06 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 300/3833/24 пров. № А/857/24371/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Шинкар Т.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року (суддя- Могила А.Б., ухвалена в м.Івано-Франківськ) у справі № 300/3833/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24, яке набрало законної сили 13.01.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні і виплаті з 13.11.2023 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 13.11.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до даних довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 25.05.2021 за №443 без обмеження розміру її виплати максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», індексації, доплат, підвищень (надбавок) пенсії, із врахуванням проведених платежів..
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання судового рішення від 31.10.2024 по справі №300/3833/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали, подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24.
Не погоджуючись з вищевказаною ухвалою суду, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана ухвала постановлена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, наведених у апеляційній скарзі
Просить скасувати ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року в частині встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нового строку для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку письмового провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24, яке набрало законної сили 13.01.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні і виплаті з 13.11.2023 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 13.11.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до даних довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 25.05.2021 за №443 без обмеження розміру її виплати максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», індексації, доплат, підвищень (надбавок) пенсії, із врахуванням проведених платежів.
20.03.2025 представник позивача звернулася із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24. Заява мотивована тим, що на виконання вказаного рішення суду боржник станом на лютий 2025 року зобов'язаний був розрахувати пенсію в розмірі 26515,61 грн. та вже з цієї суми застосовувати коефіцієнти пониження, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати у тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання вказаного рішення суду.
22.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24. Вказаний звіт мотивовано тим, що на виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 по справі №300/3833/24, відповідачем проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір пенсії (із надбавками) ОСОБА_1 склав 26515,61 грн. При цьому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» розмір пенсії позивача обчислено з врахуванням обмежувальних коефіцієнтів та її розмір з 01.06.2025 склав 25008,34 грн. Сума доплати за період з 01.03.2024 по 31.05.2025 з урахуванням фактично виплачених сум складає 18477,65 грн. та буде виплачена після виділення коштів з Державного бюджету України. Зазначено, що Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020. Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі №300/3833/24 виконано в повному обсязі відповідно до резолютивної частини рішення. Крім цього, відповідач просив звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання вказаного рішення суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Частинами 2 та 3 статті 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки протилежне суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Європейський суд з прав людини у справі «Іммобільяре Саффі проти Італії» наголошує, що право на звернення до суду також передбачає практичне виконання остаточних, обов'язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні.
Відтак, для цілей статті 6 Конвенції, стадія виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду».
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України»), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, згідно доданих до звіту про виконання судового рішення доказів, що на виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 по справі №300/3833/24, відповідачем проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір пенсії (із надбавками) ОСОБА_1 склав 26515,61 грн.
Згідно з протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.03.2024 при обчисленні пенсії за вислугу років пенсійним органом враховувалося грошове забезпечення позивача, а саме: посадовий оклад - 3400 грн., оклад за військове звання - 2400 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2900 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 19054,91 грн. Основний розмір пенсії (68% грошового забезпечення) - 18873,34 грн., з урахуванням індексацій, доплат та надбавок - 26515,61 грн., призначено до виплати -26515,61 грн.
Разом з тим, згідно з розрахунком на доплату пенсії за пенсійною справою позивача за березень 2024 року підлягало виплаті 25110 грн., фактично виплачено 23610 грн., сума доплати 1500 грн., а за період з квітня 2024 року по грудень 2024 року (включно) підлягало виплаті 25562,11 грн. щомісяно, фактично виплачено 24062,11 грн. (щомісячно), сума доплати 1500 грн. (щомісячно).
Враховуючи наведене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, про невиконання відповідачем рішення суду в повному обсязі, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, однак не перераховано суму пенсії яка підлягала виплаті, у розмірі який виник внаслідок такого перерахунку (26515,61 грн.).
Згідно частини 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд першої інстанції вказав, що виклад ч. 2 ст. 382-3 КАС України вказує на можливість прийняття звіту без повного виконання рішення суду, однак за наявності обґрунтованих підстав, які ускладнюють виконання судового рішення, та вжиття достатніх заходів відповідачем для виконання рішення суду, які мають забезпечити своєчасне і повне виконання.
Відповідно до ч.3 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що належним та остаточним виконанням рішення суду є нарахування та виплата позивачу заборгованості у належному розмірі, яка виникла в зв'язку з перерахунком, що проведений на виконання рішення суду у даній справі. В свою чергу нові обмеження розміру пенсії позивача з нових підстав не можуть бути предметом правової оцінки в рамках процедури судового контролю в даній справі.
Згідно з ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що необхідно встановити для суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області тридцятиденний строк для подання звіту про виконання рішення суду від 31.10.2024 у даній справі.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування ухвали суду першої інстанції.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 242, 308, 309, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 383 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року у справі № 300/3833/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді О. І. Довга
Т. І. Шинкар