Ухвала від 06.02.2026 по справі 440/8858/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/8858/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І. розглянувши матеріали заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення суду у справі №440/8858/25, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 частково задоволено позов.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 09.04.2025 №22-460/4.1/4.1.4/8-25 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 09.04.2025 №22-460/4.1/4.1.4/8-25 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 , з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень та двадцять копійок).

30.09.2025 видано 2 виконавчі листи.

Ухвалою суду від 30.10.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено, встановлено судовий контроль за виконанням рішення від 12.08.2025 у справі №440/8858/25, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у тримісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі №440/8858/25 з підтверджуючими доказами про його виконання.

27.01.2026 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов звіт результати виконання рішення суду, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просило прийняти звіт про виконання рішення суду у цій справі.

В обґрунтування заяви зазначено, що На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі №440/8858/25 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 09.04.2025 №22- 460/4.1/4.1.4/8-25 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 , з урахуванням раніше проведених виплат. Розмір пенсії з 01.12.2025 становить 17414,86 грн. Рішення суду обліковане в Головному управлінні за номером справи та датою набрання рішення законної сили за порядковим № 821-11422. Відкладена заборгованість за пенсійною справою ОСОБА_1 (з 01.02.2023 по 11.09.2025) становить 154033.15 грн., поточна заборгованість (з 12.09.2025 по 30.11.2025), з дня набрання законної сили рішення суду, становить - 14372.18 грн. ОСОБА_1 проведено виплату поточної заборгованості держбюджету за Постановою КМУ № 821 в розмірі 14372,18 грн.

Ухвалою суду від 28.01.2025 розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у даній справі призначений судом у письмовому провадженні.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої та другої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Полтавській області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

До звіту суду не надані відомості про виконання рішення суду щодо виплати заборгованості за періоди з 01.02.2023 по 11.09.2025 - 154033.15 грн., з 12.09.2025 по 30.11.2025 - 14372.18 грн. (доказ проведення виплати поточної заборгованості держбюджету за Постановою КМУ № 821 відсутній), також за період з 01.12.2025 по 31.01.2026 у сумі 10 915, 58 грн.

У той же час представником відповідача повідомлено суду про те, що розроблено та затверджено тимчасові розписи доходів і видатків Головного управління на ІІ і ІІІ квартали 2025 року, в якому передбачалися кошти у частині державного бюджету за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду» на травень, липень та вересень 2025 року. Бюджетні кошти спрямовуються на виплату судових рішень відповідно до «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №902 від 26 серпня 2021 р. (із змінами). Постановою Кабінету Міністрів України №1152 від 17.09.2025, затверджено Бюджет Пенсійного фонду України. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Фонду на 2025 рік - 8144,40 млн. грн. та на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 - 8144,40 млн. грн. За рахунок коштів Державного бюджету України заплановано на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішення суду - 15587,1 тис грн та в сумі 7511,7 тис грн. (копії додаються). Бюджет Пенсійного фонду на 2026 рік не затверджено. Відповідно до тимчасового розпису доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на 2026 рік від 31.12.2025 заплановано за рахунок власних доходів за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішення суду кошти в сумі 26963,0 тис грн, а на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання рішень суду - 14769,0 тис грн. Тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на 2026 рік видатки на виплату коштів по вищезазначеним бюджетним програмам, починаючи з квітня місяця, передбачені у сумі 95 210,8 тис грн.

Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

Виплата заборгованості нарахована за рішенням суду, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

Джерела формування коштів Пенсійного фонду України визначені у статті 72 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058).

Бюджет Пенсійного фонду формується за рахунок двох джерел:

- власні кошти (частина ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, власні кошти, адміністрування яких забезпечується органами Пенсійного фонду України);

- кошти Державного бюджету України. Кошти Держаного бюджету на фінансування пенсійних програм є одним із основних джерел формування доходів Пенсійного фонду.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує означену політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Нарахована позивачу, на виконання рішення суду, сума заборгованості має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування, - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.

Тобто щомісячні страхові виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Державного бюджету та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, і проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік.

Судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, обліковуються Головним управлінням.

Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня Пенсійний фонд України.

Суд враховує доводи відповідача, викладені у звіті про виконання рішення суду, стосовно вчинення дій, направлених на виконання рішення суду у повному обсязі.

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України не заперечується обов'язок виплати нарахованих позивачу на виконання рішення суду виплат.

Суд звертає увагу, що до суду не надані докази того, що відповідачем невиконання судового рішення у цій справі здійснюється умисно.

Аналізуючи наведене, суд зазначає, що згідно із Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закони України Про Державний бюджет України на кожний рік та Бюджетний кодекс України.

Відповідно до п. п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що рішення суду у справі в частині виплати заборгованості не виконано з незалежних від відповідача причин.

Згідно з частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, оскільки не здійснена виплата заборгованості, тому суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для встановлення ГУ ПФУ в Полтавській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись статтями 241-243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі № 440/8858/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 440/8858/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі № 440/8858/25 у строк до трьох місяців з відповідними відомостями та підтверджуючими доказами щодо його виконання, згідно із мотивувальної частини цієї ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Головуючий суддя В.І. Бевза