Постанова від 04.02.2026 по справі 635/367/26

Справа № 635/367/26

Провадження № 3/635/660/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року сел. Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області Базов О.В.,

за участі секретаря судових засідань Макаренко С.І.,

прокурора Гусєва В.О.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, на час вчинення адміністративного правопорушення виконував обов'язки директора Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , припинивши 05.03.2024 виконувати обов'язки директора Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (далі - КП«Пісочинкомунсервіс»), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз.2 ч.2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 09.11.2025 о 20-23 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік (далі - щорічна декларація за 2024 рік), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 17 2-6 КУпАП.

ОСОБА_1 не виконав вимоги абз.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

За цим фактом 01.01.2026 оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 1.

ОСОБА_1 , будучи виконувачем обов'язків директора Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (далі - КП«Пісочинкомунсервіс»), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч.1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 06.12.2025 о 13-27 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - щорічна декларація за 2023 рік), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 не виконав вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

За цим фактом 01.01.2026 оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 3.

ОСОБА_1 , припинивши 05.03.2024 виконувати обов'язки директора Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (далі - КП«Пісочинкомунсервіс»), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз.1 ч.2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 06.12.2025 о 13-16 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2024 по 05.03.2024 (при звільненні) (далі - декларація при звільнення), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 не виконав вимоги абз.1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

За цим фактом 01.01.2026 оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 2.

Постановою судді від 04.02.2026, відповідно до ст. 36 КУпАП Адміністративні матеріали справ №635/367/26 (провадження №3/635/660/2026), №635/368/26 (провадження №3/635/661/2026), №635/369/26 (провадження №3/635/662/2026) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, об'єднано в одне провадження, присвоєно їм єдиний номер справи №635/367/26 (провадження №3/635/660/2026).

Прокурор в судовому засіданні щодо наявності ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, зазначив, що ОСОБА_1 , припинивши 05.03.2024 виконувати обов'язки директора Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (далі - КП«Пісочинкомунсервіс»), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз.2 ч.2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 09.11.2025 о 20-23 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік та усупереч вимогам абз.1 ч.2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 06.12.2025 о 13-16 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2024 по 05.03.2024 при звільненні, також будучи виконувачем обов'язків директора Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (далі - КП«Пісочинкомунсервіс»), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч.1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 06.12.2025 о 13-27 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Не заперечував проти об'єднання в одне провадження матеріалів адміністративних справ відносно ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнав та пояснив, що він не розібралася з веб-сайтом Національного агентства з питань запобігання корупції на якому слід подавати декларацію. Не заперечував проти об'єднання в одне провадження матеріалів адміністративних справ відносно нього.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.

Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП по справі 635/367/26 підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:

- протоколом про адміністративне правопорушення №1 від 01.01.2026 року.

У зазначеному протоколі, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містить підпис особи, що склала протокол, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;

- витягом з положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т., що працівники 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України є уповноваженими особами на виявлення правопорушень повязаних з корупцією та складання відповідних протоколів;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т., що згідно з відомостями ІПНПУ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 172-4 172-9 КУпАП станом на 01.01.2026 не притягувався;

- зверненням начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина О. до директора КП «Пісочинкомунсервіс» про надання документів завірених належним чином;

-копією наказу в.о. директора Бугая Ю. про призначення в.о. директора КП «Пісочинкомунсервіс» №1/1к від 01.01.2024;

-копією наказу директора КП «Пісочинкомунсервіс» ОСОБА_2 від 10/1/к від 06.03.2024 про повернення до виконання своїх обов'язків;

-копіє рішення Виконавчого комітету Пісочинської селищної ради Харківського району від 04.03.2024 №4/5-24;

-копією наказу №20/к від 30.05.2025 про припинення трудового договору (контракту);

-копією розпорядження голови Пісочинської селищної ради Чернобая О. №217-06-03К про призначення виконуючого обов'язків директора ОСОБА_1 ;

-копією трудової книжки ОСОБА_1

-копією статуту Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс», затвердженого рішенням Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області від 21.04.2023;

-копією статуту Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (нова редакція), затвердженого рішенням Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області від 24.04.2024;

- копією декларації ОСОБА_1 за 2024, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка подана 09.11.2025 об 20:23 годин.;

-копією листа Голови Верховного Суду ОСОБА_3 голові НАЗК Новікову О., щодо моніторингу судової практики на предмет аналізу проблемних питань;

-копією пояснень ОСОБА_1 від 01.01.2026.

Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП по справі 635/368/26 підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:

- протоколом про адміністративне правопорушення №3 від 01.01.2026 року. У зазначеному протоколі, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містить підпис особи, що склала протокол, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;

- витягом з положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т., що працівники 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України є уповноваженими особами на виявлення правопорушень повязаних з корупцією та складання відповідних протоколів;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т., що згідно з відомостями ІПНПУ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 172-4 172-9 КУпАП станом на 01.01.2026 не притягувався;

- зверненням начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина О. до директора КП «Пісочинкомунсервіс» про надання документів завірених належним чином;

-копією наказу в.о. директора ОСОБА_4 про призначення в.о. директора КП «Пісочинкомунсервіс» №1/1к від 01.01.2024;

-копією наказу директора КП «Пісочинкомунсервіс» ОСОБА_2 від 10/1/к від 06.03.2024 про повернення до виконання своїх обов'язків;

-копіє рішення Виконавчого комітету Пісочинської селищної ради Харківського району від 04.03.2024 №4/5-24;

-копією наказу №20/к від 30.05.2025 про припинення трудового договору (контракту);

-копією розпорядження голови Пісочинської селищної ради Чернобая О. №217-06-03К про призначення виконуючого обов'язків директора ОСОБА_1 ;

-копією трудової книжки ОСОБА_1

-копією статуту Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс», затвердженого рішенням Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області від 21.04.2023;

-копією статуту Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (нова редакція), затвердженого рішенням Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області від 24.04.2024;

- копією декларації ОСОБА_1 за 2023, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка подана 06.12.2025 об 13:27 годин.;

-копією листа Голови Верховного Суду ОСОБА_3 голові НАЗК Новікову О., щодо моніторингу судової практики на предмет аналізу проблемних питань;

-копією пояснень ОСОБА_1 від 01.01.2026.

Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП по справі 635/369/26 підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:

- протоколом про адміністративне правопорушення №2 від 01.01.2026 року. У зазначеному протоколі, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містить підпис особи, що склала протокол, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;

- витягом з положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т., що працівники 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України є уповноваженими особами на виявлення правопорушень повязаних з корупцією та складання відповідних протоколів;

- довідкою, виданою оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Томахом Т., що згідно з відомостями ІПНПУ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 172-4 172-9 КУпАП станом на 01.01.2026 не притягувався;

- зверненням начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина О. до директора КП «Пісочинкомунсервіс» про надання документів завірених належним чином;

-копією наказу в.о. директора ОСОБА_4 про призначення в.о. директора КП «Пісочинкомунсервіс» №1/1к від 01.01.2024;

-копією наказу директора КП «Пісочинкомунсервіс» ОСОБА_2 від 10/1/к від 06.03.2024 про повернення до виконання своїх обов'язків;

-копіє рішення Виконавчого комітету Пісочинської селищної ради Харківського району від 04.03.2024 №4/5-24;

-копією наказу №20/к від 30.05.2025 про припинення трудового договору (контракту);

-копією розпорядження голови Пісочинської селищної ради Чернобая О. №217-06-03К про призначення виконуючого обов'язків директора ОСОБА_1 ;

-копією трудової книжки ОСОБА_1

-копією статуту Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс», затвердженого рішенням Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області від 21.04.2023;

-копією статуту Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс» (нова редакція), затвердженого рішенням Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області від 24.04.2024;

- копією декларації ОСОБА_1 при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період. Який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01.01.2024-06.03.2024, яка подана 06.12.2025 об 13:16 годин.;

-копією листа Голови Верховного Суду ОСОБА_3 голові НАЗК Новікову О., щодо моніторингу судової практики на предмет аналізу проблемних питань;

-копією пояснень ОСОБА_1 від 01.01.2026.

Проаналізувавши матеріали адміністративних справ, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

Частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно зі Статутом Комунального підприємства «Пісочинкомунсервіс», затвердженим рішенням Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області, Комунальне підприємство засноване на комунальній власності, що є власністю територіальної громади селища Пісочин Харківського району Харківської області. Підприємство є юридичною особою.

Статтею 81 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з ч. 2 ст. 169 вказаного Кодексу територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Розпорядженням Пісочинського селищного голови від 29.12.2023 №217-06-03К на ОСОБА_1 з 01.01.2024 покладено виконання обов?язків директора КП «Пісочинкомунсервіс» до моменту призначення керівника цього підприємства.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

На підставі рішення Пісочинської селищної ради від 04.03.2024 № 4/5-24 ОСОБА_1 05.03.2024 припинив виконувати обов'язки директора КП «Пісочинкомунсервіс».

Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності він знову здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжував та не розпочав.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-''" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Так, ОСОБА_1 припинивши 05.03.2024 виконувати обов?язки директора КП «Пісочинкомунсервіс», являючись згідно з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 09.11.2025 о 20:23, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

ОСОБА_1 , будучи виконувачем обов?язків директора КП «Пісочинкомунсервіс», являючись згідно з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 06.12.2025 о 13:27 год., подав без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв?язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

Так, ОСОБА_1 06.12.2025 о 13:16 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

При цьому у декларації при звільненні ОСОБА_1 не правильно зазначено період, за який її подано, а саме ним зазначено період з 01.01.2024 по 06.03.2024 замість з 01.01.2024 по 05.03.2024.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію при звільненні (яку відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинен був подати протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, яка уповноважує на виконання Функцій місцевого самоврядування несвоєчасно.

Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VIIсуб'єкти декларування -особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин

01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Частиною 1 ст. 651 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, проаналізувавши усі наявні у справі докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушення, передбачень ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за тих фактичних обставин, як вони викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, є доведеною.

При накладенні адміністративного стягнення, суд, відповідно до ст. ст. 33-35 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає, за необхідне застосувати до ОСОБА_1 штраф у розмірі, передбаченому санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковані її дії.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 665,60 гривень.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст.130,221,283,284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням ст. 36 КУпАП, визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 копійок.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.

Повний текст складено 06.02.2025.

Суддя О.В. Базов