Рішення від 06.02.2026 по справі 200/5410/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 року Справа№200/5410/25

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ),

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив суд:

- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про відповідний ТЦК та СП, в якому позивач перебуває на військовому обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною, відповідно до запису та відмітки Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 07.03.2023 року;

- зобов'язати внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про відповідний ТЦК та СП, в якому Позивач перебуває на військовому обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до запису та відмітки Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 07.03.2023 року.

В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначив, що 06.03.2023 року ОСОБА_1 став на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 та пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі статті 74 «а», 67 «а», 60 «б», 57 «б» графи II Розкладу хвороб, ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджує Довідка ВЛК №16/1042 від 06.03.2023 року. Про непридатність з виключенням з військового обліку позивача, також вказано в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 07.03.2023 року, а саме стоїть відповідна відмітка про виключення.

Проте, позивач виявив, що стосовно нього в Єдиному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів було внесено інформацію про порушення правил військового обліку та інформацію про те, що ОСОБА_1 перебуває у розшуку з 03.02.2025 року.

Також, в додатку «Резерв+» позивач виявив, що вказаний ТЦК та СП в якому він вже не перебуває на військовому обліку, а саме ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто, інформацію, що позивач став на облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 не було внесено, у зв'язку з чим, ОСОБА_1 , був вимушений 02.04.2025 року звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про внесення відповідних відомостей до Реєстру, оскільки позивач перебуває на обліку саме в ІНФОРМАЦІЯ_5 (в якому позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку), тому на відповідача покладений обов'язок внесення відповідної інформації до Реєстру.

Жодної відповіді на вищевказану заяву про зміну відповідної інформації в Реєстрі позивач не отримав від ІНФОРМАЦІЯ_2 та в мобільному додатку «Резерви+» невірну інформацію не було виправлено.

Позивач вважає таку бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправною, оскільки позивачем було надано всі документи, необхідні для внесення відповідних відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

27 липня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

14 серпня 2025 року відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні адміністративного позову, мотивуючи це тим, що за даними Реєстру, позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується електронним військово-обліковим документом позивача, який він долучив до позовної заяви та інформацією з Реєстру, з якої можливо чітко встановити, що у ІНФОРМАЦІЯ_7 позивач знаходиться на військовому обліку з 07.03.2009. Оскільки Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , сам цей орган ведення Реєстру уповноважений вносити зміни до персональних та службових даних позивача, що містяться в Реєстрі.

У ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутня можливість вносити інформацію про виключення позивача з військового обліку.

Щодо документів, які надані позивачем, а саме тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 07.03.2023 та довідки військово-лікарської комісії №16/1042 від 06.03.2023, ІНФОРМАЦІЯ_8 зазначає наступне.

Військовозобов'язані, до яких належить позивач, проходять медичний огляд військово-лікарською комісією відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджене наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Відповідно до пункту 22.1 глави 22 Розділу ІІ Положення про ВЛК, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК. 18. В зв'язку з тим, що в ІНФОРМАЦІЯ_5 було виявлено відсутність певних книг протоколів військово-лікарської комісії, а, отже і відсутність правових підстав на видачу довідок військово-лікарської комісії з висновками про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_5 було прийнято рішення про поновлення на військовому обліку тих осіб, довідки яких не можуть бути підтверджені протоколом військово-лікарської комісії, із можливістю перепройти медичний огляд і отримати нову довідку згідно чинного протоколу. 19. Відповідне рішення було оформлене наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по адміністративно-господарській діяльності) від 21.08.2024 №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово-лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів» (далі - Наказ №287).

Таким чином, через відсутність книг протоколів ВЛК за вказані періоди, а відтак і неможливість здійснити перевірку правових підстав на видачу довідок військово-лікарської комісії з висновками про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, позивач наразі перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних.

Оскільки наразі відсутні правові підстави для виключення позивача з військового обліку через відсутність відповідних книг протоколів ВЛК (а відтак і неможливість здійснити верифікації інформації щодо видачі довідки ВЛК та відповідних записів до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Позивача), ІНФОРМАЦІЯ_8 не може внести до Реєстру інформацію про його виключення з військового обліку, оскільки така інформація за своєю суттю не є достовірною.

26 серпня 2025 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначив, що відповідач перекладає відповідальність за відсутність книги протоколів за період з 04.11.2022 року по 19.03.2023 року на позивача, при тому, що ведення книг протоколів є обов'язком ВЛК та є незалежною від нього причинною порушення його права, у зв'язку з вищевказаним, викладені у відзиві вимоги ІНФОРМАЦІЯ_2 вважаю незаконними та необґрунтованими.

13 жовтня 2025 року від позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів.

16 жовтня 2025 року від відповідача до суду надійшли заперечення, у яких відповідач акцентував, що позивач наразі не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 (що на технічному рівні блокує можливість вносити будь-яку інформацію стосовно Позивача), у ІНФОРМАЦІЯ_10 відсутні підстави для внесення інформації про виключення Позивача з військового обліку.

03 листопада 2025 року від позивача до суду надійшла відповідь на заперечення відповідача, у яких позивач наголосив на раніше заявлених доводах.

З 22 серпня 2025 року по 12 вересня 2025 року суддя знаходився у щорічній відпустці, з 22 жовтня 2025 року про 24 жовтня 2025 року суддя знаходився у додатковій відпустці, 21 листопада 2025 року суддя знаходився у відпустці, з 22 листопада 2025 року по 28 листопада 2025 року суддя знаходився у відрядженні, з 30 грудня 2025 року по 07 січня 2026 року суддя знаходився у відпустці.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.

Суд дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_12 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи від 25.01.2023 № 3009-7501519563, та перебуває на обліку за адресою: АДРЕСА_4 .

Згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 від 06.03.2023 року, проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 06 березня 2023 року ОСОБА_1 , діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): аномалія форми та структури нирок. Стриктура мисково-сечовідного сегменту правої нирки. СКХ, гідронефроз. Хр. Пієлонефрит, латентний перебіг. Порушення екскреторної функції нирок. ХНН ІІ ст. Недиф. артрит, серонег. вар-т, хр. печія, акт. І ст., ФН-І, Псоріаз розповсюджений. На підставі ст. 74А, 67А, 60Б, 57Б, графи ІІ Розкладу хвороб, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

07 березня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_12 видано позивачу тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , згідно якого придатність до проходження військової служби за станом здоров'я: 06.03.2023р. медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 74 «а», 67 «а», 60 «б», 57 «б» гр. ІІ (наказ МОУ №402 від 2008р).

Згідно п. 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, позивача 06 березня 2023 року виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Згідно витягу з мобільного застосунку «Резерв +», позивач станом на 01.07.2025 року перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_13 , має відмітку «порушення правил військового обліку».

20 травня 2025 року представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо надання інформації відносно розгляду заяви про зміну даних військовозобов'язаного та порушення правил військового обліку.

Не отримавши відповіді на адвокатський запит представник позивача звернувся зі скаргою до Міністерства оборони України щодо зобов'язання відповідача надати відповідь на заяву про виправлення помилки та адвокатський запит.

Листом від 10.04.2025 року відповідач запропонував позивачу особисто звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_9 з відповідними документами.

Листом від 23.05.2025 року № 4073 відповідач повідомив позивача, що він: обліковується як особа із іншого ТЦК та СП; перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_14 ; порушник військового обліку: з 03.02.2025 року по 02.02.2026 року; причина: не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"); запропоновано прибути до ІНФОРМАЦІЯ_15 , для актуалізації даних відомості.

Згідно Витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 (по адміністративно-господарській діяльності) від 21.08.2024 від №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово- лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_12 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів», Відповідно до вимог пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства оборони віл 29 травня 2012 року № 3 63, від 07 липня 2015 року № 318, від 29 березня 2017 року № 193, від 18 серпня 2023 року № 490; в редакції наказу Міністерства оборони від 27 квітня 2024 року № 262 (далі - Положення №402 зі змінами), - “Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до Положення №402) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно- територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.», медичні документи військовозобов'язаних, які визнані непридатними для проходження військової служби обов'язково направляються на затвердження до Центральної військово-лікарської комісії. Відповідно до вищезазначеного та наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_16 від 19 липня 2024 року №74, наказано виявити військовозобов'язаних, які були визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку за рішеннями військово- лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 та без погодження з Центральною військово-лікарською комісією виключені з військового обліку, в порушення вимоги пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 зі змінами. У зв'язку з відсутністю книг протоколів з питань медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024 року, висновки ВПК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, винесені у вищевказаний період, вважати недійсними. Військовозобов'язаних, які були виключені з військового обліку рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024 року поновити на військовому обліку, офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку на підставі довідки ВЛК, без свідоцтва про хворобу, поновити на військовому обліку, облікові, послужні та алфавітні картки повернути до попередніх картотек, внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-XII (далі - Закон № 1932-XII), встановлює засади оборони України, а також повноваження органів державної влади, основні функції та завдання органів військового управління, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб, права та обов'язки громадян України у сфері оборони.

Відповідно до ст. 4 Закону № 1932-XII, у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

Згідно ст. 17 Закону № 1932-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч.ч. 1-3, 5, 7, 9 ст. 1 Закону № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає, у тому числі, призов (направлення) на військову службу та дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

[…]

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; […].

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до п. 2 ч. 1, 3-6 ст. 37 Закону № 2232-XII, взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: […] на військовий облік військовозобов'язаних: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; […].

Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України: […] 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; […].

Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: […] 3) визнані непридатними до військової служби; […].

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII, основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; […].

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; […].

Статтею 5 Закону № 1951-VIII (ч.ч. 1, 5, 8, 9) визначено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: […] територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; […].

Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно п.п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі Порядок №94) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку № 94, реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: - ведення військового обліку громадян України; - забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; - інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Основними засадами ведення Реєстру є: - обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; - повнота та актуалізація відомостей Реєстру; - захищеність Реєстру та внесення до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу, зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного та програмного забезпечення відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до 1, 2, 16, 18 розділу ІІ Порядку № 94, суб'єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.

Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:

- внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

- внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

- верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;

- перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;

- знищення повторного запису з Реєстру.

Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 94, передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У відповідності до пункту 12 Порядку №94, отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.

Згідно з пунктом 2 розділу IV Порядку № 94, актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється: в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи; у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з пунктом 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно п. 8 Положення № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є; […] керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці; […] забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), […].

Відповідно до п. 9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: […] ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; […] розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки […] оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних […].

Виходячи з системного аналізу викладеного, обов'язок щодо взяття на військовий облік та виключення з військового обліку військовозобов'язаних покладений на ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Порядок № 1487, в редакції чинній на момент виключення позивача з військового обліку) визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном. (п.1).

Пунктом 3 Порядку № 1487, військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно п.п. 15, 16 Порядку № 1487, за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»: відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, підрозділом Служби зовнішньої розвідки.

У разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

Військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки.

Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Згідно п. 22 Порядку № 1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно п. 79 Порядку № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; […] проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; […].

Згідно п. 81 Порядку № 1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.

Відтак, матеріалами адміністративної справи підтверджено, що згідно довідки про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи від 25.01.2023 № 3009-7501519563, перебуває на обліку за адресою: АДРЕСА_4 .

Згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 від 06.03.2023 року, проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 06 березня 2023 року ОСОБА_1 , на підставі ст. 74А, 67А, 60Б, 57Б, графи ІІ Розкладу хвороб, позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

07 березня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_12 видано позивачу тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , згідно якого придатність до проходження військової служби за станом здоров'я: 06.03.2023р. медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 74 «а», 67 «а», 60 «б», 57 «б» гр. ІІ (наказ МОУ №402 від 2008р).

Згідно п. 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, позивача 06 березня 2023 року виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Згідно Витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 (по адміністративно-господарській діяльності) від 21.08.2024 від №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово- лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_12 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів», відповідно до вимог пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства оборони віл 29 травня 2012 року № 363, від 07 липня 2015 року № 318, від 29 березня 2017 року № 193, від 18 серпня 2023 року № 490; в редакції наказу Міністерства оборони від 27 квітня 2024 року № 262 (далі - Положення №402 зі змінами) наказано:

- виявити військовозобов'язаних, які були визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку за рішеннями військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 та без погодження з Центральною військово-лікарською комісією виключені з військового обліку, в порушення вимоги пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 зі змінами;

- у зв'язку з відсутністю книг протоколів з питань медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024 року, висновки ВПК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, винесені у вищевказаний період, вважати недійсними;

- військовозобов'язаних, які були виключені з військового обліку рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024 року поновити на військовому обліку.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (далі - Положення № 402).

Відповідно до п. 21.31. Положення № 402 в редакції чинній на момент проходження позивачем ВЛК, у складних випадках розгляд постанов про причинний зв'язок захворювань проводиться ЦВЛК із залученням, за необхідності, головних медичних спеціалістів Міністерства оборони України, Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та інших фахівців за їх згодою, тобто погодження з Центральною військово-лікарською комісією не було обов'язковим.

Відповідно до п.п. 22.1., 22.2. Положення № 402, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.

Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та у медичну карту стаціонарного хворого записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.

Ураховуючи викладене, відповідальність за ведення книги протоколів засідань військово-лікарської комісії, у тому числі зберігання, покладено на секретарів та голів цих комісій.

Відтак, позивач не може нести будь-які негативні наслідки службової недбалості посадових осіб суб'єкта владних повноважень, зокрема, втрату документів.

Відповідач в свою чергу жодним чином не обґрунтував, яким нормативним регулюванням керувався поновлюючи позивача на військовому обліку, та чи поновлений саме позивач, оскільки наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 (по адміністративно-господарській діяльності) від 21.08.2024 від №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово-лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_12 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів» стосується невизначеного кола осіб, тож відповідачем не доведено, що означений наказ стосується саме позивача.

Натомість позивачем доведено належними допустимими доказами, що саме відповідачем було виключено його з військового обліку.

Відтак, позивач виключений відповідачем з військового обліку у 2023 році з визнанням його непридатним до військової служби, тобто він з 2023 року не має статусу військовозобов'язаного, призовника, резервіста, до того ж вищенаведеними нормами не визначено його обов'язку звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання для уточнення військово-облікових даних.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20.10.2011 року у справі “Рисовський проти України» (заява №29979/04) підкреслив особливу важливість принципу “належного урядування», який передбачає, що в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.

Також Європейський суд з прав людини у справі “Лелас проти Хорватії» зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати своєчасного виконання своїх обов'язків.

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі “Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», “Ґаші проти Хорватії», “Трґо проти Хорватії»).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahalv. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку про ефективність обраного позивачем способу захисту свого порушеного права.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з позовною заявою сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, згідно квитанції про сплату судового збору № 0.0.4456725751.1 від 14.07.2025 року.

Враховуючи викладене, суд стягує судовий збір у розмірі 1211,20 грн з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_12 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_12 , яка полягає у невнесенні відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про відповідний ТЦК та СП, в якому ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною, відповідно до запису та відмітки Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 07.03.2023 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_12 внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про відповідний ТЦК та СП, в якому ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до запису та відмітки Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 07.03.2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_12 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (Одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 06 лютого 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко