Справа № 500/5867/25
02 лютого 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , 27.09.2025 отримав Постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - Відповідач) №081215 від 23 вересня 2025 №ОПШ 081215 про застосування адміністративно - господарського штрафу у сумі 17000 гривень (надалі - Постанова №ОПШ 081215) згідно з Актом проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.08.2025 №ОАР 060004 (надалі - Акт №ОАР 060004) за порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (надалі - Закон №2344 - ІІІ) та Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція №385), Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 (далі - Положення № 340).
Позивач вважає оскаржувану постанову відповідача про застосування адміністративно господарського штрафу в сумі 17000 грн протиправною та такою, яка підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 14.10.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через систему "Електронний суд" із відповідними письмовими доказами 23.10.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
Ухвалою суду від 09.12.2025 залучено до участі у справі, в якості другого відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) та продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представником відповідача надіслано через систему "Електронний суд" клопотання про долучення додаткових документів по справі.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснювалася на підставі направлення на рейдову перевірку №002212 від 04.08.2025.
Інспектором Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області в рамках проведення заходів державного контролю, відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті Порядку №1567, шляхом проведення рейдової перевірки, 05.08.2025 на а.д. Р-41 км 8, Тернопільська область, перевірено транспортний засіб марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 (серія і номер свідоцтва про реєстрацію т/з НОМЕР_2 ), що належить та використовується в своїй діяльності автомобільним перевізником ОСОБА_1 , при перевезенні вантажу на підставі товарно- транспортної накладної №б/н від 04.08.2025. Водій ОСОБА_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 .
Також перевіркою встановлено, що транспортний засіб марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 , відповідно до пункту F.1 свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу повна маса транспортного засобу становить 3500 кг, обладнаний цифровим тахографом.
Під час перевірки виявлено, що водій у слоті цифрового тахографа не використовує особисту картку водія, тому відповідно відсутня роздруківка інформації про роботу та відпочинок водія.
За результатами проведення рейдової перевірки складено акт проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ОАР №060004 від 05.08.2025 р., в якому зазначено, що в автомобілі марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 , при здійсненні перевезення вантажу, на момент перевірки, у водія відсутня інформація про роботу і відпочинок водія з повіреним тахографом, чим порушено вимоги Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті затв. Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385, вимоги Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів затв. Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340, ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
23.09.2025 було винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ №081215 в сумі 17000 грн., відповідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність на момент проведення перевірки документів визначених статтею 48 цього Закону.
Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ №081215 від 23.09.2025 була направлена позивачу супровідним листом.
Не погодившись із оскаржуваною постановою відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ №081215 від 23.09.2025, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце- прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Пунктом 4 Положення передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.
У відповідності до абзацу 1 пункту 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 липня 2025 р. №647-р «Про реорганізацію територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» утворенні територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби, зокрема, утворено Управління державного нагляду (контролю) у Тернопільській області.
Відповідно до частин сьомої, чотирнадцятої статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 (далі- Закон № 2344-III) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 1. Положення № 103-2015-п від 11.02.2015 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт, визначено та затверджено відповідно до Постанови № 1567-2006-п від 08.11.2006 (надалі - Порядок №1567).
Рейдові перевірки на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення і направлення на рейдову перевірку (п. 3 Порядку №1567). Рейдовим перевіркам підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. (п. 2 Порядку № 1567).
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється дотримання автомобільними перевізниками та водієм вимог законодавства про автомобільний транспорт. Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами, розробляється Укртрансбезпекою і затверджується Мінрозвитку (п. 5 Порядку № 1567).
Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті, затверджено Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16 квітня 2025 року № 703 (далі - Наказ №703).
Відповідно до Розділу ІІ Наказу №703 до переліку питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті при перевезенні вантажів у внутрішньому сполученні відносяться:
1. Наявність та надання водієм для перевірки документів, на підставі яких виконується перевезення:
1) посвідчення водія відповідної категорії;
2) реєстраційні документи на транспортний засіб;
3) товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документом на вантаж;
4) протокол перевірки технічного стану транспортного засобу;
5) договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
6) для вантажних автомобілів з повною масою понад 3,5 тонни:
картку водія або інформацію з діючого та повіреного тахографа (заповнені реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти у кількості, встановленій ЄУТР), або бланк підтвердження діяльності, або у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом - роздруковану на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія (водіїв);
7) для вантажних автомобілів з повною масою до 3,5 тонн включно:
індивідуальну контрольну книжку водія або копію графіка змінності водіїв, або картку водія, або інформацію з діючого та повіреного тахографа (заповнені реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти у кількості, встановленій ЄУТР), або у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом - роздруковану на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія;
8) санітарна книжка водія (експедитора), зайнятого перевезенням харчових продуктів, із результатами медичного огляду;
9) у разі перевезення небезпечних вантажів:
свідоцтво про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів;
свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі;
письмова інструкція на випадок аварії або надзвичайної ситуації відповідно до Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів, до якої Україна приєднана відповідно до Закону України від 02 березня 2000 року № 1511-III «Про приєднання України до Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ)».
У разі виявлення в ході рейдової перевірки транспортного засобу порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою, яка провела перевірку, складається акт проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за формою згідно з додатком 2 (п. 13 Порядку №1567).,
Як видно з матеріалів справи, рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснювалася на підставі направлення на рейдову перевірку №002212 від 04.08.2025.
Інспектором Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області в рамках проведення заходів державного контролю, відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті Порядку №1567, шляхом проведення рейдової перевірки, 05.08.2025 на а.д. Р-41 км 8, Тернопільська область, перевірено транспортний засіб марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 (серія і номер свідоцтва про реєстрацію т/з НОМЕР_2 ), що належить та використовується в своїй діяльності автомобільним перевізником ОСОБА_1 , при перевезенні вантажу на підставі товарно- транспортної накладної №б/н від 04.08.2025. Водій ОСОБА_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 (копії свідоцтва реєстрації транспортного засобу та ттн додається).
Також перевіркою встановлено, що транспортний засіб марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 , відповідно до пункту F.1 свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу повна маса транспортного засобу становить 3500 кг, обладнаний цифровим тахографом.
Під час перевірки виявлено, що водій у слоті цифрового тахографа не використовує особисту картку водія, тому відповідно відсутня роздруківка інформації про роботу та відпочинок водія.
За результатами проведення рейдової перевірки складено акт проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ОАР №060004 від 05.08.2025 р., в якому зазначено, що в автомобілі марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 , при здійсненні перевезення вантажу, на момент перевірки, у водія відсутня інформація про роботу і відпочинок водія з повіреним тахографом, чим порушено вимоги Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті затв. Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. №385, вимоги Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів затв. Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010р. № 340, ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ .
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством (невичерпний перелік).
Зі змісту даної норми слідує, що вказаний у цій статті перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачено можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами.
До такого висновку також дійшов Вищий адміністративний суд України у справі № 813/5710/14 від 29.03.2017.
Статтею 2 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року №2344- III (далі - Закон № 2344-III) визначено, що законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Відповідно до ст. 34 Закону № 2344-III автомобільний перевізник повинен, зокрема виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про транспорт" від 10.11.1994 р. №232/94-ВР нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Отже, обов'язок позивача щодо дотримання вимог підзаконного нормативного акту- Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07 червня 2010 року №340, Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. № 385, передбачено чинним законодавством.
Тобто під час здійснення заходів державного контролю відносно транспортного засобу, що використовується автомобільним перевізником ОСОБА_1 при перевезенні вантажу, перевірялась наявність документів, передбачених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», дотримання режимів праці та відпочинку водія, відповідно до вимог Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затв. Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 та Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затв. Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. №385.
Відповідно до статті 18 Закону «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:
• організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;
• здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;
• забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;
• здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Як вже зазначалось вище, перевіркою встановлено, що транспортний засіб марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 , що використовується Позивачем у своїй господарській діяльності (відповідно до пункту F.1 свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу повна маса транспортного засобу становить 3500 кг), обладнаний цифровим тахографом, що підтверджується роздруківкою з цифрового тахографа. (копія додається).
Під час перевірки виявлено, що водій у слоті цифрового тахографа не використовує особисту картку водія, тому відповідно відсутня роздруківка інформації про роботу та відпочинок водія.
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення №340), яке розроблено відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), Кодексу законів про працю України та Законів України "Про автомобільний транспорт", «Про дорожній рух" та встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Вимоги цього Положення пункт 1.3 поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Пунктом 6.3. Водій, що керує ТЗ, на автобусних маршрутах протяжністю до 50 км включно, вантажними автомобілями з повною масою до 3,5 тонн включно, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв, або використовувати діючий та повірений тахограф.
Як слідує з аналізу вказаної норми, якщо транспортний засіб має повну масу до 3.5 тонн, то законодавством встановлено можливість ведення обліку режиму праці та відпочинку водія альтернативними способами шляхом:
- ведення індивідуальної контрольної книжки водія;
- мати копію графіка змінності водіїв;
- або використовувати тахограф (у разі обладнання ним транспортного засобу, що мало місце у випадку Позивача)
Оскільки, транспортний засіб Позивача має повну масу 3.5 тонни, він звичайно міг вести облік режиму праці та відпочинку водія і іншими вищезазначеними способами, проте обладнавши транспортний засіб цифровим тахографом, повинен використовувати особисту картку водія, для роздруківки інформації про режим праці та відпочинок водія.
Як слідує із матеріалів справи, Позивачем не вівся облік режиму праці і відпочинку водія жодним із зазначених способів, що є прямим порушення законодавства про автомобільний транспорт. Жодні документи щодо обліку режиму праці і відпочинку водія не надавались під час перевірки, при розгляді справи про порушення при винесенні оскаржуваної постанови, не долучені вони і до позовної заяви.
Як вже зазначалось, відповідно до Розділу ІІ Наказу №703 до переліку питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті при перевезенні вантажів у внутрішньому сполученні відносяться:
1. Наявність та надання водієм для перевірки документів, на підставі яких виконується перевезення:
1) посвідчення водія відповідної категорії;
2) реєстраційні документи на транспортний засіб;
3) товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документом на вантаж;
4) протокол перевірки технічного стану транспортного засобу;
5) договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
6) для вантажних автомобілів з повною масою понад 3,5 тонни:
картку водія або інформацію з діючого та повіреного тахографа (заповнені реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти у кількості, встановленій ЄУТР), або бланк підтвердження діяльності, або у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом - роздруковану на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія (водіїв);
7) для вантажних автомобілів з повною масою до 3,5 тонн включно:
індивідуальну контрольну книжку водія або копію графіка змінності водіїв, або картку водія, або інформацію з діючого та повіреного тахографа (заповнені реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти у кількості, встановленій ЄУТР), або у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом - роздруковану на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія;
У відповідності до пункту 1.1 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті затверджену Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. № 385 (далі Інструкції №385), передбачено, що її положення розроблені відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (далі ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, ратифіковані державою Україна, а також відповідно до Законів України «Про автомобільний транспорт» та «Про дорожній рух».
Відповідно до пункту 1.4. Інструкції №385:
тахограф - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі.
Згідно із пунктом 3.1. Інструкції № 385, виробники транспортних засобів, перевізники, водії та пости сервісного обслуговування тахографів використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.
Відповідно до пункту 3.3 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зокрема:
забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;
у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до пункту 3.6 Інструкції №385 перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності чинної особистої картки водія для цифрового тахографа.
Тож у водія транспортного засобу, обладнаного цифровим тахографом, на момент перевірки має бути в наявності чинна особиста картка водія, він повинен використовувати її у відповідному слоті цифрового тахографа кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом та надавати уповноваженим посадовим особам роздруківку даних роботи тахографа.
Перевізник повинен дотримуватись усіх вимог законодавства про автомобільний транспорт, в тому числі щодо використання діючого та повіреного тахографа.
У силу правового висновку постанови Верховного Суду від 11.02.2020 по справі № 820/4624/17 положення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у кореспонденції з Конвенцією № 153 та Положенням № 340 вимагають або обладнання транспортного засобу справним та повіреним тахографом, або ведення водієм письмового документа з приводу часу роботи у вигляді індивідуальної контрольної книжки водія.
Таким чином, положеннями спеціального закону покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а водія - пред'явлення для перевірки відповідних документів та додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт при здійсненні перевезень пасажирів (зокрема встановлено обов'язок водіїв роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.)
Отже, роздруківка даних роботи тахографа входить до переліку обов'язкових документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, на рівні з документом, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах.
При цьому водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, зобов'язаний використовувати особисту картку водія та надавати роздруківку даних роботи тахографа під час проведення рейдової перевірки.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Мета наявності та обліку роздруківок даних роботи тахографа - саме забезпечення безпеки дорожнього руху водіїв як конкретного транспортного засобу, так і інших учасників дорожнього руху, в тому числі пішоходів.
Щодо товарно-транспортної накладної №б/н від 04.08.2025, то суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось вище, перевезення вантажу транспортним засобом марки RENAULT н.з. НОМЕР_1 , що використовується Позивачем у своїй господарській діяльності, здійснювалось на підставі товарно-транспортної накладної №б/н від 04.08.2025, яка надавалась водієм під час проведення перевірки.
Згідно товарно-транспортної накладної №б/н від 04.08.2025 перевозився вантаж - олія рослинна соняшникова масою 5 тонн 550 кг.
Автомобільний перевізник: «ФОП ОСОБА_2 », Вантажовідправник: ТОВ «Група Ерідан» Вантажоодержувач-«ФОП ОСОБА_2 ».
Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 зареєстрований 23.09.2019 року як суб'єкт господарювання, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру видами діяльності суб'єкта господарювання є:
10.41 Виробництво олії та тваринних жирів (основний)
46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами
16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння
46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами
01.47 Розведення свійської птиці
01.49 Розведення інших тварин
01.70 Мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг
49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
Оскільки, у спірних правовідносинах «перевезення вантажу виключно для власних потреб», як вказує Позивач, фактично є перевезенням фізичною особою-підприємцем вантажу з метою реалізації товарно-матеріальних цінностей в межах своєї ж господарської діяльності, що узгоджується з видом вантажу який перевозився - олія рослинна соняшникова масою 5 тонн 550 кг., та із видами господарської діяльності (10.41 Виробництво олії та тваринних жирів (основний), 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.), то доводи Позивача з цього приводу є безпідставними.
Враховуючи, що позивач є фізичною-особою підприємцем, здійснює господарську діяльність задля отримання прибутку, а наявність власних потреб є опцією фізичної особи.
Відповідно до пунктів 16,17 Порядку №1567 матеріали, складені за результатами рейдової перевірки, формуються у справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт (далі - справа про порушення) та розглядаються керівником або заступником керівника територіального органу Укртрансбезпеки в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою автомобільного перевізника або його уповноваженої особи) протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності автомобільного перевізника або уповноваженої ним особи.
Про час і місце розгляду справи про порушення автомобільному перевізнику або його уповноваженій особі повідомляється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня розгляду особисто під підпис чи шляхом надсилання повідомлення засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або на адресу електронної пошти (за наявності) з урахуванням вимог Закону України “Про адміністративну процедуру».
У разі неявки автомобільного перевізника або його уповноваженої особи справа про порушення розглядається без їх участі.
Відповідно до пунктів 19, 21 Порядку №1567 за результатами розгляду справи про порушення керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник, за наявності порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за які передбачена частиною першою статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт», виносить постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за формою згідно з додатком 5.
Копія постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після її винесення вручається автомобільному перевізнику або уповноваженій ним особі під підпис або надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) чи на адресу електронної пошти (за наявності).
Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту №ОАР060004 від 05.08.2025 було призначено на 23.09.2025, про що позивача повідомлено листом.
Враховуючи зафіксовані порушення законодавства, 23.09.2025 було винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ №081215 в сумі 17000 грн., відповідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність на момент проведення перевірки документів визначених статтею 48 цього Закону.
Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ №081215 від 23.09.2025 була направлена позивачу супровідним листом.
Отже, непред'явлення зазначених у статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростовували правомірність дій відповідачів позивачем не представлено, а судом таких доказів не здобуто, в зв'язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 02 лютого 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );
відповідач:
- Відділ державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження/місце проживання: вул. Тролейбусна, 12,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46027, код ЄДРПОУ/РНОКПП 39816845).
- Державна служба України з безпеки на транспорті (місцезнаходження/місце проживання: вул. Антоновича, 51,м. Київ,03150, код ЄДРПОУ 39816845).
Головуючий суддя Подлісна І.М.