Справа № 420/36315/24
05 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/36315/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул..Прохорівська,6, м.Одеса, 65091) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
25.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17.01.2022 по 17.01.2023;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17.01.2022 по 17.01.2023 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої премії за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2021 року, за весь час затримки виплати, за період з 01.07.2021 по день фактичної виплати 25.10.2024;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої премії за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2021 року, за весь час затримки виплати, за період з 01.07.2021 по день фактичної виплати 25.10.2024 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 18.01.2022 по 17.01.2023.
Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 18.01.2022 по 17.01.2023 у розмірі 29944грн. 74коп. із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати сум премії за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2021 року, нарахованих 25.10.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 по справі № 420/33282/23.
Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів за період з 27.08.2024 по 24.10.2024, у зв'язку з порушенням термінів виплати сум премії за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2021 року, нарахованих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/33282/23 від 04.03.2024, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Присуджено до стягнення з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати на правничу допомогу в розмірі 3000 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2025 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 змінено в частині суми середнього заробітку, яку має бути виплачено ГУ ДСНС в Одеській області на користь ОСОБА_1 . Прийнято у відповідній частині нове судове рішення. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17.01.2022 по 17.01.2023 в сумі 189690грн. 80коп. В іншій частині вимог апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 - без змін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2025 року зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул..Прохорівська,6, м.Одеса, 65091) протягом одного місяця з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року у справі № 420/36315/24.
На виконання вищеназваної ухвали Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду скеровано звіт про виконання рішення суду в справі №420/36315/24.
Обґрунтовуючи таке звернення відповідач вказав про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 в повному обсязі 17.07.2025, на підтвердження чого надано платіжні інструкції від 16.07.2025 №2157, від 16.07.2025 №2158, від 16.07.2025 №2159, від 17.07.2025 №2214, а також відповідні розрахунки.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 прийняти звіт Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/36315/24.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2025 року по справі №420/36315/24 скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 у справі №420/36315/24 про прийняття звіту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо виконання судового рішення. Справу №420/36315/24 направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду звіту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо виконання судового рішення.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 року відмовлено Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у прийнятті звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24. Встановлено Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 - протягом одного місяця з дня отримання ухвали суду.
На виконання вищеназваної ухвали Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду скеровано звіт про виконання рішення суду в справі №420/36315/24.
Розглянувши звіт суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Порядок правового регулювання про накладення штрафу за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду визначений законодавчими положеннями статті 382 КАС України.
Так, згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.2 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Судом встановлено, що Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.06.2025 у справі №420/36315/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 змінено в частині суми середнього заробітку, яку має бути виплачено ГУ ДСНС в Одеській області на користь ОСОБА_1 .
Прийнято у відповідній частині нове судове рішення.
Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17.01.2022 по 17.01.2023 в сумі 189690грн. 80коп.
В іншій частині вимог апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі №420/36315/24 - без змін.
З матеріалів справи убачається, що на виконання рішення суду в справі №420/36315/24, яке набрало законної сили, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області виплачено на користь ОСОБА_1 грошові кошти в загальному розмірі 166 211грн. 46коп., з яких:
- 163211грн. 46коп. «Перераховано на картковий рахунок ГЗ, ком.втр.час.дох. 17.01.22-17.01.23»;
- 3000грн. «Перераховано на картковий рахунок судовий збір».
Вказане підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними інструкціями від 16.07.2025 №2159, від 17.07.2025 №2214 та спростовує висновок суду першої інстанції про те, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області виплачено позивачу 210992грн. 34коп.
Відповідно до платіжного доручення №21 від 15.01.2026 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено 34144,34 грн. компенсації сум податку з доходів фізичних осіб.
З огляду на виконане рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/36315/24 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області виконано в повній мірі.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382-2, 382-3 КАС України, суд,-
Прийняти звіт Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/36315/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул..Прохорівська,6, м.Одеса, 65091) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали.
Суддя К.С. Єфіменко