Справа № 420/6920/25
05 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення суду по справі № 420/6920/25,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/6920/25.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі 420/6920/25:
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 26.11.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025.
22.12.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало звіт про виконання рішення суду № 420/6920/25, згідно якого на виконання рішення cуду від 01.05.2025, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії до виплати після перерахунку склав 31430,31 грн. Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Головне управління на виконання Постанови № 821, здійснено часткову виплату заборгованості у сумі 8043,40 грн, зазначені кошти перераховано на рахунок пенсіонера. Разом з тим, заборгованість у сумі 45298,20 грн за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 включено до реєстру судових рішень, яка ділиться на відкладену та поточну заборгованості. Враховуючи вищевикладене, вважаємо, що підстави тимчасової не виплати заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду, у зв'язку з набранням чинності Постанови № 821, є поважними та такими, що не залежали від волі відповідача. Головне управління не може визначити орієнтовні строки виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі № 420/6920/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань.
Від позивача надійшло заперечення у якому останній зазначає, що відповідач не вказує які саме дії з обґрунтуванням виділення додаткових коштів на виконання судових рішень. В особистому кабінеті вказано загальна сума призначеної пенсії за жовтень, листопад, грудень 31 430,31 грн за кожен місяць включно, фактична виплата здійснювалась в сумі 26.900,49. В дійсності 26.11.2025 на картковий рахунок надійшла сума 8043,40 грн., необґрунтовано в звіті вказано про здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду засобами програмного забезпечення. дійснення таких операцій в ручному режимі є неможливим. Також, не вказано з якої суми застосовано коефіцієнт та не наведено конкретні розрахунки.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
В силу вимог абзацу першого частини другої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Так, специфіка категорії справ, до якої належить розглядувана справа, полягає у залежності проведення виплат від бюджетних асигнувань на відповідні цілі з Державного бюджету України. В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не є розпорядником бюджетних коштів.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, зокрема, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.
Проаналізувавши звіт та надані перерахунки пенсії, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду та здійснило перерахунок пенсії позивачу.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що суб'єктом владних повноважень наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та повідомлено про вжиті заходи для виконання судового рішення, а тому на переконання суду вчинені заходи свідчать про добросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідачем також повідомлено про неможливість визначити орієнтовні строки виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/6920/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип “пропорційності» виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
На момент розгляду звіту, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
Відповідно до наданих суду перерахунків пенсії, позивачу було проведено перерахунок пенсії, за період з 01.01.2025 по 31.10.2025, основний розмір пенсії складає 31 430,31 грн.
Позивач у запереченні від 29.12.2025 стверджує, що поточна пенсія йому виплачується в розмірі 26900,49 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області не надано доказів виплати пенсії позивачу за поточні місяці, після проведення перерахунку в розмірі 31 430,31 грн.
Частиною одинадцятою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Так, за приписами частини третьої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За вказаних вище обставин, суд приймає звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонськії області від 23.12.2025 щодо перерахунку пенсії та одночасно встановлює новий строк для подання звіту про виконання судового рішення до 05.05.2025 з наданням доказів виплати пенсії позивачу за поточні місяці, після проведення перерахунку в розмірі 31 430,31 грн., в тому за жовтень, листопад, грудень 2025, та січень, лютий 2026.
Керуючись статтями 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі 420/6920/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі 420/6920/25, до 05.05.2026 з наданням доказів виплати пенсії ОСОБА_1 за поточні місяці, після проведення перерахунку в розмірі 31 430,31 грн., в тому числі в тому за жовтень, листопад, грудень 2025, та січень, лютий 2026.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області, що звіт про виконання судового рішення має містити, зокрема: орієнтовні строки виконання судового рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вживаються ним для їх усунення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05.02.2026.
Суддя Олександр Хурса