Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
06 лютого 2026 р. справа № 520/26459/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій (відмови) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:
1. визнати протиправною відмову НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , оформлену листом №09/К-1050/958 від 24.09.2025, щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати доходів за платежами по судовому рішенню в адміністративній справі № 520/31657/24;
2. зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів за платежами в сумі 6228,59 грн. здійсненими на виконання судовому рішенню в адміністративній справі № 520/31657/24 у зв'язку із порушенням термінів виплати грошового забезпечення військовослужбовців за період з моменту виникнення заборгованості до дня повного розрахунку 18.09.2025 відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
3. визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , щодо утримання з ОСОБА_1 5 відсотків військового збору в розмірі 327,82 грн. з нарахованої на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 доплати в сумі 6228,59 грн. до допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки , виплата якої здійснена 18.09.2025;
4. стягнути з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 різницю суми військового збору в розмірі 229,47 грн. утриманого понадміру з донарахованої 18.09.2025 на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки в сумі 6228,59 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що у спірних відносинах, з огляду на затримку відповідачем виплати належних позивачу сум грошового забезпечення, позивач набув права на нарахування й виплату компенсації втрати частини доходів. Також, позивач вважає, що відповідач безпідставно утримав з нього 5 відсотків військового збору в розмірі 327,82 грн. з нарахованої на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 доплати в сумі 6228,59 грн. до допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки.
Ухвалою суду від 08.10.2025 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Адміністративний позов направлено на адресу відповідача у відповідності до норм діючого законодавства та доставлено до електронного кабінету останнього 06.10.2025, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа. Також, ухвалу суду від 08.10.2025 направлено та доставлено до електронного кабінету останнього 08.10.2025, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою.
Проте, відзиву на позов у встановлений судом строк до канцелярії суду не надходило, причин поважності його неподання відповідачем не повідомлено.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що відповідно до положень статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Позивач проходив військову службу за контрактом у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ); наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) від 19.01.2023 № 28-ОС «Про особовий склад» з капітаном ОСОБА_1 розірвано контракт, звільнено з військової служби в запас, виключено зі списків особового складу на підставі підпункту «в» (у зв'язку із набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі), пункту третього частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», остання займана посада помічник начальника відділу (з адміністративно-юрисдикційної діяльності) начальник групи адміністративно-юрисдикційної діяльності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), військова служба на якій призупинена 14.03.2022 наказом відповідача від 17.03.2022 № 16-ОС.
У зв'язку із невикористанням щорічної основної відпустки, виплачено компенсацію за 08 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік з урахуванням підпункту 6 пункту 8 розділу V Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558.
Остаточна дата закінчення військової служби 13.03.2022 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 по справі № 520/31657/24, яке набрало законної сили 20.05.2025, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок позивачу розміру грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік та 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» № 889 від 22.09.2010.
18.09.2025 відповідач виплатив на картковий рахунок позивача 6228,59 грн., що підтверджується скріншотом з банківського рахунку.
20.09.2025 представник позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив проінформувати про підставу здійсненої 18.09.2025 виплати в сумі 6228,59 грн.; надати довідку про фінансовий розрахунок здійсненої виплати із зазначенням сум утриманих податків; виплатити компенсацію утраченого доходу у зв'язку із невчасним розрахунком.
Листом №09/К-1050/958 від 24.09.2025 відповідач надав відповідь на заяву від 20.09.2025, якою спрямував довідку про виплачені суми коштів та повідомив наступне: 18.09.2025 на банківський рахунок позивача було перераховано кошти згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 по справі № 520/31657/24; в резолютивній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/31657/24 відсутні дані щодо виплати компенсації втрат частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, таким чином підстави для виплати компенсації утраченого доходу відсутні.
Відповідно до відображеної у довідці нарахувань згідно рішення суду № 520/31657/24 до допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки доплачено 2717,52 грн. та 3838,89 грн., всього разом: 6556,41 грн., утримано військовий збір в сумі 327,82 грн., перераховано на картковий рахунок: 6228,59 грн
Вважаючи, що відповідачем безпідставно не нараховано та не виплачено компенсацію втрати доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою за рішенням по справі № 520/31657/24 та безпідставно утримано 5 відсотків військового збору в розмірі 327,82 грн. з нарахованої на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 доплати, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Стосовно компенсації втрати доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, суд зазначає наступне.
Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим Постановою КМУ №159.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Правилами статті 4 цього Закону встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 21.02.2001 № 159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Пунктами 2, 3 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком № 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічного змісту правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 11 липня 2017 року у справі № 2а-1102/09/2670, від 26 лютого 2020 року у справі № 826/8319/16 та від 18 липня 2023 року у справі № 200/10663/21.
Компенсація за порушення строків виплати доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даному випадку відповідачами) добровільно чи на виконання судового рішення.
Так, у подібних правовідносинах у постанові від 15.08.2018 у справі № 653/3356/17 Верховний Суд дійшов висновку, що правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Кошти, що підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України № 2050-ІІІ та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. Водночас компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст.ст. 1-3 Закону № 2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 29.03.2023 у справі №120/9475/21-а, від 21.03.2023 у справі №620/7687/21, від 15.10.2020 у справі №240/11882/19, від 13.01.2020 у справі №803/203/17 та від 22.06.2018 у справі №810/1092/17.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, оскільки відповідачем порушено строки виплати грошового забезпечення позивачу за період з 13.03.2022 року (дати звільнення) по день фактичної виплати грошового забезпечення 18.09.2025 року, то позивач має право на виплату йому компенсації втрати частини грошових доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення.
Що стосується позовних вимог в частині одночасної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових в нагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 року, то суд вважає, що такі вимоги передчасні та звернені на майбутнє, а отже задоволенню в цій частині не підлягають.
Враховуючи наведене, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права є визнання протиправними дії відповідача щодо відмови, оформленої листом №09/К-1050/958 від 24.09.2025, у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік та 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди за судовим рішенням по справі № 520/31657/24 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 компенсацію втрати доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік та 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди з 13.03.2022 року по день фактичного виконання рішення суду Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 по справі № 520/31657/24 - 18.09.2025 року, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.
Стосовно утримання з позивача 5 відсотків військового збору в розмірі 327,82 грн. з нарахованої на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 Інші перехідні положення розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу - фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (підпункт 163.1.1 пункту 163.1 Податкового кодексу України).
Як встановлено підпунктом 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Ставка військового збору становить, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту (підпункт 1 підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" № 4015-IX від 10.10.2024 збільшено ставку військового збору з 1,5 % до 5 % від оподатковуваного доходу фізичних осіб. Між тим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" № 4113 від 04.12.2024 уточнений перелік доходів військовослужбовців, до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
Згідно з підпунктом 4 підпункту 1.3 підрозділу 10 Інші перехідні положення розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Як установлено судом, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/31657/24, 18.09.2025 року відповідачем виплачено позивачу суму коштів в частині допомоги на оздоровлення за 2016 рік та 2017 рік із урахуванням до її складу щомісячної додаткової грошової винагороди, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з утриманням з нарахованого доходу військового збору за ставкою 5%. Однак, до такого доходу позивача, в силу положень Податкового кодексу, повинна застосовуватись ставка військового збору у розмірі 1,5%.
Отже, суд зазначає, що до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати за податкові періоди до 01 грудня 2024, застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідач протиправно утримав з позивача 5% військового збору (замість 1,5%) при нарахуванні суми коштів у розмірі 6556,41 грн. на виконання судового рішення по справі №520/31657/24.
Так, відповідач утримав від загальної сплаченої суми 6556,41 грн. військовий збір у розмірі 327,82 грн., що дорівнює 5%.
Натомість, сума військового збору мала становити 98,35 грн., що дорівнює 1,5%.
Отже, сума понадміру утриманого військового збору з виплачених 18.09.2025 сум коштів становить 229,47 грн. (з урахуванням округлення) (327,82 грн. - (6556,41 грн. х 1,5 відсотка)).
Враховуючи наведене, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права в цій частині позову є визнання протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання з ОСОБА_1 5 відсотків військового збору в розмірі 327,82 грн. з нарахованої на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 доплати до допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки, виплата якої здійснена 18.09.2025 та стягнення з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 різницю суми військового збору в розмірі 229,47 грн. утриманого понадміру з донарахованої 18.09.2025 на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 241-247, 250, 255, 257-262, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , щодо відмови, оформленої листом №09/К-1050/958 від 24.09.2025, у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік та 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди за судовим рішенням по справі № 520/31657/24.
Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 компенсацію втрати доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік та 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди з 13.03.2022 року по день фактичного виконання рішення суду Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 по справі № 520/31657/24 - 18.09.2025 року, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.
Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , щодо утримання з ОСОБА_1 5 відсотків військового збору в розмірі 327,82 грн. з нарахованої на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 доплати до допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки, виплата якої здійснена 18.09.2025.
Стягнути з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 різницю суми військового збору в розмірі 229,47 грн. утриманого понадміру з донарахованої 18.09.2025 на виконання судового рішення по справі № 520/31657/24 допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 06.02.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності сталого енергозабезпечення та Інтернет з'єднання, безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Марина Лук'яненко