Рішення від 05.02.2026 по справі 460/19836/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. РівнеСправа №460/19836/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо скасування позивачу індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення доплати до пенсії, у розмірі 1,115;

зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату позивачу пенсії у відповідності до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209; та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 28.04.2025, та здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж позивачу як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС з 28.04.2025 в розмірі 1% проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 11.10.2017, а також у подальшому проводити перерахунки пенсії (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення на відповідний рік).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має статус потерпілої від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 4, а також понад 34 роки стажу. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 та окремої ухвали суду від 04.07.2025 у справі № 460/14506/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.10.2024 у спосіб встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж 19 років, сума якої складає 1475,34 грн (8657,91 грн х 19%). Однак, незважаючи на прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» розмір пенсії позивача з 01.03.2025 не перерахований у спосіб: збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 8657,91 грн, на 1,115 до суми 9653,57 грн (8657,91 х 1,115); збільшення встановленої надбавки до пенсії за понаднормовий стаж виходячи із проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 9653,57 грн (надбавка повинна була складати 9653,57 х 19% = 1834,18 грн). У зв'язку з цим, представник позивача адвокат Редзель М.М. в липні та в серпні 2025 року звернувся до відповідача в інтересах позивача з адвокатськими запитами щодо причин непроведення індексації пенсійних виплат позивача з 01.03.2025 з урахуванням зазначеного рішення та ухвали суду. Відповідач листами повідомив, що індексація пенсії відповідно до вищевказаної постанови Уряду з 01.03.2025 не проводилася, а рішення суду у справі № 460/14506/24 виконано в межах покладених зобов'язань; інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії позивача, на ГУ ПФУ в Рівненській області не покладено. Позивач вважає поведінку відповідача протиправною та такою, що порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 31.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено строк для подання відзиву.

За змістом довідки про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронного кабінету відповідача в підсистемі “Електронний суд» 01.11.2025.

У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав.

Клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву із зазначенням причин від відповідача не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 з 14.04.2014 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач є особою, віднесеною до 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 26.02.2025 № 956120830122 пенсія позивача за період:

- з 01.03.2025 по 12.10.2027 становить 3323,00 грн, з яких: 2943,69 грн - основний розмір пенсії (8657,91 х 0,34000); 94,44 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ЗУ №1058; 4 роки); 284,87 грн - доплата особам, яким не виповнилося 70 років;

- з 13.10.2027 - довічно - 3852,44 грн, з яких: 2943,69 грн - основний розмір пенсії (8657,91 х 0,34000); 94,44 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ЗУ №1058; 4 роки); 256,31 грн - доплата 65 років до 40 % МЗП (3200,00); 558,00 грн - доплата 65 річним (до 3758 грн).

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 у справі № 460/14506/24, яке набрало законної сили 09.06.2025, зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити з 01.10.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII в редакції, чинній до 01.10.2017, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з урахуванням проведених платежів.

Окремою ухвалою суду від 04.07.2025 у справі № 460/14506/24 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 у справі №460/14506/24 щодо непроведення нарахування і виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням доплати за понаднормовий стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII в редакції, чинній до 01.10.2017, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 01.10.2024, з урахуванням проведених платежів. Зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.

02.09.2025 на виконання судового рішення та окремої ухвали у справі № 460/14506/24 відповідачем прийнято рішення № 956120830122 про перерахунок пенсії, згідно з яким пенсія позивача у період:

- з 01.03.2025 по 12.10.2027 становить 4419,03 грн, з яких: 2943,69 грн - основний розмір пенсії (8657,91 х 0,34000); 1475,34 грн - доплата за понаднормовий стаж (19 років);

- з 13.10.2027 - довічно - 4675,34 грн, з яких: 2943,69 грн - основний розмір пенсії (8657,91 х 0,34000); 1475,34 грн - доплата за понаднормовий стаж (19 років); 256,31 грн - доплата 65 років до 40 % МЗП (3200,00).

При цьому, середньомісячний заробіток (дохід) по Україні, з якого сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , не проіндексований на коефіцієнт збільшення на 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209, починаючи з 01.03.2025.

В липні та в серпні 2025 року адвокат Редзель М.М. звернувся до відповідача в інтересах ОСОБА_1 з адвокатськими запитами щодо виконання судового рішення у справі №460/14506/24 та щодо пенсійного забезпечення позивача з 01.03.2025.

Листом від 11.08.2025 відповідач повідомив на адвокатський запит про те, що з 01.10.2024 до пенсії за віком ОСОБА_1 , визначеної відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до статті 40 Закону) за кожен рік роботи понад 15 років, тобто за 19 років - 1475,34 грн (7764,95 грн - заробітна плата х 19%). З 01.10.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 10171,42 грн, у тому числі 1475,34 грн - доплата за 19 років понаднормового стажу, встановлена на виконання судового рішення. З 01.08.2025 пенсія ОСОБА_1 виплачуватиметься у розмірі 4115,42 грн, у тому числі 1475,34 грн - доплата за 19 років понаднормового стажу. Доплату пенсії за період з 01.10.2024 по 31.07.2025 в сумі 10375,64 грн, яка виникла внаслідок перерахунку на виконання судового рішення у справі № 460/14506/24, буде виплачено додатковими відомостями через установу уповноваженого банку в серпні 2025 року, дата виплати-число 19. Таким чином, рішення суду у справі №460/14506/24 виконано в межах покладених зобов'язань.

Листом від 17.09.2025 відповідач повідомив на адвокатський запит про те, що з 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений з урахування заробітної плати 8657,91 грн та страхового стажу 34 роки 9 днів, становить 4419,03 грн, в тому числі: 2943,69 грн - основний розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до статті 27 Закону, + 1475,34 грн - підвищення за 19 років понаднормового стажу відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на виконання судового рішення. Перевіркою встановлено, що заробітну плату для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 проіндексовано з 01.03.2025 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,115 відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році"; розмір пенсії ОСОБА_1 визначено з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Вважаючи поведінку відповідача щодо скасування з 01.03.2025 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправною, ОСОБА_1 звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон № 796-XII).

Статтею 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII у редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 у справі № 460/14506/24, яке набрало законної сили 09.06.2025, підтверджено право ОСОБА_1 на отримання доплати до пенсії за стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС, передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній до 11.10.2017), починаючи з 01.10.2024.

Такі обставини відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню.

При цьому, як передбачено ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, доплата до пенсії обчислюється виходячи із заробітку, з якого така пенсія розраховується.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Пенсія за віком позивачу обчислюється відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058- ІV, про що відповідач зазначив в листі.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином, законом чітко встановлено спосіб осучаснення щороку пенсійної виплати з метою поступового підвищення.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Отже, у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).

Згідно з п. 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Саме на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, Порядку №124 Кабінетом Міністрів України щороку приймаються постанови про індексацію пенсій.

Пунктом 6 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

Як встановлено з матеріалів справи, пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024, встановивши доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1% заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону) за кожен рік понад 15 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції, чинній до 01.10.2017.

Розмір заробітної плати, визначеної на підставі статті 40 Закону, з урахуванням якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду, починаючи з 01.10.2024 становить 8657,91 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2017-2019 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) *1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 *1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 *1, 11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 * 1, 14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 * 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 * 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 ) * 0,97129 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Основний розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений з урахуванням вищевказаної заробітної плати та страхового стажу 34 роки 0 місяць 9 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,34000), становить 2943,69 грн (8657,91*0,3400).

Як встановлено судом, до пенсії за віком ОСОБА_1 , визначеної відповідно до статті 27 Закону №1058 IV, встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону №1058-IV) за кожен рік роботи понад 15 років - 1475,34 грн. Тобто пенсійний орган враховував розмір заробітної плати для обрахування доплати за понаднормовий стаж ОСОБА_1 в сумі 7764,95 грн (7764,95 грн * 19% = 1475,34 грн), однак не застосував 8657,91 грн як розмір заробітної плати для обрахування доплати за понаднормовий стаж. Адже, виходячи з вказаного алгоритму розрахунку, доплата мала б становити: 8657,91 грн - заробітна плата * 19% = 1645,00 грн.

Розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання судових рішень у справі №460/14506/24 з 01.10.2024 становить 4419,03 грн, в тому числі 1475,34 грн - доплата за понаднормовий стаж, встановлена на виконання судових рішень. Виплату пенсії у розмірі 4419,03 грн, встановленому на виконання рішення суду, розпочато з серпня 2025 року.

Після виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 у справі № 460/14506/24 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 на виконання постанови Уряду від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" не проводився.

Таким чином, після виконання рішення суду у справі №460/14506/24 відповідач з 01.03.2025 не проіндексував пенсію ОСОБА_1 , доплати до пенсії за стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС не перерахував, що суперечить як проаналізованим приписам чинного законодавства, так і вказаному рішенню суду.

При цьому, суд зауважує, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2025 роках згідно із Законом №1058-ІV, у зв'язку із щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, від 22.02.2021 № 127, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 №185 та від 25.02.2025 №209.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-ІV.

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням указаних висновків Верховного Суду, суд констатує, що відповідач, нездійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-ІV відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не відповідно до вимог чинного законодавства.

Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом у постановах від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, від 27.01.2025 у справах №200/422/24 та №620/7211/24, від 28.01.2025 у справі №400/4663/24, від 16.04.2025 у справі №200/5836/24.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що з метою захисту порушених прав та законних інтересів ОСОБА_1 слід визнати протиправними дії відповідача щодо скасування (зменшення) нарахування індексації пенсії відповідно до статті 42 Закону №1058-IV, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.

З метою відновлення прав та інтересів ОСОБА_1 необхідно зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону №1058-IV індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2025 на 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209, починаючи з 28.04.2025 (в межах шестимісячного строку звернення до суду).

Отже позов в цій частині підлягає задоволенню.

В ході судового розгляду справи суд встановив, що окрім зменшення індексації пенсійної виплати, відповідач також обчислює позивачу доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлене судовим рішенням у справі №460/14506/24) без врахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Як зазначалося судом вище по тексту цього судового рішення, згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Зважаючи на це, відповідач при індексації заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2025 на 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стаж позивачу як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто, як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічному зростанню.

Таким чином, у вищевказаній частині позовні вимоги відповідають вимогам закону та підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Водночас, суд підкреслює, що судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Тому суд вважає відсутніми для задоволення позову в частині позовної вимоги про зобов'язання відповідача у подальшому проводити перерахунки пенсії (відповідно до постанови КМУ Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення на відповідний рік). Адже така вимога спрямована на майбутнє, а в межах спірних правовідносин права та інтереси позивача в цій частині суб'єктом владних повноважень не порушені.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, з метою відновлення порушених прав та законних інтересів позивача необхідно зобов'язати відповідача здійснити з 28.04.2025 (в межах шестимісячного строку звернення до суду) перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 в розмірі 1% проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону №1058-IV) на коефіцієнт 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, беручи до уваги неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, що кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України), суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то підстави для розподілу судових витрат по сплаті судового збору відповідно до положень ст. 139 КАС України у суду відсутні.

Частиною третьою статті 132 КАС України встановлено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (п.1).

При цьому, стаття 134 КАС України передбачає, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (ч.1). За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч.2).

Частиною третьою статті 134 КАС України регламентовано, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 4 ст. 134 КАС України).

Відповідно до ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з ч. 9 ст. 139 КАС України, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі “Баришевський проти України», від 10 грудня 2009 року у справі “Гімайдуліна і інших проти України», від 12 жовтня 2006 року у справі “Двойних проти України», від 30 березня 2004 року у справі “Меріт проти України», заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

У позовній заяві позивач просила стягнути з відповідача судові витрати на правничу допомогу в сумі 5000 грн.

На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу до позову долучено:

договір про надання правничої допомоги від 21.11.2024 №135, укладеного між ОСОБА_1 (Клієнт) та Адвокатським об'єднанням “Редзель і партнери» (Адвокатське об'єднання), відповідно до якого Адвокатське об'єднання бере на себе зобов'язання представляти інтереси як позивача з правами передбаченими ст.ст. 44, 47, 60, 383 КАС України, по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Рівненській області, у тому числі з правом підпису та подачі документів до суду. Розмір гонорару Адвокатського об'єднання “Редзель і партнери» становить: 3000 (три тисячі) гривень;

акт приймання-передачі наданих правничих послуг від 21.11.2024, згідно з яким Адвокатським об'єднанням надано, а ОСОБА_1 прийняла наступні правові послуги згідно з Договором: 18.09.2024 надання первинної консультації - 500,00 грн; 18.09.2024 - написання заяви та запиту і інтересах ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Рівненській області - 500,00 грн; 21.11.2024 підготовка процесуальних документів в адміністративній справі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, пошук актуальної судової практики - 2000,00 грн. Загальна вартість послуг 3000,00 грн.

Суд зазначає, що спірні правовідносини в цій справі виникли після 01.03.2025 у зв'язку із нездійсненням індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.

Отже наданий суду акт приймання-передачі наданих послуг від 21.11.2024 не стосується справи, що розглядається.

Натомість, як встановлено судом, вищевказаний акт від 21.11.2024 надавався позивачем на підтвердження витрат на правничу допомогу у справі № 460/14506/24 та був врахований і оцінений судом при вирішенні питання розподілу судових витрат за результатами розгляду означеної справи.

За таких обставин, клопотання позивача про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 5000,00 грн належними та допустимими доказами не підтверджене, в тому задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо скасування ОСОБА_1 з 01.03.2025 нарахування індексації пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 28.04.2025 передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсії шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 , як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС, в розмірі 1 % проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017, починаючи з 28.04.2025.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 05 лютого 2026 року.

Суддя Н.О. Дорошенко