Справа № 283/183/26
провадження №3/283/94/2026
09 лютого 2026 року суддя Малинського районного суду Житомирської області Ярмоленко Володимир Вікторович, за участю прокурора Малинського відділу Коростенської окружної прокуратури Яричевської Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , не працюючої, РНОКПП НОМЕР_1
за ст.172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 131 від 15 січня 2026 року, будучи у період з 03.04.2024 по 17.04.2025 начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, розпорядженням міського голови Малинської міської ради Житомирської області «Про призначення ОСОБА_2 » № 77-к від 01.04.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради з 03.04.2024 та присвоєно 11-й ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Розпорядженням міського голови Малинської міської ради Житомирської області «Про звільнення ОСОБА_2 » № 125-к від 14.04.2025 ОСОБА_1 звільнено з посади начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради з 17.04.2025 за угодою сторін.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням без пекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» тільки 04.06.2025 о 11 год 17 хв, тобто несвоєчасно.
ОСОБА_1 до суду не з'явилась, 09.02.2026 через підсистему «Електронний суд» подала до суду заяву, в якій просила проводити розгляд справи без її участі на підставі письмових пояснень.
Прокурор Яричевська Н.М. в судовому засіданні зазначила, що подані до суду докази свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, щодо обрання виду адміністративного стягнення поклалася на розсуд суду.
Винуватість ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами:
роздруківкою з сайту НАЗК із зазначенням відомостей щодо подання ОСОБА_1 декларацій;
повідомленням Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 138657-2025 від 10.12.2025;
листом виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області № 1747/03-19 від 12.12.2025;
розпорядженням міського голови Малинської міської ради від 01.04.2024 за № 77-к «Про призначення ОСОБА_1 »;
розпорядженням міського голови Малинської міської ради від 14.04.2025 за № 125-к «Про звільнення ОСОБА_1 »;
попередженням про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби за підписом ОСОБА_1 від 03.04.2024;
посадовою інструкцією начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради ОСОБА_1 від 03.04.2024;
рішенням Малинської міської ради від 30.01.2024 № 1160 «Про утворення Служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради»;
положенням про службу у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради;
заявою ОСОБА_1 .
Вище наведені докази на переконання суду є належними, допустимими та достовірними.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення під час судового розгляду справи не виявлено.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, начальник служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» поза межами встановлених строків, а саме 04.06.2025, чим порушила вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Дата вчинення правопорушення: 04.06.2025, тобто дата фактичного подання щорічної декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування.
Дата виявлення правопорушення: дата складання протоколу, а саме 10.12.2025, тобто момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано докази та зроблено висновок про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення за ч.1ст. 172-6 КУпАП.
Місце вчинення правопорушення: оскільки ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з виконанням своїх повноважень як начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Малинської міської ради, однак була звільнена з займаної посади, то місцем вчинення правопорушення слід вважати місце проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується як поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і матеріалами справи.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП, тому визнає її винуватою у вчиненні даного правопорушення, з накладенням адміністративного стягнення у мінімальному розмірі, що передбачений ч.1 ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на день скоєння правопорушення, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути 605,60 грн судового збору.
Керуючись ст. 36, 172-6 ч.1, 221, 283, 284 ч.1 п.1, 285, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф належить стягнути на наступний рахунок:
UA708999980313010106000006829, отримувач коштів: Малин.УК/м.Малин/21081100,код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягувач: Малинський районний суд Житомирської області, код ЄДРПОУ 02896147, місце знаходження: 11601, Житомирська область, Коростенський район, місто Малин, площа Соборна, 8.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Судовий збір належить стягнути на наступний рахунок:
UA908999980313111256000026001, отримувач коштів:ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, в установу банку України не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення копії постанови суду, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу та судового збору у вказаний термін, постанова буде направлена до органу державної виконавчої служби для організації примусового виконання в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у випадку примусового виконання даної постанови, з правопорушника підлягає стягненню штраф, визначений даною постановою, у подвійному розмірі, що становить 1700,00 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Житомирського апеляційного суду через Малинський районний суд Житомирської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту її винесення.
Суддя