Постанова від 05.02.2026 по справі 560/3838/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/3838/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

05 лютого 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив:

Визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький, що полягає у відмові підготувати список надання житлової площі для постійного проживання та відмови у передачі Списку для розгляду Комісії із контролю за забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями з метою прийняття рішення про виключення з числа службового житла та надання для постійного проживання однокімнатної квартири АДРЕСА_1 , житловою площею 15,9 кв.м. для надання постійного житла майору запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї одна особа.

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький підготувати Список надання житлової площі для постійного проживання та передати його до розгляду Комісії з контролю та забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями для прийняття рішення про виключення з числа службового житла та надання для постійного проживання однокімнатної квартири АДРЕСА_1 , житловою площею 15,9 кв.м для надання постійного житла майору запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї одна особа.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2025 позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таке рішення, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є установою, яка підпорядковується Міністерству Оборони України, а майно, яке знаходиться на балансі у відповідача, належить на праві оперативного управління, рішення щодо виключення квартири з числа службових повинно прийматись безпосередньо власником даного майна. Вищим керівництвом доведено Квартирно-експлуатаційному відділу міста Хмельницький рішення заступника Міністра оборони України №2551/з/5 від 04.11.2022 та протокол Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, згідно якого надання житла для постійного проживання шляхом виключення з числа службового не дозволяється, виключенням є члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти, як виняток, у зв'язку і неможливістю надання іншого житла, що підтверджується листом від та додатками до нього.

Позивач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.03.2020 року № 72 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 31.03.2020 року.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.03.2020 року загальна вислуга ОСОБА_1 у Збройних Силах України станом на 31.03.2020 року становить 31 рік 05 місяців 08 днів.

Позивач постійно проживає та зареєстрований в службовій квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі службового ордера на житлове приміщення № 890 від 06.04.2011, виданого виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 28.10.2022 № 372 АГД виключено з числа службових для надання у якості житла для постійного проживання однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 майору запасу ОСОБА_2 на підставі протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 № 5 від 25.10.2022 року.

Позивач 28.01.2025 року звернувся із заявою до начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький з проханням розглянути питання про виключення з числа службової квартири АДРЕСА_1 .

Листом Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький від 03.02.2025 №577/11/632 позивача повідомлено, що відповідно до рішення заступника Міністра оборони України від 04.11.2022 №2551/з/5 та відповідно до протоколу Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями №142 від 16.11.2022, надання житла для постійного проживання шляхом виключення його з числа службового, дозволяється сім'ям військовослужбовців Збройних Сил України, які загинули (пропали) або пропали безвісти, як виняток у зв'язку з неможливістю надання іншого житла.

Позивач вважає порушеними його права, а тому звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення заступника Міністра оборони України №2551/з/5 від 04.11.2022 не скасовує дію нормативних актів, які мають вищу юридичну силу, зокрема, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 (Порядок № 1081), та Інструкції № 380. Крім того, вказаний лист не забороняє відповідачу виконати вимоги Інструкції №380, а відповідач не заперечує права позивача на виключення спірної квартири з числа службових для постійного проживання.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Згідно із статтею 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

За змістом статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.

Згідно із частиною 1 пункту 3 Порядку №1081, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Відповідно до частини 3 пункту 3 Порядку №1081, забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Згідно із пунктами 11, 22 Порядку №1081, житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень.

Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Пунктом 1 розділу VII Інструкції №380 визначено, що особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.

Відповідно до пункту 3 розділу VII Інструкції №380, для прийняття рішення про надання житлових приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців.

Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.

Затверджений командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, що є підставою для видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Згідно із пунктом 4 розділу VII Інструкції №380, на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання (далі - Список надання постійного житла).

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Згідно із пунктом 5 розділу VII Інструкції №380 для розгляду Списку надання постійного житла Комісією з контролю на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла; відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

У разі прийняття Комісією з контролю рішення щодо відмови в погодженні надання постійного житла воно підлягає новому розподілу у встановленому цією Інструкцією порядку протягом одного місяця та є підставою для скасування наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Рішення Комісії з контролю є обов'язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, військовими комісаріатами та військовими частинами.

Згідно із пунктом 6 розділу VII Інструкції №380, ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків).

Відповідно до пункту 7 розділу VII Інструкції №380, затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Згідно із пунктом 10 розділу VIІ Інструкції №380 військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку. Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема, гарантії соціального захисту. До них, насамперед, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах СБУ, податковій, міліції, прокуратурі, тощо (рішення від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій, гарантій).

Верховний Суд у постанові від 04.03.2020 у справі №636/1514/19 вказав, що визначальними обставинами - матеріальними підставами для задоволення позовних вимог (визнання права на виключення житла з числа службового та зобов'язання подання відповідного клопотання КЕВ м. Харків) є: перебування позивача на військовій службі, наявність календарної вислуги від 20 років, перебування на квартирному обліку та, до того ж, наявність статусу учасника бойових дій, що надає право на забезпечення постійним житлом, в тому числі і шляхом виключення квартири з числа службових.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач відповідає усім, визначеним законодавством, умовам для реалізації права на виключення житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання у встановленому порядку.

При цьому, за наявності умов, визначених пунктом 10 розділу VIІ Інструкції №380, виключення житла зі службового здійснюється в порядку, визначеному пунктами 3-7 розділу VIІ Інструкції №380. ГКЕУ наділено повноваженнями щодо узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю Списків які надійшли, та не наділено повноваженнями розглядати та задовольнити або відмовити в погодженні надання постійного житла, оскільки вказані повноваження відносять до Комісії з контролю.

Зі змісту листа відповідача від 03.02.2025 №577/11/632 судом встановлено, що єдиною підставою бездіяльності відповідача є прийняття рішення заступником Міністра оборони України №2551/з/5 від 04.11.2022 року.

Відтак, рішення відповідача, яке прийнято у формі листа №577/7/4961 від 15.10.2024, суперечить вимогам Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядку №1081 та Інструкції №380.

До того ж, відповідач не заперечує права позивача на виключення спірної квартири з числа службових для постійного проживання, а вказаний лист не забороняє відповідачу виконати вимоги Інструкції №380.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.