ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/2285/26
провадження № 3/753/1334/26
"06" лютого 2026 р.суддя Дарницького районного суду м. Києва Бондаренко М.С. перевіривши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановила:
До Дарницького районного суду м. Києва 04 лютого 2026 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення, стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Статтею 1 КУпАП визначено, що завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ч. 1 ст. 2 цього Кодексу законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ст. 9 Конституціі? Украі?ни чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою Украі?ни, є частиною національного законодавства Украі?ни. У той же час, ч. 2 ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» регулює, що якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Отже, з наведених конституційних та законодавчих положень вбачається, що норми міжнародних договорів України, які набрали чинності у встановленому порядку, мають пріоритет над нормами національного законодавства, у тому числі над положеннями КУпАП.
Слід вказати, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Украі?ною 17 липня 1997 року і набрала чинності для України відповідно 11 вересня 1997 року.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Держава Україна відповідно до ст. 1 Конвенції зобов'язана гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі І цього джерела міжнародного права, а згідно зі статтею 46 ЄКПЛ - виконувати остаточне рішення Суду, в якому вона є стороною.
Пунктом першим статті 6 ЄКПЛ кожному гарантовано право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відтак, безсторонність суду, зміст якої полягає у відсутності упередженості або необ'єктивності, є однією з гарантій, покликаних забезпечити загальну справедливість судового провадження.
Таким чином, наведені положення національного законодавства та міжнародних договорів у їх системному взаємозв'язку говорять про те, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд не обмежується формальним застосуванням норм КУпАП, а зобов'язаний керуватися принципом справедливого судового розгляду, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Дійсно, положеннями КУпАП прямо не передбачено обов'язкової участі прокурора під час розгляду справ про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП. Водночас відсутність такого прямого положення не звільняє суд від обов'язку застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику ЄСПЛ як джерело права, що зумовлює необхідність оцінки провадження крізь призму стандартів справедливого судового розгляду, сформульованих у відповідних рішеннях ЄСПЛ.
Так, ЄСПЛ у рішенні від 6 жовтня 2022 року (заява № 13063/18) у справі «Бантиш та інші проти України» констатував порушення пункту 1 статті 6 ЄКПЛ у зв'язку з небезсторонністю суду з огляду на відсутність сторони обвинувачення під час розгляду справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У іншій справі «Михайлова проти України» від 6 березня 2018 року (заява № 10644/08, пункт 65), визнаній Судом керівною щодо справи «Бантиш та інші проти України», висновок щодо порушення вимоги неупередженості суду було зроблено в ситуації, яка характеризувалася таким поєднанням обставин: (1) в суді першої інстанції було проведено усне слухання; (2) жодна особа, яка представляє та обґрунтовує обвинувачення, будь то прокурор чи інша особа, не була присутня на слуханні; (3) заявниця була присутньою на слуханні та не визнала себе винною; (4) суд першої інстанції визнав заявницю винною та засудив її до п'яти днів тримання під вартою за неповагу до суду; (5) відповідно до чинного законодавства рішення не могло бути оскаржене. Про це ЄСПЛ наголосив і в рішенні від 15 червня 2023 року про неприйнятність заяви у справі «Олександр Володимирович Куліш проти України» (заява № 6023/23).
При цьому констатуючи порушення ст. 6 Конвенції в керівній справі «Михайлова проти України» (заява № 10644/08), ЄСПЛ вказав, що після передання до суду протоколу та підтверджуючих доказів посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не відігравала ролі у провадженні, так само як і прокуратура. Іншими словами, під час провадження у суді не було «сторони обвинувачення» або «прокурора», у судовому засіданні не було нікого, хто б міг заперечити заявниці (п. 63).
Загалом же, за практикою ЄСПЛ провадження у справі про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП, з огляду на суворість передбачених санкцією цієї статті стягнень у виді штрафу і позбавлення права керування транспортними засобами, їх каральну і профілактичну мету, у розумінні Конвенції вважається «кримінальним» (рішення у справах: «Езтюрк проти Німеччини» (Ozturk v. Germany) від 21 лютого 1984 року, заява № 8544/79; «Шмауцер проти Австрії» (Schmautzer v.Austria) від 23 жовтня 1995 року, заява №15523/89; «Маліга проти Франції» (Malige v. France) від 23 вересня 1998 року, заява № 27812/95; «Гурепка проти України» (Gurepka v. Ukraine) від 6 вересня 2005 року, заява № 61406/00).
Отже, провадження у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, з урахуванням суворості санкцій, відповідно до практики ЄСПЛ, у розумінні Конвенції вважаються «кримінальними».
Тому, суд не може перебирати на себе функції сторони обвинувачення, оскільки це створює ризик порушення принципу змагальності сторін та ставить під сумнів безсторонність суду.
З метою забезпечення дотримання принципів змагальності сторін, рівності учасників процесу перед судом, а також гарантій справедливого судового розгляду, передбачених ст. 6 Конвенції, суддя дійшла висновку про необхідність участі прокурора у судовому засіданні у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У зв'язку з цим, слід викликати у судове засідання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва для недопущення порушення права особи на справедливий і безсторонній судовий розгляд.
Керуючись положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, положеннями КУпАП, ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суддя,
постановила:
Зобов'язати керівника Дарницької окружної прокуратури м. Києва забезпечити участь прокурора у судовому засіданні у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка призначена на 19 лютого 2026 року о 16 годині 00 хвилин.
Повідомити прокурора про право ознайомитися з матеріалами адміністративної справи у робочі дні та години суду.
Постанова є обов'язковою до виконання та оскарженню не підлягає.
Суддя Марина БОНДАРЕНКО