Ухвала від 06.02.2026 по справі 380/13376/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/13376/25

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

06 лютого 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звертався до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі нової (оновленої) довідки №31/28/37-151 від 12.05.2025, виготовленої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/8779/24 від 14.08.2025, яке набрало законної сили 27.02.2025 відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду по вказаній справі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2023, виходячи з 90% суми грошового забезпечення (згідно протоколу ГУ ПФУ від 01.01.2009, рішень Львівського окружного адміністративного суду №1340/6023/18, №380/1038/22), зазначеної у новій (оновленій) довідці №31/28/37-151 від 12.05.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виготовленої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/8779/24 від 14.08.2024, яке набрало законної сили згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025 у вказаній справі, без обмеження її максимальним розміром відповідно до рішень Львівського окружного адміністративного суду у справах №380/9520/22, №380/19278/23, №380/21099/23, №380/8777/24, №380/15736/24 (так як згідно з ч. 4 ст. 78 КСУ обставин, встановлені рішенням Суду у господарській, цивільній, адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини), з урахуванням індексації 2022, 2023, 2024 років (згідно рішень Львівського окружного адміністративного суду у справах №380/2688/23, №380/19278/23, №380/8777/24), щомісячної доплати 2000 грн (згідно рішень Львівського окружного адміністративного суду у справах №380/5258/23, №380/21099/23) та раніше проведених виплат.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у непроведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки, виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 12.05.2025 №31/28/37-151 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2023, виходячи з розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 12.05.2025 №31/28/37-151 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.12.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 - без змін.

02.02.2025 позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, у якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідача у справі від 31.07.2025 №380/13376/25 щодо перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці РСЦ ГСЦ від 12.05.2025 №31/28/37-151, з обмеженням його максимальним розміром та застосуванням коефіцієнта 70% сум грошового забезпечення при його обрахуванні - протиправними;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в повному обсязі виконати судове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25, а саме: перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2023, виходячи з розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 12.05.2025 №31/28/37-151 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 без обмеження її максимальним розміром та виходячи з 90% суми грошового забезпечення. З метою оптимізації виконання судового рішення ГУ ПФУ у Львівській області зобов'язати його надати у встановлені терміни звіт про виконання судового рішення, при необхідності застосувати штрафні санкції до керівника цієї установи.

Заява мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 виконано не в повному обсязі, оскільки основний розмір пенсії визначений у розмірі 70% грошового забезпечення та пенсія обмежена максимальним розміром. Констатує, що рішеннями Львівського окружного адміністративного суду у справах №380/9520/22 від 08.09.2022, №380/19278/23 від 15.11.2023, №380/21099/23 від 23.10.2023, №380/8777/24 від 14.05.2024, №380/15736/24 від 28.08.2024, №380/7107/ від 11.08.2025, №380/7111/25 від 17.06.2025 встановлено пенсію без обмеження максимальним розміром та рішеннями суду у справах №1340/6023/18 від 25.11.2019, №380/1038/22 від 28.02.2022, №380/21099/23 від 23.10.2023 підтверджено її нарахування та виплату, виходячи із 90% грошового забезпечення.

Вирішуючи заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до положень ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За приписами ч. 1-2 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З викладених норм права слід виснувати, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції щодо суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.

Водночас такі повноваження суду повинні реалізовуватися з урахуванням ст. 129-1 Конституції України, і такі повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Таким чином, при вирішенні питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які спричинили невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.

Суд звертає увагу, що правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Даючи оцінку виконанню відповідачем рішення від 31.07.2025 у справі №380/13376/25, суд враховує таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25, яке набрало законної сили 08.12.2025, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2023, виходячи з розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 12.05.2025 №31/28/37-151 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Суд зауважує, що підставою для встановлення судового контролю є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

На виконання рішення суду позивачу з 01.01.2026 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою №1303003176 (МВС).

Позивач 10.12.2025 звертався до ГУ ПФУ у Львівській області із запитом на інформацію щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25, зазначаючи про наявність судових рішень, якими встановлено його право на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром та відсотка основного розміру пенсії - 90.

Листом від 18.12.2025 №1300-0307-8/171718 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило, що після перерахунку з 01.01.2026 розмір пенсії, виходячи з 70% оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, становить 23610,00 грн. Зазначило, що розмір пенсійної виплати обчислений відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №380/7107/25 та складає 30831,08 грн. Зважаючи на те, що виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 призводить до зменшення розміру пенсійної виплати запропоновано висловити свою позицію щодо виконання рішення суду.

Суд акцентує на тому, що резолютивна частина рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 не містить зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 90% сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром.

Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 відповідач виконав.

Суд звертає увагу, що позовні вимоги стосовно наявності у позивача права на перерахунок основного розміру пенсії, виходячи з 90% суми грошового забезпечення, та здійснення виплати пенсії без обмеження максимальним розміром вирішено під час ухвалення рішення. У задоволенні цих вимог відмовлено, оскільки на момент пред'явлення позову права позивача у цій частині не були порушені, а судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Варто відмітити, що вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, а тому процесуальна процедура вирішення питання щодо встановлення судового контролю за рішення суду, виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю.

Частиною 5 ст. 382-1 КАС України ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, 382-1 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №380/13376/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Повну ухвалу складено 06.02.2026.

Суддя Андрусів Уляна Богданівна