Рішення від 05.02.2026 по справі 308/18869/25

Справа № 308/18869/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді Хамник М.М.,

за участі секретаря Камілли В.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області в особі інспектора СРПП Стрийського районного управління поліції про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з адміністративним позовом в якому просить скасувати постанову серії ББА № 726203 від 12.12.2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі відносно ОСОБА_1 , а провадження у справі закрити.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що постановою інспектора СРПП ВП№2 Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області Пищака Романа Андрійовича від 12 грудня 2025 року, ОСОБА_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. Відповідно до постанови, суть правопорушення полягає в тому, що він 12.12.2025 року об 12.34 хв на 580 км. автомобільної дороги М-06 «Київ -Чоп», керував автомобілем Мітсубісі L 200, номерний знак НОМЕР_1 , без чинного поліса цивільної відповідальності наземних транспортних засобів, чим порушив п.2.1. «ґ» ПДР.

Вважає притягнення його до адміністративної відповідальності необґрунтованим, а постанову такою, що винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права.

Вказує, що він є військовослужбовцем та учасником бойових дій, з 22 червня 2021 року зарахований до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 (в даний час ІНФОРМАЦІЯ_2 ), який є підрозділом Збройних Сил України та призначений на посаду водія адміністративно-господарського відділення ОВК. Пояснює, що за ним було закріплено автомобіль Мітсубісі L200 реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить Збройним Силам України, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_3 .

12.12.2025 року він знаходився у відрядженні у м. Рівне.

Зазначає, що відповідачем порушений порядок розгляду справи, оскільки інспектор поліції зобов'язаний був сформувати матеріали про адміністративне правопорушення та направити їх на розгляд до підрозділу Військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України для розгляду відповідно до ст. 235-1 КУпАП.

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.12.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаною позовною заявою, розгляд справи постановлено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Копію даної ухвали надіслано сторонам та запропоновано відповідачеві надати суду відзив на позовну заяву та копію відзиву одночасно надіслати позивачеві.

Позивач у дане судове засідання не з'явився, при цьому подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без його участі. В заяві зазначив, що заявлений позов підтримує у повному обсязі.

Відповідач у дане судове засідання не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, відзив на позовну заяву відповідач не подав та клопотання про відкладення судового засідання до суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 8 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ББА №726203 від 12.12.2025, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн.

З вказаної постанови, вбачається, що 12.12.2025 року об 12.34 хв на 580 км. автомобільної дороги М-06 «Київ -Чоп», ОСОБА_1 керував автомобілем Мітсубісі L 200, номерний знак НОМЕР_1 , без чинного страхового поліса обов'язкового цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушив п.2.1. «ґ» ПДР.

Відповідно до частини 1 статті 246 КУпАП, порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно зі ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема порушення правил дорожнього руху (частини перша, друга і четверта статті 126).

У відповідності до ст. 235-1 КУпАП військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України розглядає справи про вчинені водіями військових транспортних засобів - військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків правопорушення, передбачені частинами першою, четвертою і п'ятою статті 121, статтею 121-1, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 122, частиною першою статті 123, статтями 124-1 - 126, статтею 132-1 цього Кодексу.

Аналіз наведених норм КУпАП вказує те, що військовій інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України підвідомчі справи про адміністративні правопорушення, вчинені водіями - військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів під час керування ними транспортними засобами Збройних Сил України.

При цьому, положення ст. 235-1 КУпАП вказують на те, що військовій інспекції підвідомчі усі справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.126 КУпАП щодо водіїв військових транспортних засобів - військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, під час керування ними транспортними засобами Збройних Сил України, а щодо інших працівників Збройних Сил України - тільки під час виконання ними службових обов'язків.

До матеріалів справи позивачем долучено копію військового квитка серії НОМЕР_2 , з якого слідує, що позивач проходить військову службу.

Відповідно до копії наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 № 363 від 11.12.2025 позивача було відряджено у період з 12.12.2025 по 13.12.2025 до м.Рівне.

Згідно з наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 № 20 від 07.11.2024 за ОСОБА_1 закріплено транспортний засіб марки «Mitsubishi L200», державний номерний знак НОМЕР_1 , власником якого є ІНФОРМАЦІЯ_6 .

З наведеного слідує, що позивач здійснював керування транспортним засобом «Mitsubishi L200», державний номерний знак НОМЕР_1 , у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Таким чином, розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП здійснено органом Національної поліції з порушенням порядку підвідомчості, передбаченого ст. ст. 222, 235-1 КУпАП, не уповноваженим на це органом, у зв'язку з чим прийнята відповідачем постанова про притягнення до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню.

Крім наведеного, слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 15 КУпАП при порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту - військовослужбовцями строкової служби, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень, передбачених главою 13-Б цього Кодексу, штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до п. 6 Розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 встановивши, що транспортний засіб, є військовим транспортним засобом, працівник поліції повинен вирішити питання щодо передачі матеріалів про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винного до дисциплінарної відповідальності.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Салабіаку проти Франції» від 7 жовтня 1988 року зазначив, що тягар доведення вини покладається на обвинувачення і будь-які сумніви повинні бути на користь обвинуваченого. З метою судового переслідування необхідно приєднати до справи достатньо доказів для засудження обвинуваченого.

Правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов'язана із застосування державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі.

Конституційний Суд України в рішенні від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п. 4.1).

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з приписами ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, серії ББА №726203 від 12.12.2025, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн., слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення провадженням закрити.

Згідно з ч. 1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Враховуючи, що позивача звільнено від сплати судового збору, то з відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.9, 72, 77, 241, 286 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області в особі інспектора СРПП Стрийського районного управління поліції про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення,- задовольнити повністю.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 12.12.2025 серії ББА №726203, згідно з якою громадянина ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 425 грн., а провадження у справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Львівській області, місцезнаходження: 79007, Львівська область, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833.

Повний текст рішення складено 05.02.2026.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області М.М. Хамник