з питання роз'яснення судового рішення
05 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 380/17586/24 пров. № А/857/30404/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Носа С.П., Шевчук С.М.
розглянувши в електронній формі у письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року в адміністративній справі №380/17586/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У серпні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; 2) зобов'язати відповідача провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивача відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.10.2024 у задоволенні позову відмовлено повністю.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. За результатами апеляційного розгляду просив скасувати рішення суду від 18.10.2024 та прийняти постанову, якою задоволити позовні вимоги.
Позивач також надав апеляційному суду додаткові пояснення до апеляційної скарги з актуальною судовою практикою в аналогічних спорах.
Відповідач на апеляційну скаргу позивача подав відзив, у якому заперечуючи доводи скарги, вважаючи їх безпідставними, просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року в адміністративній справі №380/17586/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - скасовано та ухвалено нову постанову. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 01 березня 2022 року по 18 лютого 2024 року - залишено без розгляду. Решта позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 19 лютого 2024 року в розмірі 1,197 та із 01 березня 2024 року в розмірі 1,079. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 19 лютого 2024 року в розмірі 1,197 та із 01 березня 2024 року в розмірі 1,079. У задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 19 лютого 2024 року - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у виді судового збору в сумі 1211 грн 20 коп. сплаченого за подання позову та судового збору в сумі 1816 грн 50 коп. сплаченого за подання апеляційної скарги.
На адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року у цій справі, зазначивши, який коефіцієнт з 01.03.2024 слід застосувати Головному управлінню. Пенсійного фонду України у Львівській області при перерахунку пенсії позивачу, оскільки в мотивувальній частині йде мова про коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, однак, в резолютивній частині постанови суду вказано в розмірі 1,079.
За змістом ч.3 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення.
Зважаючи на надану законодавцем до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС технічну можливість розглядати (формувати та зберігати) справи в паперовій, електронній чи змішаній формі, суд вважає за доцільне дану справу розглядати у змішаній формі без витребування такої із суду першої інстанції.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025, вважає, що заява підлягає задоволенні, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Таким чином, роз'яснено може бути судове рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко зрозуміти та виконати внаслідок неясності (незрозумілості) його резолютивної частини. Тобто роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта, викладення рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення. Роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта, викладення рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі. У заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.
Роз'яснення рішення суду - це спосіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту та викладенні рішення суду в більш ясній і зрозумілій формі для його виконання.
У такому разі в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення та не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішення, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
Роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) для його виконання не має правового значення, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається з заявою про роз'яснення судового рішення.
Так, 23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», згідно з пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Отже, коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 01 березня 2024 року, вірним є розмір 1,0796.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2025 виправлено допущену описку в мотивувальній частині та абзацах п'ятому і шостому резолютивної частини постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року в адміністративній справі №380/17586/24, вірно зазначивши «в розмірі 1,0796», замість помилкового «в розмірі 1,079».
Тобто, у резолютивній частині вказаної постанови суду апеляційної інстанції від 28.08.2025 з урахуванням ухвали внесення виправлення в судове рішення чітко вказано:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 19 лютого 2024 року в розмірі 1,197 та із 01 березня 2024 року в розмірі 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 19 лютого 2024 року в розмірі 1,197 та із 01 березня 2024 року в розмірі 1,0796.».
Водночас, з врахування того, що в процесі виконання вказаного судового рішення виникають у відповідача труднощі щодо розуміння окремих приписів резолютивної частини такого судового рішення, а це може мати наслідком допущення помилок при його виконанні, тому колегія суддів вважає за необхідне роз'яснити постанову суду від 28.08.2025 року у відповідній (незрозумілій для відповідача) частині.
Керуючись ст.ст. 243, 254, 311, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року в адміністративній справі №380/17586/24 - задоволити.
Роз'яснити, що у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року в адміністративній справі №380/17586/24 формулювання абзаців п'ятого і шостого резолютивної частини слід розуміти таким чином:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 19 лютого 2024 року в розмірі 1,197 та із 01 березня 2024 року в розмірі 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії із 19 лютого 2024 року в розмірі 1,197 та із 01 березня 2024 року в розмірі 1,0796.».
Ухвалу разом із паперовими матеріалами заяви про роз'яснення судового рішення надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді С. П. Нос
С. М. Шевчук