Справа №568/115/26
Провадження № 3/568/171/26
09 лютого 2026 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області суддя Сільман А.О.
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №2 Дубенського РВП Головного управління Національної поліції у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
(права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАПтаст.63 Конституції України роз'яснені),
До Радивилівського районного суду Рівненської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно вимог ч.1 ст. 245, ст.280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до пункту 3.6. Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої Наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04 листопада 2003 року N 1303/203, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 січня 2004 року за N 46/8645, патрульно-постові наряди міліції: під час виконання обов'язків з охорони громадського порядку здійснюють контроль та ведуть спостереження за особами, відносно яких встановлено адміністративний нагляд, якщо вони з'являються в громадських місцях, відвідування яких їм не дозволено, або залишають місце проживання (перебування) в заборонені для цього години. При виявленні таких осіб патрульні (постові) затримують їх і доставляють до чергової частини міськ-, райвідділу з метою оформлення матеріалів про порушення правил адміністративного нагляду.
Права працівників органів внутрішніх справ при здійсненні адміністративного нагляду, передбачені у пункті 5 вищезазначеної інструкції, зокрема, за приписами пункту 5.1., при здійсненні адміністративного нагляду працівники поліції діють відповідно до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
У пункті 5.4. Інструкції зазначено, що контроль за додержанням піднаглядним правил адміністративного нагляду і встановлених судом обмежень дій піднаглядного здійснюється дільничними інспекторами поліції у взаємодії з працівниками карного розшуку, інших службі підрозділів із суворим дотриманням прав особи на повагу до її приватного та сімейного життя, недоторканості житла і таємниці листування. Будь-яке втручання у право особи може бути здійснене лише на підставі закону та у випадках обґрунтованої необхідності захисту національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №754381 від 30.12.2025, 03.12.2025 року о 23:55 год. ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив встановлені відносно нього ухвалою Сарненського районного суду Рівненської області від 01.05.2024 р. обмеження адміністративного нагляду, а саме: заборона виходу з дому в період з 22:00 год до 06:00 год.
Проте, до протоколу не додані докази, які підтверджували ведення спостереження за ОСОБА_1 як особою, стосовно якої встановлено адміністративний нагляд, докази того, що він з'являвся в громадських місцях або залишав місце проживання в заборонені години, докази виявлення його поза місцем його проживання з наступним затриманням та доставлянням до райвідділу з метою оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення.
Письмові пояснення ОСОБА_1 від 05.11.2025 р. додані до протоколу, які написані працівником поліції, не є доказом винуватості особи у вчиненні правопорушення, за відсутності інших належних та допустимих доказів (аналогічна правова позиція викладена у постанові від 20 липня 2020 року у справі № 177/525/17(2-а/177/23/17) адміністративне провадження № К/9901/34580/18).
Копія ухвали Сарненського районного суду Рівненської області від 01.05.2024 р., копія ухвали Радивилівського районного суду Рівненської області від 30.10.2025 р., характеристика та витяг із ІІПС «Армор» не є належними доказами на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.
Долучений до матеріалів справи відеозапис не містить доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 187 КУпАП.
Суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказам по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним і беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №754381 від 30.12.2025 р. складений з порушенням вимог ч.2 ст.254 КУпАП.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що в матеріалах справи відсутні беззаперечні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Оскільки, у справі відсутні належні та допустимі докази, які б поза розумним сумнівом доводили факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.187, п.1 ст.247, 284 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 187 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.О. Сільман