; і що потрібно чекати наказ про затвердження оновленого Переліку лікарів - членів експертних команд. ОСОБА_1 також зверталась до юриста лікарні, їй були надані такі ж роз'яснення. 02.05.2025 було видано наказ про затвердження Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд; ОСОБА_1 не було в Переліку лікарів. Також, ОСОБА_4 пояснила, що в лікарні проводяться наради з керівниками структурних підрозділів щодо інформування підлеглих про своєчасне декларування; в робочому чаті лікарні публікувались повідомлення щодо необхідності подання декларацій.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларації шляхом заповнення електронної форми через мережу інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

Враховуючи викладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При цьому, суд не знаходить підстав для застосування ст.22 КУпАП, та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення та закриття провадження.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.

З огляду на викладене, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.23, 33, ч.1 ст.172-6, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк