Рішення від 05.02.2026 по справі 420/23078/25

Справа № 420/23078/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце знаходження: АДРЕСА_3 ), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 14 липня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 11.07.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), в якій просив:

Визнати протиправною та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_3 ) від 13.01.2025 (довідка ВЛК № 8/329 від 13.01.2025)

Визнати протиправним та скасувати висновок начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 ) від 13.01.2025 про придатність ОСОБА_2 до військової служби.

Визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 ) з постановлення ОСОБА_2 на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.01.2025

Визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 ) з виготовлення військового квитка серія НОМЕР_4 від 13.01.2025 щодо ОСОБА_2 .

Судові витрати з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 ) стягнути повно.

Ухвалою суду від 21 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12.01.2024 біля 22:30 під час руху самокатом вулицею Преображенська (м. Одеса) особи у поліцейській формі незаконно зупинили позивача та провели перевірку документів.

Поліцейські повідомили, що позивач має зафіксоване порушення військово-облікового, мобілізаційного законодавства (закінчена дія) та, відповідно, у розшуку.

Позивача доставили до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 ), та проти його бажання взяли на облік військовозобов'язаних від 13.01.2025.

Представник позивача зазначив, що позивачу у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_4 ) в отримані повістки у порядку КУпАП відмовили.

Окремо, додатково, повідомив, що при собі повний пакет медичних документів та підтвердження окресленого у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_5 від 07.07.2021 статусу обмежено придатного при собі (під час затримання та фактичного позбавлення волі) не мав оскільки у нього вдома (за місцем обліку - ІНФОРМАЦІЯ_5 ).

Також представник позивача зазначив, що 13.01.2025 близько 18 години позивач повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_4 ) про виготовлення пакету медичних документів щодо нього без його фактичної участі та, після, на підставі яких також без його фактичної участі та без його особистого підпису, виготовлено довідку № 8/329 із військовим квитком серія НОМЕР_4 від 13.01.2025.

У військовому формуванні, що у передмісті Житомиру позивач повідомив, що ВЛК за заздалегідь реєстрованою повісткою у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_4 ) та/або ІНФОРМАЦІЯ_7 особисто він не проходив (особистої участі не брав).

Його скарги на здоров'я (пухлина у голові) мають триваючий характер та до тепер не зникли. 20.01.25 Київським районним суд м. Одеси зобов'язано ДБР за ч. 2 ст. 146-1 (насильнице зникнення мене з відома начальника органу військового управління, вчинене його підлеглими), ч. 1 ст. 366 КК України досудове розслідування розпочато.

Позивачем оскаржені результати окресленого вище ВЛК та роз'ясненням 18 Регіональної ВЛК від 07.02.2025 через порушення медичного огляду, що адресовано ІНФОРМАЦІЯ_7 окреслено про повторний медичний мене огляд.

Таким чином, представник позивача зазначив, що через поліцейськими штучне утворення формальних підстав позивача проти його волі доставили до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_8 проти його волі та без його особистої участі, порушуючи закон виготовили незаконну довідку ВЛК, поставили на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_6 та виготовили військовий квиток серія НОМЕР_4 від 13.01.2025».

З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

До суду 28 липня 2025 року від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити, зазначивши, що 13.01.2025 року громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_10 .

За результатами медичного огляду був визнаний придатним до військової служби. (протокол ВЛК №8/329 від 13.01.2025 року).

Склад військово - лікарської комісії визначається відповідно до пункту 2.6.2. «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402.

Відповідно до розпорядження Київської районної адміністрації №29-01р від 02.02.2023року, «Про створення позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 для проведення медичного огляду громадян України», було створено позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Пунктом 2.6.4 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, визначено, що штатні і позаштатні (постійні та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 не підпорядковується начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Надаючи правову оцінку твердженням позивача про невідповідність висновків відповідача, вказаних у довідці ВЛК, відповідно до якої ОСОБА_1 , 1995 року народження визнано придатним до військової служби, представник відповідача зазначив, що Верховний Суд у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Згідно з п. 2.3 розділу І Положення № 402, на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

В даному випадку у матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що позивач скористався правом оскарження довідки від 13.01.2025 № 8/329 до ВЛК регіону або Центральної медичної (військово-лікарської) комісії МВС України.

З наведених підстав представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.

Також до суду 30 липня 2025 року надійшов відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти). Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей (пункт 3.1. Розділу ІІ Положення №402).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" (пункт 3.8. Розділу ІІ Положення №402).

Представник відповідача зазначає, що обраний же позивачем спосіб захисту порушеного права - визнання протиправними дій та скасування висновку військово-лікарської комісії - є неефективним, адже не вирішує правомірності акту, який приймається за результатом проведеної процедури призову позивача на військову службу.

До того ж, припущення щодо непроходження позивачем медичного огляду під час його призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення позивача з військової служби відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка визначає виключний перелік таких підстав.

Також представник відповідача зазначає, що з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я та прийняття громадян на військову службу проводиться військово-лікарська експертиза. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), які можуть бути штатними та позаштатними.

Пунктом 1.1 розділу II Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно з п.22.7 розділу ХХІІ Положення №402 постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

У разі наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК, яка наділена таким правом. Разом з тим матеріали справи не містять доказів звернення позивача до вищої за рівнем військово-лікарської комісії для перегляду постанови у формі довідки, винесеною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_11 . Тобто, позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби.

З наведених підстав представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 28.08.2025 року залучено до участі у справі як другі відповідачі: Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце знаходження: АДРЕСА_3 ), Військово-лікарської комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ). Розгляд справи розпочато спочатку.

Ухвалою від 28 серпня 2025 року витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 : копію положення про ІНФОРМАЦІЯ_12 ; Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 : копію положення про ІНФОРМАЦІЯ_13 ; Витребувано від Військово-лікарську комісію 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 : копію положення про Військово-лікарську комісію 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зобов'язано відповідачів надати протягом 5-ти днів з моменту отримання копії ухвали.

До суду 01 жовтня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_14 надано копія витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_6 від 14.11.2024 № 824дск», вх. № 1758дск від 23.12.2024, прим. № 1 на 1-му арк.; копія положення про ІНФОРМАЦІЯ_13 до вх.. №1758дск від 23.12.2024, прим. № 1 на 14-ти арк.

Також до суду 23 вересня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла копія Положення про ІНФОРМАЦІЯ_12 на 39 арк., в одному примірнику вих.. №171дск від 26.07.2024, для службового користування.

На адресу Військово-лікарської комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та на адресу Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце знаходження: АДРЕСА_3 ), були направлені листи з вимогою щодо виконання ухвали суду від 28.08.2025 року та надати належним чином засвідчені копії витребуваних судом документів.

До суду 07 листопада 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_14 надійшов лист, в якому повідомлено, що відповідно до п. 2.5.1 п. 2.4. глави 2 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 Військово-лікарська комісія № НОМЕР_7 ІНФОРМАЦІЯ_14 вважається такою, що є позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією.

При цьому представник відповідача звертає увагу, що ВЛК № 2, яка діє при ІНФОРМАЦІЯ_15 не підпорядковується у своєї діяльності ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Також повідомлено, що копії документів, отримані від суду спрямовувались ІНФОРМАЦІЯ_16 до голови військово-лікарської комісії № 2 ІНФОРМАЦІЯ_17 , про також повідомлявся суд окремим листом.

ІНФОРМАЦІЯ_16 не є розпорядником та не володіє медичними документами щодо позивача.

Крім того, проінформовано, що за наявною у відповідача інформацією, ВЛК № ІНФОРМАЦІЯ_17 не має власного окремого положення, в своїй діяльності вказана комісія керується Положенням № 402 та на підставі його положень здійснює свою діяльність.

Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 11.11.2025 року закрито підготовче провадження та при значено розгляд справи по суті на 11 грудня 2025 року.

На судове засідання, яке відбулось 11.12.2025 року з'явився представник позивача, який підтримав заявлені позовні вимоги та надав вступне слово.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_17 та ВЛК № 2 ІНФОРМАЦІЯ_17 на судове засідання не з'явились, повідомлені належним чином, шляхом направлення судової повістки до електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_17 , яка доставлена відповідачу 12.11.2025, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 10.12.2025 року.

На адресу ВЛК № 2 ІНФОРМАЦІЯ_17 судова повістка також була відправлена поштою, яка повернулась до суду, 24.11.2025.

Також на судове засідання не з'явився представник ІНФОРМАЦІЯ_18 та Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлені належним чином, шляхом направлення судової повістки до електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_18 , яка доставлена відповідачу 12.11.2025, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 10.12.2025 року.

Також на адресу Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 відправлено судову повістку поштою, яка вручена, 24.11.2025, що підтверджено поштовим повідомленням про вручення.

За клопотанням представника позивача ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 11.12.2025 року оголошено перерву у справі до 22 січня 2026 року.

Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 22 січня 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про повернення до стадії підготовчого провадження у зв'язку з відсутністю обґрунтованих підстав.

Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 22 січня 2026 року продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Суд встановив, що відповідно до пункту 8 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_5 від 07.07.2021 року, виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , військове звання - солдат н-з ІНФОРМАЦІЯ_20 № 8-ОС від 01.07.2021 року, призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_20 позивач зарахований у запас Пр. № 55Р від 22.06.2021 року визнаний непридатним до військової служби у мирний час обмежено у період у воєнний час за гр. І ст. 45б згідно Наказу МОУ № 402-2008.

Відповідно до пункту 13 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_5 від 07.07.2021 року позивач взятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_21 від 07.07.2021 року (а.с.39-40, т.1).

Відповідно до відомостей, наявних у застосунку «Резерв+» суд встановив, що у застосунку наявна запис: «Виявлені порушення правил військового обліку. Будь-ласка,зверніться у ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних» (а.с. 19, т.1).

У позовній заяві представник позивача зазначив, що у м. Одеса позивач був зупинений поліцейськими для перевірки документів та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_18 .

Відповідно до відомостей наявних у за стосунку «Резерв+» ОСОБА_1 взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_1 , 13.01.2025 року, категорія обліку: військовозобов'язаний: постанова ВЛК від 13.01.2025 року, придатний.

Матеріалами справи підтверджено, що стосовно позивача видана довідка № 8/329 військово-лікарської комісії від 13.01.2025 року про те, що солдат запасу ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 13 січня 2025 року, діагноз та постанова ВЛК 2 про причинний зв'язок захворювання: здоровий та придатний до військової служби (а.с. 36, т.1).

Судом досліджена копія картки обстеження та медичного огляду позивача від 13.01.2025 року, у якій наявні результати медичного обстеження спеціалістами, діагноз та постанова ВЛК - здоров та придатний до військової служби (а.с.31-32,т.1), формуляр засвідчення згоди кандидата на військову службу (навчання) щодо виконання ним заходів професійно-психологічного відбору (а.с.33-34,т.1).

Також стосовно позивача виготовлено військовий квиток Серія НОМЕР_4 від 13.01.2025 року. (а.с. 23-28, т.1).

У позовній заяві представник позивача зазначає, що вказані документи були оформлені без фактичної участі та підпису позивача.

Суд встановив, що позивач через свого представника звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_14 та у порядку контролю до 18 Регіональної ВЛК зі скаргою від 24.01.2025 року на постанову ВЛК 2 ІНФОРМАЦІЯ_14 щодо ОСОБА_1 .

У скарзі було зазначено, що позивач повідомляв про пухлину у голові, через батьків надав частину підтверджуючих документів, але позивачу у ІНФОРМАЦІЯ_4 та у військовому підрозділі надати кваліфіковану медичну допомогу фахового лікаря систематично відмовлено.

На вказану скаргу 18 регіональна військово-лікарська комісія надала листом від 07 лютого 2025 року № 113-з відповідь про те, що після вивчення наданих до скарги копій медичних документів, 18 Регіональна ВЛК вважає, що Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402 існують підстави для проведення ОСОБА_1 повторного медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 . Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 2.4.6. розділу І Положення 402 запропоновано провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 з урахуванням усіх наявних медичних документів, результатів досліджень,ю діагнозу та даного роз'яснення (а.с. 74, т.1).

Судом досліджена обліково-послужна картка на сержантів (старшин) і солдатів щодо ОСОБА_1 (а.с. 30, т.1), Також в матеріалах справи наявне рекомендаційний лист військової частини НОМЕР_8 від 13 січня 2025 року про попередньо відібрання як кандидата для проходження військової служби по мобілізації солдата ОСОБА_1 (а.с. 37).

Суд встановив, що на звернення представника позивача листом № 808/5126 від 19.03.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_22 повідомило, що 12.01.2025 року позивача доставлено працівниками національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відносно позивача протоколи про адміністративне правопорушення за ст.. ст.. 210,210-1 Куп АП посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 не складались.

Станом на дату прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». Позивач не мав оформлену належним чином відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та не мав бронювання.

13.01.2025 року позивач пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії, за результатами медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , позивача визнано придатним до військової служби.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.01.2025 року №17 позивач був призваний на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_9 .

Також встановлено відсутність вручення позивачу повісток ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо призову на військову службу під час мобілізації, на проходження ВЛК та відправлення до місць проходження військової служби. За вказаними фактами порушень у діях ІНФОРМАЦІЯ_3 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_23 буде направлено подання на адресу ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Таким чином, факти викладені у зверненні щодо неправомірних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 частково знайшли своє підтвердження (а.с. 75-77,т.1).

Зі слів представника позивача, позивач на час розгляду справи не проходить військову службу у жодній військовій частині та перебуває за адресою проживання у Черкаській області.

Також судом досліджена консультації врача-паразитолога ОСОБА_1 від 22.03.2022, відповідно до якої діагноз позивача: аскаридоз іммунопозитивний (а.с. 50, т.1), фотокопія акту дослідження стану здоров'я від 19.08.2019 (а.с. 49. Т.1).

Також судом досліджено копія витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_6 від 14.11.2024 № 824дск», вх. № 1758дск від 23.12.2024, прим. № 1 на 1-му арк., копія положення про ІНФОРМАЦІЯ_13 до вх.. №1758дск від 23.12.2024, прим. № 1 на 14-ти арк. та копія Положення про ІНФОРМАЦІЯ_12 на 39 арк., в одному примірнику вих.. №171дск від 26.07.2024.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закон №3543 загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону №3543 визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин 3 п.5 статті 22 Закону №3543 під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до пункту 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008) громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Підпунктом 1 пункту 252 Положення № 1153/2008 передбачено, що у разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду проводиться призов на військову службу військовозобов'язаних і резервістів, за винятком осіб, зазначених у статті 23 Закону № 3543-XII, а також прийом громадян на військову службу за контрактом.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві та військової служби за контрактом.

Пунктом 11 Положення № 154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: розподіляють призовників під час їх приписки до призовних дільниць і призову на строкову військову службу за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями; організовують та проводять професійно-психологічний відбір громадян під час приписки до призовної дільниці, призову на військову службу, службу у військовому резерві, відбору кандидатів на військову службу за контрактом; беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку, а отже призов на військову службу за мобілізацією є військовим обов'язком.

У разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду проводиться призов на військову службу військовозобов'язаних і резервістів, за винятком осіб, зазначених у статті 23 Закону № 3543-XII, а також прийом громадян на військову службу за контрактом.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. (далі, - Порядок № 560).

Цей Порядок визначає, зокрема: процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Відповідно до п. 2 Порядку № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», “Про військовий обов'язок і військову службу» та цим Порядком.

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону № 3543-XII у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Аналогічне право передбачено пунктом 49 Порядку № 560, а саме: у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби;

за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими (п. 51 Порядку № 560).

У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. (п.54 Порядку № 560).

У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення. (п.54 Порядку № 560).

Відповідно до п. 81 Порядку № 560, у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Також відповідно до п. 6 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_13 ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на війську службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Таким чином, сукупний аналіз наведених норм права доводить, що на час воєнного стану чоловіки 18-60 років мають при собі обов'язково мати військово-облікові документи, зобов'язані пред'являти військово-облікові документи на вимогу поліцейського, представника ТЦК та СП та представника Держприкордонслужби.

Своєю чергою у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів вказані вище уповноважені особи мають запропонувати особі прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка. У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення. (п.54 Порядку № 560).

Також чинне законодавство передбачає, що у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов.

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що 12.01.2025 року позивача доставлено працівниками національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що не заперечується позивачем.

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_5 від 07.07.2021 року, виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , позивач є військовозобов'язаний, за військовим званням - солдат запасу, зарахований у запас Пр. № 55Р від 22.06.2021 року визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено у період у воєнний час за гр. І ст. 45б згідно Наказу МОУ № 402-2008.

Згідно з пп.1 п.6 Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX, який набув чинності 04.05.2024 року, у Законі України "Про військовий обов'язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 38, ст. 324 із наступними змінами):1) у статті 14: абзац десятий частини дев'ятої виключено; в абзаці п'ятому частини десятої слова "в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних" виключено.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 21.03.2024 № 3621-IX зі змінами внесеними законом № 4235-IX від 12.02.2025 установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Таким чином, відповідно до наявних на дату виникнення спірних правовідносин у позивача військово-облікових документів, він перебуває на військовому обліку як обмежено придатний у воєнний час за гр. І ст. 45б згідно Наказу МОУ № 402-2008.

Відповідно до відомостей, наявних у застосунку «Резерв+» суд встановив, що у застосунку наявна запис від 30.12.2024 року: «Виявлені порушення правил військового обліку. Будь-ласка,зверніться у ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних» (а.с. 19, т.1).

Станом на дату прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», позивач не мав оформлену належним чином відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та не мав бронювання.

Суду не надано докази того, що позивач добровільно виявляв бажання проходити військову службу на час мобілізації або добровільно прибув до ТЦК та СП для уточнення даних, проходження медичного огляду.

Таким чином, до позивача правомірно могли бути застосовані заходи щодо призову на військову службу за загальною мобілізацією під час воєнного стану за наявністю інформації про порушення ним правил військового обліку.

Відповідно до п. 85 Порядку № 560 на кожного резервіста та військовозобов'язаного, який призивається на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформляється (заповнюється):

військово-обліковий документ;

обліково-послужна картка (для рядового та сержантського складу);

послужна картка (для офіцерів запасу);

особова справа (для офіцерів запасу або осіб, що раніше проходили військову службу за контрактом);

довідка з висновком військово-лікарської комісії про придатність до військової служби за станом здоров'я.

За таких обставин, дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 з постановлення позивача на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.01.2025 року, та виготовлення військового квитка серія НОМЕР_4 від 13.01.2025 щодо ОСОБА_2 є правомірними, а тому у цій частині позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог: визнати протиправною та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_3 ) від 13.01.2025 (довідка ВЛК № 8/329 від 13.01.2025) та визнати протиправним та скасувати висновок начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) від 13.01.2025 про придатність ОСОБА_2 до військової служби, суд зазначає таке.

Згідно з п. 70 Порядку № 560, порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_24 (п. 72 Порядку № 560).

Відповідно до п. 73 Порядку № 560 рішення військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_24 про придатність резервіста або військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною військово-лікарською комісією вищого рівня або оскаржено у судовому порядку.

Відповідно до п. 75 Порядку № 560 придатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони.

До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я та класифікатором медичних інтервенцій, затвердженими відповідними наказами Мінекономіки.

Згідно з п. 76 Порядку № 560, документально оформлені результати проходження резервістом або військовозобов'язаним медичного огляду військово-лікарської комісії доставляються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж протягом наступного дня після винесення рішення (постанови) про придатність резервіста або військовозобов'язаного до військової служби.

Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов'язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п. 77 Порядку № 560).

Сукупний аналіз наведених норм Порядку № 560 доводить, що керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки безпосередньо не приймає рішення про придатність/непридатність до проходження військової служби під час мобілізації, це відноситься до компетенції військово-лікарської комісії.

Відповідно до п. 78 Порядку № 560 на керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки покладається тільки контроль за направленням та проходженням резервістами та військовозобов'язаними військово-лікарської комісії, що було відповідачем дотримано у процедурі призову позивача на військову службу за мобілізацією.

За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави вважати, що відповідачем була порушена процедура призову позивача на військову службу за мобілізацією за підставами, наведеними у позовній заяві.

Тому суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправним та скасувати висновок начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) від 13.01.2025 про придатність ОСОБА_2 до військової служби, є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог - визнати протиправною та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (08402040) від 13.01.2025 (довідка ВЛК № 8/329 від 13.01.2025), суд зазначає таке.

Надаючи оцінку доводам та запереченням позивача та відповідача, суд виходячи із застосування наведених нижче норм права, доходить таких висновків.

Так, як зазначалось вище, відповідно до п. 72 Порядку № 560, у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_24 .

Відповідно до ч.10 ст. 2 Закону України №2232-ХП та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Згідно з п. 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби.

Відповідно до пункту 1.1 розділу II Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно з п.1.2 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Відповідно до п. 2.6 розділу II Положення № 402 оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою 1 Розкладу хвороб та графами 1-11 ТДВ "А".

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду за формою, наведеною у додатку 12 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, та видається військовозобов'язаному під особистий підпис.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП. (п. 3.1. роздулу № Положення № 402).

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей (п. 3.1. розділу 3 Положення № 402).

Відповідно до п.20.1 розділу XX Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК (п.20.2 розділу XX Положення №402).

Відповідно до п.22.7 розділу XXII Положення №402 постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Згідно з п. 22.3. розділу XXII Положення №402 постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, та надсилаються у військову частину та/або до ТЦК та СП в електронній та/або паперовій формі.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що військовослужбовцю (військовозобов'язаному, резервісту) надається право на перегляд ухваленого рішення ВЛК.

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що позивач посилається на те, що відповідачем не враховано його медичні документи.

Своєю чергою суд встановив, що позивач через свого представника звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_14 та у порядку контролю до 18 Регіональної ВЛК зі скаргою від 24.01.2025 року на постанову ВЛК 2 ІНФОРМАЦІЯ_14 щодо ОСОБА_1 .

У скарзі було зазначено, що позивач повідомляв про пухлину у голові, через батьків надав частину підтверджуючих документів, але позивачу у ІНФОРМАЦІЯ_4 та у військовому підрозділі надати кваліфіковану медичну допомогу фахового лікаря систематично відмовлено.

На вказану скаргу 18 регіональна військово-лікарська комісія надала листом від 07 лютого 2025 року № 113-з відповідь про те, що після вивчення наданих до скарги копій медичних документів, 18 Регіональна ВЛК вважає, що Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402 існують підстави для проведення ОСОБА_1 повторного медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 . Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 2.4.6. розділу І Положення 402 запропоновано провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 з урахуванням усіх наявних медичних документів, результатів досліджень,ю діагнозу та даного роз'яснення (а.с. 74, т.1).

Разом з цим суду не надано докази того, що позивач звертався для проведення повторного медичного огляду і йому було відмовлено у цьому, а також не надано результати такого повторного медичного огляду.

Суд враховує, що при розгляді позову щодо оскарження рішення лікарських комісій, не може здійснюватися оцінка підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 р. у справі №806/526/16 зазначив, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Також, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 р. у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Перевіряючи на предмет дотримання процедури прийняття оскаржуваного висновку, суд зазначає, що позивач обґрунтовує порушення процедури тим, що медичний огляд був проведений без його фактичної участі, проти його волі та бажання.

Разом з цим, такі доводи представника позивача відхиляються судом, оскільки як встановлено судом, медичний огляд позивача був проведений у порядку призову позивача на військову службу за мобілізацією, який не співпадає із порядком вступу у військову службу у добровільному порядку.

Відсутність факту вручення позивачу повістки на під час мобілізації, на проходження ВЛК та відправлення до місць проходження військової служби підтверджено матеріалами справи, зокрема листом ІНФОРМАЦІЯ_25 від 19.03.2025 року № 808/5126, є порушенням Порядку № 560, але не впливає на зміст встановлених судом обставин у цілому щодо дотримання відповідачем процедури призову позивача на військову службу за мобілізацією у воєнний стан, враховуючи, що позивач є військовозобов'язаний, обмежено придатний на час воєнного стану, а отже мав пройти повторний медичний огляд до 04 лютого 2025 року на дату доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 , також мав відомості у застосунку «Резерв+» про порушення правил військового обліку, та не мав відстрочки чи бронювання на дату доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, виходячи із наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце знаходження: АДРЕСА_3 ), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.