Рішення від 05.02.2026 по справі 420/24930/25

Справа № 420/24930/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 24 липня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), в якій просив:

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , який здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 , яка полягає у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 12 червня 2025 року до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів змін до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4 , номер в реєстрі Оберіг - 270120210640429500102, про виключення 10 листопада 2015 року з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з тим, що останній раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (п.6 ч.б.ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу в редакції, що діяла станом на 10 листопада 2015 року, тобто на момент виключення з військового обліку військовозобов'язаного)

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , який здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 внести в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів за заявою ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 12 червня 2025 року, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів зміни до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4 , номер в реєстрі Оберіг - 270120210640429500102, про виключення 10 листопада 2015 року з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з тим, що останній раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (п.6 ч.б.ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу в редакції, що діяла станом на 10 листопада 2015 року, тобто на момент виключення з військового обліку військовозобов'язаного).

Ухвалою суду від 31 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (електронний кабінет військовозобов'язаного через застосунок «Резерв +») 03 червня 2025 року позивач виявив, що він з 21 квітня 1997 року по теперішній час перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості про зняття/виключення з військового обліку відсутні, номер в реєстрі Оберіг - 270120210640429500102.

Однак викладена у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів є неточна та не містить відомості про виключення позивача з військового обліку.

Так, позивач зазначив, що вироком Болградського районного суду Одеської області від 16 листопада 2009 року у кримінальній справі № 1-153/2009, який набрав законної сили 02 грудня 2009 року, ОСОБА_2 визнано винним та призначено покарання за ч.З ст. 187 КК України - 7 (сім) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.

У зв'язку з цим, в подальшому у належному Позивачу військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданого 14 квітня 1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 на 23 сторінці в графі VII «Особливі відмітки» внесений запис: 10.11.2015 року виключений з військового обліку. Підстава: Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу». Ст.37 п.6 пп.6.

Також у належному Позивачу військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданого 14 квітня 1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 на 27 сторінці в графі VIII «Прийняття та зняття з обліку» проставлена відмітка «ЗНЯТО з обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 10.11.2015р.».

Враховуючи положення Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», позивач вважає, що відомості про виключення Позивача з військового обліку військовозобов'язаних у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 був раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, мали бути внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з моменту запровадження такого Реєстру.

Позивач зазначив, що 10 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 засобами поштового зв'язку цінним рекомендованим листом з описом вкладення (трекер № 6770100297436, АТ «Укрпошта) із заявою, в якій просив внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію виключення його 10 листопада 2015 року з військового обліку військовозобов'язаних, з наданням нотаріально завірених копій підтверджуючих документів.

Вказана заява із зазначеними додатками до неї отримана засобами поштового зв'язку у ІНФОРМАЦІЯ_3 12 червня 2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату грошового переказу (трекер № 6770100297436, АТ «Укрпошта, зворотній трекер № 6770100171203, АТ «Укрпошта).

Станом на 16 липня 2025 року зазначені відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не були внесені.

Позивач вважає вищевказану бездіяльність Відповідача щодо невнесення вказаних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Реєстру та, враховуючи приписи ст.19 Конституції України та ч.ч.8,9 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повинен забезпечувати його ведення та актуалізацію його баз даних стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До суду 05 вересня 2025 року від відповідача надійшло клопотання з проханням відправити копію позовної заяви з додатками та зміну юридичної адреси ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У клопотанні відповідачем повідомлено, що 22.06.2025 року під час бойових дій, внаслідок потрапляння безпілотного боєприпасу РФ по будівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_5 було знищено майно та документи, які там знаходились, що підтверджується актом про пожежу Білгород-Дністровського РУ ГУ ДСНС України в Одеській області від 22.06.2025 року.

Копія позовної заяви з додатками була відправлена на електронну пошту відповідача, 09.09.2025, що підтверджено звітом від 09.09.2025 року та інформацією про направлення документів учасникам судового процесу засобами електронного зв'язку від 09.09.2025 року.

Відзив на позовну заяву не надходив.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджено паспортом громадянина України.

Відповідно до відомостей наявних у застосунку «Резерв+» позивач перебуває на військовому обліку, дата взяття на обліку - 21.04.1997, категорія обліку- військовозобов'язаний, звання - солдат, ІНФОРМАЦІЯ_7 , підстави зняття/виключення - відсутні, постанова та дата ВЛК - відсутні.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач відправив поштою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву від 10 червня 2025 року з проханням внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних, та резервістів інформацію про виключення позивача 10.11.2015 року з військового обліку.

Заява позивача обґрунтована тим, що вироком Болградського районного суду Одеської області від 16 листопада 2009 року у кримінальній справі № 1-153/2009, який набрав законної сили 02 грудня 2009 року, ОСОБА_2 визнано винним та призначено покарання за ч.З ст. 187 КК України - 7 (сім) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.

У зв'язку з цим, в подальшому у належному Позивачу військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданого 14 квітня 1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 на 23 сторінці в графі VII «Особливі відмітки» внесений запис: 10.11.2015 року виключений з військового обліку. Підстава: Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу». Ст.37 п.6 пп.6.

Також у належному Позивачу військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданого 14 квітня 1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 на 27 сторінці в графі VIII «Прийняття та зняття з обліку» проставлена відмітка «ЗНЯТО з обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 10.11.2015р.».

Проте, до Реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів вказана інформація про виключення позивача з військового обліку досі не внесена.

До заяви позивач додав:

Електронний військово-обліковий документ, який роздрукований (Резерв+)

Розширені дані з Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів

Нотаріальна завірена копія паспорту громадянина України

Витяг з реєстру територіальної громади

Нотаріальна завірена копія військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого 14 квітня 1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Вказана заява із зазначеними додатками до неї отримана засобами поштового зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_8 , 12 червня 2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі, - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок - це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Приписами частин 2-3 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Завданнями військового обліку є: - утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; - проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; - своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; - організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; - забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; - забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; - забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).

Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством. Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

- організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку.

Змістом спірних правовідносин є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, записів про виключення 10 листопада 2015 року з військової обліку військовозобов'язаних у зв'язку з тим, що позивач раніше був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину відповідно до п.6 ч.б.ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу в редакції, що діяла станом на 10 листопада 2015 року, тобто на момент виключення з військового обліку військовозобов'язаного.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до п.6 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що діяла станом на 10 листопада 2015 року, виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до записів у військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданого 14 квітня 1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , позивач 10.11.2015 року виключений з військового обліку. Підстава: Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу». Ст.37 п.6 пп.6.

Разом з цим надалі Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX, частину 6 статті 37 викладено у такій редакції:

«Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.».

18 травня 2024 року набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

Пунктом 4 розділу «Загальні питання» Порядку № 560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Таким чином, з 18.05.2024 (дата набрання чинності Законом № 3633-IX) особи, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, є військовозобов'язаними, а частина 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

У Рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа №1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України дійшов висновку про те, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Тобто, дія нормативно-правового акта в часі пов'язується із вступом його в силу і з моментом втрати ним юридичної сили.

За колом осіб дія нормативно-правового акта поділяється на такі види: загальні (розраховані на все населення), спеціальні (розраховані на певне коло осіб) та виняткові (роблять винятки із загальних і спеціальних). На порядок дії нормативно-правового акта за колом осіб поширюється загальне правило: нормативно-правовий акт діє стосовно всіх осіб, які перебувають на території його дії і є суб'єктами відносин, на яких він розрахований. Коло осіб, на яких поширює свою дію той чи інший нормативно-правовий акт, може визначатися також за ознакою статі, віком, професійної приналежності (наприклад, військовослужбовці), станом здоров'я.

У зв'язку із внесенням змін до Закону №2232-XII було зміно коло підстав виключення осіб з військового обліку.

Метою таких змін було розширення кола осіб, щодо яких діє військовий обов'язок, і які мають досвід проходження військової служби та можуть бути використані для доукомплектування Збройних Сил України, тобто збільшення мобілізаційного ресурсу держави. З часу набрання чинності змін до вказаного Закону він поширює свою дію на всій території України і розповсюджується на всіх осіб, що не досягли граничного віку перебування у запасі.

За таких встановлених судом обставин суд доходить висновку, що відповідачем не була допущена протиправна бездіяльність у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, записів про виключення позивача 10 листопада 2015 року з військової обліку військовозобов'язаних у зв'язку з тим, що позивач раніше був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину відповідно до п.6 ч.б.ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу в редакції, що діяла станом на 10 листопада 2015 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, виходячи із наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.