Постанова від 06.02.2026 по справі 460/3289/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 460/3289/24 пров. № А/857/11447/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Бруновської Н.В. та Хобор Р.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій обл. на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.03.2025р. в адміністративній справі за позовом представника адвоката Рибалка Назара Олександровича, діючого на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій обл., Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській обл. про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, спонукання до вчинення певних дій (суддя суду І інстанції: Дудар О.М., час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 06.03.2025р., м.Рівне; дата складання повного рішення суду І інстанції: 06.03.2025р.),-

ВСТАНОВИВ:

27.03.2025р. за допомогою системи «Електронний суд» представник адвокат Рибалко Н.О., діючий на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України в Запорізькій обл. № 956090144146 від 12.03.2024р. «Про відмову у перерахунку пенсії»;

зобов'язати відповідача Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України в Рівненській обл. перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 26.01.2023р. пенсію за віком як державному службовцю відповідно п.10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» та ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», виходячи з 60 % заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. та № 63-Ф від 01.03.2024р., виданих ГУ ПФ України в Рівненській обл., з урахуванням виплачених сум (а.с.1-10).

Розгляд цієї справи, що віднесена процесуальним законом до справ незначної складності, проведено судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами (а.с.61 і на звороті).

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.03.2025р. заявлений позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФ України в Запорізькій обл. № 956090144146 від 12.03.2024р. про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати ГУ ПФ України в Запорізькій обл. перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 26.01.2023р. пенсію за віком як державному службовцю відповідно п.10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» та ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», виходячи з 60 % заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. та № 63-Ф від 01.03.2024р., виданих ГУ ПФ України в Рівненській обл., з урахуванням виплачених сум; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ГУ ПФ України в Запорізькій обл. судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 грн. 96 коп. (а.с.87-91).

Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач ГУ ПФ України в Запорізькій обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що в своїй сукупності призвело до помилкового вирішення спору, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.93-99).

В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що оскільки на день набрання чинності Законом України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» (01.01.2016р.) стаж державної служби позивача склав 18 років 01 місяць 22 дні, тому в пенсійного органу є відсутніми підстави проводити розрахунок розміру пенсії з урахуванням довідок № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 63-Ф від 01.03.2024р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Інші учасники справи не подали до суду апеляційної інстанції відзиви на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття апеляційного провадження, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Розгляд справи в апеляційному порядку здійснено в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 11.03.1998р. до 25.01.2023р. перебувала у трудових відносинах з Управлінням ПФ України в Костопільському районі, Костопільським об'єднаним управлінням ПФ України Рівненської обл., ГУ ПФ України в Рівненській обл. та обіймала посади, що належали до категорій посад державної служби (а.с.45-47).

25.01.2023р. ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу надання житлових субсидій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФ України в Рівненській обл.

19.01.2023р. ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФ України в Рівненській обл. із заявами про видачу довідки про стаж державної служби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с.41-43).

26.01.2023р. ГУ ПФ України в Рівненській обл. видало ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 1700-0603-8/6274 (а.с.49-50).

Згідно рішення ГУ ПФ України в Рівненській обл. від 06.02.2023р. здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб її переведення з виду на вид, умови призначення на підставі Закону України «Про державну службу», з 26.01.2023р.

Листом від 26.01.2023р. ГУ ПФ України в Рівненській обл. відмовило позивачу у видачі довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби з тих підстав, що стаж державної служби станом на 01.05.2016р. становить 18 років 01 місяць 21 день (а.с.44).

Відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024р. у справі № 460/7174/23, яке набрало законної сили 26.02.2024р., зобов'язано ГУ ПФ України Рівненської обл. оформити і видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року (за формою, затв. постановою правління ПФ України № 1-3 від 17.01.2017р.) за посадою, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби.

На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024р. ГУ ПФ України в Рівненській обл. видано ОСОБА_1 довідку № 63-Ф від 01.03.2024р. про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року.

05.03.2024р. ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФ України в Рівненській обл. із заявою про перерахунок її пенсії державного службовця з 26.01.2023р., із врахуванням вказаної довідки ГУ ПФ України в Рівненській обл. № 63-Ф від 01.03.2024р.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності ГУ ПФ України в Запорізькій обл. визначено органом, уповноваженим розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.03.2024р.

За результатами зазначеної заяви відповідач ГУ ПФ України в Запорізькій обл. прийняв рішення № 956090144146 від 12.03.2024р. про відмову у перерахунку пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про державну службу». Підставою для такого рішення визначено ту обставину, що станом на 01.01.2016р. стаж державної служби ОСОБА_1 склав 18 років 01 місяць 22 дні (за період роботи з 11.03.1198р. по 01.05.2026р.), тобто, менше 20 років (а.с.56-57).

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця, із врахуванням довідки № 63-Ф від 01.03.2024р. про заробітну плату, представник позивача звернувся до суду із розглядуваним позовом.

Приймаючи рішення по справі та задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач на момент звернення до пенсійного органу із заявою від 26.01.2023р. мала не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і не перебувала на державній службі (25.01.2023р. припинено державну службу), тому вона має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця, із врахуванням довідки № 63-Ф від 01.03.2024р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Вказана довідка позивачу видана на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024р. у справі № 460/7174/23. Вказаним рішенням суду підтверджено право позивача на обчислення та виплату пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу». Окрім цього, після звільнення позивача із посади державного службовця рішенням ГУ ПФ України в Рівненській обл. від 06.02.2023р. здійснило їй перерахунок пенсії у спосіб її переведення з виду на вид, умови призначення відповідно до Закону України «Про державну службу». Цим судовим підтверджується, що основний розмір пенсії від середнього заробітку - 9160 грн. 61 коп.; загальний страховий стаж склав 47 років 6 місяців 25 днів, а стаж роботи на посадах державної служби - 24 роки 10 місяців 16 днів.

Отже, у розпорядженні пенсійного органу після набрання рішенням суду законної сили були наступні довідки: № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), відповідно до якої обчислюється пенсія позивача; № 63-Ф від 01.03.2024р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка видана на виконання рішення суду.

У зв'язку з цим, єдиним можливим варіантом обчислення розміру пенсії позивача на підставі її заяви від 05.03.2024р., яка подана з метою відновлення права на пенсію за період з 26.01.2023р., було врахування заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. та № 63-Ф від 01.03.2024р.

Відтак, рішення пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, враховуючи, що ОСОБА_1 на пенсію державного службовця переведено 26.01.2023р., проте через протиправність поведінки пенсійного органу, яка виразилася у невидачі довідки про стимулюючі складові заробітної плати, розрахунок пенсії державного службовця з 26.01.2023р. здійснюється виключно з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугою років, тому саме з цієї дати слід здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 60 % заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. та № 63-Ф від 01.03.2024р., виданих ГУ ПФ України в Рівненській обл.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильних та обґрунтованих висновків про наявність підстав для задоволення позову із визначеним способом захисту позивача, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі ст.12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Частиною першою ст.4 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Згідно з ч.1 ст.10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Положеннями абз.2 ч.3 ст.45 вказаного Закону передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016р. визначалися Законом України № 3723-XII від 16.12.1993р. «Про державну службу».

Відповідно до ч.1 ст.37 цього Закону на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До 01.05.2016р. (дата набрання чинності Законом України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу») право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016р. правове регулювання спірних правовідносин зазнало змін.

Зокрема, відповідно до ст.90 Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, відповідно до п.10 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами п.12 Прикінцевих та перехідних положень наведеного Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш, як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії, відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016р. певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016р. на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

При цьому, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії, відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» після 01.05.2016р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 цього Закону і Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу», а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016р. (дата набрання чинності Законом України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу») зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» та мають передбачені ч.1 ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» вік та страховий стаж.

Такий висновок відповідає правовій позиції, яка викладена у рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04.04.2018р. у зразковій справі № 822/524/18 та у постановах від 26.06.2018р. у справі № 676/4235/17, від 10.04.2019р. у справі № 607/2474/17.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України № 108/95-ВР від 24.03.1993р. «Про оплату праці» /Закон № 108/95-ВР/ заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч.1 ст.66 Закону України № 1788-ХІІ від 05.11.1991р «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У свою чергу пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затв. постановою КМ України № 622 від 14.09.2016р. /Порядок № 622/, передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України

Згідно з п.3-1 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання Законом України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Відповідно до п.4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;

розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

17.01.2017р. правлінням ПФ України затверджено постанову № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (чинну на момент виникнення спірних правовідносин), якою затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» пенсії відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», зокрема, і форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Отже, для звернення до органу ПФ України про призначення пенсії державного службовця на підставі п.п.2, 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» та Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» особа повинна попередньо отримати довідки про розмір заробітної плати для обчислення розміру її пенсії. Постанова № 1-3 визначає форму довідок для обчислення розміру пенсії державного службовця:

1) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) - надається кожній особі;

2) альтернативно - залежно від стажу державної служби на момент звернення про призначення пенсії державного службовця:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Зокрема, абз.6 п.4 Порядку № 622 передбачено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Аналіз зазначеної норми дозволяє зробити висновок, що для отримання спірної довідки особа повинна відповідати таким двом умовам:

мати не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

на момент виходу на пенсію не перебувати на державній службі.

При цьому безпідставними є доводи відповідача про необхідність для видачі спірної довідки наявності не менше 20 років стажу державної служби станом на 01.05.2016р., оскільки норми п.4 Порядку № 622 та постанови № 1-3 від 17.01.2017р. не містять такої вказівки (прив'язки до 01.05.2016р. як однієї з умов для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії).

Водночас, згідно змісту п.4 Порядку № 622 спірний стаж (необхідний для обчислення розміру складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця) визначається станом на місяць, що передує зверненню про призначення пенсії державного службовця.

Встановлено, що згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024р. у справі № 460/7174/23, яке набрало законної сили 26.02.2024р., зобов'язано ГУ ПФ України Рівненської обл. оформити і видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року (за формою, затв. постановою правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.2017р.) за посадою, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби.

Вказаним рішенням суду підтверджено право позивача на обчислення та виплату пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу». Окрім цього, після звільнення позивача із посади державного службовця рішенням ГУ ПФ України в Рівненській обл. від 06.02.2023р. здійснило їй перерахунок пенсії у спосіб її переведення з виду на вид, умови призначення відповідно до Закону України «Про державну службу». Цим рішенням підтверджується, що основний розмір пенсії від середнього заробітку - 9160 грн. 61 коп.; загальний страховий стаж склав 47 років 06 місяців 25 днів, а стаж роботи на посадах державної служби - 24 роки 10 місяців 16 днів.

На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024р. ГУ ПФ України в Рівненській обл. видано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року № 63-Ф від 01.03.2024р.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач на момент звернення до ГУ ПФ України у Рівненській обл. із заявою від 26.01.2023р. мала не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, і не перебувала на державній службі (25.01.2023р. припинено державну службу).

Враховуючи вказані обставини, позивач має право на перерахунок пенсії державного службовця, із врахуванням довідки № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки № 63-Ф від 01.03.2024р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024р. у справі № 460/7174/23.

Таким чином, рішення ГУ ПФ України в Запорізькій обл. № 956090144146 від 12.03.2024р., яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця, із врахуванням спірної довідки № 63-Ф від 01.03.2024р., не ґрунтується на вимогах закону.

Виходячи з вищевикладеного, правильним способом відновлення порушених прав, свобод та інтересів, за захистом яких ОСОБА_1 звернулася до суду, слід вважати зобов'язання ГУ ПФ України в Запорізькій обл. перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 26.01.2023р. пенсію за віком як державному службовцю відповідно п.10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» та ст.37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», виходячи з 60 % заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату № 1700-0603-8/6274 від 26.01.2023р. та № 63-Ф від 01.03.2024р., виданих ГУ ПФ України в Рівненській обл., з урахуванням виплачених сум.

Колегія суддів відхиляє решту доводів апелянта, які наведені у поданій ним апеляційній скарзі, оскільки такі на правильність висновків суду не впливають, а відтак останні не можуть покладатися в основу скасування чи зміни оскарженого судового рішення.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до послідовного висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення, із вищевказаних мотивів, обравши при цьому правильний спосіб правового захисту порушеного права позивача.

За правилами ст.139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги належить покласти на апелянта ГУ ПФ України в Запорізькій обл.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків судового рішення, а тому підстав для скасування рішення суду колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.139, ч.4 ст.229, ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій обл. на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.03.2025р. в адміністративній справі № 460/3289/24 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій обл.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель

судді Н. В. Бруновська

Р. Б. Хобор

Дата складання повного судового рішення: 06.02.2026р.