Постанова від 06.02.2026 по справі 140/7591/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 140/7591/25 пров. № А/857/34066/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кузьмича С. М., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року у справі № 140/7591/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

суддя в 1-й інстанції - Валюх В.М.,

час ухвалення рішення - 29 липня 2025 року,

місце ухвалення рішення - м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про не нарахування та невиплату з 01.01.2025 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не нарахування та невиплати з 01.01.2025 ОСОБА_1 доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX, в сумі 2361 гривня.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.01.2025 нарахування та виплату ОСОБА_1 доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX, в сумі 2361 гривня.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове відмову в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що встановлення факту проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення органом Пенсійного фонду України - відповідачем на підставі зазначеної вище норми не є достатньою умовою для встановлення доплати до пенсії, оскільки залишається не підтвердженим факт проживання в інший період - після 01 січня 1993 року.

Інформація про місце постійного проживання позивача на дату розгляду звернення відсутня.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.12), знаходиться на обліку в органах ПФУ як одержувач пенсії за вислугу років, не перебуває у трудових відносинах та не є фізичною особою-підприємцем, та про вказані обставини зазначено у заявах по суті справи.

Позивач, відповідно до паспортних даних (а.с.9), витягу з реєстру Прилісненської територіальної громади, Маневицької територіальної громади від 16.07.2025 (а.с.24), з 18.10.1991 по 12.10.1992 був зареєстрований в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, з 28.10.1992 по 13.04.1994 - в с.Череваха Камінь-Каширського району Волинської області, з 10.05.1994 по 02.08.1994 - в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, з 04.08.1994 по 11.04.1997 - в с-ще Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області, з 16.04.1997 по цей час - в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, та вказані населені пункти відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106, віднесені до зони гарантованого добровільного відселення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі № 140/15993/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 21.12.2022 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі визначеному статтею 39 Закону № 796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

З матеріалів справи вбачається, що виплату позивачу підвищення до пенсії на виконання вказаного судового рішення було припинено з 01.01.2025.

Листом від 13.06.2025 відповідач повідомив, що питання встановлення доплати буде розглянуто після надходження актуальних даних (оновлених) відомостей Єдиного державного демографічного реєстру, що підтверджують факт проживання (а.с.4).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Встановлення у законах України пільг, компенсацій та гарантій громадянам України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зумовлено виконанням державою свого конституційного обов'язку, передбаченого статтею 16 Основного Закону України, щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та збереження генофонду Українського народу. Такі пільги, компенсації та гарантії є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян, а тому скасування чи обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної їх заміни свідчитиме про відступ держави від її конституційного обов'язку (пункт 4 рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018).

Статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» № 4059-IX від 19.11.2024 установлено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв'язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня.

Особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов'язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, а також особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.

Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов'язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.

Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд також враховує, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення" № 1524 від 27.12.2024, яка набрала чинності з 01.01.2025 (із змінами, внесеними згідно з постановою № 263 від 07.03.2025) установлено, що у 2025 році факт проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", у разі відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби, Реєстрі територіальної громади та в інших державних реєстрах встановлюється органами Пенсійного фонду України за сукупності таких обставин:

- особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання такою особою у період після 1 січня 1993 року.

Отже, матеріалами справи стверджується, що ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.12).

Як встановлено судом з витягу з реєстру Прилісненської територіальної громади, Маневицької територіальної громади від 16.07.2025 (а.с.24), ОСОБА_1 з 18.10.1991 по 12.10.1992 був зареєстрований в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, з 28.10.1992 по 13.04.1994 - в с.Череваха Камінь-Каширського району Волинської області, з 10.05.1994 по 02.08.1994 - в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, з 04.08.1994 по 11.04.1997 - в с-ще Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області, з 16.04.1997 по цей час - в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області.

Відтак, за сукупності таких обставин, факт проживання у зоні гарантованого добровільного відселення для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», підтверджений.

Доводи апелянта щодо відсутності відомостей про проживання позивача після 01 січня 1993 року та на момент звернення до пенсійного органу є безпідставними, оскільки спростовуються вищенаведеними відомостями Реєстру територіальної громади за даними відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби.

Позивач, відповідно до паспортних даних (а.с.9), витягу з реєстру Прилісненської територіальної громади, Маневицької територіальної громади від 16.07.2025 (а.с.24), з 18.10.1991 по 12.10.1992 був зареєстрований в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, з 28.10.1992 по 13.04.1994 - в с.Череваха Камінь-Каширського району Волинської області, з 10.05.1994 по 02.08.1994 - в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, з 04.08.1994 по 11.04.1997 - в с-ще Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області, з 16.04.1997 по цей час - в с.Прилісне Камінь-Каширського району Волинської області, та вказані населені пункти відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106, віднесені до зони гарантованого добровільного відселення.

Колегія суддів зазначає, що зміни місця реєстрації/ проживання позивача після 01 січня 1993 року визначального значення не мають, адже такі знаходилися в зоні гарантованого добровільного відселення.

Відомостей про те, що позивач після аварії на Чорнобильській АЕС змінив місце проживання за межі зони забруднення та в подальшому повернувся на постійне місце проживання до цієї зони, матеріали справи не містять.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року в справі № 140/7591/25 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді С. М. Кузьмич

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 06 лютого 2026 року.