Рішення від 06.02.2026 по справі 420/15492/25

Справа № 420/15492/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Центрального об 'єднаного управління ПФУ в м. Одесі), від 14.03.2025 № 951050845832, яким незаконно обмежено максимальний розмір пенсії 10 розмірами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (15525 Центральне об'єднане управління ПФУ в м. Одесі) здійснити з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, без обмеження її максимального розміру, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 3 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», тобто у розмірі - 49350 грн. 25 коп., яка складається з 48720 грн. - 60 % від суми заробітної плати - 81200 грн., зазначеної в довідці Одеської обласної прокуратури, належних мені надбавок, як учаснику бойових дій - 590 грн. 25 коп. (підвищення учасникам бойових дій (1 кат.)(25% від 2361 грн.), - 40 грн.(цільова допомога учасникам бойових дій Пост. № 1603 п.1), як це зазначено у рішенні Відповідача № 951050845832 від 14.03.2025), відповідно до довідки Одеської обласної прокуратури про розмір заробітної плати № 409 від 07.03.2025 та виплативши одним платежем різницю між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою суду від 26.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2025 № 951050845832, яким обмежено максимальний розмір його пенсії 10 розмірами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Як вказав позивач, відповідач не врахував, що він з початку 2022 і дотепер виконує бойові завдання в Донецькій області та положення п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №3, внаслідок чого порушено права позивача.

09.06.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову, вказавши, що ОСОБА_2 з 03.03.2010 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» № 1697-VII. Відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII пенсія працівникам прокуратури призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Згідно абз.6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідач вказав, що пенсія позивача обчислена із 60% заробітної плати 81200,00 грн, та її розмір становив 49350,25 грн, де: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 48720,00 грн; підвищення учасникам бойових дій (25% від 2361 грн) - 590,25 грн; цільова допомога УБД - 40,00 грн. Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на рівні 2361,00 грн. Відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку з вищезазначеним, як вказав відповідач, пенсійну виплату ОСОБА_1 встановлено в розмірі 23610,00 грн та для виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром підстави відсутні. При цьому, відповідач зазначив, що оскільки розмір пенсійної виплати позивача становить 23610,00 грн, постанова від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» не застосовується.

09.06.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач наголосив на тому, що представник відповідача не розмежовує пенсійне забезпечення, яке йому нараховане відповідачем та яке складає 49350,25 грн (рішення № 951050845832 від 14.03.2025), а також пенсійну виплату, максимальний розмір якої обмежено 10 розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, яка складає 23610,00 грн. З урахуванням викладеного, як зазначив позивач, думка представника відповідача щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 23610,00 грн, а не у розмірі 49350,25 грн - є хибною.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 03.03.2010 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» № 1697-VII та з 03.03.2022 перебуває у лавах ЗСУ і приймає участь у бойових діях, зокрема у Донецькій області, захищають Україну від військової агресії російської федерації, що підтверджується відповідною довідкою військової частини НОМЕР_1 від 11.04.2025 №0666/118/2909.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2025 №951050845832 здійснено перерахунок пенсії, розмір якої склав 49350, 25 грн та який обмежено максимальним розміром, а саме 23 610,00грн(а.с.16).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 10.04.2025 про повідомлення причин неврахування Пенсійним фондом постанови КМУ від 03.01.2025 №1.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.04.2025 надано відповідь, що оскільки постанова №1 не скасовує обмеження передбачені статтею 86 Закону, для виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, немає підстав.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями частини другої статті 64 Конституції України встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (далі - Указ №64/2022), у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Таким чином, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом №64/2022, не обмежені конституційні права і свободи людини і громадянина, які встановлені статтею 46 Конституції України.

Статтею 46 Закону № 4059-IX установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про Національний банк України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про дипломатичну службу», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про судову експертизу», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 46 Закону № 4059-IX Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1, яка застосовується з 01 січня 2025 року, пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону «Про прокуратуру», розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону № 1058-IV, і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону № 1058-IV, перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону № 1058-IV.

Пунктом 2 цієї Постанови № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

При цьому, суд враховує, що позивач, який в 2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру», з 03.03.2022 перебуває у лавах ЗСУ і приймає участь у бойових діях, зокрема у Донецькій області, захищаючи Україну від військової агресії російської федерації, що підтверджується відповідною довідкою військової частини НОМЕР_1 від 11.04.2025 №0666/118/2909.

Як вбачається з оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2025 №951050845832, яким позивачу здійснено перерахунок пенсії, розмір пенсії позивача, з урахуванням довідки Одеської обласної прокуратури №409 від 07.03.2025, після перерахунку склав 49350, 25 грн, який обмежений 10 розмірами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме сумою 23 610,00грн(а.с.16).

Тобто, в силу п.2 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 позивач, у період воєнного стану у 2025 році, який бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розмір пенсії якого перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, має право на її виплату у повному обсязі, в тому числі і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.

Враховуючи викладене, право позивача на здійснення перерахунку пенсії відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, суд приходить висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2025 № 951050845832 щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 10 розмірами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, без обмеження її максимального розміру, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», тобто у розмірі 49350,25 грн., з урахуванням довідки Одеської обласної прокуратури про розмір заробітної плати № 409 від 07.03.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання виплатити одним платежем різницю між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, суд зазначає про їх передчасність та відсутність підстав для задоволення, оскільки у спірних правовідносинах перерахунок пенсії ще не проведений, тому задоволення позову у вказаній частині буде свідчити про вирішення спору на майбутнє, що не узгоджується із завданням адміністративного судочинства.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2025 № 951050845832 щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 10 розмірами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна 83, м.Одеса) здійснити з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років, без обмеження її максимального розміру, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», тобто у розмірі 49350,25 грн., з урахуванням довідки Одеської обласної прокуратури про розмір заробітної плати № 409 від 07.03.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра