Справа № 440/14633/25
Провадження № 2-а/541/3/2026
Іменем України
06 лютого 2026 року м.Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі головуючої судді Дністрян О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
25 листопада 2025 року на виконання ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2025 року до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії для розгляду справи за місцем реєстрації позивача - АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 15 грудня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
05 січня 2026 відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_2 через систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Після відкриття провадження в справі встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до даних позовної заяви та даних зазначених у долученому до позову витягу з «Резерв +», остання реєстрація позивача: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» були утворені нові райони.
Зміна адміністративно-територіального устрою не означає автоматичної зміни системи судоустрою, адже згідно ст. 125 Конституції України та ст. 19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Цей же Закон, у ст. 21 визначає, що місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Крім того, відповідно до п. 3-1 до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Пунктом 3 ч. 1 ст.29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Згідно з ч. 2 ст. 30 КАС України, адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Розглянувши матеріали справи, враховуючи, що місце проживання позивача зареєстроване в м.Заводське (колишній Лохвицький район) Полтавської області, тобто м.Заводське до проведення адміністративно-територіальної реформи перебувало у складі Лохвицького району, а тому справа підсудна Лохвицькому районному суду Полтавської області.
За таких обставин вважаю, що дана справа не підсудна Миргородському міськрайонному суду Полтавської області, в зв'язку з чим справу слід передати за підсудністю до Лохвицького районного суду Полтавської області (37200, Полтавська область, м. Лохвиця, вул. Перемоги, 8).
На підставі викладеного, керуючись ст. 25, 29, 171, 294 КАС України, -
Адміністративну справу № 440/14633/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії надіслати за підсудністю до Лохвицького районного суду Полтавської області (37200, Полтавська обл., м. Лохвиця, вул. Перемоги, 8).
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: О. М. Дністрян