Справа № 420/22363/24
05 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Військової частини НОМЕР_1 продовження строку для подачі звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/22363/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/22363/24 від 22 серпня 2024 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ) раніше виплачених сум грошового забезпечення (щомісячних основних видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), виходячи з посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01,01.2022, 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для посади ОСОБА_1 , згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких Інших осіб» за період з 25.02.2022 по 20.05.2023; зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 )грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для посади ОСОБА_1 , згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб»..
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 по справі №420/22363/24.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року встановлено Військовій частині НОМЕР_2 новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/22363/24. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 по справі №420/22363/24.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року встановлено Військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 )новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/22363/24.Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду по справі №420/22363/24 у тримісячний термін з дня отримання копії ухвали.Роз'яснено Військовій частині НОМЕР_2 , що у разі неподання звіту про виконання судового рішення або його невиконання у визначений судом новий строк, до нього може бути застосований штраф в розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.Витребувано з Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) відомості про особу керівника Військової частини НОМЕР_2 відповідального за виконання рішення суду, а саме: прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані та РНОКПП.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від09 грудня 2025 року встановлено Військовій частині НОМЕР_2 новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/22363/24.Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду по справі №420/22363/24 у місячний термін з дня отримання копії ухвали.
28 січня 2026 року до суду надійшла заява відповідача про продовження процесуального строкудля подання звітупро виконання рішення Одеського окружного адміністративногосуду у справі № 420/22363/24, в обґрунтування якої зазначено, що станом на момент подачі заяви від розпорядника бюджетнихкоштів І рівня не отримано фінансування для виплати грошового забезпечення тапідйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків заКЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення, внаслідокчого, відсутні кошти для виконання рішення Одеського окружного адміністративногосуду у справі № 420/22363/24, а тому фактично виконати рішення суду не єможливим.
Розглянувши клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Порядок правового регулювання про накладення штрафу за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду визначений законодавчими положеннями статті 382 КАС України.
Так, згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.2 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Суд зазначає, що станом на момент подачі заяви від розпорядника бюджетних коштів І рівня не отримано фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення, внаслідок чого, відсутні кошти для виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/22363/24, а тому фактично виконати рішення суду не є можливим.
Суд враховує, що виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/22363/24 на залежить лише від відповідача - Військової частини НОМЕР_2 , а як зазначалося фінансування військових частин здійснюється на підставі затвердженого кошторису та внесених змін до нього.
Суд враховує, що виконання рішення суду у даній справі становить складну процедуру, в той же час жодних етапів цієї процедури на даний момент не виконано.
Суд зазначає, що дії, які вчинені Військовою частиною НОМЕР_2 , не привели до виконання рішення суду.
Враховуючи вищенаведене, з метою належного судового контролю за виконанням рішення у справі, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне встановити Військовій частині НОМЕР_2 новий строк для подання звіту про виконання судового рішення по справі №420/22363/24 протягом 90 днів з дати отримання цієї ухвали.
Разом з тим, суд наголошує, що в умовах воєнного стану більша частина державних коштів спрямовуються на посилення обороноздатності країни, що в свою чергу мінімізує фінансування державних установ за рахунок бюджету, в тому числі і на виконання рішення судів щодо виплати заборгованості.
Накладення штрафу командира Військової частини НОМЕР_5 в порядку ст.382 КАС України жодним чином не прискорить виділення бюджетних коштів, які в свою чергу могли би бути спрямовані на виплату грошових коштів позивачу на виконання даного рішення суду.
Як вже зазначено судом, відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 382-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку щодо наявності підстав для звільнення командира Військової частини НОМЕР_2 від сплати штрафу, оскільки суд встановив, що наразі відсутні бюджетні асигнування у суб'єкта владних повноважень, а Військовою частиною НОМЕР_2 вжито необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 243, 252, 256, 295, 372, 382 КАС України, суд -
Клопотання Військової частини НОМЕР_2 про встановлення нового строку для виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/22363/24 - задовольнити.
Встановити Військовій частині НОМЕР_2 новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/25766/23.
Зобов'язати Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду по справі №420/22363/24 у 90-денний термін з дня отримання копії ухвали.
Клопотання представника Військової частини НОМЕР_2 про звільнення від сплати штрафу командира Військової частини НОМЕР_2 задовольнити.
Звільнити командира Військової частини НОМЕР_2 від сплати штрафу у зв'язку з відмовою суду у прийнятті звіту.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.293, 295, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко