П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/3822/25
Перша інстанція: суддя Потоцька Н.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «САГАН ІНОВЕЙШН» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
06 лютого 2025 року товариство з обмеженою відповідальністю «САГАН ІНОВЕЙШН» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило:
визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних №12311451/39895927 від 03.01.2025 року та №12311450/39895927 від 03.01.2025 року;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних ПН: №1 від 03.06.2024 року та №9 від 17.06.2024 року датою їх подання на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «САГАН ІНОВЕЙШН» зазначило, що у процесі проведення позивачем господарської діяльності складено податкові накладні та направлено їх на реєстрацію до податкового органу, однак, реєстрація зупинена податковим органом з підстав відповідності п.1 критеріям ризиковості. Позивачем направлено на адресу податкового органу додаткові документи, однак незважаючи на надання ним копій первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по зазначених податкових накладних, податковим органом ухвалено рішення про відмову в їх реєстрації.
Відповідно до відзиву ГУ ДПС в Одеській області, відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що реєстрація податкових накладних не здійснена, так як на розгляд комісії були надані документи, які складені з порушенням вимог законодавства.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року позовну заяву ТОВ «САГАН ІНОВЕЙШН» задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що позивачем на розгляд комісії подано не всі документи, передбачені у п.5 Порядку № 520, який до того ж містить орієнтовний перелік підтверджуючих документів. Крім того, апелянт стверджує, що саме через ненадання платником податків копій документів, які документально підтверджують реальність господарської операції, контролюючим органом прийнято правомірне рішення.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, у якому товариство заперечую проти її задоволення та просить суд залишити без змін оскаржуване рішення.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.
ТОВ «Саган Іновейшн» зареєстровано у ЄДРПОУ 15.07.2015р., номер запису 1 556 102 0000 055606. Юридична адреса: 65069, Одеська область, м. Одеса, вулиця Дунаєвського, буд. 1.
Перебуває на обліку ГУ ДПС в Одеській області, Суворовська ДПІ, є платником податку на прибуток та платником податку на додану вартість з 01.12.2015р. (ІПН 398959215540). Видами економічної діяльності є:25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у. (основний); 25.12 Виробництво металевих дверей і вікон; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у; 43.32 Установлення столярних виробів; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.89 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання.
Основними постачальниками сировини для виробництва дверей є ТОВ «ТРАНСМЕТ ЮА» (листи металу), ПП «СТІЛВЕСТ» (профільна труба), ПП «НОРМА-АПЄКС» (фурнітура), ТОВ «СТЕМАКС» (саморізи, шурупи), ТОВ ФІРМА «ОДРІ» (порошкова фарба), ПП «ДАСК-ЦЕНТР» (мелкодісперсная фракція дерева), ТОВ «ТЕРМОПАЛ» (клей, ПВХ плівка, ущільнювач), ТОВ «СОМИК» (мінеральна вата), ПП «ТД «ГЛОБАЛ ГРУП» (гофрокартон).
17 січня 2024 між позивачем та ТОВ «Елергіос» (ЄДРПОУ 45217704) укладено договір поставки №2, предметом якого є поставка блоків дверей металевих протиударних вхідних з класом вогнестійкості ЕІ30 (п.2.1).
Партія товару визначається додатком 1 до цього договору (специфікацією) або рахунком-фактурою, виставленим на підставі усного чи письмового замовлення покупця, в якому зазначається: найменування, кількість, ціна за одиницю, загальна ціна товару, що повинен постачатися (п. 2.3).
Постачальник зобов'язаний поставити товар покупцю на умовах DAP склад покупця (згідно ІНКОТЕРМС 2020) за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Тираспольська, буд. 27/29.
Строк поставки товару складає 40 (сорок) робочих днів з дати оплати покупцем товару за рахунком-фактурою (п. 3.2 договору).
Додатковою угодою №1 від 26.02.2024 до договору поставки №2 від 17.01.2024 викладено п. 2.1 договору в новій редакції:
«Предметом поставки є такий товар(и), як блоки дверні металеві протиударні вхідні, в тому числі з класом вогнестійкості Еі30, Еі60,металеві технічні двері, блоки металеві (дверці) ревізійні».
Специфікацією №11 від 24.05.2024 до договору погоджено постачання товару у кількості 22 штуки на загальну суму 345 200 грн, у т.ч. ПДВ.
Пунктами 2-3 специфікації сторонами погоджено умови оплати: попередня оплата товару в розмірі 75% від загальної вартості товару, протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання від постачальника рахунку-фактури. Решта вартості товару, в розмірі 25%, оплачується після поставки останньої партії товару. Термін поставки товару 3 календарних тижні з моменту передоплати.
На виконання умов договору позивачем виставлено на оплату рахунок №118 від 28.05.2024 року на загальну суму 345 200 грн, у т.ч. ПДВ.
03 червня 2024 року позивачем отримано від ТОВ «ЕЛЕРГIОС» попередню оплату в розмірі 258 900,00 грн, призначення платежу: Оплата за дверцi ревiзiйнi рах.№118 вiд 28.05.24, у т.ч. ПДВ 20% = 43150,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №875.
Позивачем на дану передплату зареєстровано податкову накладну №1 від 03.06.2024 року реєстрація якої зупинена.
17 червня 2024 року позивачем отримано від ТОВ «ЕЛЕРГIОС» оплату в розмірі 86300,00 грн, призначення платежу: «Оплата за дверцi ревiзiйнi рах.№118 вiд 28.05.24, у т.ч. ПДВ 20% = 14383.33грн.», що підтверджується платіжною інструкцією №975.
Позивачем на дану передплату зареєстровано податкову накладну №9 від 17.06.2024 року реєстрація якої зупинена.
03 липня 2024 позивачем відвантажено в адресу ТОВ «ЕЛЕРГIОС» товар «Блоки дверні металеві протиударні вхідні з класом вогнестійкості ЕІ30», у кількості 20 штук, «Блоки дверні металеві протиударні вхідні», у кількості 2 штуки на загальну суму 345 200 грн. з ПДВ, що підтверджується видатковою накладною №99 від 03.07.2024, товарно-транспортною накладною №99 від 03.07.2022 року.
Зобов'язання сторін по договору в частині оплати та поставки товару по договору поставки №2 від 17 січня 2024 року по рахунку №118 від 28.05.2024 виконані в повному обсязі.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САГАН ІНОВЕЙШН» на виконання п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України складено податкові накладні №1 від 03.06.2024 року та №9 від 17.06.2024 року та направлено їх для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
02.07.2024 року позивачем отримано від ГУ ДПС в Одеській області квитанції, згідно з якими реєстрацію податкових накладних зупинено. В квитанціях зазначено , що обсяг постачання товару/послуги 7308, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.0103%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових формі галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
30.12.2024 Позивачем надано до ГУ ДПС у Одеській області Повідомлення №2 щодо реальності здійснення господарської операції до податкових накладних реєстрація яких була зупинена де надано інформацію стосовно відносин з виконання договору поставки з підтверджуючими документами у кількості 37 додатків: пояснення №2 від 30.12.24р.; договір №2 від 17.01.24 р. та спец. №11; додаткова угода №1 від 26.02.24р.; рахунок-фактура №118 від 28.05.24р.; платіжні інструкції №875, №975; заключна виписка за 03.06.24,17.06.24р.; видаткова накладна №99 від 03.07.24р.; акт звіряння №56 від 04.07.24р.; картка рахунку 361; договір оренди №ПОЮ-01 від 03.01.23р.; договір оренди приміщення №06/24 від 01.02.24р.; договір оренди обладнання №02/01/23 від 02.01.23р.; додаток до дог. №02/01/23 від 02.01.23р.; повідомлення (форма 20-ОПП) від 15.09.23р.; податковий розрахунок сум доходу та ЄСВ за 2 кв. 2024р.; договори с постачальниками: ТОВ «Трансмет Юа» №036-20/23 від 16.01.23р.; ПП «Стілвест» №2-01/2023 від 14.01.23р.; ПП "Норма-Апєкс" №01/03 від 03.03.23р.; ТОВ «Локсервіс» №01/12-22 від 01.12.22р.; ТОВ «Стемакс» №243/19-1 від 04.04.19р.; ТОВ Фірма «Одрі» №07/Мк від 06.01.23р.; ПП «Даск-Центр» №00-010122 від 01.01.23р.; ТОВ «Термопал» №11/08/22 від 11.08.22р.; ТОВ «Сомік» №405009/19-П від 03.05.19р.; ПП «ТД «Глобал Груп2 №02-01/23 від 02.01.23р.; видаткові накладні постачальників; акти звіряння з постачальниками: ТОВ «Трансмет Юа»; ПП «Стілвест»; ПП «Норма-Апєкс»; ТОВ «Локсервіс»; ТОВ «Стемакс»; ТОВ Фірма «Одрі»; ПП «Даск-Центр»; ТОВ «Термопал»; ТОВ «Сомік»; ПП «ТД «Глобал Груп»; Сертифікати відповідності.
Відповідно до рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12311451/39895927 від 03.01.2025 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 03.06.2024 року, а рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12311450/39895927 від 03.01.2025 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №9 від 17.06.2024 року.
Підставами відмови визначено: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Не погодившись із прийнятими рішеннями, позивач подав скаргу до ДПС України надавши всі наявні документи, проте у її задоволенні було відмовлено, а рішення регіонального рівня залишені без змін.
Не погоджуючись з відмовою у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом в оскаржуваному рішенні викладена загальна правова норма, без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкової накладної, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані. Оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі-Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, фактичною підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості визначені Додатком №3 до Порядку №1165.
Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є сукупна наявність таких обставин: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Додатком 4 до Порядку № 1165 затверджено типову форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яка містить наступне формулювання: «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.»
Отже, самим Порядком № 1165 встановлена можливість платника податку оскаржити рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, у тому числі в судовому порядку.
У квитанціях про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів зауважує, що контролюючий орган не конкретизував обсяг документів, які має подати підприємство, однак позивач, діючи на власний розсуд та з метою подальшої реєстрації (після зупинення) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних направив до контролюючого органу пояснення та копії первинних документів, які розкривають суть господарських операцій.
Так, наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520 у редакції від 08.03.2023 року), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Згідно з п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який (перелік) може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Водночас колегія суддів зазначає, що наведений перелік документів є загальним, а застосований законодавцем вираз «може включати» безумовно свідчить про необхідність індивідуального застосування відповідної норми, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів.
Також колегія суддів зауважує, що п. 9 Порядку № 520 з 08.03.2023 року викладено в новій редакції на підставі наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 року, яким змінено порядок розгляду контролюючим органом поданих платником податків письмових пояснень та копій документів до зупинених ПН/РК, а саме передбачено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, окрім рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Відповідно до абз.6 п.9 Порядку № 520 платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.
Згідно з абз.9 п.9 Порядку № 520 якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, з 08.03.2023 року контролюючий орган на етапі зупинення реєстрації ПН/РК має можливість реалізувати свої функції шляхом складення та направлення повідомлення про надання додаткових пояснень та та/або документів, а затверджена форма повідомлення зобов'язує податковий орган зазначати конкретні пояснення та документи, яких не вистачає платнику податку для реєстрації поданої ПН/РК. Також передбачена відповідальність платника податків у разі невиконання зазначених вимог комісії у формі відмови у реєстрації ПН/РК.
Однак, контролюючий орган, за наявної необхідності та можливості конкретизації переліку документів та зазначення відповідних мотивів зупинення реєстрації податкової накладної, не виконав покладений обов'язок, оскільки не витребував додаткових документів, виходячи з конкретних господарських операцій та аналізу наданих документів, що виключало можливість позивача належно відреагувати на вимогу суб'єкта владних повноважень .
В той же час, позивачем під час процедури реєстрації податкової накладної надавались первинні документи, зокрема щодо походження товару, його придбання перевезення. Зберігання та подальшої реалізації.
Таким чином, відповідач на час прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної поза розумним сумнівом мав належне документальне підтвердження господарської операції, по якій виписана спірні податкова накладна.
На переконання колегії суддів, зазначені пояснення та надані під час процедури реєстрації податкової накладної документи у своїй сукупності були достатніми для здійснення її реєстрації.
При цьому, під час розгляду даної справи у судах з боку контролюючого органу зазначено про порушення порядку складення ТТН, а саме відсутності відомостей про вантажувально-розвантажувальні операції.
Також колегія суддів відхиляє зазначені доводи податкового органу, оскільки відповідач не вказує, яким чином даний недолік впливає на неможливість реєстрації поданих податкових накладних за наявність інших документів, які відповідають вимога щодо змісту і форми та розкривають суть операції.
Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 18 лютого 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко